Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2011., 22:31   #201
Psihopati, ha? To je zanimljiva skupina ljudi i nisam do sada bio u kontaktu s nekim, no nedavno sam upoznao dijagnosticiranu sociopatkinju. Disfunkcionalni ljudi su mi oduvjek bili zanimljivi zbog "uvrnutih" pogleda na svijet. Doći u kontakt s takvima može biti veoma zanimljivo iskustvno, sve dok paziš na sebe.

Pošto se svi ovdje igraju igrice "dijagnosticiraj si psihopatiju", mogao bih i ja. Zapravo, radije ću si dijagnosticirati socijopatiju, čini se zanimljivojom

A) Odstupanje od društvenih normi u smislu kršenja zakona DA
B) Laganje, varanje drugih osoba radi osobne koristi ili zadovoljstva DA
C) impulzivnost ili nemogućnost planiranja i posljedica svojih postupaka Ponekad
D) Iritabilnost i agresivnost (npr. česte tučnjave) NE
E) Zanemarivanje sigurnosti sebe samoga i drugih osoba NE
F) Konzistentna neodgovornost (npr. teško zadržavaju radno mjesto). DA
G) Nedostatak žaljenja, suosjećanja, empatije DA

Kao što ovih par slova koje sam iz udobnosti svoje fotelje doma napisao slušajući muziku i lijepo se zabavljajući, mislim da je očito da sam pravi pravcati, opasni sociopat. Sad bih zamolio nekoga da me izliječi
Abtu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 22:38   #202
Quote:
Kela kaže: Pogledaj post
hm lijecenje - kontroliranje; na koji nacin se kontroliraju psihopati? osim zatvorom
Ne može ih se "kontrolirati", ali zato se ne otkrivaju društvu, osim možda jako bliskim osobama koje ih dulje znaju i skuže kakvi su.

Quote:
cisto sumnjam uostalom da smo sposobni nekoga random "prepoznati" kad uocimo neke karakteristike koje su navedene na ovom topiku
Upravo tako. Prema nekim profićima u tom području psihopati/sociopati često imaju taj specifičan pogled; prodoran, kao da gleda kroz tebe, hladan itd. Ja bih se složila s tim.

Quote:
kako postupaju psihopati koji su svjesni toga da su to sto jesu?
Boli ih neka stvar. Zašto bi nekome tko nema osjećaja bilo stalo do tog što ih nema?

Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post
Ja većini slučajeva ih nanjušim ili odmah ili barem nakon nekoliko razgovora.
To ti se samo čini. Uzmi u obzir da su oko 2% i manje populacije psihopati, žene puno manje nego muškarci(ima smisla).

Quote:
Ona stvarno nije imala dovoljno inteligencije da se barem pokuša kamuflirati pošteno.
Bili su to neki bijedni pokušaji kamuflaže kroz neka jadna ulizivanja...međutim, sjebala je se na svakom manjem kamenu spoticanja jer nije bila u stanju prikriti od očiju javnosti svoje bolesne porive niti ih je bila u stanju zamotati u celofan.
Više djeluje ko neka iritantna osoba nego psihopat.

Quote:
Dakle, njegov primarni cilj nije pomoći žrtvi niti pomoći nasilniku u liječenju njegovih poremećaj...već mu je primarni cilj do kraja dotući dovedenog "nasilnika" i eventualno ga natjerati na još gore stvari.
Eee, ovo. Ovo. Zvuči ko tipičan primjer psihopata iz udžbenika.

Quote:
Abtu kaže: Pogledaj post
Disfunkcionalni ljudi su mi oduvjek bili zanimljivi zbog "uvrnutih" pogleda na svijet. Doći u kontakt s takvima može biti veoma zanimljivo iskustvno, sve dok paziš na sebe.
Potpis na sve, samo što oni sebe ne vide kao disfunkcionalne nego uber funkcionalne. LOL.

P.S. Nisi psihopat. Dalje.
Dotty is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 22:44   #203
Quote:
Dotty kaže: Pogledaj post
Potpis na sve, samo što oni sebe ne vide kao disfunkcionalne nego uber funkcionalne. LOL.
Pa, zapravo i jesu über funkcionalni ako to gledamo s logičke strane. Samo pate od želje za zabijanjem noža u leđa, što je fakat bezveze. Ne emocionalni ljudi bi mogli biti puno više od ovoga... Šteta potencijala
Abtu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 01:59   #204
Quote:
sunshine-girl kaže: Pogledaj post
to sve i ja imam, plus još neke, ali bogami i dobar dio moje okoline ih ima. posebno je zanimljiv ovaj dio o savjesti.
činjenica jest, koliko sam razgovarala s ljudima, a i po samoj sebi mogu reći da zaista nemamo grižnju savjesti u nekim situacijama. ali to su sve situacije u kojima je taj nedostatak, rekla bih, sasvim opravdan. npr. svi bi se brutalno iživjeli na likovima poput paravinje. i tu dolazi taj sadizam do izražaja.
pa treba li to smatrati psihopatijom? je li to uopće ikakav poremećaj, taj neki ljudski poriv da "kazni" takve individue?

isto tako sam primijetila da svi mi takvi, imamo neki svoj sustav vrijednosti, i ono što je u proturječju s tim našim uvjerenjima, bez grižnje savjesti bi uništili. ali opet, zar nema jako puno takvih ljudi?
pa da, istina, i meni se porobudi okrutnost u takvim slucajevima. ali i vecini, da. zato i pitam - sto je to specificno sto psihopati imaju, a drugi nemaju (mislim, posto je psihopat po svemu sudeci poprilicno ekstremna licnost).
Kela is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 02:01   #205
Quote:
Dotty kaže: Pogledaj post
Ne može ih se "kontrolirati", ali zato se ne otkrivaju društvu, osim možda jako bliskim osobama koje ih dulje znaju i skuže kakvi su.

Upravo tako. Prema nekim profićima u tom području psihopati/sociopati često imaju taj specifičan pogled; prodoran, kao da gleda kroz tebe, hladan itd. Ja bih se složila s tim.
ne znam jesi li napisala ranije o tome, ali da te pitam - jesi li upoznala psihopata? kakav je bio?

(moram priznati da me ovo za pogled dosta zaintrigiralo)
Kela is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 02:32   #206
Quote:
Kela kaže: Pogledaj post
sto je to specificno sto psihopati imaju, a drugi nemaju (mislim, posto je psihopat po svemu sudeci poprilicno ekstremna licnost).
U većini slučajeva iznadprosječnu inteligenciju, karizmu, nešto"magnetski"u sebi, odlično zapažanje i intuiciju kod ljudi(čudno, s obzirom da sami nemaju emocije), jednostavno takav tip osobe da te privlači, želiš im se približiti i ući u njihov uži socijalan krug, a kad uđeš, nema više van...Sve drugo(kad shvatiš kakvi su)je užasno, tip osobe koju ne bi htio u svom životu, i previše su emocijalno iscrpljujući.

Ne znam kako bih objasnila razliku između sociopata i psihopata riječima. Neki psihijatri smatraju da su oboje jedno te isto, dok drugi misle obrnuto...

Nadam se da Lady čita.

Quote:
Kela kaže: Pogledaj post
ali da te pitam - jesi li upoznala psihopata? kakav je bio?

(moram priznati da me ovo za pogled dosta zaintrigiralo)
Može na pm?

Evo što sam iskopala...

There are four different types of psychopaths.

The first type is distempered psychopaths, who are the most prone to sudden outbursts of rage, with frenzy and rage resembling an epileptic fit. They have immensely strong sex drives, obsessing with sexual urges during their lives. They have also huge cravings, such as kleptomania or sadistic pedophilia, doing this almost solely for the "rush."

Then, there are primary psychopaths, who should be called emotional masochists. They won't respond to stress, punishment, or disapproval. Another strong trait is that they don't understand the meaning of words well, a condition called semantic aphasia. They have no life plan and are just breathing machines with no emotion, good or bad.

Next, there are charismatic psychopaths -- in one word, liars. They are irresistible, charming, believe their own lies, extremely persuasive, talented, and also have the ability to manipulate well. In fact, many leaders of doomsday cults (cults that drive their followers to their deaths, such as the Heaven's Gate cult) were these types of psychopaths.

Finally, there are secondary psychopaths, who may feel slight emotions of worry or guilt. These are avid risk-takers, exposing themselves to more stress and danger than the average person, who play by their own rules.

Evo i tipovi sociopata

Zadnje uređivanje Dotty : 08.07.2011. at 02:39.
Dotty is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 04:33   #207
Quote:
Dotty kaže: Pogledaj post

Može na pm?
moze
Kela is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 09:17   #208
Cita Lady sve

Isto vise citam, sve vise mislim kako imam dobre sanse postat nesto.
Ovo s prodornim pogledom, ne znam zasto, al mislim da to ima veze s bojom ociju.
Ljudi s ledeno plavim ocima imaju i opcenito prodorniji pogled.

Sad sam se i sjetila da sam upoznala psihopata.
I imala dosta problema s njim. Volio je nausit drugome radi vlastitog zadovoljstva.
Bila zivotinja, covjek, dijete, nesto.
Govorili su mu da je hiperaktivan samo, al kakva hiperaktivna osoba je u stanju napravit takve stvari.
Sada krade, sad ga policija trazi, u sranjima je.
To je onaj tip psihopata koji laze, krade, maltretira i ima dobre sanse zavrsit iza resetaka.
__________________
Svi smo mi djeca. Jedina razlika je u našim igračkama.
If you talk to God you're religious. If God talks to you, you're psychotic.
Moja Luna https://www.forum.hr/showthread.php?t=818958
LadyMoonlight is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 10:22   #209
Quote:
LadyMoonlight kaže: Pogledaj post
Ovo s prodornim pogledom, ne znam zasto, al mislim da to ima veze s bojom ociju.
Nema veze s bojom. Hladan, bezosjećajan, mrtav pogled, kao da gledaš u prazne tunele, zjenice uvijek jako proširene bez razloga...

Quote:
Govorili su mu da je hiperaktivan samo, al kakva hiperaktivna osoba je u stanju napravit takve stvari.
Da, znala sam i ja par takvih. Ne želim ni misliti kakvi su sada kao odrasli...Kad smo već kod djece i psihopata, evo jedan kraći članak bez predrasuda http://www.crisiscounseling.com/articles/psychopath.htm
Dotty is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 10:48   #210
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
paravinja je produkt drustva iz kojeg je ponikao, rezutat mikro situacija u kojima ga zena, djeca, prijatelji, znanci, susjedi, kolge, daljnja i bliza rodbina sutnu u smjeru koji je rezultirao ovim zlocinom (ako uopce posto nema tijela jos). kubrick je to izvrsno pokazao u paklenoj naranci, taj mehanizam i koliko drustvo danas forsira pojedinca da se ispravi ili ga salje u neke ustanove vamo tamo i kao izlijeci i cim se covjek vrati u sredinu koja ga je sjebala, vrati se sve na staro. elem, krivo je drustvo. a ovo je samo granicni slucaj, ekstrem. a vi sad potrazite jedan jedini clanak na netu ili u novinama, ili da neko na telki ili bilo gdje kaze da je drustvo u kurcu i da bi trebali malo vise o elementarnim ljudskim vrijednostima pricat ili sta vec, podsjecat ljude na to da covjek nije smece koje se baci negdje usput. kako bi inace kapitalizam i moderni zapad funkcionirao da se bilo ko sikira o odnosu drustva u cjelini prema pojedincu kad su nam navike takve da kupis i potrosis i bacis. pa paravinja je samo potrosio tu malu, nije se u njegovoj glavi odigralo nista drugo u usporedbi sa klincem koji kupi iPhone 3G i poslije ga baci i zamjeni sa iPhone 4G. ajd objasni klincu da je to samo telefon, ajd objasni paravinji da je to zivo bice, sve se izmjesalo, telefon je bitan jer te definira unutar drustva kao baju, zena je objekt koji te definira kao muskarca, potrosis i frknes.
ti si ili nevjerojatno glup i neupućen na osobine psihopata ili si sam psiho.

da, društvene vrijednosti su iskrivljene i mnogo ljudi živi u gadnim okolnostima pa ne izvode ništa ni blizu ovom zločinu.

Paravanja i ostali psihopati ustvari žive od tih patnji u društvu, njima odgovara takva situacija.

Jedna od najčešćih pogreški je kad ljudi smatraju da su psihopati kao i oni, odnosno da ih može "izlječiti" ljubav, mir i blagostanje
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 14:51   #211
9009 je dobro napisao i to je ono što je bitno - shvatiti da njih ne može "popraviti i izliječiti" niti vaša ljubav, niti opraštanje, niti trud, niti razumijevanje, ništa. Oni su BOLESNI i ne reagiraju na ništa na što vi ili normalni ljudi reagiraju.

Ja sam imala bliski susret sa psihopatom/sociopatom i ne bih nikad ponovno! To je prestrašno i posljedice na emotivno i psihičko zdravlje su prevelike. Iskreno, mislmi da je većina ovoga što ste vi tu napisali glupost. Što se tiče termina, razlika je, koliko je meni poznato samo u tome da evropljani više koriste riječ psihopat, a amerikanci su skloniji blažem terminu - sociopat.

To nisu nužno ubojice, dapače, ne moraju se ogriješiti o zakon. Većina, zbog svoje inteligencije, nikad nema nikakvu kaznu ili prekršaj, jer ne žele ostavljati trag u policijskom sustavu.

Na prvu ruku ti ljudi izgledaju "normalni", mogu i imaju obitelji, živote....iskreno, ima ih puno više nego što mislite i puno ih je u javnom životu, posebno politici (Škegro je školski primjer). Oni misle jedino i isključivo na sebe i svoj interes, nikada na bliske osobe (ženu, djecu, roditelje...) i emocije oponašaju tj. glume, jer nikada nisu osjetili emociju. Ako postoji neka ljudska psihička bolest, onda je, po meni, to najgora. Šizofrenija je ništa prema psihopatiji.

Sretno svima!
activia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 15:14   #212
Quote:
activia kaže: Pogledaj post
Što se tiče termina, razlika je, koliko je meni poznato samo u tome da evropljani više koriste riječ psihopat, a amerikanci su skloniji blažem terminu - sociopat.
Ma nekad su ti nazivi bili sinonim, ali kasnije su kao napravili podjelu, razlike su minimalne, plus i dalje se to dvoje koristi kao sinonim. Kako kod kojeg stručnjaka. Previše su zakomplicirali s tim revizijama i razvrstavanjima poremećaja osobnosti. Psihopati su rođeni takvi, dok sociopate napravi"društvo"(neki traumatičan događaj recimo zbog kojeg se zatvore u sebe i blokiraju emocije totalno), za njih još ima šanse da se donekle normaliziraju, ali jako male. Sociopati su dramatični i često imaju agresivne ispade dok se psihopati bolje kontroliraju i glume. Zato ih kako Aktivia kaže ima toliko u javnom životu, često su neki biznismeni i tako to.

Zadnje uređivanje Dotty : 08.07.2011. at 16:23.
Dotty is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 14:13   #213
nedavno sam izašla iz braka s psihopatom.čak se taj brak održao dugih 12 godina .dakako da sam za psihopatu saznala tek sada kad sam se rastala iako je čovjek školski primjer istoga.jako je teško prepoznati na samom početku .jako su šarmantni,duhoviti...osvajaju sve oko sebe s takvom lakoćom da pomisliš da ti ga je sam bog poslao...hm...velika samopouzdanost...kasnije skužiš da nema neke osnove za tolikim samopouzdanjem...niti po igledu..niti po statusu...ni obrazovanosti...i pitaš se u čemu je kvaka?da ,ćovjek je volio samo sebe i uglavnom je rastjerao sve ljude iz naših života.žene pazi te se dobro! pomoći nema za njih i NIŠTA i NITKO ih neće promjeniti,a donose samo bol i vrlo jadan život.
coco2309 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 14:59   #214
Quote:
coco2309 kaže: Pogledaj post
nedavno sam izašla iz braka s psihopatom.čak se taj brak održao dugih 12 godina .dakako da sam za psihopatu saznala tek sada kad sam se rastala iako je čovjek školski primjer istoga.jako je teško prepoznati na samom početku .jako su šarmantni,duhoviti...osvajaju sve oko sebe s takvom lakoćom da pomisliš da ti ga je sam bog poslao...hm...velika samopouzdanost...kasnije skužiš da nema neke osnove za tolikim samopouzdanjem...niti po igledu..niti po statusu...ni obrazovanosti...i pitaš se u čemu je kvaka?da ,ćovjek je volio samo sebe i uglavnom je rastjerao sve ljude iz naših života.žene pazi te se dobro! pomoći nema za njih i NIŠTA i NITKO ih neće promjeniti,a donose samo bol i vrlo jadan život.
I muškarci isto tako trebaju paziti; ima i žena psihopatkinja.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 15:09   #215
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
I muškarci isto tako trebaju paziti; ima i žena psihopatkinja.
Da, ali većinom su muškarci, ne znam zašto.
Thunderhorse is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 17:09   #216
Quote:
Thunderhorse kaže: Pogledaj post
Da, ali većinom su muškarci, ne znam zašto.
neki kažu da ima podjednako ž i m psihopata samo što muški rade ukupno veću štetu društvu.

evo jednog stranog support foruma:
http://www.psychopath-research.com/forum/ubbthreads.php

i odličan "domaći" tekst:
http://galaksija.blogspot.com/2006/0...ni-zatite.html

kako razotkriti psihopata pred sudom:
http://www.ehow.com/how_5679568_unco...ath-court.html
danijeld is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 20:41   #217
Quote:
coco2309 kaže: Pogledaj post
nedavno sam izašla iz braka s psihopatom.čak se taj brak održao dugih 12 godina .dakako da sam za psihopatu saznala tek sada kad sam se rastala iako je čovjek školski primjer istoga.jako je teško prepoznati na samom početku .jako su šarmantni,duhoviti...osvajaju sve oko sebe s takvom lakoćom da pomisliš da ti ga je sam bog poslao...hm...velika samopouzdanost...kasnije skužiš da nema neke osnove za tolikim samopouzdanjem...niti po igledu..niti po statusu...ni obrazovanosti...i pitaš se u čemu je kvaka?da ,ćovjek je volio samo sebe i uglavnom je rastjerao sve ljude iz naših života.žene pazi te se dobro! pomoći nema za njih i NIŠTA i NITKO ih neće promjeniti,a donose samo bol i vrlo jadan život.
Bez uvrede i omalovažavanja tvog iskustva koje je ne sumnjam bilo loše, ali ja ne vjerujem u ovakve priče. Ispada da je svaki lik koji je varao, tukao ženu i generalno bio loš muž - psihopat. Mislim da u 98% takvih slučajeva nisu u pitanju psihopati već jednostavno takvi ljudi, ima ih danas koliko oćeš.
Dotty is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 00:27   #218
Praktički,netko može biti izvana jako ljubazan i sve pet,te vješto kriti da je psihopat.
Jack-Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 00:40   #219
-grandiozna (neutemeljena) samouvjerenost
-samodopadnost
-izuzetna šarmantnost
-vješti glumci,skloni manipuliranju
-višeslojna kriminalna aktivnost
-emocije su im uistinu hladne,ostalo je vješta gluma
-blagoglagoljivost itd..idr.
žacko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2012., 14:32   #220
Lijepo molim da se ovdje ne daju dijagnoze osobama iz stvarnog života. Članke iz crne kronike i dnevnu politiku možete komentirati na za to predviđenim pdf-ovima; ovdje bi ipak bilo uputno držati se općenitijih rasprava i teorijskih pojmova. Post o Paravinji i Sanaderu je obrisan.
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:04.