Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2016., 01:32   #5081
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Znači zapravo imamo zapovijed, ali čitav sustav ne funkicionira ako se zapovijedi pridržava. Nope, makes no sense.
Ja sam više puta napisao da mi zakon karme pojednostavljujemo, po principu što siješ to bereš, ili kako Budha kaže, rađaš se u svijetu kojeg si sam stvorio.

(kad sam već izašao iz teme, ću nastaviti)

Zato je i rečeno da kod pljuske okrenemo drugi obraz i molimo se neka bude Volja Tvoja, jer to je izlazak iz karme.

To je otprilike kao kad se divljaci potuku na utakmici ili oko utakmice, na neki način su taj svijet stvorili.

Ako nekog karma tjera na nasilno ponašanje, pravdajući da on tako ljude čisti od karme, za njega je bolje da zaboravi na teoriju karme, jer takav to onda radi pri punoj svijesti lošu karmu, odnosno karmu koja ima neugodne posljedice.

Ili vjerovati da je sve slučajno...
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 19:15   #5082
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post

Ili vjerovati da je sve slučajno...
Ima mnogo vise smisla ako se mene pita...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 20:37   #5083
Ova već podulja rasprava o karmi, reinkarnaciji i sl.,

POTPUNO je off-topic na ovoj temi, pa predlažem da se izdvoji u posebnu temu.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 00:38   #5084
Ne znam da li je spomenuto na ovoj temi...

Oil, islam and women

Quote:

Don’t blame Islam for the plight of women in the Middle East. Blame oil.

That’s the message from UCLA political science professor Michael Ross, in “Oil, Islam, and Women,” published in the February 2008 American Political Science Review, and flagged as worth reading by the highly dependable Chris Blattman.

Ross’ argument is fascinating. Here’s the nut:

Oil production affects gender relations by reducing the presence of women in the labor force. The failure of women to join the nonagricultural labor force has profound social consequences: it leads to higher fertility rates, less education for girls, and less female influence within the family. It also has far-reaching political consequences: when fewer women work outside the home, they are less likely to exchange information and overcome collective action problems; less likely to mobilize politically, and to lobby for expanded rights; and less likely to gain representation in government. This leaves oil-producing states with atypically strong patriarchal cultures and political institutions.

How exactly does oil production reduce the presence of women in the labor force? Time, once again, to revisit the developing nation plague of the “resource curse” (aka "the Dutch disease").
..............

Ross crunches a bunch of numbers in support of his thesis, and throws in a few case studies. Of particular interest, for those who might think that Islam and second-class citizenship for women go naturally hand-in-hand, is his observation that Morocco, Tunisia, Lebanon, Syria and Djibouti — all majority Muslim states with little or no oil — were the first “to grant female suffrage and tend to have more women in the workplace and parliament and higher gender rights scores.”
Možda je u svom radu previše istaknuo utjecaj rentne ekonomije, ali teško je opovrgnuti da ona 'zaleđuje' postojeće društvene i političke strukture oslonjene na religijsku tradiciju.
Jer, ovako nema unutarnje motivacije za razvoj demokracije, a na osnovu dinamike nastale razvojem ženske radničke klase (zapravo, radničke klase uopće...).
Bez demokracije nema niti stabilne sekularizacije društva, bez vanjskih mentora.

Dobio je i kritike, evo jedne od njih...


Perhaps petroleum perpetuates patriarchy? - Pippa Norris - Harvard Kennedy School


Poanta tog članka je da Ross zanemaruje kulturne vrijednosti na osnovi religiozne tradicije. Naravno da je smiješno očekivati da se u jednoj Norveškoj promijeni društvena uloga spolova na osnovu naftnog bogatstva, no nije to smisao Rossovog rada... već utjecaj rentne ekonomije na zatečene društvene strukture.
Norris priziva ustanovljavanje sustava kvota u političkoj zastupljenosti žena i navodi neke uspjehe, no meni bilo kakav 'uspjeh' na taj način izgleda kratkog daha... jer sustav kvota se nameće vanjskim pritiskom i diskrecijskom odlukom vladara i uskog kruga oko njega, i nužno izaziva otpor, pasivan ili aktivan.
U pogodnom trenutku dolazi do konzervativne reakcije, i cijela priča se vraća na početak.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 01:12   #5085
@cestar, taj professor Michael Ross kao da previđa
1.) postojanje muslimanskih zemalja koje imaju puno nafte ali žene ipak više rade i prisutnije su u javnom životu nego u zaljevskim zemljama i u KSA - naime Iran a (nekada) i Irak i Libija.

Još značajnije, previđa
2.) postojanje muslimasnskih zemalja koje također nemaju nafte ali su žene tamo u vrlo lošem položaju, poput Afganistana i Pakistana, i možda najznačajnije - Egipta, koji je u nedavnom istraživanju najgora zemlja za žene u arapskom svijetu, kako piše Marta Petrosillo: http://www.comitatoatlantico.it/en/s...-muslim-world/
Egipat je najznačajniji jer je nekada situacija tamo bila neusporedivo bolja, među ostalim i zbog značajne kršćanske manjine koja je formalno-zakonski tobože čak i ravnopravna u Egiptu, ali se stanje kontinuirano POGORŠAVA, vidi na pr. post
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
...
Egypt, which according to a recent poll is the worst country for women in the Arab world[43], is another country of ... concern. The violent abuse of Coptic women and girls in connection with forced marriage is not new - cases ... during Sadat’s presidency can be easily found - but after Mubarak’s fall there has been an incredible increase. According to the Association for the Victims of Abductions and Enforced Disappearances (AVAED), at least 550 Coptic girls, ranging between 14 and 40 years, disappeared since the beginning of the 2011 revolution. AVAED’s founder, Ebram Louis, claimed that while before the revolution the monthly average of Coptic girls disappearing was 4 or 5, after then is at least 15. According to a report commissioned by Christian Solidarity International Coptic women are vulnerable because: they are members of a religious minority; they come from closed, insular communities; their minority status is the basis for legal and social discrimination. Moreover, all the people interviewed for the report - attorneys, social workers and members of the clergy - attested that disappearances of missing Coptic women are organized and planned[44]. ...
Ono što je naravno točno, jest da novac od izvoza nafte razrješava mnoge napetosti samim tim što pruža lagodan život bez mnogo rada, pa onda nema egzistencijalnog pritiska da se stvari mijenjau. Ali to je vrlo različito od Rossove "moćno" formulirane hipoteze.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 09:41   #5086
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post

Imam jedno pitanje za one teoloski potkovanije.
Zasto ovi muslimani aplaudiraju jednoj (a i drugim ucesnicama) zapadnoj, polugoloj zenskoj, koja je bez pratnje muza/oca/rodjaka dosla da siri nemoral ?
I jos joj pare daju uz to.
Ne kažu uzalud da slika govori više od tisuću riječi...
pogledaj u što je uperen pogled tipa lijeve strane i tipa s desne strane..
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 19:24   #5087
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Ne kažu uzalud da slika govori više od tisuću riječi...
pogledaj u što je uperen pogled tipa lijeve strane i tipa s desne strane..
U što je upereno, pa plješću joj, prihvatila je islam, u zrak podigla zlatnog orla islam prijestolja, da je htjela mogla je reč "fala vam al nE".

I ko je tu sad krif, pa mislim ono jelte.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2016., 21:02   #5088
Quote:
amary kaže: Pogledaj post
Ne kažu uzalud da slika govori više od tisuću riječi...
pogledaj u što je uperen pogled tipa lijeve strane i tipa s desne strane..
Pokazuju znakove zivota jer uz ovaku zenu da buljis u plafon to bi bio ozbiljan poremecaj.Ljubomorne zene vide nesto drugo a i ja bih da sam na njihovom mjestu jer ovo je zenskooooo !!!!
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 13:51   #5089
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
@cestar, taj professor Michael Ross kao da previđa
1.) postojanje muslimanskih zemalja koje imaju puno nafte ali žene ipak više rade i prisutnije su u javnom životu nego u zaljevskim zemljama i u KSA - naime Iran a (nekada) i Irak i Libija.

Još značajnije, previđa
2.) postojanje muslimasnskih zemalja koje također nemaju nafte ali su žene tamo u vrlo lošem položaju, poput Afganistana i Pakistana, i možda najznačajnije - Egipta, koji je u nedavnom istraživanju najgora zemlja za žene u arapskom svijetu, kako piše Marta Petrosillo: http://www.comitatoatlantico.it/en/s...-muslim-world/
Egipat je najznačajniji jer je nekada situacija tamo bila neusporedivo bolja, među ostalim i zbog značajne kršćanske manjine koja je formalno-zakonski tobože čak i ravnopravna u Egiptu, ali se stanje kontinuirano POGORŠAVA, vidi na pr. post

Ono što je naravno točno, jest da novac od izvoza nafte razrješava mnoge napetosti samim tim što pruža lagodan život bez mnogo rada, pa onda nema egzistencijalnog pritiska da se stvari mijenjau. Ali to je vrlo različito od Rossove "moćno" formulirane hipoteze.
Ross je jednostran, slažem se, tj. osim što ne spominje utjecaj kulture i tradicije (što se možda može i razumjeti, profesor je političkih znanosti, pa mu navedeno nije specijalnost)... ne pokušava dati veće značenje ovisnosti o sirovinama, rudnom bogatstvu, općenito... a prije svega o rentnoj ekonomiji.
Zapravo, u nedostatku industrijalizacije, nedostaje stvaranje domaće radne snage i njezina mobilnost. Tako gledano, društvena konzervativnost postaje razumljiva i za države koje navodiš.

Rentier state

Quote:
Consequently, in these resource-rich rentier states there is a challenge to developing civil society and democratization. Hence, theorists such as Beblawi and Luciani conclude that the nature of rentier states provides a particular explanation for the presence of authoritarian regimes in such resource rich states.[5]

Beblawi and Luciani identify several other characteristics particularly associated with rentier oil states. For example, where the government is the largest and ultimate employer, the bureaucracy is frequently bloated and inefficient – and indeed comes to resemble a rentier class in society. Moreover, local laws often make it impossible for foreign companies to operate independently. This leads to a situation where citizenship becomes a financial asset. To do business, foreign enterprises engage a local sponsor (kafil) who allows the company to trade in his name in return for a proportion of the proceeds – another type of rent. In addition, the oil rent leads to secondary rents, usually stock market or real estate speculation.[14]

Rentier state theory foregrounds important puzzles in contemporary politics. For example, as Abulof asks, “If rents increase regime stability, especially authoritarian durability, why, then, are rentier regimes, particularly in authoritarian petro-states, more prone to civil wars?” Looking at the Middle East, “why have certain rentier states (such as Kuwait, Oman, Qatar, the Kingdom of Saudi Arabia, and the United Arab Emirates) remained so remarkably stable, while others (such as Algeria, Bahrain, Iran, Libya and Sudan) have become—either before or during the Arab Spring—scenes of violent unrest?” Abulof points to political legitimacy is a determining factor, and argues that authoritarian rentier regimes are in fact more fragile than they seem to be.[8]

The crucial nature of oil has led to a situation where non-oil states have started to behave like rentier states. This can be seen for the region as a whole – so some states have been able to exploit location rent due to their strategic location, for example, as sites for military bases. More significantly, inter-state relations in the region have been affected as oil states try to ensure stability and tranquillity for their rent by buying allegiance from neighbouring states – in effect, sharing the oil rent. Beblawi and Luciani highlight the case of Egypt whose receipt of financial aid from oil-rich neighbours declined significantly after Camp David, and money going instead to Iraq, Syria and the PLO who were considered more assertive.[15]
Importantly, scholars have tied rentier theory to the process of disenfranchisement and ultimately radicalization, posing that the breakdown of the citizen-state relationship can ultimately foster non-economically motivated radicalism. This is particularly important, given the geographic positioning of today's rentier states.
U navedenom odlomku ti se krije odgovor i za stanje u Egiptu, Pakistanu
i drugim državama koje si spomenuo.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 15:13   #5090
Quote:
DilanDog kaže: Pogledaj post
Svemogući bog nije smio narediti ukidanje robovlasnistvo nego zbog tradicije ga morao ostaviti? A istovremeno je rascijepio mjesec, razdvajao more?
Nije poenta šta Allah može ili ne može... spominjanjem ovih mudžiza već je jasno šta On može. Stvar je u tome da mi ljudi trebamo da to uradimo - u čemu bi se onda sastojao naš ispit ako će Allah sve za nas da učini?
Quote:
DilanDog kaže: Pogledaj post
Hvala svemogucem Allahu, Gospodaru svjetova sto je dopustio da se ukine ropstvo, stvarno lijepo od njega.
Ismijavaš se s Bogom?

Quote:
DilanDog kaže: Pogledaj post
Kao sto se pozivas na teoriju kada kritikuješ ISIL, moraš priznati da po toj istoj teoriji islam dopušta ropstvo te nigdje ne propisuje obavezu oslobađanja roba.
Ne znam na što tačno ciljaš, pa ću predpostaviti da mi predbacuješ to što sam preskočio silne ajete koji govore o sužnjevima.

U mom upisu kojeg citiraš htio sam se na to osvrnuti pa sam pobrisao. Kur'anski ajeti i hadisi koji govore o sužnjevima/ropstvu su tu i ne mogu se ignorisati. Što znači da muslimani nikada neće moći, kao neka druga društva, po svome nahođenju određivati pravila vezano za robovlasništvo. Hvala Bogu pa ne živimo u tom vremenu (robovlasništva, gdje možeš biti porobljen ili druge porobiti), no treba imati na umu da ovo vrijeme slobodnih ljudi u odnosu na historiju robovlasništva je neznatan (vremenski gledano) - a civilizirani svijet stremi ka samouništenju i kolapsu... valjda će i tad poštivati konvencije o ljudskim pravima

Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Dakle, slažeš se s onim što kaže al-Azharka Prof. dr. Su'ad Saleh u gore citiranom videu:
https://www.youtube.com/watch?v=yKTz0v6s28I ?
Prvo, niko normalan se danas ne raduje ni robovlasništvu. Da porobljava ili bude porobljen, ili neko bližnji... nažalost to je nekad bila realnost ljudi, koju mi izgleda ne možemo shvatiti sad s ove distance i životnih prilika. Meni se od te pomisli naježi koža, da neko nakon rata dospije nekome kao rob, muško ili žensko... no pogotovo žensko.

Mrzim kad vidim isjeckan tekst, isjeckan video... žena odgovara i daje hipotetski primjer za klasično islamsko pravilo kako neko (po islamskim propisima) može postati sužnjem odnosno "vlasništvo desne ruke". Najveći GRJEH je očigledno što je Izrael spomenula Ostalo je izrezano, dio gdje kaže da se od nas "ne traži da u djelo sprovodimo porobljavanje, nego su propisi tu da se po njima postupa ako dođe do takve situacije", i dio gdje kaže "da ovo što danas ovi/ti rade je protiv islama i njegovih propisa" - predpostavljam da misli na ISIL. (original video) Video od 3.37 sekundi Memri TV skratio na nekih dvije minute?

Robom se još, kako je praktikovano u zemljama izvan islamske vlasti, može postati:
1. Potpasti u ropstvo zbog duga
2. Porobljavanje slobodnih ljudi (otimanje slobodnih ljudi s ciljem porobljavanja)
3. Robovanje zbog neimaštine (da roditelji dijete daju na robovanje zbog siromaštva)
4. Potpasti u ropstvo kao zarobljenik rata

I drugi načini... u islamu je samo ovaj podebljani bio legalan način, i o tome govori Suada Salih. No muslimani ne rezonuju sa Suadom Salih, valjda shvataju da govori o klasičnom islamskom pravu. Više rezonuju sa proglasom islamskih učenjaka, i muslimanskih zemalja u svojoj deklaraciji o ljudskim pravima u islamu 1990:
ARTICLE 11:

(a) Human beings are born free, and no one has the right to enslave, humiliate, oppress or exploit them, and there can be no subjugation but to Allah the Almighty.
Izvor

Nadam se da ipak možeš naći zamjerki onom što kaže političarka Salwa al-Mutairi, koja je ipak amaterka što se tiče šerijata
/CUT/
Međutim, možeš li naći neke zamjerke onom što kaže na pr. ovaj renomirani i utjecajni egipatski alim, dakle muslimanski teolog-profesionalac:
http://en.wikipedia.org/wiki/Abu_Ishaq_Al_Heweny
[/QUOTE]
Daj Helbyn možeš ti bolje od ovoga da u istu rečenicu staviš naku aktivistkinju koja ima političke apetite i pretenzije i nakog nikoneznanovića čije knjige su zabranjene u Egiptu

Jada i profesionalca da o njemu u Wikipediji imaš par rečenica
Abu Ishaq Al Heweny (Arabic: أبو إسحاق الحوينى‎‎, born June 1956) is regarded as a Salafi scholar.[1][2][3] Born in the village of Hewen in Kafr el-Sheikh Governorate in Egypt. He issued a fatwa against Hamed Abdel-Samad in 2013 for writing a book on islamofascism.[4][5] In 2015, the Egyptian Ministry of Religious Endowments initiated a campaign to remove any books authored by Salafi scholars including Al Heweny from all mosques in Egypt.[2]
Zamisli da sam ja citirao ovog lika kako nešto pozitivno govori o islamu i sanjim kontriram nekim tvojim navodima? Ti bi to glatko prihvatio?
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2016., 17:07   #5091
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Čudan mi je ovaj instinktivan/automatski simetričan pogled na kršćanstvo, kad se u kršćanstvu ropstvo samo prihvaćalo kao društveni realitet u smislu "bogu božje a caru carevo", dok nije krajem srednjeg vijeka sazrelo vrijeme za aktivan društveni angažman Crkve protiv ropstva, na primjer:
https://en.wikipedia.org/wiki/Christ...ews_on_slavery
https://en.wikipedia.org/wiki/Bartol...9_de_las_Casas
https://hr.wikipedia.org/wiki/Bartol...9_de_las_Casas
Sve pet, vjerujem a i zasigurno se zna da su i drugi nekršćanski moralisti imali stavove koji osuđuju robovlasništvo - no koliko su njihovi stavovi imali uticaja na realan život? Da li su njihovi stavovi uticali na:
1. Čitav sistem porobljavanja i trgovanja ljudima
2. Nehumanoj eksploataciji robova
3.... ???
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Gdje je muslimanska ulema imala takva nastojanja? Jednostavno su kao sveto uzimali ono što je o ropstvu rekao Muhamed, i ni makac. Nema tu nikakve simetrije s kršćanstvom!
Ako u nemuslimanskom svijetu osude i proklamacije protiv robovlasništva nisu imale nikakvog efekta - zašto bi u muslimana bilo drugačije? "Da je bogdo Muhammed, alejhi selam, u svoj Kur'an napisao da je robovlasništvo zlo i da ga niko ne treba praktikovati" - onda bi nama muslimanima bilo lahko mahati tim "jalovim" parolama.

To su za mene jalove parole, čim nisu imali nikakvog uticaja na ljudsku zbilju i realnost sve do 19. stoljeća kada je iz političkih i ekonomskih razloga institucija robovlasništva i ukinuta... nikakav humanizam, vjera... samo PARE! I toga me najviše strah, da će ova sloboda iz istih razloga i nestati...

Zbog lošeg i groznig statusa robova u nemuslimanskim /zapadnim/kršćanskim društvima... pojedini mislioci, kršćanski svećenici, učenjaci... su osjećali morlnu odgovornost i obavezu da osude to što se na njihove oči dešavalo i odvijalo.

Čim ovako usiljeno postavljaš pitanje "Gdje je muslimanska ulema imala takva nastojanja?" - to znači da ne priznaješ niti uvažavaš promjene i klimu koju je islam donio kad je u pitanju ophođenje prema robovima.

Nije ni muslimanska historija, kad su u pitanju robovi, sjajna... u mnogo čemu se odstupalo (varalo) od islamskog učenja... primjer toga je trgovanje robljem. Najdrastičnija razlika između muslimanskog robovlasničkog sistema i nemuslimanskog je svrha i razlog - dok su se u nemuslimanskom svijetu (zapadu) korišteni primarno kao radna snaga u muslimanskom svijetu te poslove su odrađivali slobodni ljudi, seljaci a robovi su primarno korišteni kao: kućna posluga, nosači, vojnici, konkubine...

Oslobođeni robovi (što je u muslimanskom svijetu bilo normalno i lahko za postići u odnosu na druge) su mogli integrisati u društvo i zauzeti visoke pozicije a za vrijeme Otomanske imperije su bili posebno školovani za administrativne i poslove na dvoru u vladi.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 15:18   #5092
Quote:
Ovo je već i ranije bilo rečeno kao službeni stav prilikom pokušaja otvaranja sličnih tema.


Mislim da ova tema nije za naš pdf.
Probajte na DZ-u, u stilu: Položaj žene u suvremenom svijetu na Zapadu, ili nešto slično ako imaju.
Ne kontam nešta...

Gdje se recimo može govoriti o poteškoćama življenja i prakticiranja vjere jedne muslimanke koja živi u nemuslimanskom okruženju?
Historijski osvrt na prisilnu sekularizaciju, "emanicipaciji" žena (u muslimanskim država u eri kolonijalizma i kasnije) i sl.

Zatvoriste tamo onu temu... mogu li se dati smjernice da se ne preklapa sa ovom temom i da se otvori?
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 08:43   #5093
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Ne kontam nešta...

Gdje se recimo može govoriti o poteškoćama življenja i prakticiranja vjere jedne muslimanke koja živi u nemuslimanskom okruženju?
Historijski osvrt na prisilnu sekularizaciju, "emanicipaciji" žena (u muslimanskim država u eri kolonijalizma i kasnije) i sl.

Zatvoriste tamo onu temu... mogu li se dati smjernice da se ne preklapa sa ovom temom i da se otvori?
Pretpostavljam da je pitanje upućeno Meadow, ali ako odgovori da je mjesto temi na DZ, podsjećam te da ćeš dobiti možda 1-2 komentara na ono što napišeš... ako.
Nažalost, takvo je stanje stvari... ostaje ti Blisko Politici, ali.... bolje da sad stanem.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 10:03   #5094
Nisam baš pročitala sve do jednog posta na temi,možda je spomenuto,no htjela sam prije postaviti jedno pitanje, sada su me podsjetile fotografije u vijestima sahrana u turskoj.
žene ne smiju biti pri ukopu čak ni kad im pokapaju djecu,a kamo li drugi članovi obitelji.
Može li veće biti omalovažavanje,kad majka nesmije ispratiti ni svoje dijete?
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 13:51   #5095
Žene su manji muslimani od muškaraca?

Quote:
amary kaže: Pogledaj post
žene ne smiju biti pri ukopu čak ni kad im pokapaju djecu,a kamo li drugi članovi obitelji.
Može li veće biti omalovažavanje,kad majka nesmije ispratiti ni svoje dijete?
Užas jedan! Stvarno nisam čuo za ovu grozotu.

Pa sam malo provjerio:

Na ovom sajtu: sunnah online

http://sunnahonline.com/library/fiqh...ran-and-sunnah

Tvrde da je Muhamed zabranjivao ženama sudjelovanje u pogrebnoj povorci do groba pokojnika.

Quote:
Injunctions Concerning the Funeral Procession

Following the Bier - To follow a Muslim's bier is among the obligatory rights due to every Muslim from all Muslims who witness his or her funeral procession.
Svima Muslimanima je ispraćaj mrtvih do groba jedno od obveznih prava.
Kako je onda moguće da se ženama to pravo zabranjuje??? Žene su manji muslimani od muškaraca??????

Quote:
Method of following the Bier - There are two basic ways of following the bier. Both ways were done by the Prophet sallallahu 'alayhi wa sallam, but he favored the second method by indicating that it's reward was greater.
Nagrada (Alaha?) je veća ako se povorka formira kao je u islamu propisano.

Quote:
Following it from the family's home until the funeral prayer is made for the deceased.
Following it from the family's home until the body has been buried.
Slijedi lukavo smišljena teološka priča puna apologetski sročenih izraza u svezi problema sa ženama:

- naslov "Sudjelovanje žena" (to se mora posebno "obradit" jelte)
- vrlina sudjelovanja u pogrebnoj povorci "u osnovi je samo za muškarce"
- žene nisu "ohrabrene/poticane" da sudjeluju jer....
- vjerovjesnik "sallallahu 'alayhi wa sallam" (to je valjda kićena fraza za Muhameda) zabranio je ženama sudjelovanje u pogrebnoj povorci
- kako je izjavio i da je većina stanovnika pakla ŽENE, onda to niti ne treba čuditi. Valjda bi tu prigodu iskoristile za zavođenje čednih svetih muškića?

Quote:
The Participation of Women - The virtue of following the bier is basically for men alone. Women are not encouraged to take part based on the fact that the Prophet sallallahu 'alayhi wa sallam prohibited their participation.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 14:03   #5096
Žene koji pohode grobove svojih najmilijih, Muhamed je prokleo:

Quote:
Abu Hurairah narrated:

"Indeed the Messenger of Allah cursed the women who visit the graves."

حَدَّثَنَا قُتَيْبَةُ، حَدَّثَنَا أَبُو عَوَانَةَ، عَنْ عُمَرَ بْنِ أَبِي سَلَمَةَ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ، أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم لَعَنَ زَوَّارَاتِ الْقُبُورِ . قَالَ وَفِي الْبَابِ عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ وَحَسَّانَ بْنِ ثَابِتٍ . قَالَ أَبُو عِيسَى هَذَا حَدِيثٌ حَسَنٌ صَحِيحٌ . وَقَدْ رَأَى بَعْضُ أَهْلِ الْعِلْمِ أَنَّ هَذَا كَانَ قَبْلَ أَنْ يُرَخِّصَ النَّبِيُّ صلى الله عليه وسلم فِي زِيَارَةِ الْقُبُورِ فَلَمَّا رَخَّصَ دَخَلَ فِي رُخْصَتِهِ الرِّجَالُ وَالنِّسَاءُ . وَقَالَ بَعْضُهُمْ إِنَّمَا كُرِهَ زِيَارَةُ الْقُبُورِ لِلنِّسَاءِ لِقِلَّةِ صَبْرِهِنَّ وَكَثْرَةِ جَزَعِهِنَّ .

Grade : Hasan (Darussalam)
Reference : Jami` at-Tirmidhi 1056
In-book reference : Book 10, Hadith 92
English translation : Vol. 2, Book 5, Hadith 1056



It was narrated that Ibn ‘Abbas said:
“The Messenger of Allah (ﷺ) cursed women who visit graves.”
حَدَّثَنَا أَزْهَرُ بْنُ مَرْوَانَ، حَدَّثَنَا عَبْدُ الْوَارِثِ، حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ جُحَادَةَ، عَنْ أَبِي صَالِحٍ، عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ، قَالَ لَعَنَ رَسُولُ اللَّهِ ـ صلى الله عليه وسلم ـ زُوَّارَاتِ الْقُبُورِ ‏.‏
Grade : Hasan (Darussalam)
English reference : Vol. 1, Book 6, Hadith 1575
Arabic reference : Book 6, Hadith 1642


It was narrated from ‘Abdur-Rahman bin Hassan bin Thabit that his father said:
“The Messenger of Allah (ﷺ) cursed women who visit graves.”
حَدَّثَنَا أَبُو بَكْرِ بْنُ أَبِي شَيْبَةَ، وَأَبُو بِشْرٍ قَالاَ حَدَّثَنَا قَبِيصَةُ، ح وَحَدَّثَنَا أَبُو كُرَيْبٍ، حَدَّثَنَا عُبَيْدُ بْنُ سَعِيدٍ، ح وَحَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ خَلَفٍ الْعَسْقَلاَنِيُّ، حَدَّثَنَا الْفِرْيَابِيُّ، وَقَبِيصَةُ، كُلُّهُمْ عَنْ سُفْيَانَ، عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عُثْمَانَ بْنِ خُثَيْمٍ، عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ بَهْمَانَ، عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ حَسَّانَ بْنِ ثَابِتٍ، عَنْ أَبِيهِ، قَالَ لَعَنَ رَسُولُ اللَّهِ ـ صلى الله عليه وسلم ـ زُوَّارَاتِ الْقُبُورِ ‏.‏
Grade : Hasan (Darussalam)
English reference : Vol. 1, Book 6, Hadith 1574
Arabic reference : Book 6, Hadith 1641
Muhamed prokleo žene koje posjećuju grob i one koji stavljaju lampice na grob.

Quote:
It was narrated that Ibn Abbas said:
"The Messenger of Allah cursed women who visit graves, and those who take them as Masjid and put lamps on them."
أَخْبَرَنَا قُتَيْبَةُ، قَالَ حَدَّثَنَا عَبْدُ الْوَارِثِ بْنُ سَعِيدٍ، عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ جُحَادَةَ، عَنْ أَبِي صَالِحٍ، عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ، قَالَ ‏:‏ لَعَنَ رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم زَائِرَاتِ الْقُبُورِ وَالْمُتَّخِذِينَ عَلَيْهَا الْمَسَاجِدَ وَالسُّرُجَ ‏.‏
Reference : Sunan an-Nasa'i 2043
In-book reference : Book 21, Hadith 227
English translation : Vol. 3, Book 21, Hadith 2045
Muhamed dobio dozvolu od Alaha da posjeti majčin grob, gdje je plakao s ostalim muškarcima. Tražio je od Alaha da li smije moliti oproštaj za majku, ali mu to Alah nije dozvolio (?).

Quote:
Abu Huraira reported:

The Apostle of Allah (ﷺ) visited the grave of his mother and he wept, and moved others around him to tears, and said: I sought permission from my Lord to beg forgiveness for her but it was not granted to me, and I sought permission to visit her grave and it was granted to me so visit the graves, for that makes you mindful of death.

حَدَّثَنَا أَبُو بَكْرِ بْنُ أَبِي شَيْبَةَ، وَزُهَيْرُ بْنُ حَرْبٍ، قَالاَ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ عُبَيْدٍ، عَنْ يَزِيدَ بْنِ كَيْسَانَ، عَنْ أَبِي حَازِمٍ، عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ، قَالَ زَارَ النَّبِيُّ صلى الله عليه وسلم قَبْرَ أُمِّهِ فَبَكَى وَأَبْكَى مَنْ حَوْلَهُ فَقَالَ ‏ "‏ اسْتَأْذَنْتُ رَبِّي فِي أَنْ أَسْتَغْفِرَ لَهَا فَلَمْ يُؤْذَنْ لِي وَاسْتَأْذَنْتُهُ فِي أَنْ أَزُورَ قَبْرَهَا فَأُذِنَ لِي فَزُورُوا الْقُبُورَ فَإِنَّهَا تُذَكِّرُ الْمَوْتَ ‏"‏ ‏.‏
Reference : Sahih Muslim 976 b
In-book reference : Book 11, Hadith 135
USC-MSA web (English) reference : Book 4, Hadith 2130
(deprecated numbering scheme)

Zadnje uređivanje Nepoznati : 26.08.2016. at 14:18.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 18:27   #5097
Problemi sa postojećim zakonom za slučajeve silovanja.
Nisam stigao ranije pisati na ovu temu koju je Hlebyn otvorio a vezano za zakon o silovanju.

Problem s ovim zakonom koji je izrazito evidentan u pojedinim muslimanskim zemljama, proističe iz razloga kojeg sam ranije spomenuo:
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Kopiranje zakona (bez prilagodbe) iz prošlosti bi u sadašnjem vremenu moglo stvoriti probleme. Ulaženje u srž zakona tj. njegove intencije i iznalaženje riješenja koja odgovaraju našem dobu je pravo riješenje - jer ne odstupa se od vjerskih izvora (što je važno ukoliko želim da večina poštuje te zakone) a ne slijede se ili ne kopira se nešto što za današnje vrijeme nije praktično.
Ovaj propis je uređen klasičnim islamskim pravom u vremenu kad od forenzike ni "F" nije bilo. Nastojalo su se spriječiti neosnovane optužbe silovanja, što je u odsustvu forenzičkih dokaza bilo sasvim moguće. Ovakom odlukom islamskih pravnika, žene koje su istinski bile žrtve silovanja imale su nepovoljnu startnu poziciju jer su morali bez imalo sumnje dokazati da se radilo o silovanju a ne o preljubništvu.

Ukoliko ima znakova nasilja, korištenje oružja i sl... slučaj ne bi potpadao pod zina, nego pod razbojništvo, i onda se u skladu s tom kategorijom procesuira kao bilo koji drugi prekršaj (ne traže se isključiv 4 svjedoka).

Kad bi u sadašnje vrijeme i sa sadašnjim (opštim i naučno-znanstvenim) znanjem islamski učenjaci iz prošlosti definirali ovaj zakon, sigurno ne bi tražili 4 svjedoka.

Zašto se još uvijek stari zakon primjenjuje?
1. Šerijat u muslimanskim zemljama se ne primjenjuje niti "razvija" s namjerom koju su imali prvotni muslimani - pravda. Šerijat se u današnjim muslimanskim zemljama pod DIKTATORIMA primjenjuje samo da bi imali neki vid legitimnosti, kao čuvari BOŽIJEG ZAKONA, povezanosti sa minulim vremenima i sl.

Islamskom pravu je prirodan i inherentan razvoj sukladno vremenu. U današnje vrijeme šerijat se vrlo malo ili nimalo ne razvija - zavisno od oblasti koju uređuje.

Dakle prvi problem je što se islamski zakon ne razvija pod diktatorskim režimima, jer nema dovoljno interesa da se napravi iskren intelektualni napor u tom pravcu. Samo se održaje "status quo", i što manje da se "talasa".

Pisao sam prije o ovom problemu:
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Problem KSA, a i mnogih drugih država (izuzev Irana, to je druga priča) koje se baziraju ili imaju šerijatske zakone je što se dodvoruju narodu koji gaji pozitivne osjećaje prema tom zakonu, i išćekuju vrijeme da se ponovo po tom zakonu živi. Potpuno odbacivanje šerijatskog zakona, ili islama nije se pokazalo kao dobar potez za vladare (Iran, Afganistan), poučeni tim lošim iskustvima nije bilo druge nego udovoljiti muslimanskim masama tako što će im se baciti prašina u oči.

Tako da priča Saud kraljevske porodice kako oni žele modernizaciju ali neće narod, donekle stoji i da ih nije strah da se taj narod ne digne portiv njih, davno bi on pozapadnjačili KSA (naravno to ne bi bio prirodan proces kao što nije bio ni u Turskoj). Ovako, lafo ima šerijata a nema ga jer se ne primjenjuje u potpunosti - fale dvije glavne komponente a to je pravednost i jednakost sviju pred tim zakonom (bez obzira na položaj, status, rodbinske veze i sl.).
A evo i praktično kako se to radi: Kako muslimanske vlade nameću neznanje

2. Drugi problem je sa ratom poharanim zemljama koje iz praha i pepela pokušavaju sagraditi društvo bazirano na islamskim principima i islamskom zakonu - šerijatu. Ratom iscjeđeno društvo najčešće ni nema intelektualnih i akademskih kapaciteta za takvo što. Zatim nema ni istaknutih muslimanskih zemalja od kojih mogu kopirati primjenu šerijata, a ako i kopiraju nisu u nekoj Bog zna prednosti jer ni njihovi zakoni nisu nešto odmakli sa razvojem (vidi prvi problem). Stoga posegnu za klasičnim islamskim pravom i zakonima koje implementiraju (zbog nedostatka znanja) po principu "copy/paste". Zakone i propise stare po nekoliko stotina godina!

3. Konzerviranje a ne razvijanje. Ovaj problem je prepoznat od mnogih islamskih mislilaca i reformatora kao glavni problem stagnacije muslimana i islamske misli. Umjesto da se kao prethodnici suoče sa aktuelnim problemima i voćeni islamskim principima nude riješenja koja će biti od koristi društvu, današnji muslimanski intelektualci samo citiraju prijašnje učenjake razvijajući nekakav kult.

Riješenje?
1. Što se tiče ovog zakona konkretno, pod hitno mora biti izvršten iz kategorije koja se bavi preljubništvom i svrstati među kriminalna djela ili zasebnu kategriju.

2. "Četiri svjedoka" - nauka koja se bavi intencijama šerijata (arap. meqasidu el-šeri'a) nalazi da smisao traženja "četiri svjedoka" nije broj svjedoka nego sigurnost i pouzdanost prilikom potvrđivanja određenih (krivičnih) djela tokom sudskog procesa. U prijevodu značenja: u današnje vrijeme snimci siguronosnih kamera, forenzička obrada, DNA nalaz i sl. su dovoljni za dokazivanje kao "četiri svjedoka" (Intencije Šerijata, str. 194).

Na stranu gore sve spomenuto, pokušao sam steči dojam koliko današnjim ženama muslimankama ovaj propis stvarno predstavlja poteškoću, odnosno nepravdu a koliko je to izvikano u medijima. Ovdje su pojedine forumske kolege, cinično i podrugljivo, prebdbacivali da žena silovanje može dokazati jedino ako je bila zatvorena u svojoj kući i bla bla.

Što je društvo razvijenije i stabilnije, to žena ima manje problema dokazati zločin silovanja. U Jordanu recimo našao sam nekoliko slučajeva gdje je silovatelj blizak član porodice (djed ili otac) ali je zločin dokazan i počinioc osuđen.

Nisam imao vremena, ali može se kopati po arapskim njews portalima i tražiti izvještavanja o slučajevima silovanja i vidjeti kakvi su ishodi bili (bilo bi zanimljivo imati "bazu" takvih izvještaja).

U zemljama gdje je inaće stanje građana odnosno života nisko, sistem pati od korupcije, siromaštva... to su šanse za pravdu za žrtvu silovanja manje. Primjer nesretne Sana, djevojčice iz Pakistana koja je silovana i ubijena. Ona je prodata s 11 godina za određenu mjesečnu sumu novca. U Pakistanu postoji velik problem sa iskorištavanjem djece za rad i trgovanje djecom (kao radnim robljem). Samim tim, djeca iz ove kategorije su više podložna nepravdama, a zbog društvenog statusa vlada gotovo da nema volje da krivično goni počinitelje.

The unending plight of child domestic workers in Pakistan

Da zaključim, žene muslimanke definitivno imaju problema sa zakonom o silovanju (ovakvim kakav jeste), pitanje je samo koliko ga imaju - a to zavisi od toga gdje žive: Afganistan, Pakistan, Indija, Saudijska Arabija, Emirati, Kuvajt, Jordan... poredano od goreg ka boljem.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 22:12   #5098
@Palenholik, to ti je dakle zaključak za žene muslimanke ... ali zašto u tom zaključku nisi ni spomenuo Egipat?

Naime u Egiptu, koji ima veliku kršćansku manjinu, čest je slučaj silovanje upravo kršćanki, kao uvod u
prisilnu udaju za muslimana i prevođenje u Islam,što je osobito istaknuto u ovom članku Marte Petronsillo:
http://www.comitatoatlantico.it/en/s...-muslim-world/
na kojeg sam upozorio na stranici 249.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2016., 06:27   #5099
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Užas jedan!

cut
- vjerovjesnik "sallallahu 'alayhi wa sallam" (to je valjda kićena fraza za Muhameda) zabranio je ženama sudjelovanje u pogrebnoj povorci
- kako je izjavio i da je većina stanovnika pakla ŽENE, onda to niti ne treba čuditi. Valjda bi tu prigodu iskoristile za zavođenje čednih svetih muškića?


... i k tome još mrtvih..
..jadni muslimanski muškarci,njih se dakle i mrtve može zavesti,dakle toliko su slabi i povodljivi...
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2016., 06:39   #5100
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
@Palenholik, to ti je dakle zaključak za žene muslimanke ... ali zašto u tom zaključku nisi ni spomenuo Egipat?

Naime u Egiptu, koji ima veliku kršćansku manjinu, čest je slučaj silovanje upravo kršćanki, kao uvod u
prisilnu udaju za muslimana i prevođenje u Islam,što je osobito istaknuto u ovom članku Marte Petronsillo:
http://www.comitatoatlantico.it/en/s...-muslim-world/
na kojeg sam upozorio na stranici 249.
vanbracni odnos je jedan od najvecih grijeha, a silovanje to dodatno uvecava i nista ne mijenja sto se radi o krscankama - dakle to sto ti muslimani, makar i cesto, rade je jedan od najvecih grijeha.

dodatno tome uvecava ernormno grijeh sto to zataskavaju navodnim prevodjenjem u islam - nema prevodjenja u islam na silu jer Allah prima samo iskrena djela a u prisili nema iskrenosti. oni ponizavaju Allah sto nekoga na silu uvode u islam - jer da je Allah htio mogao nas je sviju napraviti muslimanima...
__________________
ja sam Bošnjak, vjeroispovjest mi je islamska, a jezik bosanski
Bosanski Zmaj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:14.