Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2010., 18:48   #1
Radni staž na porodiljnom

Mame kojima na porodiljnom istekne ugovor ili nisu ni bile uopće zaposlene prije porodiljnog imaju pravo da im se nakon završetka korištenja porodiljnog dopusta u radnu knjižicu upiše radni staž za to razdoblje.
To morate same tražiti, javiti se u HZZO po isteku dopusta i tražiti da vam upišu staž, to rade u suradnji sa HZMO.

Znam da postoji tema o zakonskim pravima ali čini mi se da se ovakav podatak izgubi u moru pitanja i odgovora, a rekli su mi i na HZZO da ne traže baš puno mame to svoje pravo, mene su isto neke mame blijedo gledale ali to je zaista tako.

Nadam se da će ova informacija nekome dobro doći, naročito u ovoj godini...
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2010., 21:15   #2
[QUOTE=the redCat;24643742]Mame kojima na porodiljnom istekne ugovor ili nisu ni bile uopće zaposlene prije porodiljnog imaju pravo da im se nakon završetka korištenja porodiljnog dopusta u radnu knjižicu upiše radni staž za to razdoblje.
To morate same tražiti, javiti se u HZZO po isteku dopusta i tražiti da vam upišu staž, to rade u suradnji sa HZMO.

Ozbiljno?! Znači i mame koje prije poroda nisu uopće bile zaposlene po isteku porodiljnog odmah dobivaju 1 godinu radnog staža? Nisam to znala. To je super. Mislim to se na mene ne odnosi jer sam zaposlena ali za sve majke koje nisu bile zaposlene ili im je na porodiljnom istekao ugovor to je odlična vijest.
mila26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 10:10   #3
odlično da si napisala, javit ću mojim frendicama, to je super!!!
madcox is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 17:46   #4
super da si to napisala!!! znaci ja dobivam 2 god staza!!! jeeee!
martinatina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 17:52   #5
dajte samo provjerite prije da ne postoji neki rok u kojem se taj staž može upisat npr. 30 dana

ne vjerujem da ako si rodila prije par godina samo tako možeš doci na ZMO i tražiti da ti upišu staž jer tada nisi radila, a bila si na porodiljnom
Zara1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 18:21   #6
Morate se javiti prije nego što dijete navrši godinu dana.
__________________
ALBUM
Romana9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 18:27   #7
Nekih mjesec dana nakon šta sam rodila išla sam otvoriti staž i i kada je M napunio godinu dana išla sam da mi se to zatvori.Meni su na burzi rekli gdje da idem i koji papiri mi trebaju,onda mi je gospođa tamo sve napisala i rekla da u miru proslavim djetetov rođendan i da dođen nakon par dana. Ako vam treba mogu pogledati koje papire sam nosila i gdje sam išla pa vam napišem.
enigmatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 18:30   #8
Ja sam išla prošli mjesec, pa ne znam da li se šta promijenilo ovih dana.
Ali rekli su mi da treba prije djetetovog rođendana, obavezno.
__________________
ALBUM
Romana9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 18:32   #9
Ja sam otisla dan poslije djetetovog rodjendana i sve najnormalnije upisala...Poslije upisa staza se otisla prijaviti na zavod za zaposljavanje...
zaskia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 19:31   #10
Ja sam sad bila na HZZO, istekao mi ugovor o radu ali sam još par mjeseci na porodiljnom. Rekli su mi da dođem sljedeći dan nakon završetka porodiljnog i da donesem radnu knjižicu pa će mi upisati staž a nakon toga još trebam otići na HZMO.
Izričito sam pitala da li već sad (dok koristim porodiljni) trebam nešto učiniti po tom pitanju i rekla mi je referentica ( u Ri ispostavi) da ne, još sam naglasila da ne želim da ispadne da sam trebala pisati molbu ili sl.
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 19:38   #11
Quote:
zaskia kaže: Pogledaj post
Ja sam otisla dan poslije djetetovog rodjendana i sve najnormalnije upisala...Poslije upisa staza se otisla prijaviti na zavod za zaposljavanje...
Ovako, ja sam imala ovu proceduru nakon što je ugovor istekao a porodiljni i dalje traje:
1. prijavila se na HZZO (šalter za iskaznice - prijava/odjava/promjena) kao nezaposlena da dobijem novu zdravstvenu i besplatno dopunsko
2. prijavila se na Zavod za zapošljavanje koji mi je izdao potvrdu o tome od kad sam u njihovoj evidenciji
3. na HZZO ( kod referentice za porodiljne) odnijela sve papire (hrpu toga, uključujući i ovo od Burze) da mi promijene iznos naknade do kraja porodiljnog jer sam sad nezaposlena
4. kad završi porodiljni, trebam još tražiti upis staža
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 11:58   #12
Quote:
the redCat kaže: Pogledaj post
Ovako, ja sam imala ovu proceduru nakon što je ugovor istekao a porodiljni i dalje traje:
1. prijavila se na HZZO (šalter za iskaznice - prijava/odjava/promjena) kao nezaposlena da dobijem novu zdravstvenu i besplatno dopunsko
2. prijavila se na Zavod za zapošljavanje koji mi je izdao potvrdu o tome od kad sam u njihovoj evidenciji
3. na HZZO ( kod referentice za porodiljne) odnijela sve papire (hrpu toga, uključujući i ovo od Burze) da mi promijene iznos naknade do kraja porodiljnog jer sam sad nezaposlena
4. kad završi porodiljni, trebam još tražiti upis staža
Da li je tebi istekao ugovor za vrijeme prvih ili drugih 6 mjeseci porodiljnog? Kolika ti je sada naknada? Vidim da pišeš da su ti mijenjali iznos.
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 12:29   #13
Quote:
MiNa8 kaže: Pogledaj post
Da li je tebi istekao ugovor za vrijeme prvih ili drugih 6 mjeseci porodiljnog? Kolika ti je sada naknada? Vidim da pišeš da su ti mijenjali iznos.
Ugovor mi je istekao za vrijeme drugih 6 mjeseci i dosad bi mi do kraja porodiljnog naknada ostala ista ali od 1.1.2010. je to promjenjeno pa se sad dobije iznos za nezaposlene, ja sam pitala pa su mi tako rekli na HZZO. Zato i cijela procedura sa Burzom.
Ali ajde bar ti upišu taj staž pa nije sve crno...
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 15:06   #14
Quote:
the redCat kaže: Pogledaj post
Ugovor mi je istekao za vrijeme drugih 6 mjeseci i dosad bi mi do kraja porodiljnog naknada ostala ista ali od 1.1.2010. je to promjenjeno pa se sad dobije iznos za nezaposlene, ja sam pitala pa su mi tako rekli na HZZO. Zato i cijela procedura sa Burzom.
Ali ajde bar ti upišu taj staž pa nije sve crno...
Ma staž je manje bitan u cijeloj priči. Ipak je to 1000 kn manje.
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 10:44   #15
Quote:
the redCat kaže: Pogledaj post
Ugovor mi je istekao za vrijeme drugih 6 mjeseci i dosad bi mi do kraja porodiljnog naknada ostala ista ali od 1.1.2010. je to promjenjeno pa se sad dobije iznos za nezaposlene, ja sam pitala pa su mi tako rekli na HZZO. Zato i cijela procedura sa Burzom.
Ali ajde bar ti upišu taj staž pa nije sve crno...

Bok,
baš sam tražila taj novi zakon i ne nalazim ga baš. Reci mi iz prve ruke, meni će ugovor isteć otprilike nakog mjesec-dva dana korištenja rodiljnog, znači u prvih 6 mj. Znaš li kakva je tad procedura, kolika je naknada....?

Hvala
__________________
...i kad prođu radosti ove naše mladosti isto ću te voljeti kao danas ljubavi...30.05.2009.
neni is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 12:31   #16
je li onda postoji rok ili ne? da se ne nadam bezveze..

naime ja sam nezaposlena (studentica još uvijek) i mali mi ima već 2 godine a tek sam sad čula za to pravo: je li se može to zatražiti još uvijek ili mi je predugo prošlo?
nina2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 18:08   #17
..

Cure hvala, ovo je vrijedna vijest o radnom stazu za nezaposlene mame.
Molila bih Vas savjet za moj slucaj.
Imam 5 godina neprekidnog radnog staza, ali zadnjih godinu dana sam nezaposlena na birou.
Sto mi se vise isplati :

1. Imam mogucnost fiktivno se zaposliti, znaci da sama placam doprinose. Da li bi ista dobila prijavom 3 mjeseca i 3 place, otvaranjem komlikacija, te porodiljnim ili bi mi naknada bila minimalna 1660 kn isto kao da sam nezaposlena.

2. Ima li smisla prijaviti se ta 3 mjeseca na vecu placu, ili necu nista s tim dobiti jer nemam zadnjih 12 mjeseci kontinuiteta, iako imam 5 godina radnog staza neprekidnog.

Jer ovim novim saznjanem da mozemo dobiti radni staz kao nezaposlene u konacnici mi se svede na isto zar ne?

Hvala puno
ivancii is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 23:19   #18
Quote:
ivancii kaže: Pogledaj post

Jer ovim novim saznjanem da mozemo dobiti radni staz kao nezaposlene u konacnici mi se svede na isto zar ne?

Hvala puno
Nije isto, jer ako imaš minimalno 9 mj. staža u zadnje 2 godine

(ali ne računa se ovaj staž koji imaš kao nezaposlena mama, moraš biti pod ugovorom, ili za vrijeme trajanja bolovanja ili za porodiljnog, ili oboje)

onda kad ti završi porodiljni imaš pravo 3 mj. na naknadu sa Zavoda za zapošljavanje kao nezaposlena
Ovdje ti sve piše...http://www.hzz.hr/default.aspx?id=4075
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 03:13   #19
Hvala puno Cat. U svakom slucaju mi se isplati prijavit da radim, samo sad je pitanje na koliku placu i na koji rok.
ivancii is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 23:00   #20
zanima me ako neko zna dal imam pravo tražiti staž:

studentica sam ali diplomirat ću kroz mj dana, dakle 2 mj prije isteka porodiljnog. vidim da se gore pisalo da se mora biti nezaposlen na početku porodiljnog ali ne znam šta je onda sa studnetima.
__________________
Dramatična pčelicaZvrkasta pčelicaBrbljavi bumbarNajmanji bumbar ♥ I anđeli nekad zalutaju....
Mrs.B is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:54.