Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2011., 12:45   #281
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
To je večeras. Jel' se zna u koliko je sati vrhunac meteorske kiše? Budem pokušao uslikati kojeg. Imaš kakvih osnovnih prijedloga za fotografiranje?

Edit : aha, vidim na linku kad je vrhunac, to bi trebalo biti oko 20h...taman.
Sorry, nisam gledao forum. No za ubuduće - meteori su jako brzi pa je potrebno staviti što veću osjetljivost na aparatu i skroz otvoriti objektiv kako bi se uspio uhvatiti trag svjetlosti. Duljina ekspozicije nije bitna, u principu ju stiš tako da ti svjetlosno onečišćenje ne "pojede" zvijezde i ne uništi previše nebo.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2011., 09:19   #282
Ulovih samo jednog malog

Ali evo, 21.10 dolaze orionidi pa možda bude više sreće.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2011., 20:34   #283
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Ali evo, 21.10 dolaze orionidi pa možda bude više sreće.
Teško, oni imaju ZHR 10-20 ako se dobro sjećam..ali valja probati
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 23:45   #284
svakako je zanimljivo da je pao jos jedan satelit
ROSAT pao u Indijski ocean i nije nikoga pogodio
Melron is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 16:52   #285
The Geomagnetic Storm at Perry Lake, Kansas
__________________
I'll make your heart smile...
0merta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2011., 17:38   #286
hmm

zasto je rub aurore tako nisko u americi, skoro do floride a u europi tek samo do vrha nizozemske hmm
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 14:55   #287
Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
hmm

zasto je rub aurore tako nisko u americi, skoro do floride a u europi tek samo do vrha nizozemske hmm
Zato jer je sjeverni magnetski pol u Sjevernoj Americi i to dobrih 10tak stupnjeva od geografskog pola
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 17:23   #288
Na monitoru piše da će ruski satelit pasti noćas i da će biti vidljiv iz Hrvatske. Zna netko kada i u kojem smjeru da gledam?
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 10:32   #289
Quote:
Johnny B. kaže: Pogledaj post
Na monitoru piše da će ruski satelit pasti noćas i da će biti vidljiv iz Hrvatske. Zna netko kada i u kojem smjeru da gledam?
Pao je iznad Atlantika. Na žalost nije moguće unaprijed točno predvidjeti mjesto pada satelita, ali da, bilo b ga moguće vidjeti iz Hrvatske da je kojim slučajem sagorio iznad nas.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2012., 11:18   #290
Znači, ipak nije bio vidljiv kod nas.
Još da se barem nisam jučer smrzavao vani blejeći u nebo...

BTW. jeli jučer cijeli izgorio, ili se izgaranje pojedinih dijelova događalo i proteklih noći? Pitam zato jer sam neki dan navečer vidi nešto kao "zvijezu padalicu", pa me interesira jeli to mogao biti neki dio odlomljen sa satelita ili je bio meteorit.
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 14:15   #291
Quote:
Johnny B. kaže: Pogledaj post
BTW. jeli jučer cijeli izgorio, ili se izgaranje pojedinih dijelova događalo i proteklih noći? Pitam zato jer sam neki dan navečer vidi nešto kao "zvijezu padalicu", pa me interesira jeli to mogao biti neki dio odlomljen sa satelita ili je bio meteorit.
Cijeli je izgrio u trenutku ulaska u atmosferu. To bi otprilike ovako izgledalo. Ono što si vidio je obični meteor.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2012., 18:10   #292
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Cijeli je izgrio u trenutku ulaska u atmosferu. To bi otprilike ovako izgledalo. Ono što si vidio je obični meteor.
Zahvaljujem na linku
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 07:14   #293
nitko nije pisao, jutros je bio tranzit Venere ispred sunca.

Interesiralo me da li se to moglo vidjeti u kombinaciji maska za varenje + dalekozor?

Htio sam probati samo sa maskom, ali sam imao borbu sa cuckima pa sam zaboravio.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 07:43   #294
Quote:
CottonEyeJoe kaže:
Interesiralo me da li se to moglo vidjeti u kombinaciji maska za varenje + dalekozor?
Na Nasinoj stranici piše da staklo na maski za varenje treba biti najmanje 14 nečega. Ne znam čega, no mjeri nekakvu propusnost stakla.
Dakle, moglo se vidjeti s tom kombinacijom.
__________________
ON OTHER SKIN_
black1888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 08:55   #295
Quote:
black1888 kaže: Pogledaj post
Na Nasinoj stranici piše da staklo na maski za varenje treba biti najmanje 14 nečega. Ne znam čega, no mjeri nekakvu propusnost stakla.
Dakle, moglo se vidjeti s tom kombinacijom.
damn, koji je to osječaj za nas koji znamo kako funkcionira svemir - kad vidiš tako jedan planet kroz običnu masku za varenje.

I to propustih, prokleti psi.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 09:48   #296
Quote:
CottonEyeJoe kaže:
damn, koji je to osječaj za nas koji znamo kako funkcionira svemir - kad vidiš tako jedan planet kroz običnu masku za varenje.
I to propustih, prokleti psi.
I za nas koji ne znamo je bio također izniman osjećaj.

I da, šteta što si propustio. Sljedeću tranziciju nitko od nas neće doživjeti.
__________________
ON OTHER SKIN_
black1888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2012., 13:18   #297
Noćas s ekipom sjedimo na Jarunu, na plaži i pričamo. Odjednom na južnoj strani, u visini, pojavi se svjetlo koje je u maximumu sjajilo kao najsjajnija zvijezda, to nešto se kretalo brzinom malo većom nego satelit, presporo za zvijezdu padalicu, previsoko za avion s uključenim svjetlima za slijetanje, prebrzo i presjajno za satelit. Intenzitet svijetla je bio u početku slabiji, nakon 2-3 sekunde jači. I onda je nestalo iza oblaka. Koja šteta.
Ja i prijatelj smo vidli, ostalih 3 nisu.
Brzo sam na mobitelu uključio flighradar24 da vidim da li ima aviona oko nas u zraku, ali u krugu od 100-tinjak km nije ih bilo. Uključio sam i GoSatWatch da vidim da li je to bio neki satelit ili ISS, ali nisu ni oni bili...
0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2012., 12:38   #298
meteor kod Crikvenice

Evo, nešto zanimljivo za naše zvjezdoznance.

http://znano.st/znanost-svemir-i-vri...andromedi/674/
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2012., 19:34   #299
Quote:
0404 kaže: Pogledaj post
Ja i prijatelj smo vidli, ostalih 3 nisu.
Brzo sam na mobitelu uključio flighradar24 da vidim da li ima aviona oko nas u zraku, ali u krugu od 100-tinjak km nije ih bilo. Uključio sam i GoSatWatch da vidim da li je to bio neki satelit ili ISS, ali nisu ni oni bili...
Uh ja tek sad ovo vidim To što ste vidjeli je definitivno bio bljesak Iridium satelita. Preleti Iriduma se mogu vidjeti na Heavens Above webu - link je za Zagreb, treba upisati točno mjesto u kojem živite. Ponekad je samo par km razlike dovoljno da bljesak bude spektakularan ili samo tako-tako.

Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Evo, nešto zanimljivo za naše zvjezdoznance.

http://znano.st/znanost-svemir-i-vri...andromedi/674/
Je, samo treba taj kamenčić i naći...iako neki imaju sreće i padne im na glavu

Nego, što se tiče "skorih i zanimljivih pojava", na svom webu sam započeo rubriku o pregledu nekih nebeskih zanimljivosti za naredni mjesec. Napisao sam članak za studeni, pa pogledajte. Ništa pretenciozno, a moguće da sam nešto i preskočio pa ako ima kakvih prijedloga vičite da ubacim.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 06:19   #300
Postoji mogućnost da će 2014. godine komet udariti u - Mars! Za sad još nema dovoljno podataka (komet je tek nedavno otkriven) da se bilo što može sa sigurnošću tvrditi..vjerojatnost je iznimno mala, ali postoji.

Nakon bolida u Rusiji, bilo bi sjajno vidjeti kakvu stvarnu štetu može na terestričkom planetu napraviti tijelo dimenzija par km, a da nije Zemlja.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:12.