Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2023., 20:04   #1
Placeni intervjui za posao

Pozdrav,
zanima me je li se nekome ikad dogodilo da mu je poslodavac platio gorivo i parkiranje kako bi došao na intervju za posao? I je li kome čak isplaćena dnevnica i sl. ako je rješavao neke testove?

Vjerojatno rijetko kome. Ali nama koji intenzivno tražimo posao duži period vremena događa se da nas tjedno nekoliko njih zove na intervju koji se realno može odraditi online. Tu su troškovi goriva, parkiranja i vremena. Da ne radim nešto sa strane ne bih imao love da uopće dođem na taj intervju. Vidim da svi oni očekuje da se dolazi džabe a ti intervjui su "peglenja mozga" i postavljanje uvijek 10 istih pitanja.
timothy88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2023., 22:04   #2
to da se dogodi u ovoj državi, to ne bi bila Hrvatska

slažem se u potpunosti s tobom, pogotovo ako su javni natječaji u pitanju gdje još imaš i trošak preporučene pošiljke i odlazak na xy krugova testiranja i razgovora da bi sanznao da nečiji mali ima osiguran već posao
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2023., 22:14   #3
Još je najbolje kad dođeš na razgovor za poziciju X a ovi ti guraju Y poziciju. Tko tu koga.

Poslano sa mog SM-A528B koristeći Tapatalk
BanRey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2023., 09:50   #4
Nije nikad, ali imam evidenciju troškova prijevoza + parking na i sa intervjua za posao. Dnevnicu nisam uračunavala, ali slažem se da bi se vrijeme potrošeno na višesatno testiranje i par krugova razgovora trebalo vrednovati sa više od: "Hvala što ste došli."
gregoria is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2023., 11:19   #5
Istog sam misljenja, keksi i kava bi trebali biti dok se čeka i platiti dnevnicu.
Parking, gorivo, pa i amortizacija nije nepostojeća.
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2023., 11:43   #6
Naravno, a ako kandidat nema auto, da se po njega posalje sluzbeni auto s vozacem.
A za razmisliti je da se od potencijalnog poslodavca trazi i da osigura uslugu masaze prije razgovora, kako bi kandidat bio apsolutno opusten i pokazao se u najboljem izdanju

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
alex983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2023., 12:01   #7
+ crveni tepih i muzikaši
__________________
Awakening
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2023., 13:15   #8
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
+ crveni tepih i muzikaši
Ne bi bilo na odmet, ali necemo bas pretjetivati.
Bolje da odmah ubaci kandidatima avansno bozicnicu, uskrsnjicu, regres, za buduce dijete, rodjenje djece koja su vec rodjena.
Ipak se kandidat potrudio, napisao CV, poslao CV, odazvao se na razgovor

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
alex983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2023., 14:45   #9
Ma odmah i sisatu plavojku koja nudi happy end nakon intervjua

U Hrvatskoj, nikad čuo da je neka firma ikome išta platila za razgovor.

Vani, jesam. Nije tako rijetko, pogotovo za stvarno iskusni tehnički kadar. Obično plate avion i noćenje u solidnom hotelu ako je kandidat u drugoj državi.
__________________
“There are three things all wise men fear: the sea in storm, a night with no moon, and the anger of a gentle man.”
Grimko is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2023., 15:23   #10
Vi se sprdate ali pitanje je na mjestu.

Mislim kako oni očekuju da ja dođem na razgovor ako nemam za gorivo i parking a ne radim i nemam prihode? Nikako očito. Po meni je onda rješenje online intervju. Druga je stvar što ja nisam u takvoj situaciji pa radim nešto honorarno i snalazim se.

Slična je i situacija i s dobivanjem pomoći za ljude bez plaće. Moj stari nije imao plaću godinu dana i da dobije bon od općine od 600 kn su tražili potvrdu od stanice za tehnički pregled vozila koja je koštala cca 40 kn.
timothy88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2023., 16:06   #11
Pod pretpostavkom da si u toliko lošoj financijskoj situaciji da nemaš za gorivo i parking do intervjua za posao, nekako bi se podrazumijevalo da nemaš ni za struju, internet, uređaj preko kojeg bi komunicirao na daljinu...

Mislim da se tu ne radi toliko o nadoknadi troškova, jer je osoba koja dolazi na intervju nezaposlena, nego o čistom poštovanju prema vremenu i troškovima koje si izdvojio da se pojaviš u selekcijskom krugu ako moraš biti prisutan fizički. No, i dalje su poslodavci ti koji postavljaju uvjete i kreiraju taj doživljaj. Na tebi je da sa sobom poneseš puno dobre volje bez obzira na eventualno prazne džepove.
gregoria is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2023., 16:24   #12
Quote:
timothy88 kaže: Pogledaj post
Vi se sprdate ali pitanje je na mjestu.

Mislim kako oni očekuju da ja dođem na razgovor ako nemam za gorivo i parking a ne radim i nemam prihode? Nikako očito. Po meni je onda rješenje online intervju. Druga je stvar što ja nisam u takvoj situaciji pa radim nešto honorarno i snalazim se.

Slična je i situacija i s dobivanjem pomoći za ljude bez plaće. Moj stari nije imao plaću godinu dana i da dobije bon od općine od 600 kn su tražili potvrdu od stanice za tehnički pregled vozila koja je koštala cca 40 kn.
Naravno da je pitanje na mjestu, u potpunosti se slažem. Nedavno sam bio na dva razgovora za posao, oba puta državna firma, bolnica. I naravno, potrošim ja vremena na pripremu dokumenata, pisanje životopisa, molbu, skeniranje, slanje, osobni dolasci. Ok, dobijem obavijest prvi krug - testiranje. Prijavilo se više od 40 kandidata, dođite na testiranje u 9h u jutro, testiranje traje 3-4 h. Ok, taj dan trebam uzeti godišnji, ne mogu ne bit na poslu do 13h, pa se onda magično pojavit. Ok, uzmem godišnji. Dođem na testiranje, sve super, briljiram - ličnost, inteligencija, znanje rada na računalu ( se provjeravalo na papiru ). Dođe drugi poziv, idete na drugi krug, dođite svi u 9h. SVI. Svih 40 kandidata zvali u 9. Nedaj bože da svatko dobije svoj termin pa da mogu planirat dan, a ne ne, SVI u 9. Naravno, došao na red u 13h. 10 minuta trajao razgovor. Super ste, imate super reference, super CV, wow. U užem ste izboru. Ok. Treći krug, opet uzmi godišnji, opet dođi kod njih i tjedan dana kasnije vidim da su zaposlili osobu preko veze. Ma daj me nemoj. Nemam ja problem više što se zapošljava preko veze, jasno je meni da je ovo RH. Ali daj me nemoj onda maltretirat i ponižavat, da moram tri dana godišnjeg uzet. Odmah reci u prvom krugu, već imamo kandidata, slobodno odite, ako želite ostat, ostajete na svoju volju. I sve 5, prihvatit ću to. Ja sam za ta dva natječaja za posao potrošio 5 dana godišnjeg, koje sam zaista mogao pametnije potrošit, i novce isto. Nemam problema sportski pošteno izgubit, ali ako je unaprijed namješteno, pa daj budi čovjek i reci mi, odvuci me sa strane i reci: čuj, već imamo svog čovjeka, da ne gubiš vrijeme odi, žao nam je. I sve pet.
Tako da, da, trebalo bi, barem za državne i javne firme staviti u zakon, još bolje u ustav:

Članak x.
1) Prilikom prijave kandidata na natječaj za posao u državnoj firmi ili javnim firmama, zbog dokazane pristranosti i kriminala, kao naknadu za proživljene duševne boli i izgubljenu financijsku korist jer je unaprijed izabran drugi kandidat, svaki kandidat koji udovoljava uvjete natječava ima pravo tražiti povrat svih troškova koje je pretrpio tijekom trajanja natječajnog postupka, uključujući naknadu za prijevoz, topli obrok ako testiranje traje više od 4 h, te dnevnicu za taj dan.

2) Svaki kandidat dužan je nakon završetka natječajnog postupka dobiti potpisanu izjavu predstojnika odsjeka/klinike/zavoda/službe/ureda, ravnatelja i ministra u kojem je navedena njihova isprika za izgubljeno vrijeme i novac.

3) Ustanova je dužna svakom kandidatu detaljno obrazložiti zbog čega je Mile preko veze od Pere sin bolji kandidat nego vi, te ih uputiti što trebaju popraviti prilikom iduće prijave kako bi se upravo oni zaposlili. Ustanova je dužna također svakom kandidatu koji nije član vladajuće stranke, dati mi prijavnicu za priključenje stranci te ga uputitit i savjetovati kako je to u njegovom najboljem interesu ako želi dobiti posao.
Cplusplus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2023., 18:17   #13
Quote:
timothy88 kaže: Pogledaj post
Mislim kako oni očekuju da ja dođem na razgovor ako nemam za gorivo i parking a ne radim i nemam prihode? Nikako očito. Po meni je onda rješenje online intervju.
Ako ne radis, nemas prihode, nemas za gorivo, parking onda nemas ni za internet. Kak ces obaviti online razgovor?
Raphael Adolini is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2023., 19:22   #14
Quote:
Raphael Adolini kaže: Pogledaj post
Ako ne radis, nemas prihode, nemas za gorivo, parking onda nemas ni za internet. Kak ces obaviti online razgovor?
Niste culi za wifi, a ni net nije skup kao nekad tako da bas prica ne drzi vodu.Najveci problem je sta kod nas u poslovnom procesu nema obostranog postovanja vec se poslodavac ponasa kao robovlasnik i smatrada je iznad zaposlenika, a trebao bi to biti odnos kao u vezi, braku jednak.Vecina "poslodavaca" nemaju blage opcenito o struci kojom se bave i nerijetko sa istom nemaju veze vec imaju koju kn viska i misle da su samim time Bogom dani.
__________________
jebem skoro svaki dan 1950
euskal is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2023., 20:05   #15
Što nije nekad bilo da nezaposleni imaju besplatan javni prijevoz ?

Inače, još davne 2011 se sjećam da je jedna firma na radničkoj imala besplatni parking, dao si im karticu i oni su potvrdili
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2023., 22:18   #16
Quote:
gregoria kaže: Pogledaj post
Pod pretpostavkom da si u toliko lošoj financijskoj situaciji da nemaš za gorivo i parking do intervjua za posao, nekako bi se podrazumijevalo da nemaš ni za struju, internet, uređaj preko kojeg bi komunicirao na daljinu...

Mislim da se tu ne radi toliko o nadoknadi troškova, jer je osoba koja dolazi na intervju nezaposlena, nego o čistom poštovanju prema vremenu i troškovima koje si izdvojio da se pojaviš u selekcijskom krugu ako moraš biti prisutan fizički. No, i dalje su poslodavci ti koji postavljaju uvjete i kreiraju taj doživljaj. Na tebi je da sa sobom poneseš puno dobre volje bez obzira na eventualno prazne džepove.
Pa onako djelomično se slažem. Slažem se da je najveći trošak izgubljenog vremena + gorivo + parking.

Ja ne skačem više kako poslodavci sviraju nego im kažem kad mogu doći ako mogu itd. Ako je poslodavac već prilikom intervjua nadrkan i ne želi izaći u susret to dovoljno govori o kome se radi.

Sjećam se jednom prilikom sam radio i tražio posao i veli mi taj neki poslodavac da mi je intervju zacrtan u 14:15 h usred radnog vremena. Rekao sam da ne mogu onda doći da radim u školi i nisu htjeli izaći u susret. I bolje da se odmah pokaže tko su.
timothy88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2023., 22:19   #17
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
Što nije nekad bilo da nezaposleni imaju besplatan javni prijevoz ?

Inače, još davne 2011 se sjećam da je jedna firma na radničkoj imala besplatni parking, dao si im karticu i oni su potvrdili
Nema toga kod nas u Rijeci. Kao nezaposlen imaš pravo na socijalnu kartu koja se plaćala 229 kn mjesečno. Nije ništa džabe.
timothy88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2023., 22:20   #18
Quote:
Raphael Adolini kaže: Pogledaj post
Ako ne radis, nemas prihode, nemas za gorivo, parking onda nemas ni za internet. Kak ces obaviti online razgovor?
Za režije moraš imati prihode inače si u banani. Dok su auto i parkiranje druga stvar.

Za auto treba imati love osim za gorivo i za tehnički, registraciju, osiguranje, gume, servise, kvarove. Ne računajući gorivo realno čovjeku treba 1000, 1500 eura godišnje za pokrivanje tih troškova.
timothy88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2023., 00:39   #19
Prošle godine me zovu da dođem na razgovor za posao, ali adresa firme nije tu jedna u mom kvartu navedena u oglasu (jedan od razloga zbog čega se uopće javljam) nego negdje na rubu Zaprešića. Došao sam i obavio sve. Rekli su mi odmah tamo da me ipak neće primiti, ali šef je dao 200kn u ruke za troškove dolaska. Mislim da je to ok.
FuzzBall is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2023., 01:51   #20
Quote:
FuzzBall kaže: Pogledaj post
Prošle godine me zovu da dođem na razgovor za posao, ali adresa firme nije tu jedna u mom kvartu navedena u oglasu (jedan od razloga zbog čega se uopće javljam) nego negdje na rubu Zaprešića. Došao sam i obavio sve. Rekli su mi odmah tamo da me ipak neće primiti, ali šef je dao 200kn u ruke za troškove dolaska. Mislim da je to ok.
to je zbilja dobra praksa i trebalo bi tako biti kod svih

ajde da se prijavljuješ na mjestu prebivališta, no u nekoj pripizdini bi trebali pokriti
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:48.