Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Klub knjige

Klub knjige Čitajmo zajedno

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2014., 12:28   #61
mene jako smeta što se neka djela stereotipno trpaju u nekakve dobne ladice. pa je tako ova knjiga "tipično tinejdžerska". ja ne mogu pouzdano tvrditi kako bih ju ja doživio da sam ju čitao u tim godinama, ali mi se čini da ona ne bi ostavila onakav dojam kakav je ostavila kad sam ju čitao, a to je bilo na faksu, s nekih 25 godina (sad mi je 30). možda je to zato što te moje tinejdžerske dvojbe, lutanja, potrage nisu bile previše nalik tim holdenovim,tj. više sam ga shvatio s 25 godina. zapravo mislim da mi se kao tinejdžeru ta knjiga ne bi uopće dopala jer se ja tada, za razliku od većine ili tog nekog stereotipa da je to većina, nisam palio ni na kakvo buntovništvo i te sheme. općenito mi je glupa i pretenciozna ta riječ jer kakav ti možeš biti buntovnik s 16 ili 18 godina? možda među vama ima ekipe tih godina, možda se uvrijedite ali ja ću vam odgovoriti: nikakav. mislim, kakvo je to buntovništvo kad pobjegneš s fizike ili probušiš uho? dobro, ekipi u tim godinama se to možda čini vau, ali to je samo dokaz da su to mentalno još uvijek djeca i da nemaju previše jasnu sliku o tome što se sve u svijetu zbiva, kako je kompleksna priroda čovjeka itd.

ne bih ja rekao da je holden nekakav buntovnik. baš suprotno, više je nekakav samotnjak, introvert, čudak kako bi to danas rekli, onaj povučeni lik kojeg je svatko barem jednom imao u razredu tokom školovanja.

šta sam htio reći. to da je velika greška promotora književnosti (tko god oni bili: teoretičari, profesori, nakladnici) što književna djela trpaju u neke interpretativne niše, u ovom slučaju tu dobnu kvalifikaciju, jer to može dovesti do djelomičnog ili čak sasvim krivog shvaćanja i tumačenja djela. naime, šta, taj holden je pogubljen, on se traži, shvaća da odrasta, polako ulazi u svijet odraslih i sve je to ok, ali po mom iskustvu to je čak više priča za neke 20.-e pa možda čak i 30.-e, nego tinejdžerske godine. pogubljenost je obilježje čovjeka kao takvog i nije ekskluzivno rezervirano za te teen godine. tko ne vjeruje, neka pričeka i sam se uvjeri

govorim zbog onih mogućih situacija, npr. ja kad sam čitao knjigu s 25 godina, knjiga mi se svidjela i onda se sjetim da je to "tinejdžerska" knjiga pa pomislim, "jebote, šta sam ja toliko nezreo??"; i obratno, neki tinejdžer može uzeti tu knjigu u ruke, knjiga mu se ne svidi, ne prepozna se s holdenovim dilemama i onda pomisli "wtf, šta je to sa mnom, pa čuo sam da se svi identificiraju s tim likom??"

znači odjebite te etikete koje se lijepe nekim knjigama ili piscima (isto ono j. kerouac je pisac buntovnika i promašene generacije - šta sad, ako nisi buntovnik, ne možeš čitati kerouaca? bezveze; ili krleža je težak - šta je to naročito teško??) i tražite ono što vam paše, što vam se sviđa pa bila to književnost "za tinejdžere" ili "za umirovljenike".
leone.sb is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2014., 10:19   #62
Odlična knjiga. Holden je inteligantan, ali razmažen. On je zapravo snob. U biti je dobra osoba, ali nije nikada okusio neke "stvarne" probleme (bogati roditelji) i zato se opterećuje ljudima oko sebe i zato ima problema s jedinom obavezom u životu-školom.
Fleka bt is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 21:46   #63
Lovac u žitu

Ako želite iskreno knjigu lovac u žitu nisam procitala, namjeravam je jer sam cula da je odlicna i prema kratkom sadrzaju sa interneta mi se sviđa. sad je nastao problem, trebam napraviti strip na temu djela lovac u žitu. jel mi netko molim vas moze dati savjet u kojih bi 6 slicica mogla svrstati cijelu knjigu, sto na njima napisati i kako ga napraviit, molim vas, stvarno mi je bitno, hvala
kh71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 22:13   #64
Quote:
leone.sb kaže: Pogledaj post
mene jako smeta što se neka djela stereotipno trpaju u nekakve dobne ladice. pa je tako ova knjiga "tipično tinejdžerska". ja ne mogu pouzdano tvrditi kako bih ju ja doživio da sam ju čitao u tim godinama, ali mi se čini da ona ne bi ostavila onakav dojam kakav je ostavila kad sam ju čitao, a to je bilo na faksu, s nekih 25 godina (sad mi je 30). možda je to zato što te moje tinejdžerske dvojbe, lutanja, potrage nisu bile previše nalik tim holdenovim,tj. više sam ga shvatio s 25 godina. zapravo mislim da mi se kao tinejdžeru ta knjiga ne bi uopće dopala jer se ja tada, za razliku od većine ili tog nekog stereotipa da je to većina, nisam palio ni na kakvo buntovništvo i te sheme. općenito mi je glupa i pretenciozna ta riječ jer kakav ti možeš biti buntovnik s 16 ili 18 godina? možda među vama ima ekipe tih godina, možda se uvrijedite ali ja ću vam odgovoriti: nikakav. mislim, kakvo je to buntovništvo kad pobjegneš s fizike ili probušiš uho? dobro, ekipi u tim godinama se to možda čini vau, ali to je samo dokaz da su to mentalno još uvijek djeca i da nemaju previše jasnu sliku o tome što se sve u svijetu zbiva, kako je kompleksna priroda čovjeka itd.

ne bih ja rekao da je holden nekakav buntovnik. baš suprotno, više je nekakav samotnjak, introvert, čudak kako bi to danas rekli, onaj povučeni lik kojeg je svatko barem jednom imao u razredu tokom školovanja.

šta sam htio reći. to da je velika greška promotora književnosti (tko god oni bili: teoretičari, profesori, nakladnici) što književna djela trpaju u neke interpretativne niše, u ovom slučaju tu dobnu kvalifikaciju, jer to može dovesti do djelomičnog ili čak sasvim krivog shvaćanja i tumačenja djela. naime, šta, taj holden je pogubljen, on se traži, shvaća da odrasta, polako ulazi u svijet odraslih i sve je to ok, ali po mom iskustvu to je čak više priča za neke 20.-e pa možda čak i 30.-e, nego tinejdžerske godine. pogubljenost je obilježje čovjeka kao takvog i nije ekskluzivno rezervirano za te teen godine. tko ne vjeruje, neka pričeka i sam se uvjeri

govorim zbog onih mogućih situacija, npr. ja kad sam čitao knjigu s 25 godina, knjiga mi se svidjela i onda se sjetim da je to "tinejdžerska" knjiga pa pomislim, "jebote, šta sam ja toliko nezreo??"; i obratno, neki tinejdžer može uzeti tu knjigu u ruke, knjiga mu se ne svidi, ne prepozna se s holdenovim dilemama i onda pomisli "wtf, šta je to sa mnom, pa čuo sam da se svi identificiraju s tim likom??"

znači odjebite te etikete koje se lijepe nekim knjigama ili piscima (isto ono j. kerouac je pisac buntovnika i promašene generacije - šta sad, ako nisi buntovnik, ne možeš čitati kerouaca? bezveze; ili krleža je težak - šta je to naročito teško??) i tražite ono što vam paše, što vam se sviđa pa bila to književnost "za tinejdžere" ili "za umirovljenike".
Slazem se s ovim sto si napisao. Meni isto nisu bile zanimljive neke stvari u srednjoj skoli koje me sada zaokupljaju kada sam stariji. Nije da ih tada nisam shvacao, vec sam razmisljao na drugaciji nacin i imao sam druge prioritete.
aleum is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2015., 19:39   #65
Quote:
leone.sb kaže: Pogledaj post
zapravo mislim da mi se kao tinejdžeru ta knjiga ne bi uopće dopala jer se ja tada, za razliku od većine ili tog nekog stereotipa da je to većina, nisam palio ni na kakvo buntovništvo i te sheme. općenito mi je glupa i pretenciozna ta riječ jer kakav ti možeš biti buntovnik s 16 ili 18 godina? možda među vama ima ekipe tih godina, možda se uvrijedite ali ja ću vam odgovoriti: nikakav. mislim, kakvo je to buntovništvo kad pobjegneš s fizike ili probušiš uho? dobro, ekipi u tim godinama se to možda čini vau, ali to je samo dokaz da su to mentalno još uvijek djeca i da nemaju previše jasnu sliku o tome što se sve u svijetu zbiva, kako je kompleksna priroda čovjeka itd.

ne bih ja rekao da je holden nekakav buntovnik. baš suprotno, više je nekakav samotnjak, introvert, čudak kako bi to danas rekli, onaj povučeni lik kojeg je svatko barem jednom imao u razredu tokom školovanja.

.
Tocno, "dobne ladice" su glupost samo takva.

Citao sam tu knjigu na faksu paralelno s 9 prica (konketno Za esme) i skuzio da se narednik X nakon sloma zivaca u posve drugom okruzenju i s 30 godina vlada poput Holdena s 18, rijecju da je to autor osobno, samotnjak, introvert i cudak (a godine su nebitne).
__________________
force majeure
Gustowny is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 16:42   #66
Po meni knjiga ima veliku pouku i veliki značaj,jer se kroz glavni lik Holdena prožima to pitanje samog pojedinca i njegovog odnosa prema svjetu.
Ko god adolosenciju i mladalačko doba glavnog lika pokuša da uzme kao diskreditujuću činjenicu za samo dijelo,debelo griješi jer kao prvo sam Holden nije klasičan tinejdžer (pa u knjizi se pominju i drugi tinedjžeri i oni su drugačiji od Holdena,zapravo većinom se pominju oni malo jamo reći drugačiji kao što je Ekli-koji je još zatvoreniji od Holedna i snob,zatim Stadler-klasični ženskaroš,zatim onaj dječak što je skoči kroz prozor jer nije htio povući rijeć što je rekao o nekom liku pa su došli da ga muče) a kao drugo asdolosencija i jeste period kada se najviše formiramo kao ličnosti te je taj prikaz naboli pogotvo u tim godinama oko 16-17,koji jeste jedan najpresudniji period.

Stil knjige odgovara samom događanju,jer nema neke naroičite radnje,smisla,nekog konačnog zavšretka i to je neka po meni aluzija na život koja se može izvući jer sam život svakog pojedinca tako zavšrava kao da nikada nije ni imao ni početak ni kraj.

Za glavnog lika Holdena bi se mogle pvući određene paralele sa određenim poremećajima ličnosti (granični i biopolarni) jer on nije ničim zadovoljan a u stvari to je sve projekcija samosvjesnosti samog sebe koju on ne može da prizna sebi,bar ne u konačnom smislu nego samo u odovjenim refleksijama.

U jednom navodu sam Holden na početku kaže da ne voli kada ljudi nešta ponavljaju dva puta,a on samo to radi kroz cijelu knjigu.Dalje Stadlera naziva perveznjakom a i sam kasnije prizna da ima perverznih misli,dok Eklija kudi jer je nevin a i sam je nevin.
Njegove misli su previše lutajuće i on ne može da ih koristi.Po meni ima veliki broj emocija koje ne može da kontroliše jer je previše samosvjestan i želi da bude drugčiji od drugih,ali koliko god to pokušavao on to ne može da učini jer si uvjek kao i drugi u negativnom smislu,jer relativno možeš biti bolji ali to je samo relativno.Sve ovo kod Holdena se nalazi u nekom potsvjesnom obliku i ono želi da probije u svijest,i tu nastaje do te amoritzacije i njegovih buntovništva što nije ništa drugo nego li buntovništvo protiv samog sebe.

Knjiga je po meni odlična i za ono što želi prikazati i na koji način uz dozu spontanosti ni preduga ni prekratka.Stil je takođe ok.

Pisac je logično sebe ugradio u lik,jer svaki lik je izraz ličnosti njegovog stvaraoca.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 18:41   #67
to je prva knjiga zbog koje sam zavolio književnost uopće. prije sam imao averziju prema knjigama. klasiČan hrvat "jebo knjige" mentalitet. i oda tada sam pročitao na HILJADE knjiga. nekako u moje doba kada sam to čitao ( 14-15 godina) otvorilo mi um za književnost. pun mladenačkog nemira, frustracije, neshvaćenosti i takve gluposti, spas sam pronašao u knjigama.
književnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 19:31   #68
Holdenu najvise odgovara dijagnoza PTSP-a.
http://www.scribd.com/doc/11567623/H...field-Analysis
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 02:32   #69
Već sam se uživila!
__________________
Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.
contra rationem is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 02:34   #70
Meni je knjiga super.
Citala sam je opet s 35 godina i smatram da je odlican prikaz tinedzerskih problema.
I nije populisticka i nije plitka a zanimkjova je i vrlo aktualna.
__________________
nikad se ne prepiri s budalom jer netko sa strane neće primijetiti razliku
venera_veritas is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2015., 19:49   #71
Quote:
venera_veritas kaže: Pogledaj post
Meni je knjiga super.
Citala sam je opet s 35 godina i smatram da je odlican prikaz tinedzerskih problema.
Mene nije dojmila.
Puno bolji prikaz 'tinejdžerskih problema' ima Mi djeca s kolodvora Zoo Christiane F.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2015., 12:30   #72
Očito da je Lovac u žitu doslovno razmišljanje samog pisca. Kao njegova duša.
To je on sebe opisao kako osječa.
Summer time is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2015., 17:26   #73
Lovca u žitu sam čitala poslije Krležinog Latinovicza. I tad mi je, nakon zahtijevnog Krleže, izgledala kao jedna od boljih knjiga. Radnja jednostavno teče, jednostavno štivo za razbibrigu. Nakon Krleže zaista dobro dođe.
ivaa09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2016., 18:54   #74
Gdje se moze skinuti dobar prijevod ove knjige? Hvala
bavarac6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 19:53   #75
Quote:
FeetF1 kaže: Pogledaj post
Mene nije dojmila.
Puno bolji prikaz 'tinejdžerskih problema' ima Mi djeca s kolodvora Zoo Christiane F.
nema tu usporedbe.
__________________
force majeure
Gustowny is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 14:05   #76
"Sto ljudi, sto ćudi" - reklo bi se i za komentare vezano uz ovu knjigu.

Ja sam ju čitala s 20 i nešto sitno godina i nije mi se svidjela, iako vidim da ju tu svi masovno hvalite. Nadam se samo da nije postala obavezna lektira. Ili je?
Mislim da može djecu samo naučiti rezignaciji, a ničem pozitivnom ili afirmativnom.
citateljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2021., 19:23   #77
Ono sto je zanimljivo jeste da je ovo jedna od dve knjige koje po misljenju kriticara imaju najbolji opis grada u istoriji (druga je Veliki Getsbi, isto o Njujorku). A sama knjiga polarizuje ljude, ili je mnogo vole ili je nimalo ne vole.
Aporia94 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2021., 13:39   #78
Pročitala na hrvatskom i na engleskom - fenomenalna knjiga Volim Holdenovu drskost
Depeche E. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2021., 16:04   #79
DZONI

Quote:
xibalba kaže: Pogledaj post
Uh, s ovim se ne bih složila. Ako se ne varam, današnji tinejdžeri većinom čitaju - ako uopće i čitaju - naslove vrlo upitne literarne vrijednosti koji se prodaju po 19,90 kn (razne krimiće i ljubiće) ili razne fantasy serijale o nadnaravnim bićima u kojima su glavni likovi srednjoškolke i vampiri/vilenjaci/anđeli/vukodlaci/demoni/itd. pa baš i ne vidim kako bi im (onima koji ne čitaju ništa osim lektire) čitanje takvih stvari maknulo Lovca s mjesta najbolje knjige.

Lovac u žitu nije bez razloga već 60 godina tolikom broju mladih ljudi tako dobar. Niti ga se bez razloga uvršta na razne popise 100 najboljih romana prošloga stoljeća.
Ne da je koplje iznad toga što većina današnje mladeži čita nego nije ni u istoj kategoriji. Ni na istom planetu. Gotovo pa ni u istom svemiru.
ILI KAKO BO DZONI STULIC REKAO U PIJESMI " ai to sto citaju nista ne razumeju" knjiga je the best of the best jel ima tko iz grada SISKA?
fikipiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2023., 18:47   #80
Quote:
citateljka kaže: Pogledaj post
"Sto ljudi, sto ćudi" - reklo bi se i za komentare vezano uz ovu knjigu.

Ja sam ju čitala s 20 i nešto sitno godina i nije mi se svidjela, iako vidim da ju tu svi masovno hvalite. Nadam se samo da nije postala obavezna lektira. Ili je?
Mislim da može djecu samo naučiti rezignaciji, a ničem pozitivnom ili afirmativnom.
Knjiga je dio lektire oduvijek..
I mislim da si promašila smisao čitanja te knjige.
Radi se o jednom od glavnih predstavnika proze u trapericama... tj. Selinger je začetnik takve proze koja je u hrv bila jako popularna 60ih i 70ih godina. Djeca bi trebala citati sve kako bi razvili kritičko promišljanje i kako bi imali uvid u pojedinacna vremenska razdoblja.

Zamisli...
Panj0 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:09.