Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2012., 14:34   #1
Uši na kruški

Pitanja jedno. Na kruški koju sam posadio prošle godine ove ima tri ploda. Inače, voće sadim isključivo za vlastite potrebe i potrebe uže familije (puno djece) tako da izbjegavam što je više moguće kemikalije.

Na toj kruški sam danas primjetio da su uši (smeđe male životinjice na mladim izbojima, nisu na listovima). Ima li kakav eko/biljni pripravak kojim bi to mogao rješiti?

I može li se uopće neki insekticid sad koristiti dok su plodovi na drvetu?


Hvala unaprijed!

Lp.
Smokvinlist is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 18:47   #2
Čuj... najučinkovitije "ekološko" sredstvo je piretrin. On će poubijati sve aktivne insekte, ali se jako brzo razgrađuje i kratkog je djelovanja. Zbog toga će sve što se već idući dan izlegne iz jaja preživjeti i nastaviti raditi štetu. Morao bi jedno tri tjedna svaki dan špricati.

Što se "pravih" insekticide tiće, ovisi u kojoj su fazi kruške. Za svako sredstvo imaš navedenu karencu. Ako kruške ne misliš brati u vremenu kraćem vremena trajanja karence, siguran si.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 20:22   #3
da, ekološka sredstva su najučinkovitija kad se na krušku naseli kruškina buha koja je sada najaktivnija. kad kruškina buha odradi svoj posao, a odradi ga za sezonu-dvije, najučinkovitije sredstvo za njeno suzbijanje je sjekira, motorna pila a može poslužiti i ručna pila.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 23:15   #4
Da, nekako sam i sam mislio da je tako. Čitao sam ovdje u par tema da su dobre i bubamare koje tamane uši, no svih 10tak koje sam danas postavio na krušku su odletjele

Budem vidio još dan dva, ako se stanje ne promjeni ili pogorša, morat ću uzet neki "pravi" insekticid. Preporuke neke?

Lp.
Smokvinlist is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 23:41   #5
sad ne poslušaj ali jako dobro. odi sutra do kruške. na mladim izbojima provjeri ima li kakve sluzi. poslini prst, pređi slinom po toj sluzi i gurni u usta i provjeri da li je slatkastog okusa. nećeš umrijeti, nećeš se otrovati i nemoj se sada smijati. ako ima sluzi, ako je sluz slatkastog okusa odmah mi javi pa ću ti navečer napisati čime ćeš tretirati tog vraga. inače, kruškina buha je oduran nametnik koji će ti uništiti stablo. na sluz će ti navaliti muhe zujare i ostala gamad. samo te upozoravam što će se dogoditi. zaboravi bubamare, zaboravi mrave, zaboravi ekologiju. moja draga majka tretira ruže na eko način-potapa koprive u vodu a uši se kote ko šašave. onda ja podivljam, smućlam nekoliko vrsta insekticida i imam najljepše ruže u selu.

i ne zaboravi da imam 10 ha intenzivnih nasada u integriranoj proizvodnji.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 10:15   #6
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
sad ne poslušaj ali jako dobro. odi sutra do kruške. na mladim izbojima provjeri ima li kakve sluzi. poslini prst, pređi slinom po toj sluzi i gurni u usta i provjeri da li je slatkastog okusa. nećeš umrijeti, nećeš se otrovati i nemoj se sada smijati. ako ima sluzi, ako je sluz slatkastog okusa odmah mi javi pa ću ti navečer napisati čime ćeš tretirati tog vraga. inače, kruškina buha je oduran nametnik koji će ti uništiti stablo. na sluz će ti navaliti muhe zujare i ostala gamad. samo te upozoravam što će se dogoditi. zaboravi bubamare, zaboravi mrave, zaboravi ekologiju. moja draga majka tretira ruže na eko način-potapa koprive u vodu a uši se kote ko šašave. onda ja podivljam, smućlam nekoliko vrsta insekticida i imam najljepše ruže u selu.

i ne zaboravi da imam 10 ha intenzivnih nasada u integriranoj proizvodnji.
Nema sluzi nikakve. Prosao sam prstom isto, ali sve je suho.

Ocistio sam te usi/buhe malo sa nozicem, lagano. Tamo gdje su bile, vanjska kora drveta je ostecena, raspukla, a na jednom mjestu je cak i rupica duboko u drvetu.

Očito ću morat sa nekim špricanjem. Evo i fotke kako to izgleda.

http://i.imgur.com/AC5d6.png
Smokvinlist is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 16:30   #7
uši poprskaj reldanom ( taj tamani sve, jeftin je, kupi ga litru, najisplativije). najbolji je calypso al je skup ko vrag pa ga ne preporučam. dakle reldan.

kaj se ove rupice na kruški tiče, hm. ovo što ću ti napisati neće ti se svidjeti.

točno gdje je rupa odreži po širini voćku sa škarama. kroz deblo ćeš vidjeti kanal. ako kanal ide prema gore, rezuckaj dok ne nađeš crva. ako ide prema dolje, isto reži do punog debla. negdje u deblu se krije crv. taj vrag će ti požderati srčiku stablašca i kruška će se osušiti. i što je najvažnije, odšetat će na drugu voćku.

da ponovimo-rez gdje je rupa. pratiti prazninu unutar debla ma u kom smjeru išla. ubiti gada, maknuti jaja. biljka će se oporaviti, ne vjerujem da je doputovao do kalemljenog mjesta. tako ja radim. a ti sad ako oćeš poslušaj me. i obavijesti ako se odlučiš raditi po preporuci. crv je u stablu. i jede.

špricanje u ovom slučaju ne pomaže. nametnik se ubušio u stablo. i imaš minera. vidim na listu. prskaj reldanom.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2012., 19:44   #8
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
uši poprskaj reldanom ( taj tamani sve, jeftin je, kupi ga litru, najisplativije). najbolji je calypso al je skup ko vrag pa ga ne preporučam. dakle reldan.

kaj se ove rupice na kruški tiče, hm. ovo što ću ti napisati neće ti se svidjeti.

točno gdje je rupa odreži po širini voćku sa škarama. kroz deblo ćeš vidjeti kanal. ako kanal ide prema gore, rezuckaj dok ne nađeš crva. ako ide prema dolje, isto reži do punog debla. negdje u deblu se krije crv. taj vrag će ti požderati srčiku stablašca i kruška će se osušiti. i što je najvažnije, odšetat će na drugu voćku.

da ponovimo-rez gdje je rupa. pratiti prazninu unutar debla ma u kom smjeru išla. ubiti gada, maknuti jaja. biljka će se oporaviti, ne vjerujem da je doputovao do kalemljenog mjesta. tako ja radim. a ti sad ako oćeš poslušaj me. i obavijesti ako se odlučiš raditi po preporuci. crv je u stablu. i jede.

špricanje u ovom slučaju ne pomaže. nametnik se ubušio u stablo. i imaš minera. vidim na listu. prskaj reldanom.
Ma problem je sa tim reldanom sto sa ga trazio u tri poljoapoteke (Karlovac) i nisam nasao niti u jednoj, sunce im njihovo. Budem jos trazio.

A ovo sa rezanjem...istina, ne svidja mi se iako to ne znaci da preporuka nije dobra.
To se smije i u ovoj fazi (puni list, mladi plodovi na njoj)? Znaci, dok ne dodjem do crva, rezat, i onda tu pretpostavljam odrezat vocku malo ispod?
Treba li poslije vocni vosak ili nesto za zastitu?

Lp.
Smokvinlist is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 00:20   #9
Eto da javim za krušku za crvom. Jučer podvečer je sredio. Odrzao točno gdje je bila rupice (dvije grančice su bile sa rupicom). Pa malo niže od rupice. Osmjeh od uha do uha kad sam vidio da je odmah ispod rupice drvo zdravo (bijelo, čisto).
Ove grančice koje sam odrezao sam poslije rezuckao da vidim hoću li naći crva. Nisam ga našao, ali je unutar grančice, sredina bila smeđa, kao da je trula, i išla je dosta daleko. Srećom kod obje je to bilo prema gore ne prema dolje (pretpostavljam zato što je prema gore bilo drvo mlađe/mekše). Sve sam to radio nad kantom za smeće i sve bacio u smeće zlu ne trebalo.
Pošpricao sve Confidorom.

Budem možda danas/sutra postavio fotku mlade viljamovke koje imam. Špricao je već protiv ušiju, i ne nalazim nikakve živine po njoj, ali lišće se nekako uvija prema unutra kao da se zatvara. Neznam da li je to normalno ili je posrijedi neka bolest.

Lp.
Smokvinlist is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 00:33   #10
kad si špricao protiv ušiju? krenula je 2. vegetacija. uši napadaju mlade listove. poslikaj molim te da vidim pa bumo našli rješenje. ne brini, ako je unutrašnjost debla promjenila boju, malac je unutra. nadam s eda si provjerio jaja. i maknuo ih ako ih je bilo.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 10:52   #11
Evo fotki:

http://i.imgur.com/3uWPQ.jpg?1 http://i.imgur.com/QcgEY.jpg?1

Lp.
Smokvinlist is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 14:14   #12
imam par pitanja;

- koliko si ju puta nahranio ove godine?
- čime i koliko
- zašto ima korova oko stabla
- jesi li se sjetio proljetos koji puta zalijati možda? kad su bile one suše?
- da li si se sjetio baciti sada, po ovim vrućinama koju litru vode?


komentar;

kruškica ti je prekrasna. list pokazuje da je gladna i žedna. kritika zbog slabog prirasta.

slušaj me. prvo i osnovno okopaj oko stabla travurinu. u njoj se kriju svakakvi nametnici i boleštine, otima kruški hranu i vodu. motika i udri, pazi da ne oštetiš korjen ili deblo. ili uzmi neki herbicid, bastu recimo i poprskaj travu u krugu metar oko biljke. kad riješiš korov, svakoj kruškici dodaj 3-5 grama kan-a. to ti je jedna manja šaka. ne bacati kan na jedno mjesto kod stable, već ga raširi. zašto? zato da ti ne sprži korjen. kad dodaš kan, obavezno zalijati. suše su prestrašne, kan ti se neće otopiti a voćka je žedna i treba vode baš kao i čovjek.

i još nešto. od zemlje pa do visine nekih 60 cm na stablu pokidaj sve listove. crpe biljku bez veze a tako niske grane ti ne trebaju. nadalje, ako je iz korjena istjerao kakav izboj, obavezno ga odrezati škarama. izboji su također divote koje otimaju voćki hranu i vodu a ne služe ničemu.

i dezinfekcija škara obavezna. piše ti sve na prethodnoj temi, neću ih spajati jer je SAS novi forumaš i ne vjerujem da se bu od prve snašao.

ajd naprabi to kaj sam ti rekla, može? i ne pretjeruj s kan-om.

i provjeriti imaš li u zemlji koju ne vidiš jer imaš korova rupa od voluharica. voluharice obožavaju papati korjenje voćaka.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 14:29   #13
Evo odgovora na pitanja

1. Jednom.
2. Kan. Šaku. Razbacao oko kruškice u krug (onako kako sam jamu iskopao jer se jos vide obrisi pošto sam je ovo proljeće zasadio)
3. Nije korov, trava je Kosim trimerov, ovo je trava tjedan dana stara. Jbg, zbog kiše raste ko luda pa ne stignem pokositi toliko.
4. Jesam. Na proljeće sam je i zasadio i zalijevo uvijek do ovih kiša.
5. Ne, nisam. Budem večeras obvezno.

Izboja iz korijena nema, a ove listove ću počupati ako ima. Provjerim.

Hvala na svim informacijama i pomoci!

Lp.
Smokvinlist is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2012., 16:05   #14
jezušmarija

krivo.

u proljeće si prvo trebao baciti šaku npk 7-20-30. to se radi početkom ožujka.

ona pričekaš 3 tjedna pa baciš šaku kan-a, pa pričekaš početak svibnja i baciš još malo kan-a, šaku. ja ne bacam šake već šibam traktorskim rastepačem.

i nije korov nego trava. genije . daj ti rješi tu travi i ne prčkaj puno s trimerom oko voćki da se ne bi poslije plakal dok ti sajla presječe koru drveta i kruškica se počne sušiti.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 16:35   #15
Jel mi može ko reći koja je ovo sorta kruške ?

Plodovi su počeli pomalo padati s drveta početkom prošlog tijedna, stim da je ta kruška odlične kvalitete sočna, slatka i ugodna za zagristi kad je žute boje, no ako je zelene onda je tvrda i slatkokisela no isto tako je sočna.

Kruška je neka stara i nikad nije bila dosada tretirana s ikakvim preparatima skroz eko. Naziv te sorte kruške neznam zato bih molio vašu pomoć ako znate koja je to sorta zato što bih želio posaditi novu sadnicu te kruške.

Nadam se da nisam prekršio pravile veličine fotke 640x480.


http://www.pohrani.com/f/46/pS/3UjF0VY/1.jpg
http://www.pohrani.com/f/3z/Iw/1jQnb132/2.jpg
http://www.pohrani.com/f/3l/kN/3F3uqah5/6.jpg
http://www.pohrani.com/f/17/lm/1lbbFvZG/4.jpg
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 19:53   #16
ništ nisi prekršio. to je starinska kruška. ovu na zadnjoj slici ti je piknul stršljen pa je počela truliti. ja bih ih poskidala poluzrele da dulje stoje. okus poznam, kruška je mljac. ( peci rakiju odma ). kruška je fakat dobra i lijepo ju nacijepi, čim više tim bolje. nekaj se bu osušilo, nekaj se bu primilo, samo cijepi i sadi. joj, i ja bi jednu mladicu i da me ubiješ nemrem se sjetiti imena kruške a kao dijete sam ju podbirala kod bakine sestre. dolazi taman u ovo doba i nosili smo ih na mariju bistricu. fina, prefina.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 20:11   #17
Jel ima ko preporuku gdje da nabavim divljake da mogu cijepiti ?
Nisam siiguran mislim da je ova koju imam cijepljena na dunju il tak nešto jer nije deblo debelo svega 15cm niti viša od 4m sa šibama, a ima dobrih 30god.
Moj pokojni dijed i otac nemaju pojma orezivati i onda su ju bezveze forsirali u nebo pod oblake dok nije reko jedan čovijek da je to patuljasta kruška, zbog čega inače nikad nije deblo bilo debelo niti visoka. Tak da me pomalo strah da s nebude sama od sebe s korijenom se srušila.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.

Zadnje uređivanje SAS : 09.08.2012. at 20:16.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 21:49   #18
upravo mi muž kaže da je to prezrela kruška vilijamovka. a ja je imala čitav hektar i nisam ju prepoznala jer sam ju, kao što se ona i bere zelena. tvoja je prezrela zbog vrućina. imaš ih za kupiti, javim ti gdje, sadnice nisu skupe. nemaš se potrebe zezati s cijepljenjem e baš sam blesača. ( sorry, misli mi uopće nisu na forumu).
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 23:38   #19
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
upravo mi muž kaže da je to prezrela kruška vilijamovka. a ja je imala čitav hektar i nisam ju prepoznala jer sam ju, kao što se ona i bere zelena. tvoja je prezrela zbog vrućina. imaš ih za kupiti, javim ti gdje, sadnice nisu skupe. nemaš se potrebe zezati s cijepljenjem e baš sam blesača. ( sorry, misli mi uopće nisu na forumu).
ah bio sam neš posumnjao da se možda radi o vilijamovki onako bezveze jer se takva sorta kruške vodi kao slatka sočna idealna za rakiju, a upravo je takva slatka sočna iznutra bijela, samo me mučio termin dozrijevanja jer svugdije po netu piše da vilijamovka dozrijeva poslije polovice 8mj. al očito da to nema veze s stim terminom već je samo od oka

bio sam posadio mladu vilijamovku samo neznam jel to crvena ili žuta sorta i cijepljena je na pyrus communs što znači da je vijerojatno na divljaka, ove godine je bila procvala u punom sijaju i krenuli su prvi plodovi koji su dotada svi otpali već u 6mj., no nije žurba jer sam ju posadio tek prije godinu dana, no kako god nekako mi se čudno drži jer su listovi čudne šarene boje unatoč tomu kaj zalijevam svaka dva tri dana po tri litre vode
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 13:32   #20
ha, tu smo. cura abortirala. ( kruška). daj joj iduće godine već u veljači dovoljno vode. prije toga šaku npk 7-20-30 po stablu. to ponovi za 2 tjedna. nakon toga sredinom travnja šaka kan.a po stablu. gnojiva raširiti u promjeru 30 cm oko stabla da ti ne sprže korjen. bez korova oko kruške molim. davati dovoljno vode. paziti ju kao ljubavnicu još i više.

inače je abortiranje kruške ( bacanje plodova u 6 mjesecu) bio razlog krčenja plantaže kod mene.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:44.