Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2015., 18:46   #41
Quote:
Tox kaže: Pogledaj post
Ajde postavio bih jednako pitanje. Koji je smisao života vjernicima? Neću nagađati, nemam ni ideju kakav bi odgovor bio. No smatram intelektualno poštenim za ovu temu da se nađu i mišljenja na ovo pitanje.
Ja recimo želim spztnati vlastitu svjesnot, mehanizam rada mog uma, meditiram i vjerujem da je to jedan od načina kako dublje uroniti u sebe i otkriti neke vlastite tajne u sebi.

Isto tako vjerujem da nešto kao što je svijest, da je blisko, pa čak i istovjetno pojmu Boga.


Mogu dati jednu grubu usporedbu, netko dobije računalo i s njim radi ono za što je računalo predviđeno (to je ateist), a netko želi prčkat po računalu i operativnom sustavu da vidi kako računalo radi ( to bi možda bio mistik).
Teist (u smislu religije) bi bio onaj koji bi isto koristio računalo, ali bi možda razmišljao i o programeru.

Dakle, u mom konkretnom slučaju, mene je zanimalo tko sam, di sam bio svo ovo vrijeme prije rađanja, šta sam zapravo ja i da li mogu uroniti u sebe... da li sam samo nastao sam od sebe i zašto ili sam već nešto bio, da li je moje utjelovljenje nekakva uron u materiju iz nekih viših dimenzija
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Old 28.11.2015., 18:50   #42
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
To nisu predrasude.

Ako pitaš vjernika tko je stvorio svijet, on će ti kazati - Bog.
Ako pitaš vjernika tko je stvorio Čovjeka, on će ti kazati - Bog. Ako pitaš vjernika kada je svemir nastao - on će ti kazati Bog je stvorio svemir prije 6000 godina.

I ja nisam napisala da ne razumijem vjernike.
Ako pitaš vjernika tko je stvorio svijet,on će reći Stvoritelj-jer dokazi upućuju,kao i zdrav logički razum,da nešto mora biti početak svih stvari u svemiru.

Ako pitaš vjernika tko je stvorio čovjeka,on će reći Stvoritelj-jer dokazi upućuju,kao i zdrav logički razum,da je čovjek najsavršenije stvorenje u svemiru.

Ako pitaš vjernika kada je nastao svemir,on će reći prije 6000 godina-jer dokazi upućuju,da je naš svemir mlad.

Međutim,ako život promatramo sa aspekta jednog ateiste, idolopoklonika ili hedoniste, koji je egocentričan i u osnovi nerazuman, onda nam „poslije nas“ nije mnogo važno što će biti,osim donekle u domenu naslijeđa.

Ateista kaže tu sam pukim slučajem,ne znam točno kako i ne interesuje me da saznam,ali znam da ću sutra umrijeti.Hajde onda da uživam koliko mogu,jedi poj veseli se....Takvo „uživanje“ je klasična narkomanija,jer ne zadovoljava osnovne potrebe ljudskog bića niti to može.Stoga su manifestacije ego tripa nepreporođenog srca obrazac ponašanja koji dominira u svijetu.I to nije u funkciji života,tako da osoba koja nema zdravu životnu ideologiju nije ni sposobna da pravilno vrednuje i odgovori na bilo koje životno važno pitanje.Suvremeni čovjek i suvremena znanost čak se uopćte i ne bave ključnim životnim pitanjima.

Ali naš Stvoritelju u Bibliji nam ne kaže „sutra ćete svejedno umrijeti što god činili, bili dobri ili loši“, već nas upozorava da ćemo umrijeti vječnom smrću ako ne prihvatimo Dar spasenja i obećava da ćemo živjeti vječno prema Njegovoj izvornoj namjeri ako isti prihvatimo.Ogromna je razlika između ta dva stava. Na žalost, mnogi će radije slijediti „savjet“ nekog polupanog muzičara hedoniste koji im poručuje „Ja bih da pjevam još malo, jer život je samo jedan…“

S druge strane,oni koji su upoznali svog Stvoritelja,a to je izvodivo samo na jedan način,kroz Njegovu objavu Plana spasenja,početka, prošlosti i budućnosti čovječanstva,u stanju su da se uzdignu iznad žabokrečine sebičnosti u grijehu i skinu crne naočale za projekciju lažirane slike ovog svijeta.Tada i samo tada se stvari mogu promatrati u njihovom pravom svijetlu.

Da bi nadomjestio svoja ograničenja nastala kao direktna posljedica grijeha i unaprijedio svoje sposobnosti koje su sve više slabile,čovjeku su bili potrebni izumi. Što je čovjek slabiji to mu je potrebno više tehničkih i vještačkih pomagala, baš kao invalidu ortopedskih. Progresija znanosti i tehnike u funkciji čovjeka invalida čini ga sve slabijim i istovremeno opasnijim po sebe i druga ljudska bića. U domenu ratnih oruđa i oružja, pružaju mu sve veće mogućnosti za dominaciju putem sile i za masovno uništavanje,u ekonomiji za "industrijalizaciju“ koja uništava prirodu i za proizvodnju proizvoda od kojih faktički imamo više štete nego koristi, u sociologiji, obrazovanju i informatici za neviđenu manipulaciju i kontrolu, u svakodnevnom životu pretvaraju ga u totalnog hedonistu čije osnovne težnje su usmjerene na udovoljavanje sebičnim prohtjevima, štetnoj zabavi i sve većem izbjegavanju korisnog rada. Ljudi danas pod „boljim životom“ podrazumijevaju veće mogućnosti za hedonisanje i život u neradu.

Tako da uopće ne stoji tvrdnja da je znanost nešto što može dati smisao ljudskom životu,nema teorije...Kao što sam napisao-progresija znanosti i tehnike u funkciji čovjeka invalida čini ga sve slabijim i istovremeno opasnijim po sebe i druga ljudska bića.Amen.
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Old 28.11.2015., 18:53   #43
Smisao života je skroz subjektivan, ljudi sami pridaju smisao raznim stvarima i djelima, pa tako i životu.
Ista je stvar s moralom, tj ideji o onome što je "dobro" ili "loše".

Postoje razni svjetonazori i filozofske perspektive, niti jedna nije "ispravnija", samo su drukčije.
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Old 28.11.2015., 18:59   #44
Quote:
dr.laki kaže: Pogledaj post
Pitam za smisao života kod ateista, a ti meni objašnjavaš ćime se znanstvenici bave. Zašto ? Posmislio sam da je po tebi -saznavanje istine o ovom planetu smisao života za ateiste, ti počneš pričat o meni i mojim potrebama koje, ako je uistinu bitno za ovu raspravu - sam zadovoljavam. Djecu nemam, ali mislim da je taj odnos ljubavi, čak i kad nemaš za kruh, kad oduzimaš sebi da bi dao djeci, kad si spreman na težak život zbog druge osobe nešto neviđeno na ovom planetu, prava potvrda da smo barem drugačiji nego ostala živa bića.
Smisamo života je život sam. Živjeti znači jesti, oblačiti se, stanovati ..... to su osnovne životne potrebe i smisao života je da se one zadovolje. Milijarde ljudi ni danas ne mogu ništa drugo osim zadovoljiti osnovne životne potrebe.

Oni koji mogu zadovoljiti osnovne živote potrebe smisao života pronalaze u umjetnosti, znanosti, zabavi, socijalnom druženju, putovanju .......

Čovjek se razlikuje od ostalih živih bića po tome što pokušava razumjeti svijet oko sebe. Za to mu služi znanost. Znanstvenici su smisao života pronašli posvetivši se znanosti.

To sam ti sve već napisala i ne vidim kako nisi razumio.

I ako izađeš van i pogledaš ljude oko sebe i ako pogledaš što ljudi rade vidjeti ćeš da rade upravo to - dignu se ujutro, idu raditi, dođu kući, kuhaju, bave se nekim hobijem, čitaju, gledaju televiziju, bave se s djecom, idu na kavu ..... idu spavati i sutra opet ispočetka.
mravac8 is online now  
Old 28.11.2015., 19:02   #45
Quote:
dr.laki kaže: Pogledaj post

Post na koji mi sada odgovraš je zapravo Kopi-pejst tvog post koji si ranije uputila meni, ali nisi primjetila.
Da sam shvatila da je to copy mog posta očito je po tome što sam napisala da ja nisam napisala da ne razumijem vjernike.

A najgore o ateistima pričaju oni koji ih ne poznaju.
mravac8 is online now  
Old 28.11.2015., 19:05   #46
Smisao života je postizanje ataraksije, sreće, zadovoljstva.

To je cilj. Sve ostalo su samo sredstva za postizanje tog cilja. Put do tog cilja nije jedan, ne dolaze svi do sreće na isti način.
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Old 28.11.2015., 19:09   #47
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Međutim,ako život promatramo sa aspekta jednog ateiste, idolopoklonika ili hedoniste, koji je egocentričan i u osnovi nerazuman, onda nam „poslije nas“ nije mnogo važno što će biti,osim donekle u domenu naslijeđa.
Hm, zanimljivo ....
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Ako pitaš vjernika tko je stvorio čovjeka,on će reći Stvoritelj-jer dokazi upućuju,kao i zdrav logički razum,da je čovjek najsavršenije stvorenje u svemiru.
Zaista zanimljivo. Kako znamo da je čovjek najsavršenije biće u svemiru? Možda je neka ameba savršenija. Tko zna, ovisi kako ćemo definirati savršenstvo. No definicija savršenstva ovdje je nepotrebno filozofsko pitanje. Mene zanima, što ako netko da primjedbu da je vjernik u osnovi egocentričan jer želi sebi priskrbiti mjesto u raju.

... ah da, sad mi pada na pamet odgovor na pitanje zašto je čovjek najsavršenije biće u svemiru: Jer ga je stvorio još savršeniji bog, ... ovo bi bilo raspravljanje sa dubokim uvjerenjima i fundametalizmom. Preskačem
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Ako pitaš vjernika kada je nastao svemir,on će reći prije 6000 godina-jer dokazi upućuju,da je naš svemir mlad.
Ja bih rekao da je još i mlađi, jedno 3000 godina.
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Ateista kaže tu sam pukim slučajem,ne znam točno kako i ne interesuje me da saznam
Eto mravica, ne čitaju te pažljivo: (post #24)
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Još nešto - čovjek nastoji razumjeti svijet oko sebe i zato se bavi znanošću.

Tox is offline  
Old 28.11.2015., 19:13   #48
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post

Tako da uopće ne stoji tvrdnja da je znanost nešto što može dati smisao ljudskom životu,nema teorije...Kao što sam napisao-progresija znanosti i tehnike u funkciji čovjeka invalida čini ga sve slabijim i istovremeno opasnijim po sebe i druga ljudska bića.Amen.
Znanost nije tehnologija, odnosno znanost ne treba svoditi na tehničke, tehnološke i druge izume.

Znanost je više od tehnologije.

Iako i tehnologija nije niti beskorisna a pogotovo nije štetna. Upravo suprotno, korist od nje ne nemjerljiva.

Čovjekova snaga ne leži u mišićima već u znanju. Dakle, čovjek kroz znanost ne postaje slabiji već jači.

Tehnologija ima ulogu da oslobodi čovjeka od teškog svakodnevnog rada samo da bi zadovoljio osnovne živote potrebe da bi se tako imao vremena psovetiti važnijim stvarima.

Čovjek je uništavao prirodu i prije industrijalizacije, recimo, spalio je gotovo čitavu Australiju i uništio na stotine životinjskih i biljnih vrsta. Palež je bio tolikih razmjera da je ostao zabilježen u snijegu Arktika, odnosno snijeg toga doba bio je prepun pepela.

A to je samo jedan primjer uništavanja.
mravac8 is online now  
Old 28.11.2015., 19:18   #49
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Iako i tehnologija nije niti beskorisna a pogotovo nije štetna. Upravo suprotno, korist od nje ne nemjerljiva.
Samo kaj internetski prostor primjenom tehnologije trpi svakakve upise ...

Nego, osobno mislim da je termin smisao života, ili traženje smisla života promašena stvar. Prije je riječ o vođenju smislenog života, a to je, kako su već do sad sudionici rasprave napisali i dali linkove, širok spektar interesa i zanimacija.
Tox is offline  
Old 28.11.2015., 19:21   #50
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Da mi na proslavi dvjestotog rođendana prapraunuci pjevaju "Rajska djevo".


Kaj baš mora biti dvjestoti ?

Smisao života ateiste ? Ne bih znala jer nisam ateist.
Vjerojatno sve te zamjene za duhovnost i duhovne spoznaje.
Ljudi se boje dviju stvari, to su najiskonskiji strahovi, posebno "njegovani" i uzgajani od strane svijeta radi lakše kontrole mase ali to je već druga tema.Dakle :
1. strah od mišljenja ljudi o sebi.
2. strah od promjena.
Vauu... ljudi se boje promijeniti jer su se navikli na ono što jesu čak i kada im tpo ne koristi.
Kako ateisti traže smisao života ? Kroz razne stvari koje šruju. Netko intelekt, netko znanje, netko novac, netko hranu, netko upjeh, netko dobrotu prema sebi i bližnjima, netko konzumerizam, netko moć, netko cugu, netko seks ili veze ili gušte stavlja kao zamjenu za duhovnost. Neki tvrde da jedino znanje donosi duhovnost kaj naravno nije točno.
Ako i naučiš cijelu Bibliju ili neku drugu svetu knjigu, sve napisano znanje o duhovnosti, sve obrede, sve znanje o vjeri opet ne znači da si duhovan. Duhovnost se ne uči, ona se spoznaje svojim iskustvima i ljubavlju. Poniznošću. Gdje je ego jak tu nema istinske duhovnosti niti možeš do nje a to opet rađa ogorčenosšću ili zavidnošću prema duhovnim spoznajama.Treba krenuti na taj put spoznaje smisla života. Sam i bez predrasuda. Istraživati i razmišljati a onda lekcije same dolaze (ako si pametan učiti od njih) Po onoj "Kada je učenik spreman učitelj dolazi "
Zato kaj je duhovnost neodvojiva od pobožnosti, istinske pobožnosti srca prema Stvoritelju i prema čovjeku. A to se bubanjem napamet nemre spoznati. Što je pobožnost ? Poštovanja obreda, ljubav prema Bogu i čovjeku, odanost vjeri ? Da dijelom ali najviše je to ljubav.Bezuvjetna ljubav prema Bogu a onda dolazi i ljubav prema čovjeku i svijetu. Ljubav prema Bogu i čovjeku je istinska pobožnost. Ona ne ovisi o vanjskim okolnostima niti one na nju utječu.Tko će slomiti ili promijeniti takvu ljubav ? Nitko.
Kako se zove cesta spoznaje smisla života ? Znate ? M u d r o s t.
Ljubite pravednost,
vi suci zemaljski, pravednim mislima mislite o Gospodinu
i tražite ga u jednostavnosti srca.
Jer njega nalaze koji ga ne iskušavaju
i otkriva se onima koji mu ne uskraćuju svoju vjeru.
A podmukle misli otuđuju od Boga
i iskušavana Svemoć posramljuje bezumnike.
Jer mudrost ne ulazi u dušu opaku
i ne nastanjuje se u tijelu grijehu podložnu.
Jer sveti duh pouke bježi od prijevare
i uklanja se od misli bezumnih
i uzmiče kad se nepravda pojavi.

Koliko je mudrost važna za nalaženje sreće, toliko je važna za spoznaju smisla života. Života a ne stvaranja, da to ne brkamo.
Daklem zašto mnogi ateisti ne mogu spoznati Boga , stoga smisao života ?
Zato jer imaju ovaj stav i misli khm khm :

Jer oni krivo misle i ovako mudruju: "Kratkovijek je i tužan život naš i nema lijeka kad čovjeku dođe kraj i još nije poznat tko bi se iz Podzemlja izbavio. Mi smo djeca pukog slučaja i kasnije ćemo biti kao da nikad nismo ni bili, jer samo je dim ono čime dišu naše nosnice, a misao je tek iskra od kucaja našega srca. Kad se ona utrne, pretvorit će se tijelo u pepeo, a duh će se rasplinuti kao lagan zrak.
Ovo vam poznato ?
Kako onda uopće ateisti mogu spoznati istinski smisao života i krenuti na to dugo putovanje bez 4 najvažnijih stvari poniznosti, zahvalnosti, otvorenosti srca i uma i mudrosti ? Kako će itko spoznati smisao života bez poznavanja Boga, čovjeka i svijeta ? To nejde. Nikako. Sve ostalo su zamjene koje ne vode do istine. Nažalost nekome je i to dovoljno.Nekome nije.
Ljudi cijene svašta a najmanje mudrost a ona je najvrijednija stvar. Kada to čovjek shvati tada mu se mijenj život, percepcija i tada jedino može naći sreću i shvatiti smisao života.
pozitivax is offline  
Old 28.11.2015., 19:29   #51
Svako ko odredjuje smisao u svom zivotu bi trebao da prizna da je taj cin samoodredjivanja iracionalan,jer je smisao koji je sam odredio u stvarnosti besmislen i ne postoji razlog da mislimo da je drugacije jer svi znamo da do spoznaje urodjenog smisla nismo dosli pa ga i nema.Svet jeste iracionalan,pa isto tako je i haotican bez sistema vrednosti i pravila definisanih sa strane u prirodi i oni koji prihvataju odredjen sistem vrednosti trebali bi da priznaju apsurdizam da je taj njihov cin prihvatanja tih vrednosti iracionalan jer su u stvarnosti te vrednosti bezvredne.
DavMla is offline  
Old 28.11.2015., 19:40   #52
Quote:
Tox kaže: Pogledaj post
Samo kaj internetski prostor primjenom tehnologije trpi svakakve upise ...

Nego, osobno mislim da je termin smisao života, ili traženje smisla života promašena stvar. Prije je riječ o vođenju smislenog života, a to je, kako su već do sad sudionici rasprave napisali i dali linkove, širok spektar interesa i zanimacija.
Neka. Od foruma, pogotovo od anonimnih foruma ima jako puno koristi. Naime, ljudi kada su anonimno pišu ono što stvarno misle, a pametna osoba onda može čitajući takve postove stvarno upoznati ljude. Vidjeti što misle, zašto misle to što misle .......

Čovjek ne traži da se rodi. Međutim, rodi se i tu je. Budući da je tu nastoji živjeti što bolje može i nastoji svoj život osmisliti. Načina na koji ljudi osmišljavaju svoj život ima puno.
mravac8 is online now  
Old 28.11.2015., 19:55   #53
Smisao mog zivota kao ateiste je da budem objektivan i nepristrastan i da podjednako stujem sve bogove koji su se ikada objavili covecanstvu, ne zamerajuci se ni jednom (jer tko zna koji od njih je pravi) i pokusati da, sledeci ono sto su propisali, dobijem ono sto su obecali.
Dragan is offline  
Old 28.11.2015., 20:05   #54
"Well, it's nothing very special. Uh, try to be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try to live together in peace and harmony with people of all creeds and nations."
Bijeli-Druid is offline  
Old 28.11.2015., 20:07   #55
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Smisao mog zivota kao ateiste je da budem objektivan i nepristrastan i da podjednako stujem sve bogove koji su se ikada objavili covecanstvu, ne zamerajuci se ni jednom (jer tko zna koji od njih je pravi) i pokusati da, sledeci ono sto su propisali, dobijem ono sto su obecali.
I nije neki ateizam onda.
A neki od zahtjeva različitih bogova su u sukobu, pretpostavljam...

No da, jasno da se šališ.
Bijeli-Druid is offline  
Old 28.11.2015., 20:37   #56
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Smisao mog zivota kao ateiste je da budem objektivan i nepristrastan i da podjednako stujem sve bogove koji su se ikada objavili covecanstvu, ne zamerajuci se ni jednom (jer tko zna koji od njih je pravi) i pokusati da, sledeci ono sto su propisali, dobijem ono sto su obecali.
Kako ti zapravo "stujes bogove" "kojy su se obyavili covecanstvu" kad si, kako tvrdis, ateist? NezAm. ally nesto ovdye ozbiljno ne stima. Prokletstvo demokracyje.
La Baba yaga is offline  
Old 28.11.2015., 20:45   #57
neznam točno..mora biti neka kompenzacija.
(skeptičan sam o postojanju ateista)
Fantasist is offline  
Old 28.11.2015., 20:53   #58
Trebalo bi rasclaniti pitanje. Smisao zivota ateista u mladosty i smysao zyvota ateysță u ştařosty. mladima se ionako ýebe, mislim jebu se i kupuju markiranu odyecu, ispoljavayu znatizelju prema prosyeku( participirayu u neautenticnom bitku odnosno onom koji se ne voli podsjecati da je prolazan) . Starci vise ńe moğu toliko sve to s barenjem pa se tada móguće i preďomýsle. Tj odluce da ye pametniye vjerovati. Ateizam je za nepragmaticne kvaziintelektualce.
La Baba yaga is offline  
Old 28.11.2015., 21:11   #59
Mislim da sam već hrpu puta ponavljala kao papiga kako se otvaraju teme.

A to nije jedna rečenica.

Ako autor hoće temu, slobodan je napraviti uvodnik kako treba i poslati ga.
Meadow is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:01.