Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2004., 10:06   #1
Question Zakon o pravima hrvatskih branitelja - (ne)ustavnost pojedinih odredbi?

U proceduru je ušao prijedlog novog Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji koji bi trebao stupiti na snagu 01. siječnja 2005.g. To me potaklo na otvaranje teme o važećem zakonu i pravima u njemu, koja u novom zakonu, ako je vjerovati novinskim napisima, neće biti bitnije mijenjana, barem ne u dijelu koji se odnosi na ovu temu. Riječ je, naime, u po meni krajnje dvojbenoj ustavnosti brojnih odredbi u ovom zakonu, ali kako ne bi previše širio temu, kao podlogu za raspravu ću iznesti činjenice o samo jednom pravu koje hrvatski ratni vojni invalidi ostvaruju temeljem tog zakona i komparirati ga s pravima koje civilni invalidi imaju temeljem Zakona o socijalnog skrbi, a sve u svjetlu čl. 14. Ustava koji regulira načela zabrane diskriminacije i jednakosti sviju pred zakonom, pruzeta u njega iz Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnib sloboda. Za komparaciju ću uzeti dvoje invalida, oboje s dijagnozom paraplegije, u invalidskim kolicima, civilnog invalida koji je primjerice pao s kruške i hrvatskog ratnog vojnog invalida koji je ranjen u ratu. Obje su osobe nepokretne, s jednakom dijagnozom i jednakim potrebama za tuđom pomoći i njegom. Po ZPHB-u HRVI I. Skupine iz ovog primjera ostvaruje pravo na mjesečni iznos s osnove prava na doplatak za tuđu pomoć i njegu u visini od 115% od utvrđene proračunske osnovice u Republici Hrvatskoj. Navedena se proračunska osnovica utvrđuje svake godine Zakonom o izvršavanju državnog proračuna, te je čl. 17/2. Zakona o izvršavanju državnog proračuna Republike Hrvatske za 2004.g. godinu utvrđeno kako ista za tekuću proračunsku godinu iznosi 3.326,00 KN, pa je 115% proračunske osnovice za tekuću proračunsku godinu iznos od 3.824,90 KN, što je ujedno i iznos kojeg HRVI I. skupine, temeljem čl. 23/2. t. 1. zakona, mjesečno ostvari s osnove doplatka za tuđu pomoć i njegu. Nadalje, čl. je 28. istog zakona utvrđeno i pravo HRVI-ja na korištenje usluga osobe za pružanje tuđe pomoći i njege, a st. je 2. istog članka normirano kako ta osoba ima pravo na naknadu plaće u visini osobne invalidnine invalida I. skupine, prava iz mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, pravo na doplatak za djecu i prava za vrijeme nezaposlenosti, kao zaposlena osoba prema posebnim propisima, a koju joj naknadu i doprinose uplaćuje Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti. Riječ je, dakle, o daljnjih 3.824,90 KN koje HRVI ostvaruje s ove osnove, čemu treba pribrojiti i iznose doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, iznos doplatka za djecu i naknada za vrijeme nezaposlenosti. Stoga, sublimirano, HRVI I. skupine s osnove prednjih dvaju prava mjesečno ostvaruje iznos od 7.649,80 KN, plus navedena prava osobe koja mu pruža pomoć i njegu. Istodobno, ovaj civilni invalid, temeljem čl. 16/1. Zakona o socijalnoj skrbi, ima pravo na mjesečni doplatak za tuđu pomoć i njegu u visini od 100% osnovice koju Vlada Republike Hrvatske određuje Odlukom o osnovici za ostvarivanje prava po osnovi socijalne skrbi, i ta osnovica trenutno iznosi 400,00 KN mjesečno. Stoga, zbrojeno, HRVI I. skupine s osnove prednjih dvaju prava mjesečno ostvaruje iznos od 7.649,80 KN, plus navedena prava osobe koja mu pruža pomoć i njegu, a CI iznos od 400,00 KN. Numerički iskazano, HRVI I. skupine, samo s osnove tih prava, ostvaruje 1912% veći novčani iznos mjesečno od CI, iako su im potrebe jednake.

Pitanja za raspravu:

1. Mislite li da civilni i ratni invalidi s istim stupnjem tjelesnog oštećenja i jednakim potrebama trebaju imati jednaka ili različita prava u svjetlu odredbe čl. 14. Ustava, tj. Jesu li ovakve odredbe diskriminirajuće i protuustavne?
2. Za one koji misle da HRVI zbog okolnosti stradanja trebaju imati veća prava – da li treba postojati tolika razlika u pravima kolika je trenutno?
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 04.11.2004., 13:48   #2
kakve su odredbe nemam pojma ali da bi invalidi trebali imati ista prava, trebali bi.

HRVI bi možda mogli imati još neke povlastice ali ne financijske
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Old 04.11.2004., 14:37   #3
U svakom slučaju bi trebali imati jednaka prava.
labrador1 is offline  
Old 04.11.2004., 15:05   #4
mislim da nije isto da li je netko stradao kad je, recimo, pijan pao sa skele doma ili ranjen u ratu ili stradao na radu ili....

neke bi razlike morale postojati mada su posljedice iste. naravno da ne smiju biti kao što je baobab naveo...ono simbolične razlike...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Old 05.11.2004., 16:46   #5
Re: Zakon o pravima hrvatskih branitelja - (ne)ustavnost pojedinih odredbi?

Quote:
baobab kaže:
i
1. Mislite li da civilni i ratni invalidi s istim stupnjem tjelesnog oštećenja i jednakim potrebama trebaju imati jednaka ili različita prava u svjetlu odredbe čl. 14. Ustava, tj. Jesu li ovakve odredbe diskriminirajuće i protuustavne?
2. Za one koji misle da HRVI zbog okolnosti stradanja trebaju imati veća prava – da li treba postojati tolika razlika u pravima kolika je trenutno?

1. jesu i to jako. HRVI ev moze dobiti neki iznos ali po drugoj osnovi.
2. ne

a nije li sdp-ova vlada ukinula kumuliranje prava i ogranicila ih na max iznos od , mislim, 5000 kn??? sad ce cini da mama kosor to vraca.
Billi is offline  
Old 05.11.2004., 17:01   #6
Re: Re: Zakon o pravima hrvatskih branitelja - (ne)ustavnost pojedinih odredbi?

Quote:
Billi kaže:
a nije li sdp-ova vlada ukinula kumuliranje prava i ogranicila ih na max iznos od , mislim, 5000 kn??? sad ce cini da mama kosor to vraca.
Ne, nije, ovo je zakon iz doba koalicije, s tim da sam ja pisao samo o jednom pravu, HRVI po tom zakonu imaju 30-ak različitih prava
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:11.