Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2014., 13:46   #281
Novo pitanje.

Firma je otišla u predstečaj.
Dali je u tom slučaju moguće "naplatiti" zaostale plaće preko ovrhe u Fini?
Imam oprečne informacije.
Hvala.
__________________
NG 2012
ema1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 22:49   #282
Quote:
ema1 kaže: Pogledaj post
Novo pitanje.

Firma je otišla u predstečaj.
Dali je u tom slučaju moguće "naplatiti" zaostale plaće preko ovrhe u Fini?
Imam oprečne informacije.
Hvala.
Je l im odobrena predstečajna ili su tek započeli postupak?
Naime, dok traje predstečajna, nema blokade račune - to i je poanta predstečajne.
No to tebe ne priječi da daš izvanredni i potražuješ svoje.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2014., 08:25   #283
Odobrena je.
Znači - preostaje mi samo privatnom tužbom potraživati plaće.

Hvala ti na odgovoru.
__________________
NG 2012
ema1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 15:09   #284
Imam pitanje koje sam postavila na temi 'ugovor o radu', ali nitko ne odgovara, pa ću ga postaviti ovdje...

Kćer mi je nakon odrađene sezone u hotelu na moru, ostala raditi kod privatnika s ugovorom od 1.10. do 31.12. jer su ostali bez djelatnice.
Kako joj nisu obezbijedili stan i hranu, nego stan koji mora platiti i sama si kuha, za stan bi prema usmenom dogovoru dobila na ruke. Ispalo je da joj isplaćuje samo po ugovoru. Sad joj krajem mjeseca ugovor istiće, radit će do 30.12. Dal ima obavezu obavijestiti ga da ne želi potpisati novi ugovor i ostati dalje. I dal u tom slučaju mora otkazni rok odraditi. Meni je logično da nema nikakve obveze, jer ne daje otkaz prije isteka potpisanog ugovora...
Hvala...
__________________
dok pametniji popuštaju, budale vladaju svijetom...
fanny7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 15:32   #285
Radni odnos prestaje protekom vremena na koje je bio sklopljen (Članak 112. točka 3. ZOR-a), i ona vise nema nikakvu obavezu prema poslodavcu.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 23:16   #286
Pozdrav svima
ispricavam se sto idem ispitivat odma, ali nemam vremena pretrazivat forum o sličnim pitanjima.

Dakle radi se o sljedecem
Nasao sam novi posao na kojem mogu pocet radit momentalno.
Trenutno sam u radnom odnosu u privatnoj firmi, i danas sam isao najavit otkaz direktoru.
Od 4.mj. 2011 godine radim konstantno na ugovor od 3mj, iako je istekao rok od tri godine kada bi me trebao primiti za stalno ili dati otkaz, ja i dalje potpisujem ugovor na 3mj.
I danas saznam da sam u 4.mj ove godinje primljen na neodređeno, bez da mi je itko rekao ili da sam potpisao ugovor na neodređeno.
I po zakonu mi je otkazni rok mjesec dana, sto mi je itekako predugo za čekat...jer sam s obzirom na ugovor koji je tekuć trenutno računao na 2 tjedna otkaznog roka...

Molim pomoć, ako netko ima iskustva sa sličnim stvarima...
Da li me poslodavac samo zeli zadrzati sto duze, da stigne nac zamjenu, ili stvarno otkazni rok iznosi mjesec dana, iako sam zadnje potpisao ugovor u 10.mj ove godine koji traje do 1.mj sljedeće godine.

Sve mi se to čini nekako sumnjivo....

Hvala
Tep_Koperko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 11:07   #287
da, zaposlen si na neodređeno i da, moraš odraditi otkazni rok.. žao mi je
probaj se dogovoriti sa poslodavcem
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 14:05   #288
@Tep Koperko - koliko je meni poznato, sustavom automatizma, ukoliko prođe 3 godine, a ne potpišeš novi ugovor, smatra se da si primljen na neodređeno. No buni me naknadni podataka koji si iznio, a to je da si potpisao ugovor u 10. mjesecu koji vrijedi do 1. mjeseca iduće godine? Da li se radi o istom radnom mjestu ili si potpisao ugovor za drugo radno mjesto?
MRCINA2102 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 19:13   #289
ne mrcina.
potpisao sam za isto radno mjesto
Tep_Koperko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2015., 21:08   #290
Prema novom ZR za vrijeme godišnjeg odmora teče otkazni rok (čl.121) ako je poslodavac oslobodio obveze rada radnika, a ako radnik nije oslobođen obveze rada je li onda teče ili ne teče otkazni rok za vrijeme godišnjeg?
goca25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2015., 21:21   #291
Citaj malo bolje clanak 121. ZOR-a:

(5) Otkazni rok teče za vrijeme godišnjeg odmora, plaćenog dopusta te razdoblja privremene nesposobnost za rad radnika kojeg je poslodavac u otkaznom roku oslobodio obveze rada, osim ako kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije drukčije uređeno.

Jer ako postoji privremene nesposobnost za rad, onda u tom slucaju:

(3) Otkazni rok ne teče za vrijeme privremene nesposobnosti za rad.
(4) Ako je došlo do prekida tijeka otkaznog roka zbog privremene nesposobnosti za rad radnika, radni odnos tom radniku prestaje najkasnije istekom šest mjeseci od dana uručenja odluke o otkazu ugovora o radu.


Znaci za vrijeme godisnjeg odmora uvijek tece otkazni rok.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2015., 21:57   #292
Ok, hvala na odgovoru.
goca25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 10:49   #293
Otkazni rok

Pozdrav svima. Zanima me jedna mozda pravna informacija, ukratko, sta se desava ako se ne odradi otkazni rok?
Naime, radim u jednoj firmi vec skoro 3 godine, i na ugovor sam na odredjeno, dakle produzuju mi ugovor svakih 3-6 mjeseci, a uskoro bih trebao dobiti i ugovor za stalno. U ugovoru naravno stoji da u slucaju davanja otkaza moram odraditi mjesec dana otkaznog roka.
Ja naime trazim posao van Hrvatske, i zanima me, ukoliko dobijem negdje posao (za vrijeme trajanja mog godisnjeg odmora), sto se moze desiti ukoliko nazovem firmu, dam otkaz, i vise se ne pojavim na poslu (ne odradim otkazni rok)?
Koje su moguce posljedice toga, moze li me firma tuziti, ukratko, da li se i sto moze desiti lose po mene ukoliko ne odradim taj otkazni rok?
Ako da, sto je mozda najbolje uciniti?
Otkazni rok necu biti u mogucnosti odraditi iz razloga sto cu posao traziti na licu mjesta van Hrvatske za vrijeme trajanja mog godisnjeg odmora. Naravno da me buduci poslodavaoc nece cekati da se vratim u Hrvatsku i mjesec dana odradim otkazni rok, prema tome, racunam da cu ako dobijem posao odmah ostati i raditi.
Hvala unaprijed na informacijama.
Red_bullet is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 16:20   #294
Otkazni rok može biti i stvar dogovora radnika i poslodavca.
Ukoliko su odnosi korektni, uvijek postoji mogućnost otkaza bez otkaznog roka.
Ali imaj na umu da si ugovorio otkazni rok, i da poslodavac neće biti sretan ako mu se samo tako jedan dan ne pojaviš na poslu.
To je teža povreda iz radnog odnosa i može te tužiti. Ali i ne mora.
O tome će poslodavac odlučiti. Kakve će biti posljedice po tebe u tom slučaju, odlučit će sud jer to ovisi i okolnostima. (da li si tim svojim nepoštivanjem otkaznog roka svom poslodavcu prouzročio neku štetu, da li si ugrozio sigurnost u poslovanju, izazvao kašnjenje isporuke i slično)

Kad budeš s poslodavcem potpisivao novi ugovor, razgovaraj s njim i pitaj ga ovo što si pitao nas.
Ponavljam, tamo gdje su odnosi koliko toliko korektni, nema problema u ovakvim situacijama.
Ti najbolje znaš kakav ti je poslodavac i kako s njim možeš dogovarati otkazni rok kad budeš sklapao ugovor na neodređeno.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 16:47   #295
Eh, da ja mogu to glatko i dogovorno rijesiti (sto bi bilo idealno) ne bih postavljao ovdje post
Poslodavaoc mi nije samo jedan, vec ih imam nekoliko. Samo bih naveo slucaj svog kolege pred nedavno koji je upravo na taj korektan nacin objasnio poslodavcu da je dobio priliku za rad u drugoj firmi, te zamolio da ne odradi otkazni rok kako ne bi izgubio mjesto u toj firmi. Nije mu odobren zahtjev, tako da je ostao bez tog posla, a i bez posla u nasoj firmi jer mu nakon toga ugovor nije bio produzen. Eto toliko o korektnome
Zaista ne gledam na firmu u tom slucaju, niti me zanima hoce li se snaci nakon mene ili ne, jer su brojni ljudi ostali bez posla preko noci, nakon sto im ugovor ne bi bio produzen, i nitko te ne pita jesi li se snasao ili ne. Tako da, tu biram biti sebican, mene samo zanima mogu li na taj nacin nastetiti sebi, tj da mi nasteti firma.
Red_bullet is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 18:26   #296
Ako ne poštuješ ugovor, može doći do sudskog spora ako poslodavac procjeni da si ga na bilo koji način oštetio.
To je na poslodavcu. Neki pokrenu sudski spor, a nekima se neda s tim zezat.

Ako poslodavac ima nekog tko će uskočit na tvoj posao, vjerovatno će bit sretan da te se riješi što prije i neće raditi probleme.
Ako pak radiš na radnom mjestu za koje treba neko specifično znanje, neka dodatna obuka, neki atesti , dakle nešto što većina ljudi nema ili ne može samo odjednom uskočit , e onda ti može raditi problem oko otkaznog roka.
Teško je procjeniti konkretnu situaciju. Sve ovisi kako će tvoj otkaz procjeniti poslodavac s obzirom na posao koji obavljaš i samo radno mjesto.

Otkazni rok je, u jednom smislu, element zaštite , kako za radnika u slučaju kad mu otkaz daje poslodavac, ali i poslodavca u slučaju kad je radnik taj koji daje otkaz.

Ali ako odlaziš u inozemstvo, procjenjujem da se poslodavcu neće isplatiti natezati s tobom oko otkaznog roka. Pogotovo ako drugog radnika može nać isti čas.

Kako god bilo, vodi računa da i u najidealnijoj situaciji, da sve prođe tip-top odjava radnika traje nekoliko dana (toliko treba da poslodavcu službeno preko e servisa stigne obrađena odjava) , a i da će tebi trebati neko vrijeme da sakupiš neke potrebne papire koje te budući (strani) poslodavac može tražiti.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 08:01   #297
Kolega i ja samo usmeno informirani o otkazu zbog krize i kao nema se novaca u firmi. Dobiti ćemo otkaz kao višak, kako bi se mogli prijaviti na burzu.
Ja sam u firmi cca 3 i pol godine, on oko 13.
Papir još nismo dobili, ali da se pripremim(o).
Otkazni rok su nam najavili 2 mjeseca. Koliko dugo moram dolaziti na posao, te postoji li sankcija nakon što dobijem papir da ne dolazim na posao, a dobijem plaću?
Imam cijeli novi godišnji i par dana starog, što s tim? Može li se dobiti kakav novac?
Kako stoje stvari s otpremninama? Treba li se to ganjat, postoji li mogućnost da me traži da potpišem da ju neću dobiti.
Koliko sam shvatio na burzu se treba prijaviti u roku od 30 dana od primanja otkaza? To znači u roku od 30 dana otkako sam dobio papir, ili u roku 30 dana od zadnjeg formalnog dana u firmi?

Imam li još kakva prava, i mogu li još što izvući? Malo me zateklo i šokiralo, pa zahvaljujem svima na odgovorima i pomoći.
Trapavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 09:58   #298
Otkazni rok:
- za vise od dvije godine rada - 1 mjesec i dva tjedna
- za vise od deset godina rada - 2 mjeseca i dva tjedna
Normalno da morate dolaziti na posao, dok ne nastupi otkaz vi ste u normalnom radnom odnosu, sa svim obavezama i pravima.
Imate pravo iskoristiti godisnji odmor od prosle godine i razmjerni dio iz ove godine 1/12 po mjesecu rada (a ne cijeli).
Pretpostavljajmo da cete dobiti otkaz kao tehnoloski visak
Sto se tice otpremnine, zavisi sta stoji u vasem kolektivnom ugovoru, ali po ZOR-u imate pravo na 1/3 prosjecnog mjesecnog bruta (prosjeka zadnja tri mjeseca prije otkaza) puta godine provedene u toj firmi, ali maksimalno 6 bruta.
Prijava na burzu do 30 dana od prestanka rada, nastupa otkaza.
Ostala prava:
- imate za vrijeme otkaznog roka svaki tjedan pravo na 4 sata placeno slobodno za trazenje posla, po ZOR-u.

Napomena: Bilo bi dobro da stari godisnji i razmjerni dio ovogodisnjeg godisnjeg iskoristit prije nastupa otkaznog roka, inace ce vam godisnji uci i ubrojiti se u trajanje otkaznog roka.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 23.01.2015. at 10:11.
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 11:03   #299
Pozdrav ekipa,

Vidim da ovdje ima forumaša koji su po pitanju otkaza i prava radnika nakon njega dobro informirani, pa molim za pomoć
Radim u firmi od 05/93, dakle 22 godine, ugovor na neodređeno. Zbog krize, sve manje posla, plaća sve manja, a mobing sve većiiiiii...
Mislim da bi uskoro mogla dobiti otkaz, pa me zamima koja su sve moja prava.
Otkaz mora biti poslovno uvjetovani?
Od kad ide otkazni rok, od dana primitka otkaza? Koliko dugo traje okazni rok ( u ugovoru je 30 dana ), ili prema ZOR-u ?
Za 2015 sam iskoristila 4 dana godišnjeg, što sa ostatkom?
Otpremnina - to se posebno pismeno upućuje radniku ili mora biti navedeno u otkazu?
- Obračun otpremnine i do kada je dužan isplatiti istu ???
- Što u slučaju ako nema novaca za otpremninu ???


Zahvalna unaprijed
Deni.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 11:24   #300
- Nesmijes ni u kom slucaju ti dati otkaz niti potpisati sporazumni.
- Imas pravo po ZOR-u na otkazni rok od tri mjeseca, a ako imas 50 godina starosti onda jos plus 2 tjedna, a nakon 55 godina starosti na tri mjeseca plus jedan mjesec. Uvjek se uzima ono sto je povoljnije za radnika.
- Otkaz ide od dana primitka pismenog otkaza.
- Imate pravo iskoristit razmjerni dio godisnjeg odmora 1/12 po mjesecu rada (a ne cijeli).
- Otpremnina se obicno spomene u otkazu a isto tako rok isplate (npr. zadnji radni dan ili u 4 obroka pocevs od... ili slicno)
- Izračun otpremnine se radi kasnije jer se mora uzeti u obzir prosjek bruto place zadnja tri mjeseca rada, moras dobiti pismeni obracun.
- Ako firma nema lovu za isplatu otpremnine, ili cekas i molis boga da bude sto prije ili tuzis.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:20.