Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2011., 22:35   #21
Trenutno smo u fazi razvoja znanosti u kojoj znamo da se nešto događa i možemo predvidjeti s velikom sigurnošću većinu događaja (prirodni zakoni). Međutim još nismo počeli otkrivati zašto se nešto događa. Znamo da će kamen koji bacimo pasti dolje, međutim kako kamen zna da treba pasti, e to ne znamo. Znamo da Zemlja kruži oko Sunca, ali kako Zemlja zna da treba promijeniti pravac kretanja kako bi se prilagodila eliptičnoj putanji? Mogući odgovori su da gravitacija djeluje na nju, ali što je to gravitacija? Gravitaciono polje Sunca je prostor u kojem djeluje sila na sva masivna tijela i to prema središtu gravitacionoj polja. Ali kao djeluje na daljinu? Mogući odgovor je i da Sunce iskrivljuje prostor, ali što je to u toj praznini što se iskrivljuje.
Naravno, postoji matematika koja to pokazuje ili predviđa što će se dogoditi. Međutim matematika ne objašnjava zašto se to događa.
I tu nastaje problem. Znanstvenici kažu to se događa tako i tako. Prosječan čovjek pita: a zašto? I tu nema odgovora, barem za sada, ja sam optimista, vjerojatno neću doživjeti ali vjerujem da će u nekoj budućnosti biti i odgovori "zato".
Lem13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 23:19   #22
Quote:
Lem13 kaže: Pogledaj post
Trenutno smo u fazi razvoja znanosti u kojoj znamo da se nešto događa i možemo predvidjeti s velikom sigurnošću većinu događaja (prirodni zakoni). Međutim još nismo počeli otkrivati zašto se nešto događa.
Nije problem u znanosti nego u tvojim očekivanjima koja su sama sebi kontradiktorna. Svaki put kada ti znanost da neko pravilo koje kaže zašto se nešto dešava, ti želiš neko drugo pravilo koje objašnjava to prvo pravilo. Taj proces se onda beskonačno ponavlja jer ti uvijek želiš neko novo pravilo koje objašnjava sva prethodna pravila. Da sam Bog dođe i kaže ti "To je zato jer ja tako hoću!" ti bi ga pitao "A zašto to hoćeš?" i onda bi te Bog poslao k vragu, pa njega gnjavi sa tim svojim pitanjima.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 23:23   #23
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Svaki put kad netko krene drviti po znanosti i upne se da dokaže kako "znanost zapravo ne zna ništa" mene uvijek zanima isto - tko to zna više od onoga što nam je znano kroz znanosti?

Ako isti ili ista prihvaćaju činjenicu da, kakva god ona bila, znanost trenutno nema alternativu .. onda možemo govoriti o slabostima znanstvene metode koih doista ne nedostaje. No uopćene lamentacije čija svrha je isključivo omalovažavanje znanosti u svrhu nepotrebne mistifikacije znanja kao takvog apsolutno nemaju smisla.
Neovisno o onoj kritici uglavnom prirodnih znanosti jer njih karakterizira sposobnost "otkrivanaj prirodnih zakona"
problem je sto se "znanost" u uskom smislu izdize na određene razine koje se smatraju superiornim naspram ostalih disciplina neovisno kvalitativne ili kvantitativne. No zapravo najveca kritika "zanosti" i to je problem sto ljudi zaboravljaju jest sto ona ne odgovara na sva pitanja. Mislim sama ideja da ne objasnjavas sve znaci da to ne znas ,a ne da to nije tvoje podrucje proucavanja. Ako je znanost pokusaj sistematskog sakupljanja znanja onda sve ono sto ne znas je tvoj promasaj neovisno kojom se metodologijom kotristis. Zato ne mozemo razlikovati znanosti i sama podjela na prirodne i drustvene znanosti npr. dovodi do katastroficnih posljedica za covjecanstvo. Gdje se u sklopu prirodnih znanosti jerbo su one "objektivne" ne vezes potrebu nikakvih drugih znanja. Ako i znanstvenici mogu dovesti istrazivanaj do razine visoke vjerojatnosti to je tek mali korak naspram inplementacije tih teorija na zbilju u kojoj zivimo i tu se mjesaju i "ne znanstveni" elementi u uskom smislu znanosti i ne uviđas da se tada ljudi bave stvarima i imaju moci za koje nisu izuceni na neki formalan nacin. "Spoznaja" sama radi sebe pak nema smisla.
Nadam se da razumijete.
Adriana Lima fan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 11:36   #24
Quote:
Adriana Lima fan kaže: Pogledaj post
Neovisno o onoj kritici uglavnom prirodnih znanosti...
Nadam se da razumijete.
Nisi odgovorila na vrlo jednostavno pitanje .. ponavljam:

Quote:
S time u vidu živo me zanima što ti točno nalaziš vrijednijim od znanosti? Što bi ti stavila na to 'mjesto' koje po tebi nezasluženo pripada znanosti?

Što to znanost točno 'zatire' a ne bi trebala? Oko čega si se točno uzjogunila?

Ili nemaš kandidata za to mjesto?
Dok nam ne daš odgovor na to pitanje tvoja kritika nema ni temelj ni svrhu.
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 13:33   #25
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Nisi odgovorila na vrlo jednostavno pitanje .. ponavljam:



Dok nam ne daš odgovor na to pitanje tvoja kritika nema ni temelj ni svrhu.
Upravo tvoje pitanje govori sto imam protiv. Znaci pitas sto treba zamjenit znanost kao da se znanost uklopila u neku poziciju koja ju je tu cekala cijelo vrijeme. Cime je zamijenit? Nicim. Kao sto ni znanost nebi trebala zamjenjivat drugacije uloge,a to cini pod krinkom objektivnosti. Npr. zapadna medicina(ne kazem da ja prakticiram "istocnjacku" ) nije cula o preventivi i utjecaju psihe ljudi ili stanja duse na razvoj bolesti kod ljudi. Nasa znanost i nasa kultura zapadna je invazivna i to vidimo svugdje. Ulazimo u prirodu kao da nema granice njenim resursima, tjelo ljecimo tako da ga bombardiramo i ubacujemo, ucimo tako da indoktriniramo. To je zapadnjacka tradicija koju nemozemo zamjeniti niti trebamo no dali se znanost opcenito treba promjeniti naravno da treba. Ne treba se mislit da moze odgovoriti na sva pitanja najbolje i pogotovo ne da je objektivna kada se pomocu nje cine konstantno moralne,filozofske,politicke odluke i onda dobijes ovo lose stanje koje imamo. Zaci nisam za zamjenit jer je to pojam u "nasoj" tradiciji.Ako nesto ima nedostatke i ne valja odmah zamjeni. Neide to tako. Niti govorim da je nezapadnjacka tradicija bolja. Eto karikirano nadam se da sam odgovorio na tvoje pitanje.
Adriana Lima fan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 13:52   #26
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Nije problem u znanosti nego u tvojim očekivanjima koja su sama sebi kontradiktorna. Svaki put kada ti znanost da neko pravilo koje kaže zašto se nešto dešava, ti želiš neko drugo pravilo koje objašnjava to prvo pravilo. Taj proces se onda beskonačno ponavlja jer ti uvijek želiš neko novo pravilo koje objašnjava sva prethodna pravila. Da sam Bog dođe i kaže ti "To je zato jer ja tako hoću!" ti bi ga pitao "A zašto to hoćeš?" i onda bi te Bog poslao k vragu, pa njega gnjavi sa tim svojim pitanjima.
pa normalno je da se čovjek zapita ako ima elemenata za neko konstruktivno pitanje pa i ako nema, naravski... no problem je koliko će današnja znanstvena uvjerenja održati test vremena (za nekih 100 godina npr.). Možda ćemo za sto godina gledati sa smješkom na današnju znanost isto kao što danas gledamo npr. na rane alkemičare i njihova utemeljenja. Stekao sam dojam da ljudi danas smatraju da znanstvenicima fali još jako malo saznanja da bi dokučili kako svijet funkcionira, no čini mi se da nismo ni svjesni koliko malo znamo... jer kao što si rekao: svaki odgovor nosi i novo pitanje.
__________________
He say nothing is quite what it seems... I say nothing is nothing.
Nadir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 13:29   #27
Quote:
Adriana Lima fan kaže: Pogledaj post
Upravo tvoje pitanje govori sto imam protiv. Znaci pitas sto treba zamjenit znanost kao da se znanost uklopila u neku poziciju koja ju je tu cekala cijelo vrijeme.
Ja te pitam vrlo jednostavno - imaš li nešto što radi bolje od znanosti?

Quote:
Kao sto ni znanost nebi trebala zamjenjivat drugacije uloge,a to cini pod krinkom objektivnosti. Npr. zapadna medicina(ne kazem da ja prakticiram "istocnjacku" ) nije cula o preventivi i utjecaju psihe ljudi ili stanja duse na razvoj bolesti kod ljudi.
Nie istina .. to nema veze sa znanošću već sa društveno-političkim uređenjem koje definira opseg, cilj i metode zdravstva. Ljudi za koje radiš nemaju interes ulagati u tvoju zdravstvenu prevenciju. Njima je u interesu da te doktor 'pokrpa' tabletama dok radiš, a kad odeš u penziju si im čisti trošak pa im je u interesu da crkneš čim prije. To nema veze sa znanošću!

Quote:
Nasa znanost i nasa kultura zapadna je invazivna i to vidimo svugdje. Ulazimo u prirodu kao da nema granice njenim resursima, tjelo ljecimo tako da ga bombardiramo i ubacujemo, ucimo tako da indoktriniramo.

Eto karikirano nadam se da sam odgovorio na tvoje pitanje.
Kultura opet nema veze sa znanošću baš kao ni kratkovidno i sebično grabljenje prirodnih resursa nauštrb vlastite nam djece

Karikirano govoreći - ti kriviš znanost za vlastite propuste
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 15:18   #28
Bedasto je smatrati da je znanost iluzija, jerbo nije. Ona ipak objašnjava svijet kakvog ga i doživljavamo, a to što mi njegovu iluzornost smatramo svojom apsolutnom stvarnošću, drugi je par rukava. Jer kolko god se znanost trudila, još je daleko od toga da odgovori na krucijalno pitanje- tko smo mi zapravo, i koja je uopće svrha našeg postojanja.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2011., 20:35   #29
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Ja te pitam vrlo jednostavno - imaš li nešto što radi bolje od znanosti?



Nie istina .. to nema veze sa znanošću već sa društveno-političkim uređenjem koje definira opseg, cilj i metode zdravstva. Ljudi za koje radiš nemaju interes ulagati u tvoju zdravstvenu prevenciju. Njima je u interesu da te doktor 'pokrpa' tabletama dok radiš, a kad odeš u penziju si im čisti trošak pa im je u interesu da crkneš čim prije. To nema veze sa znanošću!



Kultura opet nema veze sa znanošću baš kao ni kratkovidno i sebično grabljenje prirodnih resursa nauštrb vlastite nam djece

Karikirano govoreći - ti kriviš znanost za vlastite propuste
Kratko i jasno. Kao prirodni zakoni jelda jednostavni hhhh. To samo govore ljudi koji nisu direktno involvirani u znanost.

Drustveno-politicko uređenje smatra da znanost otkriva prirodne zakone i da je objektivna. Da nemas taj mentalni sklop naravno da bi drugacije uredio i drustvo.

Ne postoji racionalnost ili logika koja je inherentna znanosti,a da je objektivna znaci neovisna od nase ogranicene spoznaje stoga znanost u uskom smislu ima u sebi ugrađen koncept tretiranja prirode. To sto se smatra da ne postoji to ne znaci da ga nema. U konacnici najbolji dokaz da ima ljudi koji smatraju da znanost nije objektivna je samo postojanje tih ljudi. Da je objektivna nebi imala protivnika u ovom trenutnom obliku. No dal je korisna je...
Adriana Lima fan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 13:24   #30
Quote:
Adriana Lima fan kaže: Pogledaj post
Kratko i jasno. Kao prirodni zakoni jelda jednostavni hhhh. To samo govore ljudi koji nisu direktno involvirani u znanost.

U konacnici najbolji dokaz da ima ljudi koji smatraju da znanost nije objektivna je samo postojanje tih ljudi. Da je objektivna nebi imala protivnika u ovom trenutnom obliku. No dal je korisna je...
Ja ne kažem da ti ne znaš o čemu pričaš .. ali ja nemam pojma o čemu ti pričaš!?
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2011., 22:07   #31
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Ja ne kažem da ti ne znaš o čemu pričaš .. ali ja nemam pojma o čemu ti pričaš!?
Možda ti ne znaš o čemu on priča, ali ja znam. To ti je klasičan primjer ontološkog dokaza. Joj kako volim ontološke dokaze!!! Hvala filozofu koji ga je izmislio i filozofskoj zajednici koja ga je prihvatila.
buldožder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:44.