Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2008., 22:52   #2561
Kod:
Quote:
Old fart kaže: Pogledaj post
glede bušenja rupa i šablona ..elgrad
hvala puno
naručio sam materijal u subotu u iverpanu al bit će mi gotovo tek u petak 12.12.
moram se strpit,bum zdržal jer to bu ipak bil moj prvi "stolarski" proizvod.
prodavač is offline  
Old 01.12.2008., 08:18   #2562
Pitao sam već prije dal je itko radio ovakve police

http://img155.imageshack.us/my.php?i...nauskasie2.jpg

Eto ja sam u fazi početka izrade polica, te imam sve dimenzije nacrtane u autocadu, pa ako netko hoće mogu poslati mailom.
__________________
he who dares, wins
bob graditelj is offline  
Old 01.12.2008., 09:35   #2563
Quote:
bob graditelj kaže: Pogledaj post
Pitao sam već prije dal je itko radio ovakve police

http://img155.imageshack.us/my.php?i...nauskasie2.jpg

Eto ja sam u fazi početka izrade polica, te imam sve dimenzije nacrtane u autocadu, pa ako netko hoće mogu poslati mailom.
E baš me zanima što će to ispasti, išta ili ništa...bez uvrede, ali to će biti popriličan izazov za napraviti...pogotovo sa iveralom...kao što se na slici vidi origalna polica je od puno boljeg materijala...(čitaj čvršćeg)
Očekujem slike kad se nešto napravi
__________________
Pozdrav,
Tomislav
cd_covers is offline  
Old 01.12.2008., 10:09   #2564
Da biti će,nadam se uspješan izazov. Eto nacrtao sam do zadnjeg mm u autocadu. Sad ću poslati na rezanje, pa eto, nadam se da će sve biti ok. Ove zadnje komade iverala koji idu na pod ću staviti duple. Mislim da bi trebalo biti čvršće zato. Ili se varam. No, svejedno, kroz tjedan dana se nadam da ću to dovršiti, slike naravno da postam. Ako ću imati što postati
__________________
he who dares, wins
bob graditelj is offline  
Old 01.12.2008., 11:43   #2565
Stolić bukva

Novi projekt završen, kofitejbl napravljen od starih bukovih letvica koje su bile podnice na krevetu. Letvice su bile dimenzija 85x6x1.3 cm. Našao sam u šupi i bukove letve koje su poslužile kao noge. Dokaz da se nikad ništa ne smije bacat, nikad ne znaš kad će ti trebati

Slike konačnog proizvoda nalaze se OVDJE.

Okvir stola se sastoji od dvije zaljepljene letvice da se dobije debljina od 26 mm, s time da je donja letvica šira za 5 mm, pa se na nju naslanjaju poprečne. Svi spojevi izvedeni su bukovim tiplama i ljepljenjem. Sve nesavršenosti spojeva popravljene kitom na bazi voska (griješ, kapaš, gladiš špahtlom).

Noge su spojene sa po tri tiple i ljepljene. To baš nije ispalo savršeno jer koliko god ja mjerio tijekom ljepljenja udaljenosti među nogama i njihove dijagonale, na kraju nisu baš paralelne. To se vidi tek kad legneš na pod i gledaš u liniji nogu, ali me smeta kako to nisam mogao dobiti kak se spada. Bitno je da se stol ne klacka na ravnoj površini, to je OK.

Prije spajanja nogu rub gornje ploče je obrađen frezerom. Kakav belaj može napraviti staro jeftino glodalo vidi se OVDJE.

Jedna od nogu mi je bila 2 cm kraća od drugih pa sam ju morao nadoštukati. Jednostavnije bi mi bilo odrezati dulje noge, ali nemam stolni cirkular, a ubodnom bi to izgledalo strava da sam radio. Ovu kraću sam nadoštukao daščicom od jelovine, nije ispalo baš nešto, ali mi je to bilo najjednostavnije jer je debljine 19 mm, baš koliko mi fali. Kako je to ispalo, evo OVDJE. Nije baš nešto, al' šta'š! Ko je radio, dobro je i ispalo.

Daske su brušene sa granulacijama 80 i 120, pa je onda išlo močenje vodom (da se podignu neotkinuta vlakna) pa opet 120. Ispalo je skroz glatko. Onda je išlo lakiranje Beltopom bezbojnim u dva sloja i vlakna su se opet podigla! Sad više nije tak gladak kak je bio, ali budući da sam zasmrdio cijelu kuću na par dana, nije mi se dalo ponovo brusit i opet smrdit par dana.

Svi koji vidjeli da nešto režem i brusim pitali kome to radim. Ja reko sebi. A diš ga stavit? Ja reko ne znam. Kako ne znaš? Pa zašto ga radiš? Pa, eto, za vježbu. A onda tupi pogledi i nekuženje!
A onda kad su vidli konačni proizvod počela grabaža. Men, men! Jab to!
__________________
...
Što sam stariji to sve više znam, a sve manje mogu.
MadVlad is offline  
Old 01.12.2008., 12:22   #2566
Super stol, Svaka čast
Nego, daj mi reci kako to namačeš daske vodom?

Imam još jedan problem, kupio sam set glodala u merkuru za 150 Kn, znam da nisu nešto ali kad pokušavam napraviti isti rub kao i tvoj na stolu glodalo kao da mi "propada" u drvo pa ne dobijem istu dubinu utora u drvu. Da li je drvo premekano? Ili je problem glodalo? Sumnjam da mi je glodalica tolko loša ( einhell 1200w ).
__________________
he who dares, wins
bob graditelj is offline  
Old 01.12.2008., 12:32   #2567
Quote:
Prije spajanja nogu rub gornje ploče je obrađen frezerom. Kakav belaj može napraviti staro jeftino glodalo...
Nije problem samo u glodalu, iako dobro i oštro glodalo pomaže da se ovakve stvari izbjegnu..
Generalni je problem jer na tom dijelu zbog smjera rotacije bita postoji tendencija trganja drveta....da bi se to izbjeglo savjet je da se ručnim alatom (šmirgl, dlijeto ili bilo što drvo obradi čim sličnije potrebnom radijusu), pa da se glodalicom samo počisti 1-2mm koji su ostali

A za nogu, mogao si običnom ručnom pilom skratiti sve noge za 19mm ispalo bi original.

Inače ideja je odlična i stolić super izgleda.
__________________
Pozdrav,
Tomislav
cd_covers is offline  
Old 01.12.2008., 12:33   #2568
Quote:
bob graditelj kaže: Pogledaj post
Super stol, Svaka čast
Nego, daj mi reci kako to namačeš daske vodom?

Imam još jedan problem, kupio sam set glodala u merkuru za 150 Kn, znam da nisu nešto ali kad pokušavam napraviti isti rub kao i tvoj na stolu glodalo kao da mi "propada" u drvo pa ne dobijem istu dubinu utora u drvu. Da li je drvo premekano? Ili je problem glodalo? Sumnjam da mi je glodalica tolko loša ( einhell 1200w ).
Kako misliš propada?
__________________
Pozdrav,
Tomislav
cd_covers is offline  
Old 01.12.2008., 12:44   #2569
Quote:
bob graditelj kaže: Pogledaj post
Super stol, Svaka čast
Nego, daj mi reci kako to namačeš daske vodom?
... glodalo kao da mi "propada" u drvo pa ne dobijem istu dubinu utora u drvu. Da li je drvo premekano? Ili je problem glodalo? Sumnjam da mi je glodalica tolko loša ( einhell 1200w ).
Tnx! Namakanje znači "oprati" ga spužvicom koja je samo lagano ocijeđena, znači pošteno ga smočiti i pustiti da se skroz osuši. Meni je trebalo 3 sata da nestanu fleke od vode. Nakon toga kad opališ šmirglom kao da je neko kilu brašna bacio po tebi.

Propada? Jel ti lager ulazi u rub daske pa ti ona crta na gornjoj strani nije ravna? Meni se to znalo dešavati na jelovini, lager uđe cca 1 mm u bok daske. To se da riješiti sa dodatnom vodilicom, daskom koju stegneš gore za dasku i po kojoj vučeš postolje glodalice pa pritisak lagera nije tolko jak.

Quote:
cd_covers kaže: Pogledaj post
Nije problem samo u glodalu, iako dobro i oštro glodalo pomaže da se ovakve stvari izbjegnu..
Generalni je problem jer na tom dijelu zbog smjera rotacije bita postoji tendencija trganja drveta....da bi se to izbjeglo savjet je da se ručnim alatom (šmirgl, dlijeto ili bilo što drvo obradi čim sličnije potrebnom radijusu), pa da se glodalicom samo počisti 1-2mm koji su ostali
Ma poslije sam si mislio kak sam to mogao izbjeći (lako biti general poslije, jel?). Drugo je rješenje da uz rub prisloniš još jednu dasku iste debljine i da kad glodalo dođe do ruba radnog dijela nastavi sa glodanjem pomoćnog koji bi spriječio trganje ruba.

Quote:
cd_covers kaže: Pogledaj post
A za nogu, mogao si običnom ručnom pilom skratiti sve noge za 19mm ispalo bi original.
Uf, kako bi dobio savršeno okomitu ravninu? Teško. Nije mi ruka baš toliko precizna
__________________
...
Što sam stariji to sve više znam, a sve manje mogu.
MadVlad is offline  
Old 01.12.2008., 12:51   #2570
Quote:
cd_covers kaže: Pogledaj post
Kako misliš propada?
Pa tako da mi na jednom djelu drva glodalo kao pobjegne u samo drvo. Ne znam kako objasniti, trebao bi fotkati pa poslati.

Nešto sam skicirao, možda će biti jasnije

http://img380.imageshack.us/my.php?image=glodalojf8.jpg
__________________
he who dares, wins
bob graditelj is offline  
Old 01.12.2008., 12:56   #2571
Quote:
bob graditelj kaže: Pogledaj post
Pa tako da mi na jednom djelu drva glodalo kao pobjegne u samo drvo. Ne znam kako objasniti, trebao bi fotkati pa poslati.

Nešto sam skicirao, možda će biti jasnije

http://img380.imageshack.us/my.php?image=glodalojf8.jpg
Ili ti je gornji rub po kojem vodiš glodalicu neravam, ili ti se glodalica kod vođnja nagne i napravi rupu...
Vjerojatno ovo drugo ako nemaš iskustva sa glodalicom...
__________________
Pozdrav,
Tomislav
cd_covers is offline  
Old 01.12.2008., 12:56   #2572
Bok MadVlad,jako ljepo si napravio,Mogo biš se bavit stim,izrada namještaja i prodat?
dt2007 is offline  
Old 01.12.2008., 12:57   #2573
Quote:
MadVlad kaže: Pogledaj post

Propada? Jel ti lager ulazi u rub daske pa ti ona crta na gornjoj strani nije ravna? Meni se to znalo dešavati na jelovini, lager uđe cca 1 mm u bok daske. To se da riješiti sa dodatnom vodilicom, daskom koju stegneš gore za dasku i po kojoj vučeš postolje glodalice pa pritisak lagera nije tolko jak.
Sad ne znam dal mi lager uđe u samo drvo, ( da,jelovina je u pitanju ), no bitno mi se ošteti i rub mi nije isti po cijeloj dužini. Ne znam dal će ovo što sam skicirao pomoći, alo to otprilike tako izgleda. Morat ću danas poslikati i postati.
__________________
he who dares, wins
bob graditelj is offline  
Old 01.12.2008., 13:00   #2574
Quote:
MadVlad kaže: Pogledaj post
Ma poslije sam si mislio kak sam to mogao izbjeći (lako biti general poslije, jel?). Drugo je rješenje da uz rub prisloniš još jednu dasku iste debljine i da kad glodalo dođe do ruba radnog dijela nastavi sa glodanjem pomoćnog koji bi spriječio trganje ruba.

Uf, kako bi dobio savršeno okomitu ravninu? Teško. Nije mi ruka baš toliko precizna

Generalni problem kod svih nas koji nemamo previše iskustva sa drvetom nego više sa iveralom i medijapanom...treba malo više razmišljati prije nego kreneš raditi, promotriti pažljivo komad i identificirati kritična mjesta i osmisliti način pristupa problemu...sa medijapanom samo pičiš...

Nije da ti pametujem jer i ja bi vjerojatno tako nešto napravio iako znam kako se to rješava....

Okomica sa ručnom pilom...čitaj šablona za piljenje (u obliku slova U sa okomitom vodiliom u koju ide pila)...20-tak kn u Pevecu, doma 5 minuta posla, par otpadnih komadića i 0kn...
__________________
Pozdrav,
Tomislav
cd_covers is offline  
Old 01.12.2008., 13:00   #2575
Quote:
dt2007 kaže: Pogledaj post
Bok MadVlad,jako ljepo si napravio,Mogo biš se bavit stim,izrada namještaja i prodat?
Hvala! Oš kupit stočić?
Kad bi išao radit takav stolić za prodaju, kolko bi to cca vrijedilo?
Jel bi dao ko 1500 kn za takvo što? Ono, unikat sa svim svojim malim nesavršenostima.
__________________
...
Što sam stariji to sve više znam, a sve manje mogu.
MadVlad is offline  
Old 01.12.2008., 13:09   #2576
Quote:
cd_covers kaže: Pogledaj post
Generalni problem kod svih nas koji nemamo previše iskustva sa drvetom nego više sa iveralom i medijapanom...treba malo više razmišljati prije nego kreneš raditi, promotriti pažljivo komad i identificirati kritična mjesta i osmisliti način pristupa problemu...
Istina, treba iskustva, sve to lijepo izgleda na papiru, ali kad kreneš radit rukama...
Sad trenutno radim nešto drugo od tih istih dasaka (nisam miran dok ih sve ne pretvorim u nešto korisno) i lijepim ih čeono. Čak sam i stegu sam napravio za to, postat ću to kad završim sve. I sad ja lijepo sve polijepim, stegnem, gledam, divim se i onda mi sine! Jesi pazio da slažeš daske tako da godovi na rezu idu svaki na svoju stranu? Ono da se ne savija gotova zaljepljena daska. Normalno da nisam! Ali fala bogu složile su se slučajno kolko tolko dobro. Kužiš, meni je bilo bitnije da mi odozgo sve to izgleda lijepo i skladno, a bitnu stvar sam zanemario.

Quote:
cd_covers kaže: Pogledaj post
Nije da ti pametujem jer i ja bi vjerojatno tako nešto napravio iako znam kako se to rješava....
Nisam to ni mislio

Quote:
cd_covers kaže: Pogledaj post
Okomica sa ručnom pilom...čitaj šablona za piljenje (u obliku slova U sa okomitom vodiliom u koju ide pila)...20-tak kn u Pevecu, doma 5 minuta posla, par otpadnih komadića i 0kn...
Imam to, ali mi nije palo na pamet, vjerojatno sam već unaprijed odustao od svih tih stvari čim sam vidio da je kraća za 20 mm, a ja imam nekog otpada debelog 19 mm . Ključ na mozak i doviđenja!

Al ko što sam rekao, ovo je bila vježba da vidim di se sve može zeznuti.
__________________
...
Što sam stariji to sve više znam, a sve manje mogu.
MadVlad is offline  
Old 01.12.2008., 13:13   #2577
Quote:
cd_covers kaže: Pogledaj post
Generalni problem kod svih nas koji nemamo previše iskustva sa drvetom nego više sa iveralom i medijapanom...treba malo više razmišljati prije nego kreneš raditi, promotriti pažljivo komad i identificirati kritična mjesta i osmisliti način pristupa problemu...sa medijapanom samo pičiš...

Nije da ti pametujem jer i ja bi vjerojatno tako nešto napravio iako znam kako se to rješava....
Da s medijapanom nije problem.
Ajd ako znaš kako se to rješava, molim te podijeli to s nama.
__________________
he who dares, wins
bob graditelj is offline  
Old 01.12.2008., 13:13   #2578
Sistem sa kontra godovima se rješava sa dodatnom daskom u smjeru glodanja..takve odglode nikad ne završavam na orginalnom materijalu..skoro nikad
__________________
....štobi rekli tveniforsevn...
Old fart is offline  
Old 01.12.2008., 13:14   #2579
Nego mad , super ti je tacna sa kamenjem ..s čime si ih polijepio ..
__________________
....štobi rekli tveniforsevn...
Old fart is offline  
Old 01.12.2008., 13:18   #2580
Quote:
Old fart kaže: Pogledaj post
Nego mad , super ti je tacna sa kamenjem ..s čime si ih polijepio ..
Ona smeđa je gips na rijetko (tekuće) uliveno u šablonu (daska sa ogradicama) u koji je onda uronjeno kamenje. Kasnije to zaljepljeno na tanki MDF i opasano jelovim letvicama.

Crno-bijeli je direktno ljepljeno kamenje silikonom na tanki MDF pa zaliveno sa bijelom fugir masom. Ogradica isto jelove daščice ofarbane u bijelo.
__________________
...
Što sam stariji to sve više znam, a sve manje mogu.
MadVlad is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:10.