Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2002., 12:48   #21
Thumbs up Caponata

4 melanzane (patlidzhani)
4 paprike (dvije zhute, dvije crvene-ljepshe za vidjet ali nije bitno)
svezhanj celera, po mogucnosti onaj shirije drshke
2 tikvice (optional)
i konzerva petala ili pola litre domace salse od pomidora
2-3 velike kapule narezane na krugove
200 g maslina, po mogucnosti bez koshtica
50g kapera
shaka grozhdjica
peperoncino
3 zhlice aceto balsamico
1 velika zhlica shecera
shaka listica basilica, po mogucnosti svjezhi, sol, papar u zrnu
maslinovo ulje

Pripremite posuda koliko je vrsti povrca jer svako przhite posebno i do kraja ne mijeshate.

Melanzane narezhite na ploshke pa na kvadratice, koru nemojte guliti osim ako je oshtecena. Posolite i ostavite u cjediljki da se "shpurgaju".

Paprike ozrezhite takodjer na kvadratice, usitnite celer, ali ne presitno, kapulu na lijepe krugove, ne pretanke, ne smije se raspasti, stavite namochiti u malo vode kapere da ispuste vishak soli i grozhdjice da omekshaju. Usitnite masline, ako stavite tikvice narezhite ih na ne premale kvadratice.

U shirokoj dubokoj tavi zagrijati nekoliko zhlica maslinovog ulja, pa na njima mekano isprzhite paprike. Rupichastom zhlicom izvadite ih van, ali nemojte cijediti.
Zatim istisnite vodu iz patlidzhana pa i njih isprzhite.
Pa tikvice.
Pa celer.

Pa smanjite vatru i dinstajte kapulu, da bude staklasta ali da se ne raspadne. Vratite unutra svo povrce, dodajte ocijedjene kapere i grozhdjice, masline, par zrna papra u zrnu, sol i papar. Pustite da par minuta kuha.

Ulijte salsu od pomidora ili prognjechene pelate, poshecerite, dodajte aceto balsamico, natrgani basilico i usitnjeni peperoncino. Pustite da kuha dvadesetak minuta.

Hladno preselite u teglice i na vrh stavite malo ulja. Koristiti nakon par dana.

Josh je ukusnije hladno
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2002., 14:02   #22
Ola, magic, super tema i super recepti, fakat mi nije palo na pamet da se iza ovog naslova krije ono sto i mene zanima

Nego, reci, sto se tice oraha u medu... Jesi ziher da u njih idu mirodije? U ovima koje sam dobila nema nicega osim meda (?), a i u deklaraciji je navedeno samo 'med i orasi'?!? Jos nesto ~ stavljas svjeze orahe? (U prijevodu, mozda je sad vec kasno za njih, tj. trebalo bi cekat novu 'generaciju'.)
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2002., 14:20   #23
Orasi se sigurno koriste susheni, a shto se tiche zachina - ima puno recepata kojih se ja ne pridrzhavam u potpunosti. Ovaj sam tako dobila, probala i svidio mi se

A uvijek se mozhe varirati
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2002., 14:44   #24
Thanks, magic. Ma, zanime me svaki recept koji je isproban jer je to ipak neka garancija da je ok.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2002., 17:37   #25
Oj, Black magic woman, tenkju!
__________________
I don't care to belong to a club that accepts people like me as members.
FannyB is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2002., 13:20   #26
Ajde, bash me zanima da se javite vi koji ste probali neshto od ovoga napraviti!
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2002., 23:07   #27
Gastronomski pokloni? predivno ... magic isprobao sir u maslinovom i to domaci kozji koji mama radi

Da li volite pustati ljude u svoju kuhinju? ako volite, zar nije divno kad netko dodje na vrata sa punom vrecicom svjezeg povrca, svjezim kravljim sirom, obavezno rotkvicama, rajcicom i onim pravim zutim kukuruznim kruhom, znate onaj vlazni? I napravi vam papicu ...

Kaj se poklona tice, ima nekaj ljepse od teglice domacih slanih sredela i flase domaceg crnog vina? i par kila bijelog kruha iz pekare?
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 10:01   #28
Malo kasnim sa svojim prijedlogom, ali moze posluziti i za slijedecu godinu. Ove sam godine napravila jaslice od tijesta za medenjake. Zamijesite tijesto, izrezete dijelove ostrim nozem (mozete prije napraviti papirni model), razvaljate nepravilnu podlogu i sve ispecete. Dijelovi se slijepe bijelom secernom glazurom. Kupila sam svetu obitelj, zvijezdu repaticu, par andjela i ovcice od secera. Sve zamotate u celofan i poklon spreman.
ljutika is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2002., 00:51   #29
Quote:
magic kaže:
Ajde, bash me zanima da se javite vi koji ste probali neshto od ovoga napraviti!
Hmm.. ja kupila izraelsku fetu, masline punjene s jalapeno papricicama, jos neke suhe papricice, i krenem u Micheaels da nadjem lijepu staklenku kad, zalupise mi vrata pred nosom
Na kraju sam isjekla fetu i posluzila s maslinama.

Tek sam danas uspjela nabaviti staklenke, pa cu sutra smuckati poklon za prijateljice s posla
T.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2002., 01:00   #30
Quote:
Martinn kaže:

Kaj se poklona tice, ima nekaj ljepse od teglice domacih slanih sredela i flase domaceg crnog vina? i par kila bijelog kruha iz pekare?
Ima: Svjeze paprike, svjezi kravlji sir, rotkivce, rajcice i pravi kukuruzni kruh Ustvari, sto se kruha tice, zadovoljit cu se obicnim crnim
T.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2002., 04:38   #31
Ok, prvi sir u maslinovom napravljen Poklon dajem sutra.
T.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2002., 17:15   #32
Grozhdje u rakiji

Pola kg bijelog grozhda podjednakih boba
pola kg shecera
2 shtapica cimeta
8 klinchica
1 narancha
1 l domace rakije blazheg mirisa

Operite grozhdje, ochupajte bobice, prepolovite svaku i izvadite sjemenke.

Napunite bobama 3/4 prikladne boce ili posude.

Napravite shecerni sirup s vodom, dodajte cimet i klinchice i sjeckanu narancj+hinu koru [samo naranchasti dio!].
Nek vrije 3-5 minuta. Ohladite. Primjeshajte rakiju i pustite dvadesetak minuta da odstoji uz povremeno mijeshanje.

Prelijte kroz gustu cjediljku preko grozhdja u bocama i drzhite 21 dan u mrachnom i hladnom prostoru.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2003., 13:24   #33
Da se ne zaboravi...
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2003., 09:51   #34
joj magic da li ti ikada spavas, odmaras?
****** is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2003., 15:31   #35
ja sam radila orahe u medu i ispali su jedino sam se zeznula sto nisam imala dobre bocice pa ih nisam mogla okretati, ali inace

sir mi nije uspio najbolje. uzela sam losu fetu i stavila losu kombinaciju zacina - pretjerala sam s peperoncinima ali ove godine bi trebalo biti bolje jer znam omjere. inace, ja u posljednje vrijeme intenzivno oslikavam staklo pa ce ove godine pokloni biti 100 posto unikatni

a magic za njezine ideje velika petica sad tek vidim da ima tu jos kojeceg pa cu se primiti posla
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2003., 15:47   #36
Re: Gastronomski pokloni

Quote:
magic kaže:
SIR U MASLINOVOM ULJU
Za skuplje verzije uzmite pashki, grobnichki, parmigiano ili neki sl. Od zachina po zhelji varirajte: papar u zrnu - onaj raznobojni dekorativnije izgleda, klinchice, mini peperoncine ili one vece natrgajte na komadice, lovor, ruzhmarin, basilico, origano, sushene gljive, masline, kapari.
majstorice, imam par pitanjca:
ja sam par puta napravila s ovčijom fetom. nije dugo stajalo, vrlo brzo sve pojedeno direktno iz frižidera pa ne znam kako i koliko je moguće čuvati (samo u frižideru?).
jedamput mi se činilo da malo gorča od maslina? iskustva?

idem brzo pisat djeda mrazu. imaš još toga ili da zaključim popis?
mudrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2003., 19:25   #37
Ja sam prosle godine za Bozic pravila sir u maslinovom po Magic recepturi i ispao je A1. Toplo preporucujem. Orasi mi isto primamljivo zvuce, no, nisam delala.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 09:35   #38
Za one koji nemaju puno vremena

Kupite nekoliko lijepih, chvrstih glavica cheshnjaka.

Ochistite samo vanjske lupine, dakle rezhnjevi neka ostanu u svojim ovojnicama. Na dnu oshtrim nozhicem urezhite krizhic.

Poslazhite ih na dno manje prikladne teglice, dnom prema gore.

Ukrasno uz rub teglice poubadajte peperoncine, dodajte papra u zrnu i zhlicu malo nozhem "pritisnutih" sjemenki koromacha.

Zalijte maslinovim uljem. Pustite da stoji 21 dan u tamnom prostoru.
-----------------------

Nekoliko zrelih limuna dobro operite i osushite.

Uzduzhno poskidajte malo kore, svako toliko, a zatim ih narezhite na fete debljine 4-5 mm.

Slozhite ih u dno teglice, dodajte papra u zrnu, peperoncine, nekoliko listova lovora.

Zalijte maslinovim uljem. Pustite da stoji 21 dan u tamnom prostoru.


Ova aromatizirana ulja vrlo dekorativno izgledaju u staklenim teglicama a izvrsna su na ribi, lesho povrcu, kao dodaci umacima i raznim salatama...
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 09:41   #39
Povrtni razhnjici

Kupite razno "chvrshce" povrce - tikvice, patlidzhane, paprike, kapulu (shto manje glavice), shampinjone, brokole....

Narezhite na velichinu zalogaja.

Pristavite vodu sa solju, zrnima papra, malo octa, lovorom ili zachinima koje volite te kad zavrije povrce kuhajte nekoliko minuta.

Izvafdite u cjediljku, nek se dobro osushi.

Formirajte kratke razhnjice, ubadajuci na shtapice naizmjenichno komadice povrca.

Okomito ih naslazhite u tegle, dodajte nekoliko neoguljenih rezhnjeva cheshnjaka, papra u zrnu, listova lovora...

Zalijte prokuhanom i ohladjenom mjeshavinom 1/3 alkoholnog ili jabuchnog octa i 2/3 vode.

Koristite nakon 21 dan...ako izdrzhite
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 09:50   #40
Quote:
magic kaže:
LIMONCELLO

Kora 4 limuna
1/2 litre alkohola 90°,
250 g vode
250 g shecera

Dobro operite limune prije nego im ogulite koru. Odstranite bijelu kozhicu jer daje gorchinu.
Zakuhajte vodu i shecer, pa u ohladjeno dodajte alkohol i koru.

Dobro zatvorite, drzhitee desetak dana na mrachnom i hladnijem mjestu te povremeno protresite.

Procijedite i prelijte u ukrasne posude.
a kaj se dela s tim? pije?
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:36.