Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2005., 11:25   #41
Quote:
verica kaže:
Ja zaista nisam kvalificirana reći što je grijeh a što nije ali od lupetanje o nečemu o čemu se nema pojma diže mi se kosa na glavi ovako:
Onda pretpostavljam da ti većinu vremena kosa stoji ovako:

Čula sam, nisam gledala pa se ispričavam ako krivo prenosim, da je u Latinici koja je potaknula, vjerujem, ovaj topic, neki svećenik - gost u emisiji rekao da se žena mora više "mrdat" pa da će onda lakše zatrudnit.


Dakle, ne treba previše očekivati.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2005., 11:46   #42
Quote:
Blaise kaže:
Čula sam, nisam gledala pa se ispričavam ako krivo prenosim, da je u Latinici koja je potaknula, vjerujem, ovaj topic, neki svećenik - gost u emisiji rekao da se žena mora više "mrdat" pa da će onda lakše zatrudnit.


On to iz iskustva koje uopće ne bi trebao imati....LOL

Je, a kad previše mrda iMa li onda i puno djece....ili je pak ona žena, uvijek u krivu kaj nema djece...a u Bibliji muškarci sami rađaju...tko je tu lud a tko neplodan???

Dvostruka mjerila......pavlinske misli da je žena zlo i naopako....ali dječica su dio buduće pastve pa se može zažmiriti na jedno oko.

Da i kad mrda nije li onda kak to pričaju radodajka....???

Nikad im nije po volji...mrdaš-nemrdaš, oš-neš, daš-nedaš, a sve na liniji KURBA il SVETICA.

Sredine koja čini 99,999999% nema.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2005., 12:26   #43
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
On to iz iskustva koje uopće ne bi trebao imati....LOL

Dvostruka mjerila......pavlinske misli da je žena zlo i naopako....ali dječica su dio buduće pastve pa se može zažmiriti na jedno oko.

Da i kad mrda nije li onda kak to pričaju radodajka....???

Nikad im nije po volji...mrdaš-nemrdaš, oš-neš, daš-nedaš, a sve na liniji KURBA il SVETICA.

Sredine koja čini 99,999999% nema.

Čuj, najviše znamo o zemljama u kojima nikad nismo bili (by jedan beogradski legendarni novinar kojeg se vjerojatno nitko ne sjeća više, a otkud njemu, ne znam).
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2005., 15:56   #44
Re: Re: Umjetna oplodnja - grijeh?

Quote:
Enchantress kaže:
Takav je stav verskih zajednica. Neke crkve, recimo, smatraju i da je transfuzija krvi greh, pa njihovi pripadnici radije biraju smrt nego ovakav oblik lečenja.

Što se mene lično tiče, sasvim mi je sve jedno šta određene verske zajednice nalažu svojim vernicima i čega će se sve oni pridržavati. Svako treba da se ponaša prema vlastitoj savesti. Ako neko veruje da je veštačka oplodnja greh - neka se njoj ne podvrgava.

Međutim, kada bi verske organizacije nastojale da svoja verska pravila primenjuju na svekoliko građanstvo u mojoj zemlji - borila bih se protiv toga svim raspoloživim sredstvima (bez obzira na to da li bih se sama nečemu podvrgla ili ne).

S ovim odgovorom bi se složila u potpunosti, vjernici neka rade što hoću, ali ako to zakonom zabrane, onda neka ukinu i bolnice, jer ako Bog hoće da si ti bolestan onda ti ne treba ni doktor. Ako ne možeš zatrudnjeti onda Bog tako hoće (ili "ne mrdaš dovoljno").
__________________
Life is like a camera. Just focus on what's important and capture the good times, develop from the negatives and if things don't work out, just take another shot..........
Ananke is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2005., 17:33   #45
Quote:
d@d@ kaže:
Kakve veze imaju noževi?
veliš da se crkva ne buni toliko protiv same umjetne oplodnje koliko zloupotreba iste.

dakle, nož je moguće zloupotrijebiti za ubojstvo umjesto a rezanje kruha.
ajmo ukinuti noževe.

to je ta razina razmišljanja.

apsolutno neću dopustiti da mi neka vjerska zajednica kojoj ne pripadam kroji život.
ako treba, odselit ću u pravu svjetovnu državu.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2005., 19:21   #46
he he pa nije li i Isus nastao "potpomognutom oplodnjom"
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 00:57   #47
Pa sta kaze crkva na presadjivanje organa? Transfuziju krvi isl.?
Onda ne smije ni to, jer je Bog odlucio da taj covjek ne zivi vise (recimo unisti mu bubrege) i hajde umri.
Ili neko ima automobilsku nesrecu? I treba mu krv? Ili da ga pustis da umre "jer je Bog tako htio"?
Lea12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 14:18   #48
Drže nam predavanje da je nemoralno ne ženit se / udavat, živiti život bez djece ili odlučiti se za samo jedno dijete, aj dobro sve to, al da je i grijeh koristiti kontracepciju u braku, gdje je tu logika...
komplicirana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 15:11   #49
Quote:
Katatonični_Dabar kaže:
he he pa nije li i Isus nastao "potpomognutom oplodnjom"


Može li mi netko ovdje, a tko jest vjernik, objasniti u čemu je grijeh? Argument da dio pokušaja umjetne oplodnje ne uspije što netko naziva abortusom, ne stoji, jer tada bi i spontani pobačaj bio razlogom prženja u paklu.
Također, fatalističke pretpostavke o predestiniranosti siromašnih na uspjeh, jadna su izlika, a i u suprotnosti s biblijskim učenjem Judita?
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 15:59   #50
koje je konkretno pitanje silajn?

recimo ona tvrdnja iz biblije-da bog nikad pred tebe ne stavlja nesto sto ne mozes podnijeti

ili drugim rijecima -svakome napravi onako kako bas njemu treba

a s tim dolazimo do zakljucka -da onome kome nesto nije napravio -ni nije njemu namjenjeno

hocu reci -bog je tako odlucio i ne treba to provocirati

a isto tako postoji vrijeme za sve u zivotu,
tj. zasto ljudi smatraju da su oni naj pametniji i da oni jedini mogu i moraju odluciti kad ce se nesto dogoditi i kad je pravo vrijeme??

svi znate one price: rekli su im da ne mogu imati djecu i poslije nekoliko godina ona je ostala trudna, ili toliko su sveg pokusali, lijecnici vise nisu imali nista drugo da im kazu osim da odustanu -poslije nekog vremena dobili su dijete...

kako to?
onaj koji je vjernik tad vjeruje da je bog jos jednom htio dati na znanje da je bog i da ne vrijedi da radis nesto bez njegovog blagoslova

ako je bog odredio tebi da imas djete -onda ce tako i bit

i suprotno, na zalost


mozda da kazem jedno svoje iskustvo;
na jednom forumu sam pitala u svojoj samoj zbunjenosti kako to da poslije dvoje djece nikako ne mozemo imati trece...jednostavno nista se ne dogadja, a imamo vec djecu i planiramo trece ali nista,
to pitanje sam postavila na forumu za neplodnost medju mame koje imaju problema sa zacecem

to je bio uzas, kamenovali su me!
s kojim pravom ja pitam to pitanje?? kakav sam ja idiot kad tako nesto pitam, zar mi nije dosta dvoje djece...sta ja hocu?? oni ne mogu ni jedno a ja pitam glupo pitanje da hocu trece?

kao prvo, ja nisam imala pojma tko kakvih problema ima i koliko dugo i sto je sve pokusavao da napravi da ostane trudna, jednostavno sam vidjela da je u vezi neplodnosti i postavila sam obicno pitanje vezano za moj zivot,
jer, bilo mi je cudno sto se dogadja...

mislim, iz sveg tog hocu reci da ljudi jednostavno izgube kontrolu vise sto je ok a sto nije, smatraju da je njihov problem najveci i da svi sa naizgled manjim problemima nemaju nikakva prava -jer oni imaju najveci problem!

one su mene napale da je to bilo uzas zivi, ja pojma nisam imala sto sam napravila i iz kojeg razloga se sve to dogodilo...one su se pretvorile u divlje zivotinje i vjerujem da sam im bila blizu.....bilo bi svega

zar je to ok od nekoga tko zeli djete?
na zalost, te zene su na sve mislile samo ne na buducnost tog djeteta...one su mislile kako ce probati ovo, kako ce probati ono, kako ce ostati u kojem polozaju i koliko dugo...one vise nisu vodile ljubav sa svojim suprugom a niti sex...to je bilo samo parenje
one nisu slusale druge ljude,(osim ako im ne daju nove vjesti o tome kako zatrudnjeti) one nisu imale simpatije prema drugim ljudima...i sto tako dalje ides to sve vise i vise postaje nemoguce da uopce ostanes trudan
mislim da cak i nevjernici mogu to shvati -kao stres i preopterecenje...nesto sto nije normalno, sto ne bi trebalo bit tako
judita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 16:08   #51
Quote:
judita kaže:
koje je konkretno pitanje silajn?

recimo ona tvrdnja iz biblije-da bog nikad pred tebe ne stavlja nesto sto ne mozes podnijeti

ili drugim rijecima -svakome napravi onako kako bas njemu treba

a s tim dolazimo do zakljucka -da onome kome nesto nije napravio -ni nije njemu namjenjeno

hocu reci -bog je tako odlucio i ne treba to provocirati

zanimljivo...

a ko je taj tko će odlučiti da bog npr. preko znanosti ili tehnologije nije namjenio nešto za mene.. od kada je to napredak zlo??? zašto on ne bi iskazivao svoju volju preko tog napretka?? i taj isti napredak koristi iste one zakone po kojima funkcionira ovaj (božiji) svemir?? dakle gdje točno u Bibliji piše da bog ne djeluje na taj način???
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 16:13   #52
Quote:
judita kaže:
[B]koje je konkretno pitanje silajn
Zašto bio umjetna oplodnja bila grijeh?

Quote:
recimo ona tvrdnja iz biblije-da bog nikad pred tebe ne stavlja nesto sto ne mozes podnijeti

ili drugim rijecima -svakome napravi onako kako bas njemu treba

a s tim dolazimo do zakljucka -da onome kome nesto nije napravio -ni nije njemu namjenjeno

hocu reci -bog je tako odlucio i ne treba to provocirati
Ajmo onda ovak: bog je dopustio da znanost dovljno napreduje da ljudi nekad osuđeni na život bez potomstva mogu trudom i znanjem liječnika ostvariti svoju želju.
A čime uostalom možeš provocirat Svemogućeg?

Quote:
a isto tako postoji vrijeme za sve u zivotu,
tj. zasto ljudi smatraju da su oni naj pametniji i da oni jedini mogu i moraju odluciti kad ce se nesto dogoditi i kad je pravo vrijeme??
Bog im je dao moć rasuđivanja, zato smatraju da nešto treba ili ne treba napraviti.

Quote:
svi znate one price: rekli su im da ne mogu imati djecu i poslije nekoliko godina ona je ostala trudna....
Evo, ja ne znam takve priče, a i da znam, bile bi - priče

Quote:
ako je bog odredio tebi da imas djete -onda ce tako i bit

i suprotno, na zalost
Uzmimo da jest tako; bog je tada odredio da i neplodnom paru omogući rađanje djeteta


Iskustvo koje si opisala rezultat je tuge i frustracije tih žena što ne mogu imat niti jedno dijete. Nije mala tuga. A ti dolaziš žaliti se da ne možeš začeti treće. Nisam čitala taj topic, i ne mogu tvrditi koliko su njihovi pokušaji i argumentacija istih bili u redu, ali tvrditi da netko ne može ostat trudan jer je ljut je čak i za vjernika malo preambiciozna izjava.
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 16:15   #53
pa da si pratio ovu temu na pocetku topica ili na zk, ne znam tocno gdje sam napisala da je sve relevantno s vremenom,
znaci pravila ona opcenita postoje i ne mjenjaju se, ali se neke stvari izmjenjuju kako vrijeme prolazi i kako se ljudi oblikuju
znaci ako to postoji moguce je da to postoji jer je bog to dao ljudima, umjetna oplodnja

to nije iskljucivo, ali sigurno netko tko bolje poznaje bibliju i bozju rijec moze bolje odluciti da li je tako ili ne, po tim opcenitim bozjim pravilima

za puno stvari nema tocan opis u bibliji, normalno, jer kad je biblija pisana,
ali pravi vjernik vjeruje da citajuci bibliju ce doci do svog odgovora,
ne znam jesi cuo da kazu kako ne mozes bilo kad citat bibliju, da treba da duh sveti ti pomogne da shvatis, da otvoris oci

znaci, vjernici vjeruju da postoji odgovor na svako moguce pitanje...to je kao abakus, bezgranicni odgovori

ja sam rekla ono sto ja mislim, i kako ja shvacam...vjerujem da nisam jedini vjernik koji tako misli

ne znam o cemu se radi ono sto spominjete mrdanje zene...tko je to rekao? ne razumijem o kakvom aktu se to radi
judita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 16:26   #54
pisale smo u isto vrijeme ali mi se cini da sam odgovorila dabru na neka pitanja koja si ti isto postavila silajn...

a sad, sto se tice moc rasudjivanja,
kao prvo bog je dao ljudima pravo na odluku, ne bi se slozila s tim "moc rasudjivanja",
znaci ljudima je dao opciju da mogu odlucit sto ce i s kim ce..tj. s bogom ili ne

znaci uvijek ti biras, da napravis po bozjim pravilima ili da napravis pored njeg

sto se tice onih prica, ja sam cula i price a i uvjerila sam se iz iskustva prijatelja i poznanika

Quote:
Uzmimo da jest tako; bog je tada odredio da i neplodnom paru omogući rađanje djeteta
nisam shvatila ovo

nisam ja rekla da one nisu trudne jer su ljute!
daj gledaj opcenitu poantu sto sam htjela s tim reci...
ja sam rekla da ja vjerujem da je to bog tako namjenio i da opiranjem bogu, tj. umjetnom oplodnjom samo gore rade...tj. to se pretvara u nesto drugo a ne u iskrenu zelju za djetetom...to se pretvara vec u mrznju i konstantnu ljutnju, borbu
(normalno ne u svakom slucaju, govorim tu o onom iskustvu sto sam ja dozivjela)

a ja sam vec objasnila da nisam imala pojma o cemu se prica na tom forumu i na kojem su one stupnju, mislila sam da je nekakav opceniti forum za neplodnost

i zasto ja nemam pravo da ucestvujem na takvom forumu? mislim gdje pise da samo oni koji nemaju ni jedno dijete mogu zeljeti dijete? ili samo oni koji su vec sve pokusali...a oni koji nisu jos nist pokusali nemaju pravo
zasto je njihov problem veci od mog?
svakome je svoj problem dovoljno velik, ne brini
to je stigma
judita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 16:33   #55
Quote:
judita kaže:
ovo

nisam ja rekla da one nisu trudne jer su ljute!
daj gledaj opcenitu poantu sto sam htjela s tim reci...
ja sam rekla da ja vjerujem da je to bog tako namjenio i da opiranjem bogu, tj. umjetnom oplodnjom samo gore rade...tj. to se pretvara u nesto drugo a ne u iskrenu zelju za djetetom...to se pretvara vec u mrznju i konstantnu ljutnju, borbu
(normalno ne u svakom slucaju, govorim tu o onom iskustvu sto sam ja dozivjela)
da, na taj isti način možemo i zabranit doktore, jer preko njihovog djelovanja mi se opiremo onome što nam je namjenio bog i na taj način našu želju za ozdravljenjem pretvaramo u borbu protiv njega


ali ko što si ranije napisala Bibliju na koncu konca tumači samo čovjek, tako da ne bi trebale postojati dogme interpretaciji njenih ideja, jer - nadam se da se slažeš sa mnom - čovjek je itekako podložan greškama, odnosno krivom tumačenju (a to može biti i nenamjerno npr: greške u prijevodu izvornog dokumenta (biblijskog), dovoljno nepoznavanje filozofije, ludilo itd itd)
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 16:43   #56
ako svatko ima ono što mu je bog dao, onda u svakom slučaju ima i pamet i slobodu izbora koju mu je bog dao, kao što lijepo kaže čak i katolička crkva.

jel tako?

nadalje, nigdje ne piše da je napredak grijeh; to valjda samo amiši misle, a i oni punoljetne puštaju da iskuse svijet, pa da se vrate samo ako žele.

dakle, svatko ima pravo iskoristiti *sve* što mu je bog dao.

zar ne?

btw, nabavio sam jedan letak.
'oće neko da ga pretipkam?
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 16:48   #57
Quote:
cp.tar kaže:

btw, nabavio sam jedan letak.
'oće neko da ga pretipkam?

ajde ak ti se da
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 16:54   #58
dabar ipak ima malo razlilke kad se nesto odnosi na na to da "direktno covjek odlucuje o drugom zivotu"
znaci zena odlucuje nesto za to dijete.... nije isto kao i kad joj se dogodi prirodno da ima djete

a ima isto tako nesto slicno u bibliji gdje kaze nesto u smislu: onaj koji zna vise, vise je i zaduzen

a i u drustvu ima to: onaj tko svjesno utice na nesto vise je kriv nego onaj koji to nesvjesno napravi

Quote:
ali ko što si ranije napisala Bibliju na koncu konca tumači samo čovjek, tako da ne bi trebale postojati dogme interpretaciji njenih ideja, jer - nadam se da se slažeš sa mnom - čovjek je itekako podložan greškama, odnosno krivom tumačenju
da, zato treba bit netko tko jako dobro poznaje bozju rijec ili da citas nadahnut svetim duhom

Quote:
ako svatko ima ono što mu je bog dao, onda u svakom slučaju ima i pamet i slobodu izbora
da, ali ne znaci da samo zato sto je to neciji izbor -da je ispravno
judita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 16:59   #59
Quote:
judita kaže:
dabar ipak ima malo razlilke kad se nesto odnosi na na to da "direktno covjek odlucuje o drugom zivotu"
znaci zena odlucuje nesto za to dijete.... nije isto kao i kad joj se dogodi prirodno da ima djete
da preformuliramo... čovjek u komi na aparatima.. da li treba isključiti prekidač i pustiti ga da umre jer je bog tako htio ili treba nastaviti sa održavanjem na životu i pružanjem medicinske pomoći pomoću znanosti ???


i u ovom slučaju: "direktno covjek odlucuje o drugom zivotu"
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 17:03   #60
to je sasvim druga tema, ali dobro

s vjerske strane: eto vidis sto se dogodi kad ljudi umjesaju svoje prste a nisu dobili dozvolu od boga

a moje osobno misljenje: kad si ga vec "ozivio" ostavi ga na aparatima i nadaj se...u slucaju da se radi o mladoj osobi...
judita is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:09.