Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2011., 23:33   #1
Moral

Dakle ovako ja bi zamolio drage forumaše pošto ja nisam neki veliki mislioc a potrebno bi mi bilo u skoli ,
dakle imam pitanje "Isplati li se imati moral" pa dali bi neko mogao ukratko u 3-4 rečenice reći zašto se isplati, ?
tyger is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 13:27   #2
Pitanje je potpuno krivo postavljeno. Kada ga pročitam imam osjećaj kao da je moral neki predmet. Pravilnije bi bilo Isplatili se biti moralan. Kako god, realno gledajući u našoj domovini imalo moralne osobe su izložene velikim kritikama- koje su većinom dobronamjerne- i koje upućuju na to kako nema svrhe biti moralan, kada to nitko ne cijeni i kada bolje prolaze oni koji su nemoralni. No, ti isti čine veliku grešku, jer u konačnici zbog toga dolazi do krize društva, međuostalim. Samo malo bolje treba pogledati određene članke u medijima ili informativne emisije. Naposljetku, smatram da se uopće ne bi smjelo dovoditi u pitanje moralnost čovjeka. To bi trebalo biti u habitusu svakog pojedinca, dodao bih, a priori! Jer mnogi s važu moralnost, i gledaju na korist ili posljedice iste.
monado1986 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 13:48   #3
.. pa .. isplati li se .. znači .. koja je korist ..
.. ako od moralnosti nema koristi onda se ne isplati ..
.. ako od moralnosti ima neka .. viša .. korist .. koja je ta .. i treba li i umirati za nju .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 15:18   #4
Moral je izmišljen da se uredi društvo, dakle nije ga smislila neka viša sila, nego ljudi, da im život u zajednici bude ugodniji
rearguard is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 15:34   #5
Kad čovjek može iskoristiti staro željezo i komunalni otpad, može valjda i moral.

Koristi ga kao zbir nepisanih pravila za reguliranje međuljudskih odnosa, što je to značajnije što je veća naseljenost po metru kvadratnom.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 22:44   #6
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Kad čovjek može iskoristiti staro željezo i komunalni otpad, može valjda i moral.

Koristi ga kao zbir nepisanih pravila za reguliranje međuljudskih odnosa, što je to značajnije što je veća naseljenost po metru kvadratnom.
Mogao bi mozda. Sve lijepo na papiru, ali kad se sjetimo kakav je moral europski sljam demonstrirao pri naseljavanju Amerike, gdje je bilo, a i sad ima mjesta za 5 europa, vidimo da je moral prvenstveno papirna kategorija.
Incidence.Co is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 23:55   #7
Quote:
"Isplati li se imati moral" pa dali bi neko mogao ukratko u 3-4 rečenice reći zašto se isplati
Zanimljivo je kako je predmet početnog pitanje sasvim otvoren i afirmaciji i negaciji ("Isplati li se..?"), dok ono što se u nastavku traži isključivo su razlozi za afirmativni aspekt ("Isplati se." Sad mi daj razloge zašto.) Ne znam je li to bila autorova namjera, no ovako mi djeluje baš zgodno prejudicirajuće. Kao da suptilno želi reći: "moralni nihilisti, fuck off!"
prolaz-nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 09:39   #8
Quote:
Incidence.Co kaže: Pogledaj post
Mogao bi mozda. Sve lijepo na papiru, ali kad se sjetimo kakav je moral europski sljam demonstrirao pri naseljavanju Amerike, gdje je bilo, a i sad ima mjesta za 5 europa, vidimo da je moral prvenstveno papirna kategorija.

Ali vidiš, ti si sad istaknuo vlastiti moralni sud i bez papira...
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 17:03   #9
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Ali vidiš, ti si sad istaknuo vlastiti moralni sud i bez papira...
Recimo da da, zar to nije zgodno. Stvar je u tome da taj moj sud ne dijele svi, sto znaci da nije univerzalan.
Sam pojam je doslovce nista, ako nije stecen i prihvacen na individualnoj razini.
Incidence.Co is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 17:37   #10
Quote:
Incidence.Co kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome da taj moj sud ne dijele svi, sto znaci da nije univerzalan.
Očito je da tvoj sud ne moraju dijeliti svi, da bi to ipak bio (tvoj) moralni sud iz čega proviruje i moral - znači, vrijedi bez obzira što nije univerzalan, kad vrijedi za tebe.

Ljudi su različiti, kulture i povijesti su različite, postoji nekakav zajednički temelj važećih moralnih vrijednosti, ali razlike među ljudima se vide i u razlici u moralnim vrijednostima kakve poštuju.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 17:19   #11
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post

Koristi ga kao zbir nepisanih pravila za reguliranje međuljudskih odnosa, što je to značajnije što je veća naseljenost po metru kvadratnom.
Dakle osim pisanih pravila koja se uglavnom nazivaju zakonom, postoji si skup nepisanih koji se zovu moral.

Moral je relativan i različit je od društva do društva , pa čak i od pojednica.



Da li je moralno ubiti i tko živi po ovom pravilu nemožemo znati dok pisani zakon to zabranjuje. Kad pisanog zakona nema tek onda moral dolazi do izražaja......

Kakav tko ima moral najlakše je utvrditi ako uklonimo zakon.

Naprimjer rat i ponašanje naočigled običnih i dobrih ljudi kad se dovedu u situaciju moći bez nadzora vlasti ......
maneo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 19:04   #12
postoji jedan nevjerski uzrok morala, tj. zašto biti moralan:
ne čini zlo drugome, jer netko drugi može tebi učiniti zlo.
dakle, ne kradi, jer netko može tebi ukrasti. ne laži jer netko može tebe slagati. ne ubij jer netko može tebe ubiti.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 20:38   #13
@tyger:

Moralno bi bilo da ne prepišeš tekstove mislioca s foruma nego da nakon čitanja doneseš vlastiti zaključak i napišeš esej za školu vlastitim riječima. Isplati li se?



Quote:
prolaz-nick kaže:

Zanimljivo je kako je predmet početnog pitanje sasvim otvoren i afirmaciji i negaciji ("Isplati li se..?"), dok ono što se u nastavku traži isključivo su razlozi za afirmativni aspekt ("Isplati se." Sad mi daj razloge zašto.) Ne znam je li to bila autorova namjera, no ovako mi djeluje baš zgodno prejudicirajuće. Kao da suptilno želi reći: "moralni nihilisti, fuck off!"
prolaz-nick is offline Prijavi nepoćudan post Odgovori s citatom
pa čovjek piše za školu, ne smije valjda tamo reći da se moral ne isplati, bio bi to loš potez, politički
izabrani narod is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 18:05   #14
Quote:
izabrani narod kaže: Pogledaj post
pa čovjek piše za školu, ne smije valjda tamo reći da se moral ne isplati, bio bi to loš potez, politički
Bio bi dobar filozofski potez da kaže da se ne isplati i argumentira svoji tezu.
maneo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 11:35   #15
Quote:
maneo kaže: Pogledaj post
Bio bi dobar filozofski potez da kaže da se ne isplati i argumentira svoji tezu.
bio bi loš jer je takvo što nedokazivo.
čak i lopovima treba nekakav moral u društvu, jer u društvu u kojem nema baš nikakvog reda nitko ne bi mogao dugo opstati, niti bi mogao postati bogat, uspješan ili nešto slično tome.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 14:30   #16
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
bio bi loš jer je takvo što nedokazivo.
čak i lopovima treba nekakav moral u društvu, jer u društvu u kojem nema baš nikakvog reda nitko ne bi mogao dugo opstati, niti bi mogao postati bogat, uspješan ili nešto slično tome.
Moral općenito postoji kod svakog racionalnog bića, ali ako ne postoji čovjek ga izmisli sam .

Treba razlikovati moral pojedinca i moral društva u kojem živiš.

Vjerujem da se pitanje odnosilo na društveni moral i da li se isplati prihvaćati moral koji nam netko,u ovom slučaju društvo, nameće
ili slijediti svoj vlasiti moral.
Taj moral može biti u skladu sa zakonodavnom vlašću društva, ali i ne mora.
maneo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 14:33   #17
Quote:
maneo kaže: Pogledaj post
Moral općenito postoji kod svakog racionalnog bića, ali ako ne postoji čovjek ga izmisli sam .

Treba razlikovati moral pojedinca i moral društva u kojem živiš.

Vjerujem da se pitanje odnosilo na društveni moral i da li se isplati prihvaćati moral koji nam netko,u ovom slučaju društvo, nameće
ili slijediti svoj vlasiti moral.
Taj moral može biti u skladu sa zakonodavnom vlašću društva, ali i ne mora.
Što bi to trebao biti "vlastiti moral"? Slijedi li serijski ubojica vlastiti moral?
__________________
Somewhere in the gray wood by the river is the huntsman and in the brooming corn and in the castellated press of cities. His work lies all wheres and his hounds tire not. I have seen them in a dream, slaverous and wild and their eyes crazed with ravening for souls in this world. Fly them.
Davor000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 14:53   #18
Quote:
tyger kaže: Pogledaj post
Dakle ovako ja bi zamolio drage forumaše pošto ja nisam neki veliki mislioc a potrebno bi mi bilo u skoli ,
dakle imam pitanje "Isplati li se imati moral" pa dali bi neko mogao ukratko u 3-4 rečenice reći zašto se isplati, ?
Isplati?
Imati moral? Kako se ima moral?
Čak i ako se prihvati da glupa sintagma kao smislena, postavlja se pitanje je li moguće nemati moral?

Glupo formulirano pitanje na devetnaest i po razina.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 15:12   #19
Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
Što bi to trebao biti "vlastiti moral"? Slijedi li serijski ubojica vlastiti moral?
Vlastiti moral tvoj vlastiti sustav vrijednosti kojeg se pokušavaš pridržavati zato što misliš da je to najbolje za tebe.

A da li ga netko slijedi ili ne to je njegova stvar sve dok ne počne ugrožavati druge koji mogu to ili trpjeti ili se suprotstaviti.

Ako netko krši zakon onda je to stvar već stvar društva i zakonodavca.

Ako si htio pitati da li je moralno biti ubojica, onda je odgovor da nekome jest, a nekome nije moralno biti ubojica.

Ali dok je društveni zakon koji zabranjuje ubijanje na snazi ne bi se trebali brinuti.

Društveni moral je onaj koji pokušava osigurati svoju moć i kada zakon društva prestane biti na snazi.
maneo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2011., 16:09   #20
Quote:
maneo kaže: Pogledaj post
Vlastiti moral tvoj vlastiti sustav vrijednosti kojeg se pokušavaš pridržavati zato što misliš da je to najbolje za tebe.

A da li ga netko slijedi ili ne to je njegova stvar sve dok ne počne ugrožavati druge koji mogu to ili trpjeti ili se suprotstaviti.

Ako netko krši zakon onda je to stvar već stvar društva i zakonodavca.

Ako si htio pitati da li je moralno biti ubojica, onda je odgovor da nekome jest, a nekome nije moralno biti ubojica.

Ali dok je društveni zakon koji zabranjuje ubijanje na snazi ne bi se trebali brinuti.

Društveni moral je onaj koji pokušava osigurati svoju moć i kada zakon društva prestane biti na snazi.
Ne vidim po čemu najbolje za mene mora biti moralno? To što govoriš nije neki vlastiti moral, nego obični egoizam.

Ne vidim ni kakve veze imaju zakoni s pitanjem slijedi li serijski ubojica (a ne obični ubojica) vlastiti moral. Kome su serijski ubojice moralni? Kažeš da nekome jesu, a nekome nisu. Na koga misliš?
__________________
Somewhere in the gray wood by the river is the huntsman and in the brooming corn and in the castellated press of cities. His work lies all wheres and his hounds tire not. I have seen them in a dream, slaverous and wild and their eyes crazed with ravening for souls in this world. Fly them.
Davor000 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:38.