Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2007., 18:03   #1
Korist i šteta od vjera

Ljudska priroda ima potrebu za nekim vidom religioznosti. Npr. covjek kao i zivotinje voli zivot,i to sto duze,bolje,ljepse...zivotinja bjezi od neprijatelja da spase svoj zivot.covjek pije ljekove,izbjegava opasne situacije,pazi kako i gdje hoda,kako se krece...

pa kako primitivan covjek nije imao odgovore na mnoga pitanja,od sunca je napravio boga jer mnoga dobra dobija od sunca,danas je to nebesko tijelo.ali metafizicka ideja boga pored svih antropomorfizama ,mitova i bajki i dalje opstaje kao nuznost nase potrebe za nekakvim smislom. covjek je religiozno bice po prirodi,jer kao vrh evolucije ima i pitanja koja si postavlja pa kako na neka ema,jos odgoovra,mora da vjeruje u ono sto zeli a ne da se miri sa nuznoscu koju ne zeli,tj bolest,smrt!


tako svi ljudi svih generacija su imali paganske rituale,kasnije monoteisticke,i to je ok.ali sta je tu lose?tvrdjenje da je jedino to ono pravo,sto uvodi u istinu,spasneje,i onda se zato mrzi drugacijevjerujuci.otuda puno mrznje,ratova...samo jer jedni ovakvom bajkom sve to tumace a drugu nesto drugacijom...to je odlika primitivizma i proslih vremena,ali sada kako svijest evoluira svakome je jasno da je svaki covjek jednak u pravima,i da niko ne bira gdje ce se roditi samim tim i kojoj ce vjeri pripadati i onda je suludo reci:bas je ta jedina prava...

treba odbaciti svaki oblik religijskog mraka,iskljicivosti,dogmatizma mitova itd...a uzeti pozitivno,ljubav prema svima ljudiam bez razlike,odbaciti sve predrasude koje nas same cine bolesnima,neprirodnima...

vjerski sistemi su vema opasne teorije,kao i svaka ideologija,zato sto manje to prihvatati bezrzervno a sto vise zivjeti po zakonu srca,koje ne govori punosta i kako,jel isus ustao na ljevu ili desnu nogu i da zato milioni ljuidi u krvi budu,od klanja i ratova...

neka se sacuva tradicija crkvena,umjetnost...ali nista vise od toga da ljudi ne primaju da se ne poremete kao katolicki popovi pedofili i slicni(treba ih razumjeti,crkva im je osudila prirodne nagone pa su se pretvorili u nepriroidne)
tvtvtvtv is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2007., 19:24   #2
Meni se nekako čini da su tebe roditelji u mladosti zlostavljali ili su te u školi učenici ignorirali i gurali postrance.
mojkarma is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2007., 20:44   #3
Lijepi ideali, slažem se s tom idejom, postupno odbacivanje loših djelovanja vjere i zadržavanje samo bezazlene tradicije mogao bi biti dobar put prema napretku ljudskog društva... ali kako usmjeriti široke mase da tim putem krenu?
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2007., 22:42   #4
Quote:
mojkarma kaže: Pogledaj post
Meni se nekako čini da su tebe roditelji u mladosti zlostavljali ili su te u školi učenici ignorirali i gurali postrance.

nsiu me roditelji zlostavljali vec u skoli ucenici,jer bas je tada poceo rat i prije rata je pocelo,a sam sam bio srbin u razredu,pa kako je prestala nasa vjeronauka jer je pop pobjegao,a crkva srusena(sve crkve pravoslavne u tom kraju)za vreme katolicke vjeronauke sam 2 sata uvjek sjedio vani negdje i dozivljavao osude sto ne idem na vasu vjeronauku...sa sam sam u bogu asao utjehu u svim tim trenucima..
da nije bilo papizma ne bi bilo inkvizicija,spaljivanja naucnika,oprostaja grijehova za pare,sprecavanje nauke,krizarskih pljackanja itd...a najgore od svega crkva sprecava seksualnost,tj osudjuje kao netso rplhavo.a da ne pricam o podjeli na njih i nas...u svakom pogledu.
tvtvtvtv is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 00:15   #5
Quote:
tvtvtvtv kaže: Pogledaj post
nsiu me roditelji zlostavljali vec u skoli ucenici,jer bas je tada poceo rat i prije rata je pocelo,a sam sam bio srbin u razredu,pa kako je prestala nasa vjeronauka jer je pop pobjegao,a crkva srusena(sve crkve pravoslavne u tom kraju)za vreme katolicke vjeronauke sam 2 sata uvjek sjedio vani negdje i dozivljavao osude sto ne idem na vasu vjeronauku...sa sam sam u bogu asao utjehu u svim tim trenucima..
da nije bilo papizma ne bi bilo inkvizicija,spaljivanja naucnika,oprostaja grijehova za pare,sprecavanje nauke,krizarskih pljackanja itd...a najgore od svega crkva sprecava seksualnost,tj osudjuje kao netso rplhavo.a da ne pricam o podjeli na njih i nas...u svakom pogledu.
Vidiš, kad već spominješ činjenicu da si srbin (valjda Srbin), ja sam Hrvat, ali s imenom i prezimenom koje je nekim velikim Hrvatinama u vrijeme rata zvučalo odveć srpski pa i meni nije bilo baš lako, ali to je neka druga tema.
Ono što nije u redu kod tebe jest da pljuješ po katoličkoj crkvi, a da ne znaš pravo i činjenično stanje.
Ima katolička crkva stvari i postupaka u povijesti zbog kojih bi se trebala stidjeti, ali zbog mnogo toga se i ispričala ili rehabilitirala osuđene (to naravno ne znači puno onima koji su gorjeli na lomačama, priznajem).
No vratimo se suvremenim činjenicama: katolička crkva ne sprečava seksualnost ništa više nego li tvoja pravoslavna. Ono što katolička crkva smatra grijehom, to smatra i pravoslavna, nema razlike (6. Božja zapovijed: Ne sagriješi bludno).
Zlonamjerno je kod tebe kad spominješ katoličke svećenike pedofile u nekom prijašnjem postu na način da to zvuči kao da je pedofilstvo sastavni dio katoličkih svećenika i misliš da je valjda pedofilstvo nešto što je rezervirano za katoličke svećenike, a ne i za pravoslavne. Zaboga, zar je tako teško shvatiti da je pedofilija seksualna nastranost koja ne bira stalež? Kakve to veze ima sa navodnim zatomljavanjem seksualnosti. Istina, katolički svećenik se odriče (punoljetan i još nešto stariji) braka (a time i seksa), ali ako je normalan i ne može održavati svoj celibat, valjda će si naći ljubavnicu ako je normalan, a ne neko dijete ili maloljetnu osobu. Ponavljam, kakve veze ima suzdržavanje od braka i spolnih odnosa s pedofilijom? Pa ni pravoslavni biskupi (episkopi) odnosno monasi (kaluđeri) se ne vjenčaju, pa zar to znači da su automatski predodređeni za pedofiliju?
K vragu, niti se budistički monasi ne žene, pa zar to znači da su potencijalni pedofili? Ako je moja žena u 8-9 mjesecu trudnoće, pa rodi, pa nema volju za seksom još 2-3 mjeseca nakon poroda, zar ću ja (zbog zatomljene seksualne požude u trajanju od 3-4 mjeseca) odmah pomisliti na seks sa dječacima ili djevojčicama jer se moja žena ne želi seksati neko vrijeme?
Ajde dosta više pljuvanja po crkvi a priori i bez argumenata. Pa to ovdje na forumu nalikuje nekad kao da mala djeca raspravljaju a ne odrasli ljudi.
Ja se nadam, da smo pitanje seksa barem donekle riješili.
Što se tiče ostalog, rekao sam da crkva nije nevina u prošlosti. Ali, dozvoli i meni kao Hrvatu (kad već spominješ da si Srbin) reči da je npr. časopis pravoslavne crkve "Pravoslavlje" u devedesetim bio izrazito nacionalistički ustrojen i da nije baš širio ekumenističke ideje. Tko ti je kriv što su tvoji pravoslavni popovi otišli, pobjegli, umjesto da ostanu uz svoj narod. A nije im bio problem blagoslivljati kamene temeljce za pravoslavne crkve širom tzv. krajine, pored razrušenih katoličkih crkvi. Što nisu ostali uz svoj narod kao i fratri u Bosni uz Hrvate za vrijeme turskih opsada. Valjda nisu ostali zato, što su bili oženjeni, pa im srce nije bilo u potpunosti uz narod čiji su duhovni pastiri bili.
I još nešto, ne možeš raspravljati o tome što bi bilo kad bi bilo u srednjem vijeku, o tzv. papizmu (zar je patrijarh u pravoslavnoj crkvi nešto drugo od katoličkog pape?). To vrijeme treba promatrati u svjetlu tadašnjeg vremena. Nisu pojedine konfesije krive i loše zbog toga, što neki ljudi imaju isključiva stajališta. Imaš Hrvata koji misle da je Bog uz njih samo zato što su Hrvati i imaš Srba koji misle da su nešto posebno jer su pravoslavci i da je zbog toga Bog na njihovoj strani. U oba se slučaja radi o potpunim i teškim budalama koji ne shvaćaju da Bog (ako postoji) voli svakog čovjeka i nije ga briga da li si Hrvat, Srbin, Nijemac ili Kenijac.
mojkarma is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 09:54   #6
Vite, ova dobre i loše strane Crkve, ja bih preveo kao teške i lake strane Crkve. Odbacimo ono što nam se ne sviđa kod Crkve ( Ja sam Gospodin, Bog tvoj, nemoj imati drugih bogova uz mene! Ne uzimaj imena Gospodina, Boga svoga, uzalud! Sjeti se da svetkuješ dan Gospodnji! Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji! Ne ubij! Ne sagriješi bludno! Ne ukradi! Ne reci lažna svjedočanstva na bližnjega svoga! Ne poželi žene ni muža bližnjega svoga! Ne poželi nikakve stvari bližnjega svoga!
), a prihvatimo ono što nam se sviđa - nadu u vječni život.
E pa jedno bez drugoga ne ide.
tomy108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2007., 22:21   #7
Katolička Crkva nikad nije širila mržnju prema drugima.
To su činili pojedinci koji su se samim tim činom odvojili i od Boga i od Crkve.
Mislim da podosta ljudi na forumu ima problem da ne z na o čemu pise
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2007., 09:25   #8
Quote:
el - Fatih kaže: Pogledaj post
Katolička Crkva nikad nije širila mržnju prema drugima.
To su činili pojedinci koji su se samim tim činom odvojili i od Boga i od Crkve.
Mislim da podosta ljudi na forumu ima problem da ne z na o čemu pise
Da, postoje dežurni "intelektualci" ili bolje rečeno samoprozvano "prosvjetljeni", koji smatraju da su svojom "inteligencijom" spoznali svijet, i to sa svojih 15 godina i pljuju po svemu što im se ne sviđa, a nikada vjernu nisu spoznali, niti pročitali Bibliju, niti uopče imaju pojima o čemu se tu radi.
tomy108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 12:11   #9
Pročitala sam Bibliju - u devetoj godini života, većinom, ali bila sam napredno dijete. Ne znam ju, doduše, napamet kao dio vas freakova, ali imam pojma više nego što bih htjela imati.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 12:59   #10
Quote:
Štreberica :) kaže: Pogledaj post
Pročitala sam Bibliju - u devetoj godini života, većinom, ali bila sam napredno dijete. Ne znam ju, doduše, napamet kao dio vas freakova, ali imam pojma više nego što bih htjela imati.
predpostavljam da je to ona verzija za djecu koje pisana kao veća slikovnica i koja nije ni blizu temeljita kao normalna verzija.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 13:17   #11
Quote:
Štreberica :) kaže: Pogledaj post
Pročitala sam Bibliju - u devetoj godini života, većinom, ali bila sam napredno dijete. Ne znam ju, doduše, napamet kao dio vas freakova, ali imam pojma više nego što bih htjela imati.
hmm padaju mi napamet dvije stvari. Jednake u biti, al jedna se tice Biblije, a druga BhagavadGite. Neime sjecam se kako je u Yoganandinoj biografiji njegov guru pricao kako su ga poducavali gitu (poducavao ga neki poznati autoritet za istu) - procitali bi odlomak i dosta meditirali na njega, pa diskutirali, pa opet meditirali.. i tek s njim koji je rekao da ni nakon toga pravo ne shvaca je bio zadooljan rekavsi da tek to pokazuje da je na "pravom putu"..

s druge strane imas stare krscanske pustinjake kojima j jedna od glavnih praksi bila procitati i onda cijeli dan kontemplirati neki dio (par recenica, stih, odlomak) Biblije i tako cijeli zivot...

Mozda netko s 9 godina moze i bolje shvatiti nesto citajuci od nekog starijeg (moze bit inteligentiniji, moze bit manje opterecen stavrima kroz zivot iako s druge strane manjak zivotnog iskustva isto ima svoje).. no nisam bas siguran da se to moze nazvat razumjevanjem nekog svetog teksta, kao temeljima duhovnosti i religije u njima se trazi razumjevanje dublje od citanja na razini povijesnog romana, a koje je nemoguce bez prakse duha date vjere... naravno jel ta razina stvarna il umisljena ..ae.....
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 17:06   #12
Quote:
bumbar kaže: Pogledaj post
predpostavljam da je to ona verzija za djecu koje pisana kao veća slikovnica i koja nije ni blizu temeljita kao normalna verzija.
Ne, nego cijelu, dakako. A naravno da sam neke dijelove čitala i kasnije još mnogo temeljitije.
@Beljki: Iščitavanje nekoliko rečenica iz Biblije i piljenje u njih satima kao idiot može te samo dovesti do ludila... isprobali smo i to na satovima vjeronauka, na moju veliku žalost. Definitivno te neće učiniti ništa pametnijim, neće ti sinuti što je pisac htio reći ako ti nije jasno nakon jednog ili dva pažljiva čitanja. Što se mene tiče, da, Biblija mi je knjiga kao svaka druga... tj. može se čitati kao u korijenima povijesna i mitološka, na nekim mjestima okrutna, a na nekima idealizirano lijepa bajka, ali povjerovati u ono što tamo piše bilo bi previše opasno. A probijati se kroz tu džunglu metafora previše je čak i za mene.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2007., 17:57   #13
Quote:
Štreberica :) kaže: Pogledaj post
Što se mene tiče, da, Biblija mi je knjiga kao svaka druga... tj. može se čitati kao u korijenima povijesna i mitološka, na nekim mjestima okrutna, a na nekima idealizirano lijepa bajka, ali povjerovati u ono što tamo piše bilo bi previše opasno. A probijati se kroz tu džunglu metafora previše je čak i za mene.
a sam Novi Zavjet kakav ti je?
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:56.