Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2007., 14:49   #101
Quote:
Golub Dinko kaže: Pogledaj post
Istina je inače jako isključiva... ili je ili nije.
Pa to ja svo vreme i govorim.
Jedina Istina je otkrivena u svojoj punini u pravoslavlju. Svi ostali su u zabludi.
I tu nema mesta kompromisima. I nemoguce je da i drugi nesto znaju o Istini ako nisu pravoslavno krsteni i prihvatili pravoslavlje. Malo je onih kojima je Duh Sveti dao da shvate i prihvate Istinu jer je Put veoma Uzak. Svi ostali su od gospodara tame i ka njemu ce otici kada umru. Tako im i treba.
Za poneke ima jos nade i njima treba da propovedamo (u duhu ljubavi) da bi nam se pridruzili, a ako ne prihvate, onda je jasno da su oni nasi neprijatelji tj. neprijatelji boga Zivoga.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 15:02   #102
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Pa to ja svo vreme i govorim.
Jedina Istina je otkrivena u svojoj punini u pravoslavlju. Svi ostali su u zabludi.
"Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju". A pošto si pravoslavac vjeruješ u apostolsko naslijeđe pa dalje je vjerujem sve jasno, znači Benedikt XVI je direktni nasljednik sv. Petra.
__________________
"Human opinions come and go, ... the Word of God is the word of eternal life. It carries eternity within and is valid forever." - Benedict XVI
Golub Dinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 15:13   #103
Quote:
Golub Dinko kaže: Pogledaj post
Istina je inače jako isključiva... ili je ili nije.
ljudska spoznaja je prilicno ogranicena.
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 15:17   #104
Quote:
UmpaUmpa kaže: Pogledaj post
ljudska spoznaja je prilicno ogranicena.
Imaš pravo, ali istina je istina... ma koliko god mi ograničeni bili
__________________
"Human opinions come and go, ... the Word of God is the word of eternal life. It carries eternity within and is valid forever." - Benedict XVI
Golub Dinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 15:21   #105
Jedino sto mi ipak nije jasno je to zasto se vi ostali, katolici, muslimani, zidovi, hindusi... ne oslobodite svojih ociglednih zabluda, ne pokajete i ne privolite Jedinoj, Pravoj i od Boga danoj Istini koja je objavljena u Pravoslavlju ?
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 15:24   #106
Quote:
Golub Dinko kaže: Pogledaj post
Imaš pravo, ali istina je istina... ma koliko god mi ograničeni bili
Nije. Covjek nije sposoban spoznati apsolutnu istinu, Istinu sa velikim 'i'. Covjek je sposoban spoznati samo bolje ili losije aproksimacije.
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 15:33   #107
Quote:
UmpaUmpa kaže: Pogledaj post
Nije. Covjek nije sposoban spoznati apsolutnu istinu, Istinu sa velikim 'i'. Covjek je sposoban spoznati samo bolje ili losije aproksimacije.
Nisi ti baš uhvatio ono što ja želim reći. Misao je bila da Istine ima, a to što smo mi ograničeni u shvaćanju ne može nju niti umanjiti niti promijeniti.
__________________
"Human opinions come and go, ... the Word of God is the word of eternal life. It carries eternity within and is valid forever." - Benedict XVI
Golub Dinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 15:48   #108
Quote:
Golub Dinko kaže: Pogledaj post
Nisi ti baš uhvatio ono što ja želim reći. Misao je bila da Istine ima, a to što smo mi ograničeni u shvaćanju ne može nju niti umanjiti niti promijeniti.
Ok, samo sto je to potpuno nebitno za svaku prakticnu primjenu, jer nam je nedostizna. Teoretski postoji, a to znamo samo zato jer nas je o tome obavjestila prorocka objava.
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 20:30   #109
Quote:
Ko veruje u Sina, ima život večni; a ko ne veruje u Sina, neće videti život, nego gnev Božji ostaje na njemu.
Što to znači vjerovati u Sina, U Isusa?

Quote:
Jel' mi netko od novokatolika može naći opravdanje u Bibliji za to da se može u raj bez da prihvatiš Isusa?
Što to znači prihvatiti Isusa?

Quote:
Naravno da je Isus Krist jedan. Ali nisu ga svi imali priliku upoznati. I njih Bog spašava jer je milosrdan i dobar otac.
Zašto misliš da Isusovu rijeć nisu svi imali prilike upoznati?
Mislim da je Isusova riječ u svima nama, samo jel je slušamo? Ćuje ga i sluša Eskim koji je jučer nahranio gladnog, i aboriđin koji je bratu ponudio rijeć nade
prowler77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 23:48   #110
Quote:
prowler77 kaže: Pogledaj post
Što to znači vjerovati u Sina, U Isusa?
Koga to pitas ? To je citat iz Biblije.
Quote:
Zašto misliš da Isusovu rijeć nisu svi imali prilike upoznati?
Mislim da je Isusova riječ u svima nama, samo jel je slušamo? Ćuje ga i sluša Eskim koji je jučer nahranio gladnog, i aboriđin koji je bratu ponudio rijeć nade
To sto ti ili ja mislimo nije relevantno. Po pitanjima vere merodavna je odgovarajuca crkva. Ako si katolik onda treba da u potpunosti upoznas i da se tacno drzis onoga sto naucava katolicka crkva.
Isto vazi i za muslimane, pravoslavce...

I posto su manje vise svi iskljucivi, ako zaista sledis nauk tih crkava velika je sansa da postanes i sam fanatik.
Zato smatram crkve i njihove dogme jednom od velikih prepreka miru u svetu.

I to nema nikakve veze sa verom i Bogom (ma kako ga nazvali).
Na srecu razumni, saosecajni i istinski duhovni ljudi bilo koje religije shvataju besmislenost insistiranja na ekskluzivnosti spasilacke uloge vlastite religije i vise naglasavaju univerzalnost moralnih nacela, vaznosti ljubavi, tolerancije i razumevanja, samospoznaje, koji se u krajnjoj liniji mogu izvesti iz samog covekovog zivota kao esencija njegovog sadasnjeg (i buduceg) razvoja i kojima nije potreban stap i sargarepa kosmickog policajca. Pa mozda na kraju cak i shvate nepotrebnost organizovanih religija.

Zato je onima najzadrtijima i najfanaticnijima trn u oku svaki oblik medjureligijskog dijaloga.
Kako bi inace mogao njihov ego da se sakrije iza "boga" i "svete knjige" ako oni nisu jedino istiniti i pravi (ili barem najistinitiji, najpotpuniji...). I naravno cime bi onda mogli opravdati svoju posrednicku ulogu, moc oprostenja greha i krivice, koji su prethodno stvorili i svoje materijalne interese ?
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:46.