Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2017., 10:07   #21
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Nisam nikad s njim uspio nešto suvislo prorazgovarati, unatoč mnogim prigodama.
Ne razumijem ? Jeste li se osobno znali ili susretali. Gdje ,kada,kako ,zašto,koliko

Quote:
Ni knjiga mi nije sjela, vidjeh je odavno.
ja je još nisam ni počeo čitati iako knjiga to svakako zaslužuje.
Ali slažem se .
Knjiga je pisana gusto, teško, sa mnoštvom informacija i posebnim stilom i izrazom i traži veliku koncentraciju i posvećenost.

Ali Geza je svakako bio na tragu nečeg i to osjećam, samo nemam vremena ni volje posvetiti se njegovom magnum opusu.
Ali danas ću knjizi posvetiti barem pola sata u sjećanje na Gezu i evo izvadio sam je sa police biblioteke
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 10:14   #22
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
geza je, kako sam ga ja vidio, bio čudnovati kljunaš, jedno biće koje je evoluiralo u izolaciji, izvan intelektualnih komunikacijskih tokova: on sam i knjige i njegove misli... Uvijek mi je izgledalo da bih postao nešto slično njemu (samo sa trojstvima umjesto četvorstava ) da nisam saznao za forum Filozofija. No, on je već je bio suviše oblikovan kad je došao internet. Možda je to sličnost s Hamvasem, ta izoliranost u sprezi s velikom duhovnom energijom...
istovremeno smo pisali u 10 sati i 7 minuta .Ti ovaj tvoj post 20 i ja moj post 21.

Fina i suptilna ti je ova ad hoc psiho-intelektualna analiza.
Mislim da si bolji od Puhovskog pa ponudi svoje usluge svim medijima i moš slobodno koristiti ovu moju preporuku
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 10:33   #23
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Ne razumijem ? Jeste li se osobno znali ili susretali. Gdje ,kada,kako ,zašto,koliko
Ne, ovdje na forumu, uvijek smo bili u nekim nesporazumima.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 10:48   #24
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ne, ovdje na forumu, uvijek smo bili u nekim nesporazumima.
nisi mi rekao jesi li znao ili danas prvi put čuješ da se stvarno zvao

geza tj geza zake

baš ima ime kao da je glumac
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 10:52   #25
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Nego, jel' još živ geza?
Ja sam se to više puta zapitao u zadnjih par godina, ali imao sam već i neki osjećaj (zapravo više opravdanu slutnju s obzirom na to da je bio, čini mi se, daleko najstariji na forumu) da je vjerojatno već umro.

Parsifal pod "materijalistima" vjerojatno misli između ostalog i na Superskeptika koji je svojevremeno bio na ovom podforumu dosta aktivan i s kojim se također nisi najbolje slagao. Superskeptik je mislim bio nabrijan dawkinsovac i u tom smislu je bio stvarno dosadan i nikakav skeptik.

Iako je Geza sanjao o raznim "transhumanizmima" i tome slično, gradovima budućnosti, itd., ovaj medij ipak nije bio medij njegovog doba i u nekim stvarima se teže snalazio, čisto tipa diskursa, pa i nekog našeg in-group žargona i tome slično. Ja sam s njime nekoliko puta pokušao vrlo ozbiljno, umjereno i racionalno, ali nije se dao pa su čak i na nekim moderatorskim podforumima se pitali u šali jesam li normalan što pokušavam racionalno s Gezom.

Vjerojatno si u pravu ovo što pišeš dolje; nije djelovao kao loš čovjek, ali bio je već u velikim godinama kada je i počeo pisati na forumu, a mislim da su to već godine kada je rijetko tko još sposoban biti fleksibilniji za neki dijalog. Možda Gadamer i navodno Quine koji je bio vrlo umjerene ćudi (usprkos analitičkoj rigoroznosti koju je prakticirao ili možda baš zbog nje) i koji su doživjeli vrlo duboku starost (za ljude, naravno).

Sigmund se nikako ne bi slagao s Gezom jer je Geza od Marxa prezirao više samo Hegela. Jasno, i Heraklita, samo zato jer je Hegel izjavio da ništa u Heraklitovoj filozofiji nema što on nije preuzeo. I tako to.

A zapravo Geza nije znao da su prvi transhumanisti postojali već u ranoj dvadesetostoljetnoj Rusiji - biokozmisti, imortalisti i ostali razni luđaci i da je već i ta poludjela ruska avangarda, kao i Lav Trocki, sanjala o besmrtnosti i da su smatrali da se besklasno društvo ne može ostvariti bez ostvarenja besmrtnosti pa i tehnološkog uskrsnuća čovječanstva.

Ja, naravno, odbacujem sve te tlapnje kao i suvremeni transhumanizam čiji je danas glavni proponent ovaj guglov šminker Ray Kurzweil. Još jedna kalifornijska ideologija... Doduše s ruskim pretečama. A sve to je zapravo svojevrsni gnosticizam i misticizam preveden na jezik tehnologije. Dakle bježati od toga ili konzumirati na sigurnoj distanci.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 11:02   #26
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
nisi mi rekao jesi li znao ili danas prvi put čuješ da se stvarno zvao

geza tj geza zake

baš ima ime kao da je glumac
Mislim da smo svi koji smo ovdje duže od 12 godina, a da smo pričali s njime ikad o filozofiji ishodišta ili ičemu sličnom, znali. A i ta knjiga se mogla naći po raznim sajtevima za skinuti, kao i "Slikovnica za odrasle".

To je mađarsko ime.

Pokoj mu duši, eto, dobro je i poživio.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 11:06   #27
A sad vidim da nije ni godina dana otkako je umro:

http://www.osmrtnice.hr/geza-zake

Parsifale, jesi li mu ti to zapalio virtualnu svijeću sada?

Evo, i ja sam sad jednu.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 11:12   #28
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post

Parsifale, jesi li mu ti to zapalio virtualnu svijeću sada?

Evo, i ja sam sad jednu.
Jesam , ja sam bio prvi
znači sada mu gore 2 svijeće.
dobra im je to ideja da se upali svijeća na osmrtnici
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 11:29   #29
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Jesam , ja sam bio prvi
Ma najprviji si bio, Parsifale.

Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 11:53   #30
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Ma najprviji si bio, Parsifale.

komparacija za prvi :

prvi, najprviji , parsifal
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 13:54   #31
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Nego, jel' još živ geza? Ti si novi ovdje , bit će ga ni ne znaš...
Ne znam ga. Nisam tu dovoljno dugo. Ali, evo, imate Ljubu kao drugog Gezu. Ali nema više ni njega nešto...

@Parsifale, ja već duže vrijeme razmišljam o tome da se preselim na Pag. Mislim da ću to i učiniti za 5-6 godina. Je li to sinkronizam? Znaš li da je Pag liminalno područje? A liminalna područja privlače daimone, UFO-e, vile, i slične stvari. Na Pagu se često događaju čudne stvari.
P.S. Gle, sad vidim da sam napisao ovaj post točno dva sata nakon što si ti napisao svoj. Nije namjerno, majke mi.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 13:58   #32
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Sigmund se nikako ne bi slagao s Gezom jer je Geza od Marxa prezirao više samo Hegela. Jasno, i Heraklita, samo zato jer je Hegel izjavio da ništa u Heraklitovoj filozofiji nema što on nije preuzeo. I tako to.
Pitanje je samo je li Geza doista čitao Hegela ili ga je prezirao po defaultu, kao što ga prezire većina njegovih preziratelja.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 14:10   #33
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Ne znam ali evo ga ovdje se vidi kako izgleda i bio je živ 2012
Geza mu je stvarno ime (jesi li to znao )

http://www.zadarskilist.hr/clanci/20...d-billa-gatesa

**

Osobna opaska

Pošto sam imao simpatija za Gezu u njegovoj borbi sa modernim mladim tvrdo kuhanim materijalistima i neduhovnoj situaciji na forumu prirodne znanosti
on je to opazio i za mene potpuno neočekivano javio mi se i poklonio mi njegov magnum opus na 500 stranica FILOZOFIJA ISHODIŠTA



http://www.pagpress.com/novosti/865-...organizam.html

==
Geza mi je napisao pismo na 5 stranica !! (na makini,a ne email !) i poklonio i njegov dvd (SLIKOVNICA ZA ODRASLE ) i knjigu FILOZOFIJA ISHODIŠTA i sve poslao paketom sa Paga

==
Da je jedan tako svestran i dubok čovjek i autor (izgledom i djelom pomalo podsjeća na Hamvaša pa se pitam je li i tebe to asociralo) bio neshvaćen od mladih znanstvenika tipičnih predstavnika Nove znanstvene inkvizicije je znakovito za stanje u kojem se nalazi naučna paradigma danas.
90 % studeneta prirodnih znanosti intelektualnom osmozom upijaju materijalističke mitove za koje vjeruju da su činjenice (kao što kaže Sheldrake)

====
updejt.

upravo sam našao da je naš dobri geza napustio ovaj 3d prostor
i vratio se kući u ISHODIŠTE 2016. g
http://www.osmrtnice.hr/geza-zake
Zapalila petu. Sjećam ga se s PZ-a. Nisam znala da je bio tako star.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 19:53   #34
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Pitanje je samo je li Geza doista čitao Hegela ili ga je prezirao po defaultu, kao što ga prezire većina njegovih preziratelja.
Pa ja sam s njim ponešto i probao na tu temu koliko se sjećam i imao je neke glupe "apriorne" stavove (što bi rekao/la Apemant) i bio pretvrdoglav pa sam odustao. No, nije to bilo ništa vrijedno. Brzo sam shvatio da se ne može tu puno i točka.

Kao što je nekada teško i s ljudima koji su previše za nešto pa se ljute kad netko drugi iznese kritiku.

U Hrvatskoj je generalno dosta teško naći dobre sugovornike.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 20:23   #35
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ako si već ti tema, da se i ja nabacim nečim.

Naime, meni se ne čini da si se toliko promijenio (dobro, vjerojatno sve atome jesi, ali oni su ionako nebitni). Evo, citirat ću par karakterističnih mjesta: Eto, tu vidim kontinuitet. Može božanska intuicija, može slijepi besmisleni slučaj, ali ne može "napor pojma" štonobi reko drug Gegel'. Tako da, kad nema bljeskova intuicije, ostaje samo to drugo.

S druge strane očito imaš filosofsku sklonost, godinama si po forumu, raspravljaš razumno, zanimaju te teme, itd., ali na ovoj eksplicitnoj razini priznaješ samo po kratkom postupku: to je tako i ili kužiš ili ne kužiš.

Tako da, kad već svi daju savjete, prvi korak ka rješenju problema je priznanje problema. Izađi iz ormara i priznaj pred svima: ja sam Šef i ja sam filosof.
Da, ima nešto u tome što pišeš, mislim da sam s godinama razvio jaki skepticizam prema svemu što nije empirijski provjerljivo, a upravo iz razloga što sam u tim godinama skupio toliko informacija da jednostavno više nikome ne vjerujem dok to što tvrdi i ne dokaže, a pogotovo sam alergičan na religiju...

Vezano za Hamvasa, jako sam ga volio, razumio, suosjećao, i bio sam uvjeren da posjedujem znanje, uvid, razumijevanje, sve ono što je on prezentirao u svojim djelima, no, nakon određene analize tog 'znanja' ispalo je zapravo da to nije nikakvo znanje, nego obična naklapanja dokonog uma, jbg, mozak se zabavlja snatrenjem, izmišlja priče koje ga zabavljaju, i to je sve, Hamvas priča bajke...

Naravno, može biti da sam prije bio u pravu a danas nisam, a može biti da sam danas u pravu a prije nisam bio, ali ne može oboje istovremeno. Ili može?
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 20:24   #36
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj je generalno dosta teško naći dobre sugovornike.
E jbg, odi u Sabor ako želiš dobre sugovornike, tamo ti je krema hrvatskog društva, a ne na ovom jadnom vorumu...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 21:15   #37
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Kao što je nekada teško i s ljudima koji su previše za nešto pa se ljute kad netko drugi iznese kritiku.
To, kao, mene ide? Ma nisam ja takav. Ozbiljno. Evo baš čitam Taylorovog "Hegela" gdje on kao nešto kritizira Hegela, i uopće se nisam naljutio. Čak sam i osvjestio neke svoje zadrtosti.

Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj je generalno dosta teško naći dobre sugovornike.
Je, i u Zagrebu je ista situacija.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 22:07   #38
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Čak sam i osvjestio neke svoje zadrtosti.
Budi kao voda.
Možda još ima nade za tebe. Možda ima i za mene.
Ali znaš što je Spinoza pisao o nadi...
S time da ne mislim da se tu radi o istim "nadama", nemaju baš isto značenje.
Da.

Nego, jel ti vjeruješ da je komunizam prava stvar? Samo da su bili "krivi ljudi"? Ne kužiš što ne štima s tim narativom?

BTW, mnogi često kritiziraju kapitalizam, ali onda drugi kažu "ali to nije pravi kapitalizam, onaj kakvog je npr. opisao taj i taj". Što nije to praktički isti argument?

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Je, i u Zagrebu je ista situacija.
Jel to ona fora sa svim dijelovima Hercegovine? Ili neka druga? Koja je sad popularna? Jesi li ti hercegofob?
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 22:44   #39
Toliko pitanja, a tako malo vremena...
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 22:45   #40
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Naravno, može biti da sam prije bio u pravu a danas nisam, a može biti da sam danas u pravu a prije nisam bio, ali ne može oboje istovremeno. Ili može?
Ovisi s kojom teorijom istine operiraš.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:35.