Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2014., 18:28   #1
Kupnja NOVOG automobila u Češkoj

Pozdrav,
namjeravam kupiti novu Mazdu 3 a kako sam vidio da su cijene u Češkoj puno povoljnije.

Moja računica je konkretno za Mazdu 3, G120 s Challenge (co2 119g) opremom sljedeća:

Cijena u Hrvatskoj: 142.265kn - 5% (PPMV) = 6,775kn poseban porez (trošarina + naknada za co2) koji plaćam na novi auto
Cijena u Češkoj: 425.000 * 0,28 = 119.000kn minus Češki PDV (21%) ispada 98.347kn
Na tu cijenu dodajem hrvatski PDV 98.347*1,25=122.934kn
Sad na tu cijenu gore izračunat PPMV: 122.934+6,775= 129.709kn konačna cijena na auto iz Češke.

Da li je računica ok? Ja sam pretpostavio da se naš PDV plaća na netto cijenu auta iz Češke a ne iz Hrvatske.

Po ovome je ušteda cca 12.500kn na što onda ide još trošak puta, zoll tablice (kolika je cijena?), homologacija, COC ako ga ne dobijem i sl.
Ukupa ušteda bi svakako bila preko 1.000 eura i to mi se čini kao dobar povod za ovakvu transkaciju.

Zanima me konkretno:
1. Da li je moguća kupnja na kredit od banke iz RH ili samo cash/doznaka prodavatelju u Češkoj?
2. Da li u Češkoj plaćam auto sa ili bez njihovog PDV-a?
3. Ako da, kakav je postupak povrata PDV-a i kako se kod nas plaća naš PDV?
4. Kakav je postupak s ostalim troškovima? Da li je isti kao i za rabljena vozila?

Zadnje uređivanje drT : 26.01.2014. at 19:23.
drT is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 18:52   #2
A trošarina?
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 18:58   #3
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
A trošarina?
Pa što nije trošarina u stvari poseban porez od 5% kojeg sam gore nadodao?
2% na iznos (100.000-150.000kn) i 3% na CO2...
drT is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 19:02   #4
Fizička osoba ne može kupiti auto bez PDV-a u EU. Dakle tamo plaćaš cijenu s PDV-om, i u RH plaćaš trošarine co2 i po cijeni (osnovica je cijena u RH kod uvoznika)..
PRKYS is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 19:07   #5
Quote:
PRKYS kaže: Pogledaj post
Fizička osoba ne može kupiti auto bez PDV-a u EU. Dakle tamo plaćaš cijenu s PDV-om, i u RH plaćaš trošarine co2 i po cijeni (osnovica je cijena u RH kod uvoznika)..
Ok, kako ide postupak kad s autom dođem u Hrvatsku? Da li kad platim naš PDV platim samo razliku ili puni iznos i kako onda dobijem povrat Češkog PDV-a?

Što se tiče mog izračuna gore za trošarinu i co2 od 5% i računao sam na cijenu auta u Hrvatskoj tako da mi se čini da računica stoji...
drT is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 19:08   #6
Quote:
drT kaže: Pogledaj post
Pa što nije trošarina u stvari poseban porez od 5% kojeg sam gore nadodao?
2% na iznos (100.000-150.000kn) i 3% na CO2...
Da sorry nisam vidio.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 19:18   #7
Quote:
PRKYS kaže: Pogledaj post
Fizička osoba ne može kupiti auto bez PDV-a u EU. Dakle tamo plaćaš cijenu s PDV-om, i u RH plaćaš trošarine co2 i po cijeni (osnovica je cijena u RH kod uvoznika)..
Nije istina, za NOVI auto MORAŠ platiti pdv u Hrvatskoj (tj. u zemlji gdje ćeš auto registrirati). Vani auto kupuješ u netto cijeni.

@drT: da, računica ti je dobra, s tim da je posebni porez 6775kn.

1. To ti je najbolje pitati u banci.
2. Vani kupuješ auto bez PDV-a.
3. Kod nas je PDV 25%, normalno, nema povrata.
4. Homologacija 700kn, posebni porez i onda registracija. Nikakvih posebnih dodatnih troškova nema, osim puta (i privremene registracije u Češkoj).
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 19:23   #8
A što ćeš sa garancijom ako ti se pokvari nešto, u Češku šlepat auto?
Mufasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 19:26   #9
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Nije istina, za NOVI auto MORAŠ platiti pdv u Hrvatskoj (tj. u zemlji gdje ćeš auto registrirati). Vani auto kupuješ u netto cijeni.

@drT: da, računica ti je dobra, s tim da je posebni porez 6775kn.

1. To ti je najbolje pitati u banci.
2. Vani kupuješ auto bez PDV-a.
3. Kod nas je PDV 25%, normalno, nema povrata.
4. Homologacija 700kn, posebni porez i onda registracija. Nikakvih posebnih dodatnih troškova nema, osim puta (i privremene registracije u Češkoj).
Hvala, ispravio sam računicu, skužio sam gdje sam pogriješio. Sad je ušteda još i veća

Da li je moguće u Češkoj sve obaviti za 1 dan, da li se zoll tablice mogu dobiti kod prodavatelja ili?

Ima li tko na forumu koji je obavio ovakvu transakciju?
drT is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 19:27   #10
Quote:
Mufasa kaže: Pogledaj post
A što ćeš sa garancijom ako ti se pokvari nešto, u Češku šlepat auto?
Garancija vrijedi u svim ovlaštenim servisima unutar EU, rekao bih i svijeta.
__________________
"Though I fly through the valley of the shadow of death, I shall fear no evil, for I am at 80000 Feet above and climbing..."
home edition is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 19:30   #11
Onda super.
Ja bi samo odabrao Attraction opremu zbog ksenona i nekih sitnica koje nema u opremi Challenge.
Mufasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 20:00   #12
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Nije istina, za NOVI auto MORAŠ platiti pdv u Hrvatskoj (tj. u zemlji gdje ćeš auto registrirati). Vani auto kupuješ u netto cijeni.

@drT: da, računica ti je dobra, s tim da je posebni porez 6775kn.

1. To ti je najbolje pitati u banci.
2. Vani kupuješ auto bez PDV-a.
3. Kod nas je PDV 25%, normalno, nema povrata.
4. Homologacija 700kn, posebni porez i onda registracija. Nikakvih posebnih dodatnih troškova nema, osim puta (i privremene registracije u Češkoj).
Ja sam pisao sa općenitog stajališta, tu je onda bitno pitanje garancije plaćanja PDV-a u drugoj državi (jer kada Češka firma proda auto bez PDV-a ona mora imati od strane porezne uprave priznatog obveznika iz druge države koji će ga platiti) ili će se naknadno u Češkoj izvršiti povrat plaćenog PDV-a.
PRKYS is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 20:08   #13
samo još objasni kako misliš kupiti auto a da ne odeš dva puta,prvo platiti kaparu,pa čekati da te pozovu kad auto stigne,ili doći u salon i uzeti auto koji imaju.
dell12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 20:19   #14
A di je carina? Japanc je, a ne europsko vozilo

I kak da kupi vani bez poreza ajd objasnite? Samo ovako bzvz ce mu dati auto bez pdv-a?
Povrat nemoze dobiti ionak
__________________
It’s a joke, not a cock. Don’t take it so hard.
Armstrong is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 20:23   #15
Quote:
Armstrong kaže: Pogledaj post
A di je carina? Japanc je, a ne europsko vozilo

I kak da kupi vani bez poreza ajd objasnite? Samo ovako bzvz ce mu dati auto bez pdv-a?
Povrat nemoze dobiti ionak
Ako Mazda ima pogon u EU onda se ne plaća carina. Zato većina proizvođača koji nisu u EU imaju pogon u EU.

Porez plaća svakako, ako ne gore, onda kod nas.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 20:29   #16
Quote:
Josip4 kaže: Pogledaj post
Ako Mazda ima pogon u EU onda se ne plaća carina. Zato većina proizvođača koji nisu u EU imaju pogon u EU.
Kakve veze ima pogon s ičime? Ne kupuješ ti direkt iz tvornice.
Bitno je di se nalazi trgovac/prodavač, ako kupuješ od trgovca koji je u EU onda nema carine, a hoće li on taj auto dovući iz japana ili iz neke eu zemlje - to nije bitno.
Wood is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 20:48   #17
Ima veze di se proizvodi, a Mazda 3 se proizvodi u Japanu, dakle plaćaš carinu što suma sumarum akciju kupnje tutača u inozemstvu baca u vodu .
Da sam sebe ispravim, carina je vjerojatno već obračunata i naplaćena u Češkoj, dakle ne plaćaš carinu, ali ona mora biti vidljiva na računu da ti je naši ne bi naplatili
tomislav10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 20:50   #18
Made in Hiroshima, jos uvijek
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 20:54   #19
Dal te podatke o carini i ostalom nabacujete tek tako ili ima neki link kojim bi potvrdili svoje tvrdnje?

Jer recimo ja naručim mobitel iz Britanije koji je proizveden u USA i nema nikakvih davanja jer uvozim iz EU. Dakle gleda se di kupuješ, a kupuje se u EU. Iskreno, ne mogu tvrditi da isto vrijedi za aute jer ne znam, ali logično bi mi bilo da je jer je ta carina plaćena kad je auto uvezen u EU (Češka) i već je u cijeni vozila.

Opet ponavljam, ne baratam točnim informacijama.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Fishkal is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 20:56   #20
Quote:
Fishkal kaže: Pogledaj post
Dal te podatke o carini i ostalom nabacujete tek tako ili ima neki link kojim bi potvrdili svoje tvrdnje?

Jer recimo ja naručim mobitel iz Britanije koji je proizveden u USA i nema nikakvih davanja jer uvozim iz EU. Dakle gleda se di kupuješ, a kupuje se u EU. Iskreno, ne mogu tvrditi da isto vrijedi za aute jer ne znam, ali logično bi mi bilo da je.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Auto bi u Češkoj trebao biti ocarinjen jedinstvenom europskom carinskom stopom i nju ne možeš dobiti natrag prilikom izvoza auta iz Češke.
tomislav10 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:46.