Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2008., 19:41   #61
Čini se da se ne razumijemo , ali hvala na strpljenju.

Koliko sam uspio vidjeti, rotorski namot se sastoji od većeg broja zavojnica čiji krajevi su spojeni na lamele kolektora i to na radijalno nasuprotne (one na koje u istom trenutku dolaze četkice). Mjerenjem između tih lamela (krajeva zavojnica) dobivam spomenute otpore, kako na kojem paru, od 2,6 do 17,5 ohma.
Ne znam jesu li te zavojnice kod ispravnog rotora međusobno u vezi - kod mene očito jesu, jer mjerenjem između neke lamele N i njoj susjedne N+1dobivam također neku mjerljivu vrijednost, kao i između N i N+2 itd., a isto tako između bilokoje dvije, s tim da vrijednosti otpora variraju ovisno o izabranim parovima.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 19:50   #62
Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
Čini se da se ne razumijemo , ali hvala na strpljenju.

Koliko sam uspio vidjeti, rotorski namot se sastoji od većeg broja zavojnica čiji krajevi su spojeni na lamele kolektora i to na radijalno nasuprotne (one na koje u istom trenutku dolaze četkice). Mjerenjem između tih lamela (krajeva zavojnica) dobivam spomenute otpore, kako na kojem paru, od 2,6 do 17,5 ohma.
Ne znam jesu li te zavojnice kod ispravnog rotora međusobno u vezi - kod mene očito jesu, jer mjerenjem između neke lamele N i njoj susjedne N+1dobivam također neku mjerljivu vrijednost, kao i između N i N+2 itd., a isto tako između bilokoje dvije, s tim da vrijednosti otpora variraju ovisno o izabranim parovima.
dobro si vidio...
ne razumijete jer ne kuži namote kod kolektorskog motora...
Ja recimo neznam napamet problematiku, pa ću sutra probati malo prelistati priručnike..ako imam vremena, tak da me ne držiš za rječ....
dok recimo znam da ovdje postoji kolega koji to zna napamet, ali očito nije vidio temu....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 23:00   #63
Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
Čini se da se ne razumijemo , ali hvala na strpljenju.

Koliko sam uspio vidjeti, rotorski namot se sastoji od većeg broja zavojnica čiji krajevi su spojeni na lamele kolektora i to na radijalno nasuprotne (one na koje u istom trenutku dolaze četkice). Mjerenjem između tih lamela (krajeva zavojnica) dobivam spomenute otpore, kako na kojem paru, od 2,6 do 17,5 ohma.
Ne znam jesu li te zavojnice kod ispravnog rotora međusobno u vezi - kod mene očito jesu, jer mjerenjem između neke lamele N i njoj susjedne N+1dobivam također neku mjerljivu vrijednost, kao i između N i N+2 itd., a isto tako između bilokoje dvije, s tim da vrijednosti otpora variraju ovisno o izabranim parovima.
Ako je rotor dobar, između svih nasuprotnih lamela bi trebal biti podjednak otpor. Ako nije, znači da je rotorsi namor ili u prekidu (skok vrijednosi otpora) ili u kratkom spoju (mali otpor). U svakom slučaju rotor treba zamijeniti. Premata ti ih Prebeg u ZGB-u, iza palače pravde. Neznam jel to kvalitetno kao original, no ja uvijek više volim tvornički rotor od premotanog.

Zamisli rotorski namot kao jedan namot od, recimo sto zavoja, s time da su početak i kraj spojeni, a na svakom desetom zavoju spojena je jedna lamela.
Zamisli si zupčasti remen, s time da je svaki zub jedna lamela. Neznam ti bolje objasniti, no pitaj kaj te zanima.
Za primjer mjerimo na horizontalnim lamelama:


L --- L
/ \
L L
\ /
L --- L
OK

L L
/ \
L L
\ /
L --- L
Otpor je veći, namot u (jednom) prekidu

L == L
/ \
L L
\ /
L --- L
Otpor je manji, jedan namot u kratkom spoju
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 00:20   #64
Hvala puno na pojašnjenju. Dakle, ako sam dobro shvatio, rotorski namot možemo pojednostavljeno gledati kao zatvorenu petlju, a lamele su onda izvodi iz te petlje. U tom slučaju izmjereni otpor između bilo koje dvije lamele predstavlja otpor paralelno spojenih grana "lijevo" i "desno". Ne bi li onda, ako pretpostavim prekid u nekom zavoju, otpor između nasuprotnih lamela bio konstantan, ali dvaput veći nego kod ispravnog rotora? Kod mene je vjerojatno probilo više zavoja jer ovisno o izabranom paru nasuprotnih lamela dobivam potpuno različite otpore.

Uglavnom, očito da rotor nije ispravan, a poznavajući odnos cijene rezervnih dijelova (ako su uopće dostupni) prema kompletnim proizvodima (u toj klasi), mislim da se neću upuštati u popravke.
(možda samo razmotam taj rotor da vidim uživo kak to stvarno izgleda)
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 20:10   #65
Misliš lakirat pregoreni lak
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 21:30   #66
Misliš kao neku umjetničku instalaciju ?
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 19:19   #67
Šta ja znam
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 20:06   #68
Imam BMW R25 i koji mi neče filati akumulatora, i sad ja to sve raskopam, skinem rotora i probam spojiti plus i minus od akumulatora na dvije susjedne i sve ostale bakrene pločice od kolektora i one mi zaiskre. E sad mene zanima jer to tak smije ili je rotor otišel?
miklinovčan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 12:11   #69
Valjda si kratko spojio akumulator preko kolektora pa iskri
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2008., 00:25   #70
Kako napraviti generator izmjenične struje od trofaznog izmjeničnog elektromotora?

Potreban mi je generator 50 kW. Bit će pokretan hidromotorom i neće imati uvijek isto broj okretaja. Potrebna je što sporija vrtnja.
bumbar_doo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2008., 07:18   #71
Netko je davno tražio šemu za spajanje elktromotora perilice ..
user zoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2008., 09:13   #72
Quote:
bumbar_doo kaže: Pogledaj post
Potreban mi je generator 50 kW. Bit će pokretan hidromotorom i neće imati uvijek isto broj okretaja. Potrebna je što sporija vrtnja.
Daj malo više podataka.
Jel' hidrmotor uljni ili vodna turbina?
Jel' radi samostalno ili na mreži?

U svakom slučaju, mora se vrtjeti konstantnom brzinom, a kaj se tiče sporosti treba uzeti stroj sa što većim brojem pari polova (2p=8 se treba vrtjeti 750rpm npr.).
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2008., 14:04   #73
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Daj malo više podataka.
Jel' hidrmotor uljni ili vodna turbina?
Jel' radi samostalno ili na mreži?
Hidraulička pumpa stvara pritisak i vrti hidromotor.
Pokreću ga vozila u prometu.

Pogledaj ovaj video s anotacijama:
http://www.youtube.com/watch?v=2Sh9WB8zPTM

Ideja je patentirana.

Zahvaljujem se na Vašim odgovorima i trudu.
bumbar_doo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 10:50   #74
Mislim dakle, krađa energije potrošene od vozila. Princip za ovo je kao kod vjetrenjače: znači nekakav generator (zapravo alternator) i konverzija DC/AC. Nije jednostavno ni jeftino. Ideja k'o ideja nije loša, no kak se rješava propad prema težini vozila?
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 16:04   #75
Nama nije važan propad vozila već broj prijelaza preko hidrauličkih rampi, pumpi. Što se tiče krađe energije vozila ona je mnogo veća kada nekoliko stotina automobila stoji na crvenom svjetlu, a motori rade i kod samog kretanja na zeleno svjetlo potrebno je dodati gas.

U ovu ideju bit će potrebno uložiti oko 200.000 €. Imali smo prezentaciju pred investitorima u organizaciji CRANE i pokazan je interes.
bumbar_doo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2008., 07:57   #76
Quote:
bumbar_doo kaže: Pogledaj post
Nama nije važan propad vozila već broj prijelaza preko hidrauličkih rampi, pumpi. Što se tiče krađe energije vozila ona je mnogo veća kada nekoliko stotina automobila stoji na crvenom svjetlu, a motori rade i kod samog kretanja na zeleno svjetlo potrebno je dodati gas.

U ovu ideju bit će potrebno uložiti oko 200.000 €. Imali smo prezentaciju pred investitorima u organizaciji CRANE i pokazan je interes.
Ma nemam nikaj protiv, no pitanje je kak se rješiti propada ili polijetanja vozila prema masi i brzini istog? Ovo čini cestu neravnom i nesigurnom (vidljiva prepreka), a onda ljudi različito reagiraju.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2008., 19:24   #77
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Ma nemam nikaj protiv, no pitanje je kak se rješiti propada ili polijetanja vozila prema masi i brzini istog? Ovo čini cestu neravnom i nesigurnom (vidljiva prepreka), a onda ljudi različito reagiraju.
Zbog patentne zaštite više o tome Vam ne možemo reći.

Končar ima elektromotore 50 kW vrtnje od 750 - 1000 okretaja. Da li bi se od njih mogao napraviti generator?
bumbar_doo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2008., 22:08   #78
Quote:
bumbar_doo kaže: Pogledaj post
Končar ima elektromotore 50 kW vrtnje od 750 - 1000 okretaja. Da li bi se od njih mogao napraviti generator?
Imaju oni i generatore ,mocna je to firma .Možeš i njih direkt pitat ..osim ako i oni nisu pod patentnom blokadom..
user zoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 09:30   #79
trebam savjet

imam nekakvu mesoreznicu na kojoj su se potrošile četkice na motoru. jel možda znaš gdje mogu kupiti druge?
fric-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 09:35   #80
Quote:
bumbar_doo kaže: Pogledaj post
Zbog patentne zaštite više o tome Vam ne možemo reći.

Končar ima elektromotore 50 kW vrtnje od 750 - 1000 okretaja. Da li bi se od njih mogao napraviti generator?
Već rekoh prije: Vama treba sustav kao za vjetrenjaču. Ako se želi koristiti obični elektromotor kao generator, to može samo u režimu stalnog rada i na mreži (znači vodna turnbina tjera obični asinkroni elektromotor i proizvodi struju). U ovoj varijanti koju vi želite NE MOŽE.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:44.