Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2015., 10:11   #961
Quote:
WORlock kaže: Pogledaj post
Moras placati doprinose za mirovinsko i zdravstveno (20+15%) jos jednom. Uzima se prosjecna placa u djelatnosti kojom se bavis, mnozi se sa koeficijentom 0.65 i od toga se zaracunavaju gore navedena davanja. Mjesecno placas predujam poreza (ovisi o djelatnosti) i harac za Obrtnicku komoru (100kn). Tvoja tvrtka treba dati potvrdu o uplacivanju doprinosa iz place i izraziti suglasnost o obavljanju djelatnosti. To moze biti vrlo nezgodno jer kod mene u ugovoru pise da ne mogu obavljati djelatnosti kojima se bavi moj poslodavac.
Troskovi otvaranja su onoliko kolioko je vec navedeno.

Jedina svijetla tocka je to sto se govori da su doprinosi koji se uplacuju - samo predujam doprinosa i da se mogu vratiti ako su preplaceni? Odgovor na to pitanje ja vec dugo cekam na ovom forumu jer mi nitko ne moze objasniti kako ce funkcionirati taj mehanizam. Thread:
http://www.teme.org/showthread.php?s=&threadid=4719

Vrlo slican problem imam i ja i mislim da sam odustao od legalnog nacina poslovanja jer mi se ne isplati, bar ovaj u obliku obrta. U zadnje vrijeme vise razmisljam o otvaranju trgovackog drustva - d.o.o.

O prekrasna nasa drzavo koja potices poduzetnistvo! Cemu li samo sluzi ono jebeno ministarstvo za obrt i malo poduzetnistvo koje na WEB stranicama hvali samo sebe, a ne pruza nikakve informacije za potencijalne poduzetnike. Jebe se meni za njihovu suradnju sa svabama, za njihove planove i programe do 2067 godine, za interview sa njihovim sefom i ostala sranja. To su paraziti koje mi hranimo i koje cemo jos vise hraniti ako samo zakoracimo u neko poduzetnistvo.
Malo sam zastranio, ajd pozdrav...

Nemaš ti pojma o životu. Svugdje u svijetu nemožeš otvoriti ili pokrenuti firmu bez novca ,da je to tako lako moj prijatelju svi bi bili milioneri.

A da ti hoćeš i znaš radit našo bi ti već načina da to ostvariš.

Ja sam otvorio obrt bez po muke
Ivan CH is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 10:14   #962
Quote:
;203173 kaže:
manager, jebeš državu koja mi ne dopušta da radim ako nemam love za otvoriti obrt. zašto ne mogu postati pravna osoba nekom jednostavnom deklaracijom, nego moram pljunuti pitajbogakoliko para? ako država hoće zarađivati na meni - nek mi uima od zarade, a ne od novca koji još ne postoji!

serem se na naš pravni sustav


Pa koja će ti država dozvolit da radiš i otvaraš obrt ako nemaš love.

Prošlo je vrijema Sanadera i Hercegovaca koji su kupovali firme i sve ostalo za 1 kunu ..............
raspitaj se kod njih u Remetincu možda ti oni posude ili daju lovu da možeš radit
Ivan CH is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 10:20   #963
Ljudi vi morate znati da se ništa ne može bez love pa tako ni obrt otvoriti.
A kao što su rekli taj tvoj uloženi novac služi tebi kao vlasniku firme da posluješ što uspješnije a ne za državu. Ali moraš da znaš šta su tvoja prava a šta obaveze.
Ivan CH is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 11:56   #964
Kažu mi da ne mogu otvoriti obrt ako mislim raditi s djecom?! Jel to ozbiljno tako ili?! Ja bih se bavila podukom stranih jezika - za klince i za odrasle, i kaže mi neke teta iz fine da mogu registrirati samo poduku za odrasle, jer obrti ne smiju raditi s maloljetnicima. Zna netko nešto o tome?
chambao is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 17:34   #965
Prvi glas da ne smiju.. pa imaš dadilje recimo https://solo.com.hr/blog/dadilje-dob...voriti-obrt/14 Možda moraju imati dodatnu edukaciju ili sl.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 17:42   #966
I ja to gledam iz tog ugla, kao vezani i nevezani obrt.
Moraš imati određenu struku za određene obrte, a ako ne otvaraj d.o.o.!
To je tako kod svih vezanih obrta...
Nema mi nekako veze - u pitanju su djeca pa ne može obrt
__________________
Sve dobro svakome, ništa lošeg nikome............
Bad Robot is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 20:55   #967
Quote:
chambao kaže: Pogledaj post
Kažu mi da ne mogu otvoriti obrt ako mislim raditi s djecom?! Jel to ozbiljno tako ili?! Ja bih se bavila podukom stranih jezika - za klince i za odrasle, i kaže mi neke teta iz fine da mogu registrirati samo poduku za odrasle, jer obrti ne smiju raditi s maloljetnicima. Zna netko nešto o tome?
Tako je, ne možeš...tj.možeš ali moraš napraviti program, dobiti suglasnost ministarstva itd. uvjeti su ti kao i za vrtić...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 22:14   #968
Ma imam potrebnu struku, diplomu s faksa i mogu se baviti podučavanjem stranih jezika. Al ne kužim zašto ne s djecom? Jer ja ne moram raditi po nekom programu koje propisuje ministarstvo - mogu smisliti svoj neki program i metodu i po tome raditi.
I što ako se, npr., radi o instrukcijama? Ne mogu unapred napraviti neki program za to.
chambao is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 21:11   #969
U Uredu za gospodarstvo kažu da to nema nikakve veze - ako otvorim obrt za poduku, nije odraničeno samo na punoljetne. Eto, sad ti znaj, jedni kažu jedno, a drugi totalno suprotno.
chambao is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2015., 20:22   #970
Molim vas pomoć,
prijatelj mi je otvorio obrt točnije obrt za prijevoz putnika (autobusni) i zanima ga gdje se uplaćuju mjesečni doprinosi za mirovinsko i zdravstveno osiguranje i koliko točno koštaju jer svugdje pišu drugačije cifre'

Isto tako ga zanima gdje treba da odnese R1 račune koji su stavljeni na ime firme da se priznaju kao trošak?
sram te bilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 10:42   #971
Dobit će od porezne dopis s iznosima doprinosa i brojeve računa. Iznose ima i na stranicama HOKa. Račune knjiži knjigovođa i radi izvještaje koji se nose u poreznu.
Jarvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 10:46   #972
Quote:
sram te bilo kaže: Pogledaj post
Molim vas pomoć,
prijatelj mi je otvorio obrt točnije obrt za prijevoz putnika (autobusni) i zanima ga gdje se uplaćuju mjesečni doprinosi za mirovinsko i zdravstveno osiguranje i koliko točno koštaju jer svugdje pišu drugačije cifre'

Isto tako ga zanima gdje treba da odnese R1 račune koji su stavljeni na ime firme da se priznaju kao trošak?
Uplaćuje doprinose kao obrtnik:
774,44 kn - mirovinsko 1.stup
Državni proračun HR1210010051863000160
model HR68
poziv na broj 8214-OIB

774,44 kn -zdrav.osig.
Hrv. zavod za zdrav.osig. HR6510010051550100001
model HR68 poziv na broj 8478-OIB

258,14 kn -mirov.2.st.
Regos HR7610010051700036001
model HR68 poziv na broj 2046-OIB

87,77 kn - dopr.za zapošljavanje
Državni proračun HR1210010051863000160
model HR68
poziv na broj 8770-OIB

25,81 kn - ozljede na radu
Hrv.zavod za zdrav.osig HR6510010051550100001
mdel HR68 poziv na broj 8591-OIB

Ako obrtnik nema 2.stup onda uplaćuje samo u 1.stup 1.032,58 kn

Doprinosi se uplaćuju do 15.-og u mjesecu za prethodni mjesec i iznosi su fiksni.

Moj savjet je da nađe knjigovođu jer ne zna kud bi sa računima. Svi izdani i primljeni računi na obrt unose se u knjigu ulaznih i izlaznih računa i na temelju toga se radi knjiga primitaka i izdataka. Ne nose se nikud nego ih knjigovođa unosi i na kraju godine radi poreznu prijavu na temelju svih papira vezanih uz obrt.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 11:54   #973
Znači ne može ništa bez knjigovođe jer on bi to htio da sve sam napravi da uštedi koju kunu?

Obrt je otvoren sada krajem 8 mjeseca, a mirovinsko i zdravstveno mu je počelo teći od 1.9 znači li to da doprinose za 9 mjesec plaća idući mjesec odnosno do 15.10?
sram te bilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 12:01   #974
Može bez knjigovođe ako zna što i kako treba raditi.

Zaduženja za doprinose kreću odmah po prijavi u poreznu, mirovinsko i zdravstveno.
Jarvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 13:22   #975
Danas je 13.9, trebali li on uplatiti doprinose za 9 mjesec do 15.9 ili idući mjesec do 15.10.
Kolega konto12345 je napisao da se doprinosi plaćaju za prethodni mjesec.

Još me zanima za ove R1 račune postoji li zakonski rok do kada se oni trebaju knjižiti i taj izvještaj predati u poreznu?
sram te bilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2015., 22:48   #976
Pozdrav obrtnici

Ovako vidim da tu ima dosta ljudi koju žele otvorit obrt, pa s toga ako ima netko da možda želi otvorit stolarski obrt ali nema poslovni prostor, strojeve ili opremu neka se slobodno javi. Inače posjedujem stolarsku radionu 150m2 sjeverozapadna Hrvatska, full opremljena.. Pa ako ima neki stolar koji tek želi uči u taj posao slobodno se javite, pozz
glavomibradomja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 23:11   #977
Quote:
Bad Robot kaže: Pogledaj post
I ja to gledam iz tog ugla, kao vezani i nevezani obrt.
Moraš imati određenu struku za određene obrte, a ako ne otvaraj d.o.o.!
To je tako kod svih vezanih obrta...
Tako je, iako je ako se radi o ugostiteljskom obrtu, ta fora sa d.o.o. kako nebi morao prijaviti stručnu osobu sa školom/tečajem, došla kraju, bar dok se donese pravilnik. Jer u Zakonu o ugostiteljstvu NN 85/15 stoji da i obrti i firme moraju imati stručne osobe. Znači restorani/gostionice trebaju imati kuhara majstora ili kuhara SSS + 5 god staža do 1.7.1994. odnosno kuhar SSS ako se radi o objektima na otocima ili posebnoj drž. skrbi.
NuJerz2k1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 23:03   #978
Upravo otvaram obrt i naišao sam na jedan problem. Ako se radi o obrtu za čiju djelatnost ne treba poslovni prostor, da li je potrebno ovjeriti ugovor o najmu sa stanodavcem (moj roditelj) ili je moguće samo ovjeriti ugovor o najmu stana bez naknade? Čuo sam da porezna ne prizna ovaj ugovor o najmu bez naknade pa mi nije jasno zašto bi morao ovjeravati ugovor o najmu stana ako za njega stvarno ne plaćam nikakvu naknadu budući da ga roditelji naravno ustupaju na korištenje potpuno besplatno.
gut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2015., 10:01   #979
Koliko ja znam, ne trebaš niš ovjeriti.. Imaš tu ugovor kad se iznajmljuje prostor bez naknade https://solo.com.hr/blog/kako-otvori...omplikacije/28
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2015., 11:03   #980
Quote:
gut kaže: Pogledaj post
Upravo otvaram obrt i naišao sam na jedan problem. Ako se radi o obrtu za čiju djelatnost ne treba poslovni prostor, da li je potrebno ovjeriti ugovor o najmu sa stanodavcem (moj roditelj) ili je moguće samo ovjeriti ugovor o najmu stana bez naknade? Čuo sam da porezna ne prizna ovaj ugovor o najmu bez naknade pa mi nije jasno zašto bi morao ovjeravati ugovor o najmu stana ako za njega stvarno ne plaćam nikakvu naknadu budući da ga roditelji naravno ustupaju na korištenje potpuno besplatno.
Ako je djelatnost za koju ne treba posl.prostor nije potrebno sklapati nikakav ugovor o najmu. A inače, što se tiče ugovora o najmu bez naknade,iz osobnog iskustva znam da Porezna uprava sigurno to ne priznaje.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:14.