Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2007., 18:54   #1
Psihopatska struktura ličnosti

Poznajete li ljude u vasoj okolini ili ste bili u nekakvom odnosu s istima da znate da su psihopati? Sta napraviti kad znate da netko nije normalan a ljudi uokolo vas to ne primjećuju, ili nisu imali prilike primjetiti? Ne šeću svi psihopati uokolo s nozem da bi se odmah primjetilo. Ima ih koji to vjesto prikrivaju ali na osnovu nekih njihovih postupaka u pojedinim situacijama da se zakljuciti da se radi o psihopatskoj strukturi ličnosti. Najopasniji su po meni bešćutni sadisti psihopati, ljudi koji uzivaju kad nekoga povrijede verbalno ili fizički ili su jednostavno uvjereni da neki ljudi, tj. neke skupine ljudi zaslužuju zlo? Šta napraviti kada vidite takvu osobu u svojoj okolini, jeli preopasno ući s takvima u sukob a opet jos teže živjeti s time da u tvojoj blizini živi osoba koju treba izbjegavati i moliti Boga da joj se ne zamjeris, jer samo ceka novu zrtvu koja po njegovim mjerilima zasluzuje zlo? Psihopati znaju biti i genijalci , tim gore, oni su u stanju od dosade , obijesti, ili nekog drugog nezadovoljstva, mozda trauma iz djetinsjtva , smisliti uistinu pakosne stvari, jako nekome nauditi ili ga povrijediti. Jeste li imali takvih situacija ili se susretali s takvim likovima?
dalmacija77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2007., 19:39   #2
Susretala sam se ljudima takvih karakteristika.Ne znam jel spadaju u kategoriju
psihopata,al su njihovi postupci bili takve prirode.Barem riječi njihove ili glasine koje puste o tebi,izvrgnu te ruglu šireći neistinu.Mada onaj ko me pozna,znat će tko sam zapravo.Ali nije lijepo kad te poznanici sude po nekakvom traču,a ti ni kriv ni dužan.Ne znam što se nalazi u glavama onih koji to rade i koji pronalaze zadovoljstvo u tome.Verbalna optuživanja i uvrede su im dio njihova repertoara
kad se namjere na nekog.Zašto baš izaberu nedužnu osobu ne bih znala objasnit
zzoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2007., 19:47   #3
a tek laži ,podmetanja, kad im se netko ne svidja ne bira sredstva da bi iza ledja toj osobi unistio reputaciju. Kako ti ljudi nalaze zadovoljstvo u tolikome zlu? To je bolest!
dalmacija77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2007., 22:02   #4
Mislim da sam susrela nekoliko psihopatskih ličnosti u životu, samo različitih karakteristika. Susrela sam i sociopata, ti su često neprilagođeni okolini i njih je lakše prepoznati.
Ali što se tiče ovih za koje sam uvjerena da su čisti psihopati, ti se jako dobro prikrivaju. Većina ljudi oko njih niti ne kuži s kim zapravo imaju posla, jer mislim da su psihopati najčešće jako inteligentni. Uživaju u tome da rade zle i pakosne stvari a za javnost uvijek imaju simpatičnu krinku. Tek tu i tamo iz neke izjave ili postupka možeš prepoznati psihopata, jako se dobro kontroliraju. Meni se redovito u prisustvu te osobe za koju mislim da je psihopat, nekako ježila koža, skoro da možeš osjetiti negativne vibracije kako struje iz njih. Nešto odvratno.
I naravno da ne hodaju naokolo s krvavim nožem. Od takvih
__________________
Zar su tvoja uvjerenja tako slaba da ne mogu opstati uz moja?
Drakulj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2007., 22:07   #5
bravo bas to govorim po nekim sitnim detaljima skuzis da to nije covjek ni humano biće nego zvijer, iako paze da se ne odaju ali prije ili kasnije to izadje iz njih samo vecina ljudi ne ide za tim ili nisu u stanju to prepoznati ali osobe koje su hiperemotivne itekako to osjete i osječaju nelagodu u drustvu tih ljudi. Jednostavno grozis se kad cujes neke njihove komentare o drugima ili kad uzivaju u tudjoj nevolji ili neuspjehu,tuzi,nesreći,neimastini...
dalmacija77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2007., 22:16   #6
Quote:
Drakulj kaže: Pogledaj post
I naravno da ne hodaju naokolo s krvavim nožem. Od takvih
od takvih ponekad nije lako jer ako isti ima neke svoje interese može se dogoditi da te uplete u jako čudne spletke pa se onda čudiš što te je snašlo. Ljudi oko tebe obično ne vjeruju i nemoguće je i prepričati što se zapravo događa.
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2007., 22:17   #7
Ja sam dosta osjetljiva na strujanja tih vibracija iz drugih ljudi, tako da mogu prepoznati / osjetiti psihopate, ali većina ljudi ne može, barem po mom iskustvu, sve dok ne naprave nešto što više ne ostavlja ni traga sumnji što su. Ne samo da uživaju u tuđoj nesreći i neuspjehu, nego ih i direktno izazivaju.
Najviše se treba paziti ako si s takvim slučajno u vezi, taj će raditi sve što može da te na kraju uništi, a sve pod paravanom on ti želi pomoći, savjetovati te, uputiti te na pravi put i slični shitovi!
__________________
Zar su tvoja uvjerenja tako slaba da ne mogu opstati uz moja?
Drakulj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2007., 22:37   #8
Bravo a ja sam primjetio da uslijed nekih povreda i losih stvari koje ti zle osobe naprave i zrtva preuzima taj model i pocinje biti zlocestija prema ljudima iz okoline jer smatra da je to obrazac ponasanja koji je u redu i dapace pozeljan - govorim o jako mladim ljudima i adolescentima. Npr. smatrate li da normalna osoba moze biti skinhead ? Smatram da se tu radi o debelim psihickim poremecajima cim je osoba u stanju fizicki napasti nekoga tko nije nasilan , niti pruza ikakav otpor a sve zbog nekih bizarnih razloga. U tom slucaju se radi ili o klasičnom tupanu nasilniku koji misli da je pozeljno nekoga puknut ili o osobama sa sadistickim poremecajima ličnosti zar ne i bolesnim porivima u svojoj nutrini? Na kakav način zaštiti okolinu od takvih skupina ili pojedinaca jer ukoliko oni zaraze mlade povodljive ljude onda se zlo širi, ukoliko se na vrijeme ne otkrije uzročnik virus, trojanski konj i ne pokrene kaspersky antivirus ode sve u krasni k... zlo se dogadja iz vikenda u vikend a ne mozes ga zaustavit.
Ili mozda u skoli i na faksu zna biti uistinu zle djece koja smisljaju razne pakosti onima koji im se ne sviđaju,profesorima...jednostavno samo traze razlog za nanijeti nekome zlo i zrtvu koja ne moze uzvratiti.
A tako je i u zivotu od psihopata koji se ne zele pomiriti s time da je ljubavnoj vezi dosao kraj, do tzv obozavatelja koji progone svoju miljenicu, do muzeva koji fizicki nasrcu na zene i smatraju da imaju na to pravo i da je ona njegova svojina. U svakom od navedenih slucajeva proradi zvjerska cud koju mnogi nose u sebi samo je prikrivena drustvenim normama tj u drustvu moras dati sliku o sebi i svojima kao da je sve krasno i divno i ponasat se uglađeno ali kad se svjetla pogase vampiri izlaze.
Također i na poslu kada psihopati pokusavaju zadovoljii najnize strasti raznim vrstama mobbinga, ucjena , seksualnih ponuda. Ljudi koji podlo i pokvareno koriste moć nad drugima da bi zadovoljili svoje bolesne nagone i uzivali u tome sta nad nekim imaju moć i mogu mu nekaznjeno nanijeti zlo. Psihopata koliko hoces na svakom kantunu!

Zadnje uređivanje dalmacija77 : 20.05.2007. at 23:29.
dalmacija77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 22:58   #9
nema nitko nikakvih iskustava komentara?
dalmacija77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 23:14   #10
Quote:
dalmacija77 kaže: Pogledaj post
nema nitko nikakvih iskustava komentara?
Ima. Kad zagledam malo dublje u sebe, vidim da sam sposoban za daleko šire, dublje i gore stvari od ovih navedenih-većina mi izgleda skoro klošarski jadno. Ne radim ih jedino jer me savjest sprječava. Svaki mentalno razvijeni introvert zna da ima, jungspoken-sjenu.

Obični prosječni psihopat je čovjek bez savjesti, i radijus mu je dosta skučen.
Razvijeni psihopati su nešto više: Lenjin, Staljin,...vođe. Mislim da je tu, kao i drugdje, literatura ne samo prethodila, nego je i superiornija kliničkoj psihijatriji koja sve pokušava reducirati na ovo ili ono, prizemljiti i pripitomiti.

Evo, ovo vam je prava psihopatija, iz teksta starog više od 130 godina (tko zna engleski, i to dosta svečan i latiniziran). Autor je Herman Melville, lroman je "Billy Budd", a lik je Claggart, brodski časnik:

In a list of definitions included in the authentic translation of Plato, a list attributed to him, occurs this: "Natural Depravity: a depravity according to nature." A definition which tho' savoring of Calvinism , by no means involves Calvin's dogmas as to total mankind. Evidently its intent makes it applicable but to individuals. Not many are the examples of this depravity which the gallows and jail supply. At any rate for notable instances, since these have no vulgar alloy of the brute in them, but invariably are dominated by intellectuality, one must go elsewhere. Civilization, especially if of the austerer sort, is auspicious to it. It folds itself in the mantle of respectability. It has its certain negative virtues serving as silent auxiliaries. It never allows wine to get within its guard. It is not going too far to say that it is without vices or small sins. There is a phenomenal pride in it that excludes them from anything mercenary or avaricious. In short the depravity here meant partakes nothing of the sordid or sensual. It is serious, but free from acerbity. Though no flatterer of mankind it never speaks ill of it.

But the thing which in eminent instances signalizes so exceptional a nature is this: though the man's even temper and discreet bearing would seem to intimate a mind peculiarly subject to the law of reason, not the less in his heart he would seem to riot in complete exemption from that law, having apparently little to do with reason further than to employ it as an ambidexter implement for effecting the irrational. That is to say: Toward the accomplishment of an aim which in wantonness of malignity would seem to partake of the insane, he will direct a cool judgement sagacious and sound.

These men are true madmen, and of the most dangerous sort, for their lunacy is not continuous but occasional, evoked by some special object; it is probably secretive, which is as much to say it is self-contained, so that when moreover, most active, it is to the average mind not distinguishable from sanity, and for the reason above suggested that whatever its aims may be--and the aim is never declared--the method and the ******d proceeding are always perfectly rational.

Now something such an one was Claggart, in whom was the mania of an evil nature, not engendered by vicious training or corrupting books or licentious living, but born with him and innate, in short "a depravity according to nature."


Glede osobnih iskustava- postoji cijela kolekcija u "Psihologiji abnormalnog ponašanja", Naklada Slap.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 23:55   #11
Psihopati su najčešće prosječno do ispodprosječno inteligentni i ne rastu baš na drveću.
[Ciara] is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 00:15   #12
Quote:
dalmacija77 kaže: Pogledaj post
nema nitko nikakvih iskustava komentara?
sve je dobro dok se ne zaljubiš u takvu osobu... e to je pakao
marilena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 01:55   #13
Quote:
marilena kaže: Pogledaj post
sve je dobro dok se ne zaljubiš u takvu osobu... e to je pakao
ja se jesam...
Alexandra* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 02:15   #14
Ja sam psihopata, opasan sam i totalno lud. Inteligentan sam i setam samo nocu. Ne dao vam bog da me sretnete na ulici....

A vi ste mnooogo smesni i licite mi na film "petak 13.", ili "noc vestica"....

buuuuuuuu....
up99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 02:21   #15
Sigurno kad ste se upoznali i zaljubili niste imali pojma o nejgovim skrivenim osobinama, ali postoje osobe koje kroz zivot idu srcem i one koje idu razumom i imaju stroge principe, mislim da ove druge uvijek puno bolje prodju u zivotu jer nista nije vrijedno toga da patis i sebe mucis...ali treba biti jak i oduprijeti se osjecajima, povući crtu jer samo jaki opstaju a slabi propadaju zivot je nemilosradn i ne zivi se dvaput!
dalmacija77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 02:41   #16
Quote:
dalmacija77 kaže: Pogledaj post
Sigurno kad ste se upoznali i zaljubili niste imali pojma o nejgovim skrivenim osobinama, ali postoje osobe koje kroz zivot idu srcem i one koje idu razumom i imaju stroge principe, mislim da ove druge uvijek puno bolje prodju u zivotu jer nista nije vrijedno toga da patis i sebe mucis...ali treba biti jak i oduprijeti se osjecajima, povući crtu jer samo jaki opstaju a slabi propadaju zivot je nemilosradn i ne zivi se dvaput!
__________________________________________________ __________________________________________

Mi smo prikaze, pu-rum, pu-rum,
Ne trazi dokaze, pu-rum, pu-rum....
up99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 02:59   #17
zanimljivo... u zadnje vrijeme mi se dogadja da svuda oko sebe vidim (moguce) psihopate

salu na stranu, ali dogadja mi se stvarno da ljude koje vidjam, poznajem (pa cak i jako dugo, i one koji su mi u rodu), tj mislim da poznajem, odjednom mogu vidjeti i na sasvim jedan drugaciji nacin.

kao hladnog psihopata, bezosjecajnu zivotinju. potpuno podivljalog, izvan kontrole, kao nesto sto do tada nisam vidjela.

nesto cega bi se trebala bojati.

ono, "srusim" sliku o nekom odredjenom covjeku i vrlo je lako zamijenim tom drugom, "bolesnom".

dakle, sasvim mi je jasna i ocita mogucnost da se u trenu neka miroljubiva dobrica "pretvori" u sadistickog bezosjecajnog monstruma.
kao, mozda je necije ponasanje u biti samo gluma, laz, prikrivanje...

ono, mozda je divlja zivotinja. nikad ne znas

mogu tocno zamisliti pogled, izraz lica, bijes u govoru i ponasanju.
kao da sam vec vidjela.

kao da je taj "dio" vjesto prikriven pod onim koji inace percipiram, sto "normalnim ponasanjem" doticne osobe, sto velom "ludosti ideje uopce", ali u trenutku postaje ocit. tj moguc.

ponekad, eto, nekako uocim tu "crtu" kod sasvim "normalnih" ljudi... koji ju nicim niti ne trebaju izraziti.
ja sve iskonstruiram

ps. to ne znaci da sam u strahu od ljudi , vise od sebe same koja stvara takve ideje
Blue Moon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2007., 03:21   #18
Quote:
Blue Moon kaže: Pogledaj post
zanimljivo... u zadnje vrijeme mi se dogadja da svuda oko sebe vidim (moguce) psihopate

salu na stranu, ali dogadja mi se stvarno da ljude koje vidjam, poznajem (pa cak i jako dugo, i one koji su mi u rodu), tj mislim da poznajem, odjednom mogu vidjeti i na sasvim jedan drugaciji nacin.

kao hladnog psihopata, bezosjecajnu zivotinju. potpuno podivljalog, izvan kontrole, kao nesto sto do tada nisam vidjela.

nesto cega bi se trebala bojati.

ono, "srusim" sliku o nekom odredjenom covjeku i vrlo je lako zamijenim tom drugom, "bolesnom".

dakle, sasvim mi je jasna i ocita mogucnost da se u trenu neka miroljubiva dobrica "pretvori" u sadistickog bezosjecajnog monstruma.
kao, mozda je necije ponasanje u biti samo gluma, laz, prikrivanje...

ono, mozda je divlja zivotinja. nikad ne znas

mogu tocno zamisliti pogled, izraz lica, bijes u govoru i ponasanju.
kao da sam vec vidjela.

kao da je taj "dio" vjesto prikriven pod onim koji inace percipiram, sto "normalnim ponasanjem" doticne osobe, sto velom "ludosti ideje uopce", ali u trenutku postaje ocit. tj moguc.

ponekad, eto, nekako uocim tu "crtu" kod sasvim "normalnih" ljudi... koji ju nicim niti ne trebaju izraziti.
ja sve iskonstruiram

ps. to ne znaci da sam u strahu od ljudi , vise od sebe same koja stvara takve ideje
imaginacija je jaka sila u koju ako poverujes, mozes postati upravo onakav, o kakvom se ovde diskutuje...
up99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 00:33   #19
Quote:
dalmacija77 kaže: Pogledaj post
Sigurno kad ste se upoznali i zaljubili niste imali pojma o nejgovim skrivenim osobinama, ali postoje osobe koje kroz zivot idu srcem i one koje idu razumom i imaju stroge principe, mislim da ove druge uvijek puno bolje prodju u zivotu jer nista nije vrijedno toga da patis i sebe mucis...ali treba biti jak i oduprijeti se osjecajima, povući crtu jer samo jaki opstaju a slabi propadaju zivot je nemilosradn i ne zivi se dvaput!
blago onima koji idu razumom

ja srcem i to je veliki problem uh kako sam ljuta na sebe
marilena is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2007., 00:35   #20
Quote:
Alexandra* kaže: Pogledaj post
ja se jesam...
i ja sam

doveo me do ivice depresije, a onda se lijepo pokupio i nestao iz mog života

to su sebične svinje koje samo sebe vole
marilena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:36.