Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2009., 15:44   #4881
U Nemu ne može biti govora o nikakvoj luci jer se tamo jedan malo veći brod ne može ni okrenuti, gdje su jos skladišta, kontejnerski terminali i slično, najobičnija obmana za lakovjerne i lokalpatriote koji ne vide prst pred nosom. Dubrovnik je već spojen kopnom na ostatak Hrvatske preko Neuma i to je za sad dovoljno. Imamo dovoljno poluga da dogovorimo nesmetan prolaz kroz Neum za hrvatske registracije. To je puno bolje rješenje od bacanja 5 mlrd. kuna u vjetar. Već sam reko, nepostojanje tog mosta neće donijeti toliko štete Dubrovniku, koliko će koristi donijeti npr. gradnja autoceste Rijeka- Žuta Lokva Rijeci i cijeloj Dalmaciji, pa na kraju čak i Dubrovniku.
__________________
Boli me sjećanje na dane slavne, dane ponosne, al' borim se, i nedam se dok Dunav tiho protiče... I boli me istina što nema onih koje volim ja. Pokriva ih zastava, nek sanjaju u sjeni hrastova...
river_city is offline  
Old 30.04.2009., 16:41   #4882
Quote:
river_city kaže: Pogledaj post
U Nemu ne može biti govora o nikakvoj luci jer se tamo jedan malo veći brod ne može ni okrenuti, gdje su jos skladišta, kontejnerski terminali i slično, najobičnija obmana za lakovjerne i lokalpatriote koji ne vide prst pred nosom. Dubrovnik je već spojen kopnom na ostatak Hrvatske preko Neuma i to je za sad dovoljno. Imamo dovoljno poluga da dogovorimo nesmetan prolaz kroz Neum za hrvatske registracije. To je puno bolje rješenje od bacanja 5 mlrd. kuna u vjetar. Već sam reko, nepostojanje tog mosta neće donijeti toliko štete Dubrovniku, koliko će koristi donijeti npr. gradnja autoceste Rijeka- Žuta Lokva Rijeci i cijeloj Dalmaciji, pa na kraju čak i Dubrovniku.
Po kojim to stručnim kriterijima u Neumu nema mjesta za brod ili terminal? Po vašim kriterijima ni New York ne bi imao luku jer je mala dubina a prolazi, rijeke i kanali su još uži nego Neumsko more.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Old 30.04.2009., 16:52   #4883
Quote:
river_city kaže: Pogledaj post
U Nemu ne može biti govora o nikakvoj luci jer se tamo jedan malo veći brod ne može ni okrenuti, gdje su jos skladišta, kontejnerski terminali i slično, najobičnija obmana za lakovjerne i lokalpatriote koji ne vide prst pred nosom. Dubrovnik je već spojen kopnom na ostatak Hrvatske preko Neuma i to je za sad dovoljno. Imamo dovoljno poluga da dogovorimo nesmetan prolaz kroz Neum za hrvatske registracije. To je puno bolje rješenje od bacanja 5 mlrd. kuna u vjetar. Već sam reko, nepostojanje tog mosta neće donijeti toliko štete Dubrovniku, koliko će koristi donijeti npr. gradnja autoceste Rijeka- Žuta Lokva Rijeci i cijeloj Dalmaciji, pa na kraju čak i Dubrovniku.
Uz dovoljno para sve se može pa tako i luka u Neumu. Ona vjerojatno nikad neće biti izgrađena, ali Bh muslimani se ponašaju kao da će sigurno biti izgrađena i zato vode politiku kakvu vode. Krajnji cilj je promjena etničke strukture tog područja, a time bi porasli i apetiti za dalju ekspanziju.
Dubrovnik je na politički trusnom području i čini se mnogima kao lak plijen, naši susjedi su pošteni ljudi koji čekaju priliku koja će ih učinit lopovima.
Bošnjačku nacionalističku politiku trebba sasjeć u korijenu dok ne dobiju krila, to je jeftinije nego gasit požar kad se već rasplamsa. BH je nestabilna, tamo nema dogovora i tu će bit još problema i problema, ne samo za tamošnje narode, nego za sve koji graniče s BH. Moramo se pripremit za to što bolje možemo.
Kexx is offline  
Old 30.04.2009., 18:17   #4884
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Po kojim to stručnim kriterijima u Neumu nema mjesta za brod ili terminal? Po vašim kriterijima ni New York ne bi imao luku jer je mala dubina a prolazi, rijeke i kanali su još uži nego Neumsko more.
Po kriteriju prostog promatranja i zdrave logike. Prosao sam Neumom vise puta, za izgradnju luke bi trebalo potrositi godisnji BDP cijele BIH, nemaju para ni za kiki bonbone, a kamoli za jedan takav projekt, ni sada ni za 20 godina.
__________________
Boli me sjećanje na dane slavne, dane ponosne, al' borim se, i nedam se dok Dunav tiho protiče... I boli me istina što nema onih koje volim ja. Pokriva ih zastava, nek sanjaju u sjeni hrastova...
river_city is offline  
Old 30.04.2009., 18:26   #4885
Quote:
river_city kaže: Pogledaj post
Po kriteriju prostog promatranja i zdrave logike. Prosao sam Neumom vise puta, za izgradnju luke bi trebalo potrositi godisnji BDP cijele BIH, nemaju para ni za kiki bonbone, a kamoli za jedan takav projekt, ni sada ni za 20 godina.
Trollaš.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Old 30.04.2009., 18:32   #4886
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Po kojim to stručnim kriterijima u Neumu nema mjesta za brod ili terminal? Po vašim kriterijima ni New York ne bi imao luku jer je mala dubina a prolazi, rijeke i kanali su još uži nego Neumsko more.
U Neumu se može graditi luka. I na ulazu u New Yoršku luku postoji most nešto viši od Pelješkog pa ulaze čak i mega tankeri ili mega kontejneraši. Visina Pelješkog mosta zadovaljava sve zahtjeve neumske luke ako ona ikad bude izgrađena. Pitanje je da li dubina zadovoljava ali je nebitno za ovu priču.
bracodbk is offline  
Old 30.04.2009., 18:33   #4887
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Trollaš.
Ne trolam nego iznosim činjenice, "luka" Neum pod broj jedan nema nikakve prirodne uvjete za bit luka. Nikakve.
__________________
Boli me sjećanje na dane slavne, dane ponosne, al' borim se, i nedam se dok Dunav tiho protiče... I boli me istina što nema onih koje volim ja. Pokriva ih zastava, nek sanjaju u sjeni hrastova...
river_city is offline  
Old 30.04.2009., 18:52   #4888
Quote:
river_city kaže: Pogledaj post
Ne trolam nego iznosim činjenice, "luka" Neum pod broj jedan nema nikakve prirodne uvjete za bit luka. Nikakve.
Luka Neum ima sve uvjete za biti luka, osim adekvatne dubine za mega brodove. Ta se luka može graditi sa južne strane poluotoka Klek na kojem ima mjesta i za terminale. Ponavljam, potrebe BiH kao i zemalja koje bi gravitirale takvoj luci (Mađarska?) bi bile tolike da bi ispod Pelješkog mosta bez ikakvih problema mogli proći svi brodovi koji zadovoljavaju te potrebe. Jedan brod nosivosti 100.000 tona ide otprilike 20-25 metara u visinu. Dakle mogu proći dva naslagana jedan na drugom. Mega cruiseri tu nikad neće uploviti jer Neum nema što ponuditi putnicima na krstarenju pa nikome nije ni zanimljiv, a sve da budu uplovljavali rijetki su oni čija visina prelazi 50 metara. Nosači aviona sigurno tu neće uplovljavati. Dakle, most ne pravi nikakve probleme a njegova je visina puno viša od eventualnih potreba jedne takve luke.
bracodbk is offline  
Old 30.04.2009., 19:17   #4889
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
U Neumu se može graditi luka. I na ulazu u New Yoršku luku postoji most nešto viši od Pelješkog pa ulaze čak i mega tankeri ili mega kontejneraši. Visina Pelješkog mosta zadovaljava sve zahtjeve neumske luke ako ona ikad bude izgrađena. Pitanje je da li dubina zadovoljava ali je nebitno za ovu priču.
Ne ulaze ni megatankeri ni megakontejneraši. U Americi ima malo mjesta na koja se mogu vezat megatankeri (uglavnom radi dubine).
Da, nebitno za ovu priču.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Old 30.04.2009., 19:22   #4890
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
Luka Neum ima sve uvjete za biti luka, osim adekvatne dubine za mega brodove. Ta se luka može graditi sa južne strane poluotoka Klek na kojem ima mjesta i za terminale. Ponavljam, potrebe BiH kao i zemalja koje bi gravitirale takvoj luci (Mađarska?) bi bile tolike da bi ispod Pelješkog mosta bez ikakvih problema mogli proći svi brodovi koji zadovoljavaju te potrebe. Jedan brod nosivosti 100.000 tona ide otprilike 20-25 metara u visinu. Dakle mogu proći dva naslagana jedan na drugom. Mega cruiseri tu nikad neće uploviti jer Neum nema što ponuditi putnicima na krstarenju pa nikome nije ni zanimljiv, a sve da budu uplovljavali rijetki su oni čija visina prelazi 50 metara. Nosači aviona sigurno tu neće uplovljavati. Dakle, most ne pravi nikakve probleme a njegova je visina puno viša od eventualnih potreba jedne takve luke.

Ta se visina odnosi na tankere i bulkere ali ne i na kontejnere, koji mogu biti i duplo viši. A oni su uz tankere i balkere najzanimljiviji vid prijevoza za neku zemlju. Štoviše ako bi BiH opdlučila gradit luku, najvjerovatnije bi to prvo bio kontejnerski terminal.

I da, BiH neće graditi luku dok god postoji jeftinija alternativa u vidu Ploča ili Bara, dakle dok god im mi to nudimo. Ako pretjeramo sa našim pizdarijama prvo će se okrenuti Crnogorcima a Ploče će propasti i kao luka i kao grad, a ako im se ni Crnogorci ne svide mogu u bilo kojem trenutku odlučiti graditi svoju luku, e da ne bi ovisili o volji drugih zemalja (znaći pozvati se na iste argumente koje vi navodite braneći most).
A pitanje treba li Bosni luka ili ne je deplasirano. Svakoj zemlji danas treba luka (ne nužno na njenom teritoriju). Di nema brodskog prometa nema ni razvitka.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!

Zadnje uređivanje Halo Effect : 30.04.2009. at 19:33.
Halo Effect is offline  
Old 30.04.2009., 19:26   #4891
Quote:
vbureti kaže: Pogledaj post
Znamo prosječne cijene takvih tunela. Ne više od 10 milijuna po dužnom km jednocijevnog tunela. Za 5 km to iznosi 50 milijuna eura. I to je to.
Kao prvo jednocjevni tunel definitivno ne zadovoljava potrebe jedne brze ceste i ove županije.

Kao drugo, ne znam odakle izvlačiš podatke o cijeni jednog km tunela, ali ja sam pronašao podatak da je, prema istraživanju IBR consultinga, prosječna cijena gradnje tunela po jednom km u Hrvatskoj oko 25 milijuna eura. Podmorski tuneli, s kojima mi nemamo iskustva, su zbog zahtjevnijih radova sigurno i skuplji.
bracodbk is offline  
Old 30.04.2009., 19:35   #4892
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Ta se visina odnosi na tankere i bulkere ali ne i na kontejnere, koji mogu biti i duplo viši. A oni su uz tankere i balkere najzanimljiviji vid prijevoza za neku zemlju. Štoviše ako bi BiH opdlučila gradit luku, najvjerovatnije bi to prvo bio kontejnerski terminal.
I? Opet visina mosta ispunjava sve zahtjeve jedne takve luke. Iako sumnjam da bi BiH gradila kontejnerski terminal jer mislim da su preko luke Ploče transportirali samo rasute terete.
bracodbk is offline  
Old 30.04.2009., 19:59   #4893
Taj most je glupost glupih ljudi.

Austrijanac u zapadni dio Austrije putuje preko Njemačke. Ne pada mu napamet ići preko ledenjaka "kozjim stazama". A austrijskim političarima ne pada napamet gradnja autoputa cijelom dužinom Austrije, raditi notornu glupost kontra prirode. Voze preko Njemačke.

Primjer Beč - Innsbruck:

http://www.viamichelin.co.uk/viamich...raryFuelType=0
Gord is offline  
Old 30.04.2009., 20:21   #4894
Quote:
Gord kaže: Pogledaj post
Taj most je glupost glupih ljudi.

Austrijanac u zapadni dio Austrije putuje preko Njemačke. Ne pada mu napamet ići preko ledenjaka "kozjim stazama". A austrijskim političarima ne pada napamet gradnja autoputa cijelom dužinom Austrije, raditi notornu glupost kontra prirode. Voze preko Njemačke.

Primjer Beč - Innsbruck:

http://www.viamichelin.co.uk/viamich...raryFuelType=0

I Amerikanci do Aljaske idu preko Kanade, vjerovatno zato jer nemaju poznatog mostograditelja bliskog Bijeloj Kući...zamisli toga mosta....
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Old 30.04.2009., 21:00   #4895
Quote:
Gord kaže: Pogledaj post
Taj most je glupost glupih ljudi.

Austrijanac u zapadni dio Austrije putuje preko Njemačke. Ne pada mu napamet ići preko ledenjaka "kozjim stazama". A austrijskim političarima ne pada napamet gradnja autoputa cijelom dužinom Austrije, raditi notornu glupost kontra prirode. Voze preko Njemačke.

Primjer Beč - Innsbruck:

http://www.viamichelin.co.uk/viamich...raryFuelType=0
Austrijanci ne granice sa mujom i hasom.
gluon is offline  
Old 30.04.2009., 21:30   #4896
Quote:
gluon kaže: Pogledaj post
Austrijanci ne granice sa mujom i hasom.
300 milijuna eura za 6 godina izbjegavanja bošnjačkih carinika u kraju s većinskim hrvatskim stanovništvom. 50 mil/eur po godini.

Ivo i Jozo su ispali gluplji od Muje i Hase.
Gord is offline  
Old 30.04.2009., 23:01   #4897
Quote:
Gord kaže: Pogledaj post
300 milijuna eura za 6 godina izbjegavanja bošnjačkih carinika u kraju s većinskim hrvatskim stanovništvom. 50 mil/eur po godini.

Ivo i Jozo su ispali gluplji od Muje i Hase.
Kakvih 6 godina. Tko zna kada ce se BiH raspasti i Hercegovina pridruziti Hr. Sumnjam da ce to biti prije 20 godina, nazalost, i to najoptimisticnije. Do onda, nema sanse normalnog prometa. A sto se EU tice, i to je mislim minimum 20 godina, sa tim da nas bilo kakav raspad EU vraca na pocetak.
gluon is offline  
Old 30.04.2009., 23:38   #4898
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
Kao prvo jednocjevni tunel definitivno ne zadovoljava potrebe jedne brze ceste i ove županije.

Kao drugo, ne znam odakle izvlačiš podatke o cijeni jednog km tunela, ali ja sam pronašao podatak da je, prema istraživanju IBR consultinga, prosječna cijena gradnje tunela po jednom km u Hrvatskoj oko 25 milijuna eura. Podmorski tuneli, s kojima mi nemamo iskustva, su zbog zahtjevnijih radova sigurno i skuplji.
http://www.poslovni.hr/51340.aspx
===

Iz projekta za tunel i ceste kroz Medvednicu:

Podjela u tablici 2 ne odnosi se na gradske prometnice. Medjutim, služi kao dobar pokazatelj opravdanosti izgradnje određenih prometnica, a ova investicija po svojoj cijeni definitivno premašuje mnoge autoceste. Ukupna duljina tunela sa cestovnim prstenom i zapadnim krakom
iznosi 64,479 km. Što znači da je prosječna cijena izgradnje 12,98 mil. eura/km tj. 95,53 mil. kn/km.
Za usporedbu, cijena izgradnje autoceste od Bosiljeva do Splita iznosila je 44,06 mil. kn/km, dakle duplo manje.
=============

Iz BiH projekata za koridor Vc:

>>7.3 Izgradnja tunela

Kako u zadnjih 15 godina u BIH nije bilo značajnijih radova na izgradnji novih tunela to su za
proračun troškova izgradnje autoceste korišteni prosječni podaci sa izgradnje tunela na
autocestama u R Hrvatskoj pa se na istom planiraju sljedeći troškovi:

- Izgradnja novog tunela: 38.200,00 KM
- PDV 17%: 6.494,00 KM
- Ukupno izgradnja trase sa PDV 44.694,00 KM
Planirana jedinična cijena izgradnje novih tunela obuhvata građevinske radove na izgradnji
tunela sa dvije cijevi bez zaustavnih traka, oprema tunela, gotehnička ispitivanja i elaborati,
projektovanje, eksproprijacija zemljišta i nadzor nad izvođenjem radova. <<

Dakle, 44.694 KM. Pretpostavljam da je KM jednaka nekadašnjem DEM-u i da je to pak oko 22.000 eura. Ali, kako je riječ o AC, a ne o dvostaznom tunelu to se ta cifra ima prepoloviti na 11.000 eura po metru ili za 1 km pak 11 milijuna eura.

Da je to realna cijena vidi se u po projektiranoj cijeni za tunel sv, Ilije kroz Biokovo. Pogledati link.
vbureti is offline  
Old 01.05.2009., 00:11   #4899
Quote:
vbureti kaže: Pogledaj post
http://www.poslovni.hr/51340.aspx
===

Iz projekta za tunel i ceste kroz Medvednicu:

Podjela u tablici 2 ne odnosi se na gradske prometnice. Medjutim, služi kao dobar pokazatelj opravdanosti izgradnje određenih prometnica, a ova investicija po svojoj cijeni definitivno premašuje mnoge autoceste. Ukupna duljina tunela sa cestovnim prstenom i zapadnim krakom
iznosi 64,479 km. Što znači da je prosječna cijena izgradnje 12,98 mil. eura/km tj. 95,53 mil. kn/km.
Za usporedbu, cijena izgradnje autoceste od Bosiljeva do Splita iznosila je 44,06 mil. kn/km, dakle duplo manje.
=============

Iz BiH projekata za koridor Vc:

>>7.3 Izgradnja tunela

Kako u zadnjih 15 godina u BIH nije bilo značajnijih radova na izgradnji novih tunela to su za
proračun troškova izgradnje autoceste korišteni prosječni podaci sa izgradnje tunela na
autocestama u R Hrvatskoj pa se na istom planiraju sljedeći troškovi:

- Izgradnja novog tunela: 38.200,00 KM
- PDV 17%: 6.494,00 KM
- Ukupno izgradnja trase sa PDV 44.694,00 KM
Planirana jedinična cijena izgradnje novih tunela obuhvata građevinske radove na izgradnji
tunela sa dvije cijevi bez zaustavnih traka, oprema tunela, gotehnička ispitivanja i elaborati,
projektovanje, eksproprijacija zemljišta i nadzor nad izvođenjem radova. <<

Dakle, 44.694 KM. Pretpostavljam da je KM jednaka nekadašnjem DEM-u i da je to pak oko 22.000 eura. Ali, kako je riječ o AC, a ne o dvostaznom tunelu to se ta cifra ima prepoloviti na 11.000 eura po metru ili za 1 km pak 11 milijuna eura.

Da je to realna cijena vidi se u po projektiranoj cijeni za tunel sv, Ilije kroz Biokovo. Pogledati link.
(Iz Jutarnjeg lista) "Gradnja tunela uvelike ovisi o težini materijala koji se iskopava, te opremi tunela. Prema podacima Hrvatskih autocesta, gradnja i opremanje jedne cijevi tunela Sv. Rok i iskop druge cijevi stajali su 24 milijuna eura po kilometru..."

Dakle gradnja i opremanje jedne cijevi te iskop druge cijevi stajali su 24 mil eura po km. Mislim da su iskopi najmanja stavka u troškovniku a da su gradnja i opremanje tunela puno skuplji. Iz ovog članka ispada da km dužni stoji ne puno manje od 20 mil eura. Na žalost nigdje ne piše koliko su koštali sami iskopi. Zahtjevniji teren podiže i cijenu a složit ćeš se valjda da je bušenje podmorja puno zahtjevnije od bušenja brda ili planine.
bracodbk is offline  
Old 01.05.2009., 02:54   #4900
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
(Iz Jutarnjeg lista) "Gradnja tunela uvelike ovisi o težini materijala koji se iskopava, te opremi tunela. Prema podacima Hrvatskih autocesta, gradnja i opremanje jedne cijevi tunela Sv. Rok i iskop druge cijevi stajali su 24 milijuna eura po kilometru..."

Dakle gradnja i opremanje jedne cijevi te iskop druge cijevi stajali su 24 mil eura po km. Mislim da su iskopi najmanja stavka u troškovniku a da su gradnja i opremanje tunela puno skuplji. Iz ovog članka ispada da km dužni stoji ne puno manje od 20 mil eura. Na žalost nigdje ne piše koliko su koštali sami iskopi. Zahtjevniji teren podiže i cijenu a složit ćeš se valjda da je bušenje podmorja puno zahtjevnije od bušenja brda ili planine.
Bušenje podmorja je puno lakše od bušenja krške planine. Ne moraš kopati tunel već iskopati jarak u koji češ položiti prefabricirane elemente.



U svakom slučaju evo nešto slično - Oresund tunel. Doli je cijena u krunama (Danskim ili Švedskim), što je otprilike isto kao i u kunama.

http://en.structurae.de/structures/d...fm?id=s0004167


Currency Convertor za 30.04.2000 (godina kada je tunel pušten u promet).

http://www.oanda.com/convert/classic


Tko želi znati više može potražiti literaturu: http://en.structurae.de/refs/items/i...fm?ID=r0026929
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!

Zadnje uređivanje Halo Effect : 01.05.2009. at 02:59.
Halo Effect is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:20.