Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2014., 01:41   #21
Quote:
kety05 kaže: Pogledaj post
Steta sto nisam pogledala tu reportazu, sad si me zainteresirao!
Čak je nedavno bila. Na HRT 3 ili 4. Kao dio serijala 'Svjetski biseri'.
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2014., 11:00   #22
Quote:
Aries13 kaže: Pogledaj post
Kakav lijep post N.Dagi. Uživala sam čitati doživljaje iz prve ruke, za razliku od suhe statistike iz uvodnog posta. Isto ...makes me wonder .... ili si pomorac ili radiš u diplomaciji ili si stjuardesa .... štogod, dobro si se naputovala po trećem kamenčiću od sunca.
Pasionirana sam putnica, to mi je hobi.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2014., 13:00   #23
Quote:
Honey 1 kaže: Pogledaj post
Zašto je postalo tako moderno Hrvatsku nazivati "Rvacka"?
Podrugljujuće...
Ja osobno u tome ne ulažem ništa podrugljujuće. Jest da ima mrvicu šale, ali mi je to prije svega kao umanjenica.
Ja volim vou vašu zemljusigurno više i od nekih od vas... sa svim manama i vrlinama.
Posebni razlog za to nemam. Samo što me tamo srce vuče.
HawkStr is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2014., 14:08   #24
Quote:
Princess Daisy kaže: Pogledaj post
ne uzimajuci u obzir domovinu Hrvatsku za koju ne mogu imati objektivno misljenje, ja cu reci Francuska.

Pariz je prekrasan i nije uzalud najposjeceniji grad na Svjetu, volim francuske dvorce i sela, njihova mediteranska obala je predivna, i pogotovo volim da je sve cisto, uredno, funkcionalno, svaka kuca je sredena, svaka ulica je obnovljena, zaista sve za 5.
Da,imas pravo da je Pariz prekrasan kao turisticki grad ali da li si u njemu zivila ?
Govorimo o nesigurnosti koja vlada na ulicama,u metrou,o lopovima o agresivnosti i da ne nabrajam.Zivila sam tamo neko vrijeme pa znam o cemu pricam a kada to sve dozivis onda ces zaboraviti sve ljepote te zemlje i sjetiti se nase drage i jos uvijek sigurne Hrvatske!
lilamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 03:29   #25
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Oprosti, ispalo je da sam posjetio sve četiri države. A nisam nijednu.
Svaka ima nešto što je izdvaja. Armenija me je oduševila kad sam pogledao jednu reportažu. Nekako sam imao sasvim drugačiju predodžbu te kavkaske države. Prekrasna zemlja s bogatom kulturom i nasljeđem.
Ja sam bio u Armeniji. Ovih dana sam pisao na nekom drugom forumu o nekim svojim doživljajima Armenije.

Quote:
Nekako sam imao sasvim drugačiju predodžbu te kavkaske države.
Koju predožbu si imao, izvini što sam slobodan da te to pitam. Baš me interesuje šta je to promenilo tvoje mišljenje.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 07:10   #26
Prirodne ljepote bez kulturnih meni ostavljaju dojam nepotpunosti. Zato me prirodno lijepe države poput Novog Zelanda naročito ne privlače. To je divljina bez šarma.
Daleke zemlje intrigiraju ljude našeg podneblja jer su nepoznate i drugačije. No realno, Mediteran je savršeni spoj kulture i lijepe a pitome prirode. Ugodna klima, razvedena obala, spoj kopna i mora, najbogatija kulturna baština svijeta i stil života. A geografski i kulturni centar Mediterana je Italija. Tamo svaki kamen ima svoju povijest.
Razlog zašto je nitko nije spomenuo je što je tu, preko puta, pod nosom, poznata a time i mnogima dosadna.
The Gipper is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 13:03   #27
Quote:
The Gipper kaže: Pogledaj post
geografski i kulturni centar Mediterana je Italija.
Razlog zašto je nitko nije spomenuo je što je tu, preko puta, pod nosom, poznata a time i mnogima dosadna.
Kako ne, evo @Imran je spomenuo :
Quote:
Imran kaže: Pogledaj post
Kada bih uzeo u obzir kulturno-povijesne znamenitosti, vjerojatno bi mi najljepša bila Italija.

Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Ja sam bio u Armeniji. Ovih dana sam pisao na nekom drugom forumu o nekim svojim doživljajima Armenije.
Napisi i nama
kety05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 14:32   #28
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Koju predožbu si imao, izvini što sam slobodan da te to pitam. Baš me interesuje šta je to promenilo tvoje mišljenje.
Linkaj slobodno, ako ne javno, barem meni u inbox. Zanima me.
Ma slobodno pitaj
Zamišljao sam je kao neku postsocijalističku državu koju je bivši SSSR jednostavno progutao. A ona puna života, prirodnih lipota, kulturnih građevina i spomenika.
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 23:26   #29
Aljaska
Atilla Kaleb is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 00:16   #30
Quote:
spyker22 kaže: Pogledaj post
Linkaj slobodno, ako ne javno, barem meni u inbox. Zanima me.
Ma slobodno pitaj
Zamišljao sam je kao neku postsocijalističku državu koju je bivši SSSR jednostavno progutao. A ona puna života, prirodnih lipota, kulturnih građevina i spomenika.
Odakle da krenem? Napisaću ga iz dva dela, pokušaću da budem što kraći, pa onaj ko ne želi da ga pročita, može lepo da preskoči i to je to.

Najpre, Armenija i jeste postkomunistička država, vidljivi su tragovi, ali da ima mnogo starih spomenika i manastira, zaista ima. Ja sam video neke hačkare koji su zaista jako stari, 10 i više vekova, i karakteristični su za Armeniju. Za slabo upućene, Armenija je prva država koja je zvanično prihvatila hrišćanstvo, negde 301, ako se dobro sećam, 12 godina pre nego što je Konstantin dozvolio slobodu svim religijama, pa tako i hrišćanima. Imaju jako dugu istoriju, i veoma su ponosni na to. Nema Armenca koji me nije pitao (ili pitala) šta mislim o Armeniji. Naravno, sve super im uglavnom kažem.

Bio sam tamo 2 puta, a poslednji put letos. Punih 40 dana. Za moj dojam, ljubazan, gostoljubiv i gostoprimljiv narod. Oni sebe smatraju da su među najgostoprimljivijim narodima na svetu, ne znam da li preteruju, možda pomalo, ali meni je tamo bilo extra.

Yerevan, glavni grad, je po mom mišljenju lepši od Beograda. Ima više tih širokih bulevara, nema toliko gužve, ili one ne traju dugo. Armenci imaju jako puno poznatih arhitekta (njihova arhitektura je, čini se, nadaleko poznata), umetnika, muzičara, naučnika, pa verovatno je to ostavilo traga i u samom gradu. Nisam nikad bio u SSSR-u, ali po onome što se da videti u Yerevanu, tragovi komunizma su prikriveni, kako ja to obično kažem. U birokratiji uglavnom, i tako to. Ovako, kada izađeš u sam centar, neverovatno je kako lako stigneš, a skoro nikad nema neke velike gužve da ti treba pola sata da se dovučeš do strogog centra.

U samom centru se nalazi njihov istorijski muzej (pogledaj sliku sa linka). Tu sam bio, i što šta se da tu videti. Na žalost, zabranjeno je fotografisanje. Zanimljivo je da na nekim mestima, za koja bi se očekivalo da je normalno da napraviš fotku, zabranjeno je fotografisanje. Ne znam zašto. Tako ti se može desiti da u nekoj prodavnici ili restoranu želiš nešto da uslikaš, pa ti zabrane (ako te vide). To mi bilo čudno, ali ok.

Na žalost, iako mi je bilo tu pred nosem, nisam obišao još par dobrih muzeja u Yerevanu. Mada moram priznati da nisam ni otišao tamo kao turista koji će da zaviri u svaki kamen i otići u svaki manastir, pomalo sam bio lenj, ali sada mi je žao zbog toga. Zato sam (2 puta) bio u Geghard manastiru, koji je pod zaštitom UNESCO-a. Takođe nisam posetio ni Echmiadzin, sedište njihove Armenske apostolske Crkve, iako je na nekih 25 km od Yerevana. Mislim da se u okolini Echmiadzina nalazi neko arheološko nalazište, ili tako nešto, postoje ostaci neke katedrale još iz 7 veka AD. Bio sam u Garni, mesto koje je poznato po jednom paganskom hramu koji potiče još iz I veka AD. Bio sam u gradovima Goris, Artashat, Ararat, bio na jezeru Sevan, koje se nalazi na 2 000 m nadmorske visine, obišao obližnji manastir koji je isto tako poznat. Zatim bio u Dilidžan, nešto mu dođe kao neko odmaralište, planinski kraj, tu mi se jako svidelo. Inače je Armenija planinska država, sam Yerevan leži na, cca, 1 000 m nadmorske visine, a samo nekih 10-ak % Armenije je ispod 1 000 metara, sve ostalo je 1 000 i preko toga. Zato u Yerevanu nisam video ni jednog komarca, klima je fantastična.

Prvi put kada sam posetio Armeniju, obišao sam Khor Virap, jedan stari i verovatno jedan od najpoznatijih armenskih manastira. Zaista se neverovatan prizor pruža prema Araratu (pogledaj link), ponosu Armenije i njihove nacije, iako se ta planina trenutno nalazi u Turskoj, na nekih 35km od granice sa Turskom (Ararat je sa svojih 5 117 m najviša planina u čitavom regionu).

Ostaci komunizma, po nekoj mojoj slobodnoj proceni, najviše se mogu videti u nekim napuštenim fabrikama, ponekim zgradama, uglavnom stambenim. Pogledaj ovu sliku, grad Artashat, nekad je to radilo, ali valjda samo za vreme komunizma, danas je to napušteno. Verovatno je to bila neka zgrada...nečega, nešto državno (nisam nikad pitao). Takvih prizora se da videti kada putuješ Armenijom, ne samo neke zgrade, nego tako što šta napušteno. Putevi im nisu kao kod vas, čak i mi imamo bolje puteve (generalno) od njih. Železnica slabo nešto. Nemaju izlaz na more. Okruženi su Turskom i Azerbejdžanom, sa kojima nemaju diplomatske odnose i granice su im zatvorene. Dole na jugu se graniče sa Iranom (34 km granica), s kojim su uvek bili uglavnom u dobrim odnosima. Na severu se graniče sa Gruzijom, s kojima su kako kad. Zato imaju dobar aerodrom, bolji nego ovaj u Bg (ne znam kakav je u Zg pa ne mogu porediti). Kada smo sleteli na aerodrom, bilo je to 10 jula oko 04h, doživeo sam šok. Ogroman šok. U stvari, dva šoka.

Prvi je bio ta gužva tamo. Kao da su dočekivali Olimpijski tim. Mnogo ljudi, krcato. Mislim da su 2 aviona sletela, jedan iz Warshawe (taj je bio naš), ne znam odakle je bio drugi. Ali, ta gužva u to vreme, i taj jako lep aerodrom su me zaista fascinirali. Naravno, njihov aerodrom verovatno je daleko od najboljih na svetu, ali ipak za takvu državu i njihov standard, takav aerodrom uopšte nisam očekivao. Drugi šok je bio ljubaznost koju smo tamo dočekali. Išli smo žena, ja i sin koji je u to vreme imao nešto manje od 7 meseci. Ovde po Bg-u uglavnom ih baš boli uvo što si sa bebom, čekaš red kao i svi ostali, tako je bilo i na aerodromu, ili se bar nimalo ne sećam da nam je neko izašao u susret, slično je bilo i prilikom sletanja u Warshawi, ja se pitam kako je to moguće, ali moguće. U Yerevanu kada smo sleteli, čim su videli da smo sa bebom, čoveče odmah su nas sproveli posebnom nekom rutom, sve smo prešli po brzoj proceduri, ja sam otišao samo da uplatim taxu za vizu (sve se na aerodromu završava), dok su ženi doneli neku stolicu da sedne, i da me čeka sa bebom dok ne završim, u onolikoj gužvi, mi ladno prolazimo jer nas sprovodi neka jako fina službenica (inače, mnoge Armenke ne da su lepe, nego propast ). Moram da priznam da sam se jako lepo osećao zbog toga. Takav doček, ja mislim da neću nikad zaboraviti, možda iz više razloga, no nebitno sad.

Imaju veoma jaku dijasporu, procenjuje se da bar 8 miliona Armenaca živi po belom svetu. Ne znam jesu li preterivanja onih koji kažu da oko 12 miliona Armenaca živi van Armenije. Većina njih nije ni rođena u Armeniji, već su uglavnom potomci Armenaca koji su izbegli iz Armenije nakon čuvenog armenskog genocida, premda ima jako puno Armenaca koji su se iselili u poslednjih 20-ak godina. Tako ih ima mnogo u Rusiji, USA, Kanada, Francuska, Ukrajina, Gruzija, Turska. U Siriji su imali jaku dijasporu, npr. Još se ja čudio letos otkud tolika navala Sirijaca, posle skapirao da su to neki Armenci koji su pobegli iz Sirije (kažu da je nekad samo u Damasku bilo 100 000 Armenaca).
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 00:30   #31
Sve u svemu, izdvojio bih 3 ključne stvari koje su, po mom mišljenju, tamo bolje nego ovde kod nas. Dve sam već spomenuo:

1) klima
2) hrana
3) žene.

Nešto više o klimi. Armenija je planinska država, pa se to oseti. Vazduh je malo suvlji nego ovde, i uopšte nema takvih zapara kao po trulom Beogradu. U poređenju sa Beogradom leti, Yerevan je pravi frižider. Nisam video ni jedan jedini klima-uređaj u Yerevanu, izuzev prodavnica. Stambene zgrade - ne sećam se. I to sam odmah zapazio. Posle sam shvatio zašto - u Yerevanu stalno, ali stalno duva neki povetarac. Dovoljno da se osvežiš i kada najviše prži. Zamisli uveče kad malo tako zaduva, ma super. Nisam se znojio tamo ni preko dana, kao ovde, akamoli noću. Kada preko dana staneš u neku hladovinu, ti osetiš da si u hladovini. Ne umireš od zapare kao ovde. Ima je, nije da je nema, ali ne može da se poredi sa Beogradom (opet da ponovim, ne znam kako je u poređenju sa Zg). Pitali me u sred leta kako podnosim vrućinu. Ja ih pitam "Koju vrućinu?" Pa kao, vidi ti što žari. Meni bilo smešno. Ja im kažem, dođite vi u Bg da vidite šta je vrućina i zapara. U Yerevanu uveče sveže i fino, za šetnju dušu dalo, ovde crkavamo i sa klimom i bez nje, ne znaš šta je gore.

Što se tiče hrane, dobra im je. Ja sam vegetarijanac, a oni salatu i povrće tamane samo tako, što je meni odgovaralo. Ponekad jedem ribu, ne razumem se ja previše u to šta je dobra riba, ali sam tamo jeo najbolju u životu. Bilo je to na nekom pikniku sa jednom njenom bliskom rođakom, njenim mužem i ćerkicom, nadomak Yerevana ima neka rečica, šta li već. Riba je bila kao nikad u životu. Inače u tom jezeru Sevan valjda postoje neke ribe kojih više nigde nema, tako sam ih ja razumeo. Ne prskaju hranu kao mi ovde, paradajz je paradajz, uvoze ono što moraju, vidim ove shabane kod nas uvoze krompir iz Egipta ili Holandije, sve se prska, nije to više kao nekad. Jeste na selu, ali po Armeniji je dobra hrana svuda. Ne verujem previše u te spike o prskanju onim glupostima iz aviona, chemtrail, kako li se već to zove, ali mi bilo zanimljivo da nisam primetio ni jedan avion koji tako nešto ispušta. Džaba, Rusi imaju najveću vojnu bazu van Rusije upravo tamo, ne može preko Armenije da leti svaka šuša, palo mi na pamet. Dakle, hrana super, jeo sam neke stvari po prvi put u životu, ne pitaj me kako se zovu i šta je u pitanju.

Najbolje se ostavlja za kraj, a to su - žene. Bolje su od ovih naših. I to kada ovde kažem, uglavnom se dure nešto i ljute. Ne mislim ja samo na fizički izgled, to je relativno, zaista ima prelepih armenki da se onesvestiš kad ih vidiš, ali njihove žene ne piju, ne koriste droge, cigarete, nisu nemoralne, vrlo su odane porodici i deci, itd. Za tih 40-ak dana video sam samo jednu curu sa cigaretom na ulici, a i ta je verovatno došla odnekud. Tamo je blam da žena dimi na ulici, ili na nekom javnom mestu, tako su mi same Armenke rekle, i one su prilično ponosne na to. Slušam skoro neke gluposti od informacija, kao da navodno 51% Armenaca puši, ja se pitam, gde ih nađoše toliko, ali ok.

E da, ako znaš ruski jezik, onda si baja. Tamo engleski prolazi najviše kod mlađe generacije, tj., oni ga najviše znaju, i čitam tako nekad da kao mlađi više vole engleski, ali tamo na terenu ja sam se susreo sa nešto drugačijom situacijom. Nisam nikog sreo ko mi je rekao da više voli engleski. Naprotiv. Znaju ga, ali im je ruski lepši i bolji. Koliko su mi samo njih rekli, kakav engleski, ruski je zakon (94% mladih ga zna). Čak i kada neko mi nije odgovorio na ruskom, razumeo je šta ga pitam, i pokazao mi je. Jednom i tako žena nešto pokazuje, vidim razume, ali valjda je blam da priča na ruskom, možda ga ne zna tako dobro. Više se nisam ni usudio da tamo igde pitam Вы говорите по-русски? U taxi, prodavnici, na ulici, u muzeju, ma gde god se nađem, samo ruski.

Da sumiram (napokon). Da li mi je Armenija najlepša država na svetu? Ne znam, jako težak odgovor, ali da mi je jedna od najdražih, to svakako. Možda se može izvući neka analogija, ako ti je nešto drago, onda je i lepo? Većina nas ima različite kriterijume za lepotu, makar pričali i o najlepšim državama. Za mene su najlepše države one u kojima su ljudi pristupačni, otvoreni, ljubazni, gostoprimljivi, raspoloženi i vedr. Taj pozitivizam tamo me oduševio, ljudi žive u teškoj situaciji, bore se, muče, rade, prebijaju kraj s krajem, ali su nekako živi, nisu tako smoreni, namrgođeni, tako su nekako uvek raspoloženi, čak i kad se nalaze u najvećem paklu. Taj stav o borbi, to kao da im je genetski urođeno. Okruženi su brojnim neprijateljima, i tamo ili jesi ili nisi (generalno). Boriš se, ideš dalje, guraš, gledaš napred. Ovi kod nas ovde, sve imaju, a nezadovoljni. Svi te svuda ubijaju u pojam. Ja sam tamo osetio život na jedan neobičan način, nesvakidašnji, drugačiji, pa možda zbog toga tako razmišljam. Ne znam.

Ostao mi je žal u srcu što mnoge stvari, koje smo od početka i mesecima unapred planirali da vidimo - nismo videli, ali sa druge strane, imam i jako lepe uspomene (možda, a verovatno će biti tako, sledeći put ćemo više toga posetiti). To selo u koje smo, recimo, mi bili 15-ak dana, ili koji dan više, blizu Yerevana, sa tri ulice po dužini i širini, je nešto što verovatno neću nikad zaboraviti. Selo ko selo, gde si ti video turistu da ide po selima, osim ako nije reč o seoskom turizmu? Ali to i jeste glavna fora, što mi tamo nismo išli kao turisti. Zato mi je to selo bilo jako neobično. Tako jednostavno, mirno, skromno...Išli Ladom... Tamo je Lada zakon, svuda ide, ore po njivi, prelazi preko svih rupetina, mnogi taxisti je imaju, grdosija da ne veruješ, ni sam nisam mogao poverovati šta sve Lada može, budući da sam ovde ranijih godina ima drugare koji su je vozili i u kojima sam se mnogo puta vozio, i dosta sam znao o Ladama (auto). Išli smo tako Ladom na njivi, brali breskve kakve nikad pre nisam ni jeo ni video, gledao Ararat svakog dana, pričao sa raznim ljudima, jeo šta sam hteo i koliko sam hteo, spavao kad sam hteo, ustao kad sam hteo, te neke poluasfaltirane ulice, obilazak okolnog grada Artashat, i to sam, po lokalnim prevozima i stopom...Gledanje kako se pravi njihov nacionalni hleb lavash...To je nešto što mi se zaista urezalo u pamćenje. I opet bih voleo da sve to posetim, da prođem tim prašnjavim ulicama, da odem do neke radnje (ima ih 3 u tom selu), a oni već vide i znaju da sam stranac, i na armenskom ih pozdravim, a onda krenem da pričam na ruskom... Za moj dojam, nema para da se ovo kupi. Ovo mora da se doživi. Ja sam bar takav. Zato što su mi važniji ljudi i događaji, od same prirode, možda zato i imam takav dojam.

До свидания!
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 02:24   #32
"država" mi kao riječ ne paše, implicira nešto drugo.
Ja bih rekla: "zemlja". Još bolje: "kutak zemaljske kugle"

Francuska Provansa.
Korzika, takodjer.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 10:29   #33
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
До свидания!
Ako sve bude teklo po planu u Armeniju idem ovog ljeta
Dobro će mi doći neke činjenice koje sam ovdje pročitala.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 12:43   #34
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Ako sve bude teklo po planu u Armeniju idem ovog ljeta
Dobro će mi doći neke činjenice koje sam ovdje pročitala.
Vidiš, ja bih voleo da obiđem centralnu Aziju. Uzbekistan, Tadžikistan, Turkmenistan, Kirgistan i posebno Kazahstan. Taj istok me zaista sve više i više privlači. Ne patim od neke naročite urbanosti, jer meni lično to nije znak da su ljudi dobroćudni, prijatni, gostoljubivi, čak naprotiv. Voleo bih da posetim Mongoliju, Sibir. Za Sibir bih možda i mogao otići, planirao sam ove zime, ali se nešto iskomplikovalo i na kraju ništa od toga, bar za jedno vreme. Uglavnom, dosta sam čitao o svemu tome, zato bih još više voleo sve to videti.

O Armeniji sam, pre nego što sam prvi put bio tamo (2010 na 2011) isto tako dosta čitao, raspitivao se, znao koje granične prelaze gde trebam proći, itd. Mnoštvo informacija, ali to su samo suve informacije. Kada si na terenu, onda doživiš sve ono što se rečima i ne može baš dočarati, zar ne. Ako ideš i setiš se da ti nešto treba, slobodno pitaj. Sve što budem znao, reći ću ti.

Nisam spomenuo obilazak manastira Tatev. Do njega se može stići nekim vijugavim putem. Mi smo se tim putem vraćali (i to Ladom ), ali smo do manastira došli tom žičarom, koja je valjda najduža na svetu u svom nekom rangu (It was included in the Guinness World Records as world's "longest non-stop double track cable car). Od Yerevana je udaljen prilično, bar 3-4 sata dobre vožnje. U Armeniji zaboravi na buseve, travmaje, trole. Ima ih, ali to nije tako razvijeno kao kod nas. Maršutke, tj., kombi prevozi, su sve i svja. Kao i lokalni taxisti koji za ne baš velike pare voze svuda. Gorivo im je jeftinije nego kod nas, pa verovatno zato je i sam prevoz jeftiniji. Ja sam po Yerevanu išao za 2 - 3 evra di god sam hteo, a van gradske vožnje zavise od udaljenosti, gde hoćeš da ideš. Uglavnom imaju te neke agencije, viđao sam ih po gradu, koje organizuju razne obilaske koječega, ali nikad nisam išao u nekom njihovom aranžmanu.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 12:51   #35
Ovo su poprilično subjektivne rasprave i pomalo besmislene ako se vode na razini cijelih država. Spominjete puno Armeniju, ali što je ta Armenija kada se usporedi s Rusijom, Brazilom, SAD-om, Kanadom ili Kinom koje su ogromne zemlje pune svega i svačega? Ili Hrvatska koja jest lijepa i sam znam da je lijepa i raznovrsna, ali je mala i beznačajna u svjetskim okvirima? Može se raspravljati o vlastitom doživljajima na nekim mjestima jer tu nostalgija igra najveću ulogu, ne postoji ljestvica po kojoj se rangira ljepota nečega.
Grupa Queen is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 12:59   #36
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Može se raspravljati o vlastitom doživljajima na nekim mjestima jer tu nostalgija igra najveću ulogu, ne postoji ljestvica po kojoj se rangira ljepota nečega.
O tome i govorimo, vlastitim doživljajima.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 13:17   #37
[QUOTE=Nomen Nescio;48536825]
Quote:
idiš, ja bih voleo da obiđem centralnu Aziju. Uzbekistan, Tadžikistan, Turkmenistan, Kirgistan i posebno Kazahstan.

Preporučam jer ima dosta toga za vidjeti i doživjeti.Za Uzbekistan sam sigurna u to jer sam bila a kažu da je Turkmenistan sličan.

Usto, te se zemlje, kako koja otvaraju masovnom turizmu i treba ih što prije posjetiti jer su uspjeli sačuvati svoju izvornost.

Quote:
Ako ideš i setiš se da ti nešto treba, slobodno pitaj. Sve što budem znao, reći ću ti.
Idem sa grupom ali hvala ti na informacijama. Uz Armeniju ide se i u Gruziju.
Kažu oni koji su bili da je Gruzija daleko razvijenija.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2014., 22:43   #38
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Preporučam jer ima dosta toga za vidjeti i doživjeti.Za Uzbekistan sam sigurna u to jer sam bila a kažu da je Turkmenistan sličan.

Usto, te se zemlje, kako koja otvaraju masovnom turizmu i treba ih što prije posjetiti jer su uspjeli sačuvati svoju izvornost.
To mi je želja, da ih posetim. Zajedno sa Mongolijom, Kazahstanom i Sibir.

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Idem sa grupom ali hvala ti na informacijama. Uz Armeniju ide se i u Gruziju.
Kažu oni koji su bili da je Gruzija daleko razvijenija.
Daleko razvijenija? lol Ja sam bio dva puta u Gruziji, nisam baš siguran da je daleko razvijenija. Ne znam, u Gruziji sam bio mnogo manje nego u Armeniji . Znam da su Gruzijci više povezani sa zapadom, posebno sa Amerikom, dok Armenci generalno više vole Ruse, ipak ih ovi navodno štite, imaju najveću vojnu bazu van Rusije u pravo u Armeniji. Gruzijci mrze Ruse, a Amerika, logično, u njima vidi kao nekog saveznika koji bi bio protiv-teža Rusiji. Gruzija mislim da ima više prirodnih lepota, ima more, veća je država, ima više šuma, itd. Armenija je ipak manja (nešto više od 2 puta je manja u odnosu na Gruziju). Nije da nema šta da se vidi, ali u Gruziji ima malo više. Meni je žao što nisam više obišao Gruziju, ali imam tamo neke veze, pa ko zna, sledeći put možda tamo odemo na more. Trebali smo letos, hteli zapravo, planirali, ali na kraju ipak odustali. Sve u svemu, baš bih voleo da čujem tvoje utiske, pa ako ideš i o tome nešto pišeš, obavesti me privatnom porukom, ako se setiš, jer verovatno neću primetiti gde budeš o tome pisala. A kao što ti rekoh, ako te bilo šta dodatno zanima, slobodno me pitaj.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2014., 15:48   #39
Hrvatska definitivno!Baš ono ima sve od svega na tako malom teritoriji,oš planine,oš ravnice,oš šume,more,otoci,ma baš sve.
Plus klima je još najbolja od svega,možemo iskusit i ljepotu vrućih ljeta na moru,a bome i čari bjeline zime po brdima.
GosponProljeće is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2014., 16:19   #40
Quote:
GosponProljeće kaže: Pogledaj post
Hrvatska definitivno!Baš ono ima sve od svega na tako malom teritoriji,oš planine,oš ravnice,oš šume,more,otoci,ma baš sve.
Plus klima je još najbolja od svega,možemo iskusit i ljepotu vrućih ljeta na moru,a bome i čari bjeline zime po brdima.
HRVATSKA - bez razmišljanja
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:16.