Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Može li netko tko se smatra Jugonostalgičarem objektivno pričati o DR
Da 14 43.75%
Ne 18 56.25%
Glasovatelji: 32. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2009., 12:47   #1
Mogu li Jugonostalgičari objektivno pričati o Domovinskom ratu ?

Mogu li Jugo nostalgičari /holičari /nacionalisti - kako se već danas zovu - biti objektivan i vjerodostojan sugovornik u raspravama o Domovinkom ratu i temam iz tog područja ?

Zar oni također nisu bili jedna od strana u cijeloj toj priči ?

Evo zašto pitam : npr. Predrag Matvejević se krajem 80ih zalagao za Jugoslaviju ,pa čak se i nakon osnutka Hrvatske kandidirao na listi jedne pro jugoslavenske stranke za Hrvatski Sabor ,Žarko Puhovski je svjedočio u montiranom procesu protiv svojih kolega proljećara ,a i on se aktivirao na očuvanju Jugoslavije ,nedavno gledam Denisa Latina na FTV-u i on priča kako žali za tim prošlim vremenima ,ponosan je ,kaže ,na njih ,na svoje služenje Titu i partiji...

I onda ti isti ljudi npr. kao Matvejević priča kako smo etnički očistili 200 000 Srba ,Latin u svojim emisijama svoje sugovornicima nameće "Dogovor Tuđman Milošević" kao činjenicu i traži od njih da malo gledateljima približe taj dogovor ,Puhovski ,Ninić ,Kiro Gligorov ,Pusić ,Mesić...svi oni sa nostalgijom , simpatijama i poštovanjem ...pričaju o Jugoslaviji i Titu ,a s druge strane sipaju teške optužbe na Tuđmana i DR ?

Pa nije li to zapravo i očekivano ? I zašto se te ljude uzima kao vjerodostojne izvore ? Nije li to kao kad srpski nacionalist priča o DR ili kao kada hrvatski nacionalist priča o odcjepljenju Kosova ? Sigurno da se tada ne očekuju obhjektivni i vjerosotojni odgovori ,zašto se onda od jugo nostalgičara / nacionalista očekuju ?
dr.laki is offline  
Old 07.09.2009., 12:51   #2
Quote:
dr.laki kaže: Pogledaj post
Mogu li Jugo nostalgičari /holičari /nacionalisti - kako se već danas zovu - biti objektivan i vjerodostojan sugovornik u raspravam o Domovinkom ratu i temam iz tog područja ?

Zar oni također nisu bili jedna od strana u cijeloj toj priči ?

Evo zašto pitam : npr. Predrag Matvejević se krajem 80ih zalagao za Jugoslaviju ,pa čak se i nakon osnutka Hrvatske kandidirao na listi jedne pro jugoslavenske stranke za Hrvatski Sabor ,Žarko Puhovski je svjedočio u montiranom procesu protiv svojih kolega proljećara ,a i on se aktivirao na očuvanju Jugoslavije ,nedavno gledam Denisa Latina na FTV-u i on priča kako žali za tim prošlim vremenima ,ponosan je ,kaže ,na njih ,na svoje služenje Titu i partiji...

I onda ti isti ljudi npr. kao Matvejević priča kako smo etnički očistili 200 000 Srba ,Latin u svojim emisjama svoje sugovornicima nameće "Dogovor Tuđman Milošević" kao činjenicu i traži od njih da malo gledateljima približe taj dogovor ,Puhovski ,Ninić ,Kiro Gligorov ,Pusić ,Mesić...svi oni sa nostalgijom , simpatijama i poštovanjem ...pričaju o Jugoslaviji i Titu ,a s druge strane sipaju teške optužbe na Tuđmana i DR ?

Pa nije li to zašpravo i očekivano ? I zašto se te ljude uzima kao vjerodostojne izvore ? Nije li to kao kad srpski nacionalist priča o DR ili kao kada hrvatski nacionalist priča o odcjepljenju Kosova ? Sigurno da se tada ne očekuju obhjektivni i vjerosotojni odgovori ,zašto se onda od jugo nostalgičara / nacionalista očekuju ?
Svi smo mi jedna strana u priči, tako da ako jugonostalgirači ne mogu biti objektivni sugovornici onda ne mogu biti ni ti svi nacionalno orjentirani hrvati ili sve druge vrste hrvata, jer su svi bili uključeni i svi su bili neka strana
__________________
“U loži reprezentacije sjede Mamić i Vrbanović. Ako mislite da je rezultat jedne utakmice važnija stvar od te činjenice, toliko o vama.

Bravo dečki. Ne nogometaši. - by Matija Babić - pa vi čitajde i dalje index.hr”
vegi1 is offline  
Old 07.09.2009., 12:53   #3
Ne,nemogu...
Imam knjigu sa dokumentima JNA gdje točno pišu zahtjevi određenih regionalnih SDP-ova(većinom jugonostalgosi),gdje su oni od Jna tražili da se naoružaju, i kao takvi su bili sudionici.
chaoswarrior is offline  
Old 07.09.2009., 12:54   #4
Quote:
chaoswarrior kaže: Pogledaj post
Ne,nemogu...
Imam knjigu sa dokumentima JNA gdje točno pišu zahtjevi određenih regionalnih SDP-ova(većinom jugonostalgosi),gdje su oni od Jna tražili da se naoružaju, i kao takvi su bili sudionici.
A JNA nije bila naoružana??
__________________
“U loži reprezentacije sjede Mamić i Vrbanović. Ako mislite da je rezultat jedne utakmice važnija stvar od te činjenice, toliko o vama.

Bravo dečki. Ne nogometaši. - by Matija Babić - pa vi čitajde i dalje index.hr”
vegi1 is offline  
Old 07.09.2009., 12:56   #5
Quote:
dr.laki kaže: Pogledaj post
Mogu li Jugo nostalgičari /holičari /nacionalisti - kako se već danas zovu - biti objektivan i vjerodostojan sugovornik u raspravama o Domovinkom ratu i temam iz tog područja ?

Zar oni također nisu bili jedna od strana u cijeloj toj priči ?

Evo zašto pitam : npr. Predrag Matvejević se krajem 80ih zalagao za Jugoslaviju ,pa čak se i nakon osnutka Hrvatske kandidirao na listi jedne pro jugoslavenske stranke za Hrvatski Sabor ,Žarko Puhovski je svjedočio u montiranom procesu protiv svojih kolega proljećara ,a i on se aktivirao na očuvanju Jugoslavije ,nedavno gledam Denisa Latina na FTV-u i on priča kako žali za tim prošlim vremenima ,ponosan je ,kaže ,na njih ,na svoje služenje Titu i partiji...

I onda ti isti ljudi npr. kao Matvejević priča kako smo etnički očistili 200 000 Srba ,Latin u svojim emisijama svoje sugovornicima nameće "Dogovor Tuđman Milošević" kao činjenicu i traži od njih da malo gledateljima približe taj dogovor ,Puhovski ,Ninić ,Kiro Gligorov ,Pusić ,Mesić...svi oni sa nostalgijom , simpatijama i poštovanjem ...pričaju o Jugoslaviji i Titu ,a s druge strane sipaju teške optužbe na Tuđmana i DR ?

Pa nije li to zapravo i očekivano ? I zašto se te ljude uzima kao vjerodostojne izvore ? Nije li to kao kad srpski nacionalist priča o DR ili kao kada hrvatski nacionalist priča o odcjepljenju Kosova ? Sigurno da se tada ne očekuju obhjektivni i vjerosotojni odgovori ,zašto se onda od jugo nostalgičara / nacionalista očekuju ?
To su samo neki primjeri a moglo bi ih naći još mnogo, zato ne mogu objektivno ocjenjivati DR, jer teže da izjednače krivnju na obje strane
DEFENSE is offline  
Old 07.09.2009., 12:58   #6
Quote:
vegi1 kaže: Pogledaj post
Svi smo mi jedna strana u priči, tako da ako jugonostalgirači ne mogu biti objektivni sugovornici onda ne mogu biti ni ti svi nacionalno orjentirani hrvati ili sve druge vrste hrvata, jer su svi bili uključeni i svi su bili neka strana
Pa da ,zašto se ne pazi više tko što govori ,zašto se netko bezrezervno uzima kao izvor činjenica ?

Da Drašković ili recimo Štrbac pričaju o etničkom čišćenju Srba u Hrvatskoj ili vode poltičke emisije na TV-u - odmah bi bili dikvalificirani i nitko ih ne bi uzimao zaozbiljno ili barem bi se gledalo sa ogromnom rezervom na sve što rade i pričaju . Dok se na neke druge "nacionalno orijentirane" ne gleda na takav način i s takvom rezervom-
dr.laki is offline  
Old 07.09.2009., 12:59   #7
Quote:
vegi1 kaže: Pogledaj post
A JNA nije bila naoružana??
Ne,krivo si shvatio,oni su tražili da JNA njih naoruža.
chaoswarrior is offline  
Old 07.09.2009., 12:59   #8
Quote:
DEFENSE kaže: Pogledaj post
To su samo neki primjeri a moglo bi ih naći još mnogo, zato ne mogu objektivno ocjenjivati DR, jer teže da izjednače krivnju na obje strane
...jer im to treba kako bi Jugu i svoje stavove i politiku prikazali u što boljem svijetlu.
dr.laki is offline  
Old 07.09.2009., 13:05   #9
Quote:
dr.laki kaže: Pogledaj post
Pa da ,zašto se ne pazi više tko što govori ,zašto se netko bezrezervno uzima kao izvor činjenica ?

Da Drašković ili recimo Štrbac pričaju o etničkom čišćenju Srba u Hrvatskoj ili vode poltičke emisije na TV-u - odmah bi bili dikvalificirani i nitko ih ne bi uzimao zaozbiljno ili barem bi se gledalo sa ogromnom rezervom na sve što rade i pričaju . Dok se na neke druge "nacionalno orijentirane" ne gleda na takav način i s takvom rezervom-
Svako objektivan zna da se ne smije gledati što TKO priča nego ŠTO priča. Često mi odbacujemo ili prihvaćamo neke teze samo zato jer ih govori neka osoba.
__________________
“U loži reprezentacije sjede Mamić i Vrbanović. Ako mislite da je rezultat jedne utakmice važnija stvar od te činjenice, toliko o vama.

Bravo dečki. Ne nogometaši. - by Matija Babić - pa vi čitajde i dalje index.hr”
vegi1 is offline  
Old 07.09.2009., 13:22   #10
Quote:
vegi1 kaže: Pogledaj post
Svako objektivan zna da se ne smije gledati što TKO priča nego ŠTO priča. Često mi odbacujemo ili prihvaćamo neke teze samo zato jer ih govori neka osoba.
Što si sa ovim htio ispasti mudar ili pametan a na kraju nisi ispao ni jedno ni drugo !
DEFENSE is offline  
Old 07.09.2009., 13:22   #11
Objektivni prikaz rata zvanog domovinski.Hrvatska želi nezavisnost ali srbi i Jna se žetoko protive.Srbi dižu pobunu uz pomoć JNA i blokiraju ceste i pruge.
Hrvatska izbacuje srbe iz ustava što njih razbješnjuje,pobuna se širi do pakraca gdje izbija prvi sukob.Prva krv potekla na plitvicama nakon što je policija razbila teroriste koji su zauzeli plitvice i pljačkali turiste.U Svibnju se dogodio krvavi obračun u borovom selu,policijaci upali u zamku,poginulo ih 15.Izvučeni d strane JNA koja glumi neki tampon.Krajem lipnja hrv.proglašava neovisnost,srbi vrlo burno reagiraju i kreću u oružane akcije,Jna im donekle prućža utočište.U Rujnu hrvatska kreće u napad na vojarne jna što je izazvalo sveopći sukob koji traje do 3.1.92,jna posve podbacila,zapravo osramotila se.Brojni zločini počinjeni,najpoznatiji škabrnja.Dolazi unprofor ali unatoč tome više manje sukobi traju drugi dio 92 i cijelu 93,94 se doneklo primirilo.Završna operacija HV JE BILA OLUJA U KOJOJ JE UNIŠTENA TKZV.KRAJINA,nažalost tada počinjeni zlčini.Ubijeno do 1000 srpskih civila i zarobljenika,uništeno 30-ak tisuća objekata...........................
karaula01 is offline  
Old 07.09.2009., 13:24   #12
Quote:
DEFENSE kaže: Pogledaj post
Što si sa ovim htio ispasti mudar ili pametan a na kraju nisi ispao ni jedno ni drugo !
Čitaj moj potpis pa ćeš shvatiti ako te izignoriram nadalje
__________________
“U loži reprezentacije sjede Mamić i Vrbanović. Ako mislite da je rezultat jedne utakmice važnija stvar od te činjenice, toliko o vama.

Bravo dečki. Ne nogometaši. - by Matija Babić - pa vi čitajde i dalje index.hr”
vegi1 is offline  
Old 07.09.2009., 13:28   #13
Može, isto kao što i hrvatski vojnik može objektivno.
Pali_andjeo is offline  
Old 07.09.2009., 13:33   #14
Pitam ja jućer jednog sudionika dogadjaja ispred VPO u Splitu u maju 91 što se tada dogodilo i jesu li zaista makedončetu slomili vrat na transporteru.On kaže da ne zna da je bio daleko od toga mjesta ali mi je priznao da mu ga tada nije bilo ni malo žao.Sad se grize zbog toga i jako mu je žao makedončeta...............................
karaula01 is offline  
Old 07.09.2009., 13:38   #15
Quote:
dr.laki kaže: Pogledaj post
Pa da ,zašto se ne pazi više tko što govori ,zašto se netko bezrezervno uzima kao izvor činjenica ?

Da Drašković ili recimo Štrbac pričaju o etničkom čišćenju Srba u Hrvatskoj ili vode poltičke emisije na TV-u - odmah bi bili dikvalificirani i nitko ih ne bi uzimao zaozbiljno ili barem bi se gledalo sa ogromnom rezervom na sve što rade i pričaju . Dok se na neke druge "nacionalno orijentirane" ne gleda na takav način i s takvom rezervom-
A gle ono...da li sam ja npr. uzela zdravo za gotovo da je postojao neki dogovor Tuđman - Milošević...jesam...pa nisu šutjeli na raznim sastancima pobogu i u šetnjama po šumarcima Karađorđeva 1991.g.?..kad ih se sjetim samo je falilo da se odnekale pojavi velika ljuljačka pa da Slobo sjedne i Franjo ga ljulja dok se "dogovaraju". Da li sam uzela zdravo za gotovo da je Tuđman tamo nešto dogovorio nama na štetu...e to nisam. Može Latin biti najveće svjetsko smeće, ali nije on kriv kad Šarinić na HTV povodom uhićenja Karadžića opisuje njihove zajedničke domjenke na kojima se pojelo, popilo i zapjevalo...pazi ono..oni su si zapjevali 1995.g...da mi je čuti što. Nakon takvih izjava što čovjek nebi pomislio na sve moguće varijante?...ima možda i onih koji misle da je pojest, popit i zapjevat sa Karadžićem dio posla koji se tako i nikako drugačije mora obaviti....ono što me možda i najviše smetalo je pomanjkanje sinova, zetova, braće, unuka prve postave političara koja je tada preuzela vlast...kao da im nije bilo milo poslati ih pred tenk, pušku...e pa morat će se što se mene tiče jebeno potrudit da objasne u budućnosti zašto bi moji sinovi i kćer trebali popiti metak nakon što u njih uložim 20-30 godina života i hebem se jel jedu špricano voće i koja je najbolja škola....i onda da mi dođe neko i raznese mu glavu u sekundi.
__________________
Pomozimo Teu...i jedna kuna je bitna.
https://www.facebook.com/pomoczatea/
KatarinaRi is online now  
Old 07.09.2009., 13:45   #16
Par stvari si izostavio /slagao ,siguran sam - slučajno ,pa da ne griješiš ubuduće :

Quote:
karaula01 kaže: Pogledaj post
Hrvatska izbacuje srbe iz ustava što njih razbješnjuje,pobuna se širi do pakraca gdje izbija prvi sukob
Laž. Srbi nisu izbačeni iz Ustava !

A mogao si u sve to dodati ,obespravljivanje SAP-ova ,memorandum SANU ,"Mitinge istine"...sve se to događalo i prije Ustava. Zašto to ne spominješ!?
Quote:
karaula01 kaže: Pogledaj post
Krajem lipnja hrv.proglašava neovisnost,srbi vrlo burno reagiraju i kreću u oružane akcije.
A referendumi na kojima je vrijedilio jedan građnin jedan glas ?Što to nisi spomenuo?
Quote:
karaula01 kaže: Pogledaj post
U Rujnu hrvatska kreće u napad na vojarne jna što je izazvalo sveopći sukob koji traje do 3.1.92.
Opet amnezija. Jesi popio lijekove danas ,zezam se Naime presuda Martiću kaže da je JNA krenula u ofenzivu na hrvatska mjesta u 8. mjesecu 1991 ,a i prije toga su svesrno pomagali pobunjenike- Jopet Zašto to ne spominješ!?,
Quote:
karaula01 kaže: Pogledaj post
jna posve podbacila,zapravo osramotila se..
Pa ovisi iz kojeg kuta gledaš ,ali ajde ,ovo je blizu istini (iako si trebao dodati u kom smislu se osramotila)
Quote:
karaula01 kaže: Pogledaj post
Završna operacija HV JE BILA OLUJA U KOJOJ JE UNIŠTENA TKZV.KRAJINA,nažalost tada počinjeni zlčini.Ubijeno do 1000 srpskih civila i zarobljenika,uništeno 30-ak tisuća objekata...........................
Nije uništena Krajina nego je vraćen hrvatski teritorij. A da zločina je nažlost bilo ,samo mogao si dodati da je Hrvatska podigla tisuće kaznenih prijava i preko medija žestoko osuđivala zločine ,ali dobro je ,ovo je možda i najbliže istini što si napisao
dr.laki is offline  
Old 07.09.2009., 13:51   #17
Quote:
katarinaos kaže: Pogledaj post
A gle ono...da li sam ja npr. uzela zdravo za gotovo da je postojao neki dogovor Tuđman - Milošević...jesam...pa nisu šutjeli na raznim sastancima pobogu i u šetnjama po šumarcima Karađorđeva 1991.g.?.
Kad se to prikazivalo - na način kako se prikazivalo - nisi mogla ništa drugačije ni pomisliti.

Samo tu nema pravog odgovora i pravog riješenja. Da se Tuđman nije sastajao u Tikvešu i Karađorđevu onda bi to po njega bilo još i gore ,jer svi koji ga danas pljuju bi ga napli još žešće - da zašto nije barem pokušao mirnim putem i razgovorom nešto srediti ?
Quote:
katarinaos kaže: Pogledaj post
Može Latin biti najveće svjetsko smeće, ali nije on kriv kad Šarinić na HTV povodom uhićenja Karadžića opisuje njihove zajedničke domjenke na kojima se pojelo, popilo i zapjevalo
Neznam kako je Šarinić doživio te domjenke /sastanke .
dr.laki is offline  
Old 07.09.2009., 13:52   #18
Quote:
dr.laki kaže: Pogledaj post
Neznam kako je Šarinić doživio te domjenke /sastanke .
Vrlo vjerojatno onako kako su se i odigrali
__________________
“U loži reprezentacije sjede Mamić i Vrbanović. Ako mislite da je rezultat jedne utakmice važnija stvar od te činjenice, toliko o vama.

Bravo dečki. Ne nogometaši. - by Matija Babić - pa vi čitajde i dalje index.hr”
vegi1 is offline  
Old 07.09.2009., 14:20   #19
Trik je u tome sto se u SFRJ zivjelo opusteno (zbog socijalizma) i sto je drzava bila veca. Ja se stvarno nje sjecam nekakvog stresa. Ne znam da je netko strepio sa otkaz na poslu. Uglavnom se dosta " ispijalo kavica" na radnom mjestu, i bilo je puno vise druzenja medju ljudima (zbog viska vremena), iskrenosti, dobrocinstva, nevinosti i fizicke sugurnosti.

Nije bilo toliko kriminala (uglavnom su operirali vani jer se doma nije bas imalo bog zna sto jamit), a i ljudi su bili mnogo komotniji, zemlja je bila veca, sa vise mogucnosti, zabave, interesa.

Ja osobno uopce ne mogu shvatiti ljude koji gledaju HNL, ili sapunice danas. To je tolika mizerija i takav mediokritet da je to zalosno. Nekada je bivsa YU liga bila pravi gust za gledati. Sjecali se tko ludog Tomica i prijenosa nedjeljom ?

Pogledajmo na sto lice glumci danas ? Mlikota, Rados, Navojec, Bitorajac itd. Pa di bi ti mogli glumiti ? Teske sirovine.

Grgurevica sam volio gledat, ali previse je na TV-u. Non-stop jer nema kvantiteta, niti kvaliteta, pa uvijek uzimaju njega. Sve su to mane male drzave. Sve postane dosadno, malo, bezveze. Zabokrecina.

Tko danas drzi do Porina recimo ? Dosadno do one stvari jer su uvijek mjenjau isti. Koliko to Gibo treba dobiti Porina ? Sto mu uopce znaci 10 Porina ?

S toga, ne treba se cuditi jugo-nostalgiji. Nije to nostalgija za nekakvim drzavnim ili nacionalnim porivima, vec za jednim kvalitetnijim i ljepsim/uzbudljivijim zivotom.
Apatrid is offline  
Old 07.09.2009., 14:50   #20
Quote:
dr.laki kaže: Pogledaj post
Par stvari si izostavio /slagao ,siguran sam - slučajno ,pa da ne griješiš ubuduće :


Laž. Srbi nisu izbačeni iz Ustava !

A mogao si u sve to dodati ,obespravljivanje SAP-ova ,memorandum SANU ,"Mitinge istine"...sve se to događalo i prije Ustava. Zašto to ne spominješ!?

A referendumi na kojima je vrijedilio jedan građnin jedan glas ?Što to nisi spomenuo?

Opet amnezija. Jesi popio lijekove danas ,zezam se Naime presuda Martiću kaže da je JNA krenula u ofenzivu na hrvatska mjesta u 8. mjesecu 1991 ,a i prije toga su svesrno pomagali pobunjenike- Jopet Zašto to ne spominješ!?, Pa ovisi iz kojeg kuta gledaš ,ali ajde ,ovo je blizu istini (iako si trebao dodati u kom smislu se osramotila)


Nije uništena Krajina nego je vraćen hrvatski teritorij. A da zločina je nažlost bilo ,samo mogao si dodati da je Hrvatska podigla tisuće kaznenih prijava i preko medija žestoko osuđivala zločine ,ali dobro je ,ovo je možda i najbliže istini što si napisao
1.Srbi su izbačeni iz ustava kao konstituvni narod
2.Bilo je mitibga SANU i sličnoa li kave to iam veze sa prvim
3.Referendum je prijevara jer se nije glasalo za neovisnost nego za nekakvi savez država a u biti je jug.već to bila
4.Jna krenula u ofenzivu u 8mj,vjerovatno se misli na vukovar,tj na napad na grad 24.08.91 nakon što je oboren nenaoružani izviđački zrakoplov.JNA naoružava srbe ali ne djeluju otvoreno i kako je to Jna štitila slabiju stranu,tj srbe kad se sistodobno tvrdi da je JNA naoružala srbe a hrvatske je bila nenaoružana
5.Nije uništena krajina nego vraćen hrvatski teritorij,OK samo zašto je zapaljena ama baš svaka kuća
karaula01 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:21.