Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2013., 22:54   #1
Nespontanost u razgovoru

Ovak, inace sam introvert i stalo mi je do tudjeg misljenja te sam iznimno osjetljiv. Moje pitanje se tice moje tendencije da pokusavam razgovor tj komunikaciju kontrolirati time da se drzim jedne teme usporeno pricam, najcesce o ozbiljnim temama gdje se vise aktivno razmislja a ne pasivno itd. Naime fali mi one spontanosti koja je definitivno vazna za humor (imam je u mislima samo ne i u govoru) a mislim da je uzrok tome moje socfobicne tendencije tj bojazan da ne ispadnem glup. Mrzim se zbog toga jer smatram da je smisao zivota zabava a kroz svoje stanje i nespontanost/ozbiljnost/zabrinutost za sliku o sebi mislim da to ne mogu nikako postic. Stvari su dobro ako sam na downerima ili alkoholu. Dakle kako se toga rijesiti? Hvala!
__________________
sijulejtaeligejta
Hell is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2013., 23:42   #2
Sve tako dobro poznato
Jedino što ti mogu savjetovati, bez obzira na što si introvert, je da što više komuniciraš s drugim ljudima. Pri tome možeš vježbati sve ove tehnike poput polaganog govora i sl, time bi s vremenom trebao u sebi razviti neki osjećaj sigurnosti. Spontanost neće odmah doći, ali ako ideš u ovom smjeru, doći će prije ili kasnije..Izreka"Practice make you perfect" ili vježba čini majstora, nije uzaludna..
Ja sam jedno vrijeme bila ako ne i u goroj situaciji od tvoje. Neprestano sam doživljavala napade panike u komunikaciji s drugima, pred bilo kime, upravo zbog socijalne fobije. Sada sam puno bolje, i to mi se sve manje događa..Što mi je pomoglo, teško je sve sažeti u par rečenica. Mislim da bi prvi korak bio,rad na sebi, na svom samopouzdanju. Dakle moraš biti svjestan da nisi ništa lošiji od bilo koga drugog..Kada pročitaš to ovako crno na bijelom, zvuči kao kakva fraza, poprilično isprazno..Nužno je to osvijestiti u sebi samom..Druga stvar koja je važna,jeste da bolje upoznaš sebe,da budeš svjestan tko si iznutra, svojih želja, životnih vrijednosti, svog odnosa prema drugim ljudima i sl..Treća stvar, koja meni jako puno pomaže je ta,da kada sam u razgovoru s nekim, trudim se manje razmišljati o sebi, a više o temi razgovora. Isto tako osluškivati što mi druga osoba želi reći, čitati suptilne znakove, kako bi osjetila da li je toj osobi ugodno u razgovoru sa mnom..
Puno je faktora koji utječu na spontanost, ja sam ovdje nabrojala samo neke od stvari koje za mene djeluju..Radom na sebi, najbolje ćeš i sam doći do toga što za tebe djeluje..
BlueMoon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 12:38   #3
Mogu ti reći ovako, nemoj liječiti posljedicu nego liječi problem. Tvoj je problem to što ti je užasno stalo do mišljenja drugih.

A zašto?

Dal mislis da su bolji od tebe i da si ti nesposoban?

Trebaš raditi na jačanju samopouzdanja i odvrtiti ovaj program:

1) odvrtiti si u glavi situacije na koje si užasno ponosan na sebe, ne znam, faks, posao, itd. ako takvih situacija baš i NEMA...

2)... napisati popis stvari koje bi htio napraviti pa da budeš jako ponosan na sebe, i onda KRENI S NJIMA! tipa: otići raditi u inozemstvo, upisati postdiplomski, naučiti kuhati, kupiti si auto, nać curu...

3) opusti se, ne znam kak si s duhovnom stranom sebe, ali jako je bitno da shvatis da je zivot kratak i da mozes pricati sto got hoces i izrazavati se na koji got nacin hoces dok got je dobro i koristi nečem. Dapače, ako se NE izrazavas, svoje potrebe i svoje stavove i živiš život na način da možeš u svakom trenutku biti zadovoljan sobom, to je simptom većeg problema...

4) nemaš većih problema u životu i zato ti ovo stvara takav kaos... nekako si objasni koliko si sretan što recimo nisi u kolicima, što nemaš neku veću prepreku za prijeći, nego samo malu sramežljivost u društvu. počni se osjećati super u svojoj koži i da vidiš kak će razgovor i riječi frcati iz tebe
twinkly doo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:31.