Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2008., 10:50   #41
Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
Sumnjam da će ikoga zanimati ozbiljnija rasprava po ovom pitanju, ali reda radi ovih dana sam saznala vijest da će u RH gostovati ugledni prof. teologije s Yale (jedan od 100. najutjecajnijih kršćanskih teologa današnjice) i ovih dana održati predavanjei na temu: Vjeruju li kršćani i muslimani u istog Boga?

P.S. ako nabavim audio zapis ili link stavim ga na net.
Hvala, to bi bilo super. Mada ja sam pokušala naglasiti da me zanima povijesno/arheološka strana priče o Allahu, a manje ova filozofiranja u prazno, prepirke oko Biblije i Kurana, bajke o Abrahamu u Arabiji itd...ali nitko konkretno da mi odgovori na vrlo konkretno pitanje : da li je Allah bio arapski bog mjeseca? Priču o Abrahamu i Išmaelu koji grade Kabu kao dio vjerovanja i arheološki nedokazivu molim ostaviti po strani.
__________________
WE GET THE WRITING WE DESERVE.
You guys have no one to blame for this season but yourselves.
Stiliana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 10:56   #42
Arapi nemaju drugo ime za Boga osim Alah, tako su zvali sve svoje bogove prije nego su postali muslimani, e jel ti sad jasno lipa curice u minjaku?
Prconjić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 11:07   #43
Quote:
stiliana kaže: Pogledaj post
Hvala, to bi bilo super. Mada ja sam pokušala naglasiti da me zanima povijesno/arheološka strana priče o Allahu, a manje ova filozofiranja u prazno, prepirke oko Biblije i Kurana, bajke o Abrahamu u Arabiji itd...ali nitko konkretno da mi odgovori na vrlo konkretno pitanje : da li je Allah bio arapski bog mjeseca? Priču o Abrahamu i Išmaelu koji grade Kabu kao dio vjerovanja i arheološki nedokazivu molim ostaviti po strani.
na temelju informacija koje posjedujem i nakon razlučivanja istih zaključujem da je Alah nije arapski bog mjeseca već blijeda kopija židovskog Boga Jahve.
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 12:23   #44
Quote:
Prconjić kaže: Pogledaj post
Arapi nemaju drugo ime za Boga osim Alah tako su zvali sve svoje bogove prije nego su postali muslimani, e jel ti sad jasno lipa curice u minjaku?
jos jedan ekspert za arapski

tacno je da arapi nemaju drugo ime za Boga osim Allah, upravo zato sto samo rijec Allah znaci "Bog".

rijec za bozanstvo je "ilah" i svako od bozanstava je imalo i svoje vlastito ime. npr. Lat, Uzza, Hubal, Manat i tako dalje. bozanstvo Lat, bozanstvo Uzza...

a rijec "Allah" nastaje tako sto se ispred rijeci "ilah" dodaje arapski odredjeni clan "el", te je znacenje nastale rijeci "el-lah", tj. "Allah" Bog.

znaci, bozanstava je potencijalno bezbroj i sva imaju neko svoje ime, dok je Allah samo jedan, kako gramaticki, tako i semanticki.

jer, ne postoji mnozina rijeci "Allah" u arapskom (naravno, ukljucujuci i predislamski period), dok mnozina za rijec "ilah" postoji i glasi "aliha"

sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 13:40   #45
Pošto ovdje mnogi nisu svjesni šta pričaju htio bih povučem jednu maalu praralelicu.

Ime Abdullah = abd+ Allah
to ime znači sluga/rob Allahov

Ime Abdullah davali su podjednako židovi i kršćani, za židove ne znam da li još uvijek ali kršćani svojoj djeci daju ime Abdullah.

Allah smatra se da je ta imenica nastala kombinacijom riječi ilah koja označava božanstvo, boga uopće. dodavanjem prefiksa Al opća imenica postaje vlastitom
Al+ilah = Allah.

Znači, dragi moji kršćani, Allah u arapskom jeziku označava našeg Boga.
Ponavljam još jednom da kršćani a arapskog govornog područa svoga Boga zovu "Allah"

Što se tiče skupine JHWH- koliko je meni poznato niko ne može sa sigurnošću tvrditi kako se ispravno čita.

Naravno, mi muslimani, posebno sufijski krugovi imaju svoju "teoriju" kako se ovo čita, ali ne bih sad o tome
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 15:17   #46
Quote:
stiliana kaže: Pogledaj post
Negdje sam naišla na tekst o Allahu koji je dokazivao da su Arapi štovali Allaha kao svog poganskog Boga mjeseca koji je imao tri kćeri (jedna od njih je Al-Lat, spomenuta u Sotonskim stihovima kao velika 'poganska' suparnica Allahova s čijim se kultom Muhamed bori) a priložene su bile i fotografije reljefnih prikaza boga ( ili vjernika, nisam sigurna, samo je istaknut simbol polumjeseca s tim likovima). Da li uistinu islamski simbol mjeseca i zvijezde ima veze s tim?
I ako je članak istinit, kako je moguće da je i Isus, po Kuranu, jedan od proroka Allahovih ako u Bibliji piše da je Božje ime JHVH ?
Da li se možda radi o islamskoj želji da lakše konvertiraju kršćane i Židove tvrdnjom da se radi o istom bogu iako je on zapravo poganski bog koji bi mogao biti i Dioniz što se nas tiče?
Također piše da je Muhamed bio iz mjesta gdje je kult boga mjeseca bio glavni kult i da je njegov otac u imenu imao Allah kao znak odanosti bogu mjeseca. Žao mi je što sam izgubila link na članak ali bi molila muslimane koji su upućeni u 'genezu' Allaha da se očituju o istinitosti tih tvrdnji.
ma bravo i tebi...filozof, svi nakvi filozofi ovih dana i da ti pojasnim nešto mala... POJMA NEMAŠ i baljezgaš gluposti...evo kako: Allah je izvađenica iz dvije riječi: al - definisani član i Ilah što znači Bog ali nedefinisan i kad se stavi d. član ispred nedef. riječi Bog dobijemo jednog i Definisanog Boga i otac Muhammedov se zvao Abdullah što je izvađenica iz tri riječi: abd - rob, al -član, illah- bog što opet znači rob božiji
__________________
Život mi je Green - Tuborg Green, život mi je darkey - Sarajka brate!!!
Pathfinder19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 15:47   #47
Quote:
Pathfinder19 kaže: Pogledaj post
ma bravo i tebi...filozof, svi nakvi filozofi ovih dana i da ti pojasnim nešto mala... POJMA NEMAŠ i baljezgaš gluposti...evo kako: Allah je izvađenica iz dvije riječi: al - definisani član i Ilah što znači Bog ali nedefinisan i kad se stavi d. član ispred nedef. riječi Bog dobijemo jednog i Definisanog Boga i otac Muhammedov se zvao Abdullah što je izvađenica iz tri riječi: abd - rob, al -član, illah- bog što opet znači rob božiji
Pojma nemam zato i pitam, mislim da je to jasno
Arapski ne pričam, niti razumijem što ti ta riječ ''definisan'' znači, osim ako nije ''definiran'' a onda mi opet nije jasno što je pišeš velikim slovom jer prvi put čujem da se Bogu dodijelio pridjev Definiran.
Ono što se meni kao laiku čini je to da su muslimani svog današnjeg boga dobili kićenjem svojih poganskih božanstava judeo-kršćanskim atributima i sada ni sami ne znaju što pišu, da li je Allah bog ili imenica za sve predislamske bogove, kakve veze Abraham ima s Kabom osim rekla-kazala priče, a ove dopiske o Muhamedu, čarajućim Židovima koji ljubomorno čuvaju tajne monoteizma , napuklom Mjesecu i nizanju pridjeva Moćni, Veliki, Ljubazni, Beskrajni da ne pričam. I vi opet o imenu, a ja opet o arheologiji...gdje je dokaz da su Abraham i Išmael utemeljili islam? Ima li ga ili je moj dojam o monoteiziranju arabijske poganštine točan?
Eto, pojma nemam se nastavlja...
__________________
WE GET THE WRITING WE DESERVE.
You guys have no one to blame for this season but yourselves.
Stiliana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 15:50   #48
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
Pošto ovdje mnogi nisu svjesni šta pričaju htio bih povučem jednu maalu praralelicu.

Ime Abdullah = abd+ Allah
to ime znači sluga/rob Allahov

Ime Abdullah davali su podjednako židovi i kršćani, za židove ne znam da li još uvijek ali kršćani svojoj djeci daju ime Abdullah.

Allah smatra se da je ta imenica nastala kombinacijom riječi ilah koja označava božanstvo, boga uopće. dodavanjem prefiksa Al opća imenica postaje vlastitom
Al+ilah = Allah.

Znači, dragi moji kršćani, Allah u arapskom jeziku označava našeg Boga.
Ponavljam još jednom da kršćani a arapskog govornog područa svoga Boga zovu "Allah"

Što se tiče skupine JHWH- koliko je meni poznato niko ne može sa sigurnošću tvrditi kako se ispravno čita.

Naravno, mi muslimani, posebno sufijski krugovi imaju svoju "teoriju" kako se ovo čita, ali ne bih sad o tome
Kad si već zapeo za ime da onda razjasnimo: allah nema ime nego mu je ime bog?
__________________
WE GET THE WRITING WE DESERVE.
You guys have no one to blame for this season but yourselves.
Stiliana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 16:06   #49
Quote:
stiliana kaže: Pogledaj post
Izgleda da nisi shvatio moje pitanje, mene ne zanima ime Allah, mene zanima da li je Allah prije no što ga je Muhamed izjednačio s Jahveom (kao jedinim bogom) bio arapski bog mjeseca i da li simbol polumjeseca i zvijezde ima veze s tim. Ne pitam u lošoj namjeri nego zato jer me zanima.
Ako je to istina, zanima me kakve veze Abraham, Isus, Marija itd. imaju veze s poganskim bogom mjeseca.
Riječ Allah je u korijenima arapskog jezika i značava Boga

svi ljudi arapskog govornog područjaza boga kažu Allah jer im je to jedina riječ kojom označavaju božanstvo

očito da nisi upućena u arabiji je mnogo kršćana koji tamo žive i oni za Boga kažu Allah... sličan primjer je i u turskoj i ostalim zemljama u kojima se govore arapski jezici ili čiji jezici imaju primjese arapskog govora

to što je riječ Allah bila poznata i predislamskim arapima ne mora da te čudi mnogo jer kako već rekoh to je riječ koja je ukorijenjena u arapskom jeziku od ko zna kad...

znači isto tako kao što ti ovdje kažeš Bog u arapskim zemljama se kaže Allah

jednostavno...
Mr. Prosecutor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 22:16   #50
stiliana

Allah je lično ime tj Bog

Bog velikim slovom a ilah je bog malim slovom...


Prconjicu nisi mi jasan,

ja sam samo htio ukazati na taj važan detalj kako čovjek ne bi nepotrebno griješio...

dobro, pljujte po mojoj vjeri, ali ipak, nema potrebe vrijeđati svoju vlastitu.
dalje, prconjicu, Allah je arapska riječ a ne turska,

Hrvatksi jezik ima dosta turcizama, ne praviše, ali ih ima

Dini Islam nije za svakoga
Vidiš ni ti ni ja ne možemo uticati niti odraditi za koga je islam, a za koga nije.
Islam je dar božiji i samo ga On daje
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 22:53   #51
Quote:
stiliana kaže: Pogledaj post
Arapski ne pričam, niti razumijem što ti ta riječ ''definisan'' znači, osim ako nije ''definiran'' a onda mi opet nije jasno što je pišeš velikim slovom jer prvi put čujem da se Bogu dodijelio pridjev Definiran.
"definisani clan", odnosno odredjeni clan (definite article) je gramaticki pojam koji nemamo u nasem jeziku, ali postoji u dosta drugih, ukljucujuci i arapski. posto ti je arapski stran, a time i razlika izmedju ilah i el-ilah, mozda ti je bliza razlika izmedju neodredjenog clana i odredjenog clana u nekom od drugih jezika.
npr. razlika izmedju "une femme" i "la famme" u francuskom, "eine Frau" i "die Frau" na njemackom, "una mujer" i "la mujer" u spanskom, "a woman" i "the woman" u engleskom.

slobodno proguglaj.



Quote:
stiliana kaže: Pogledaj post
Ono što se meni kao laiku čini je to da su muslimani svog današnjeg boga dobili kićenjem svojih poganskih božanstava judeo-kršćanskim atributima i sada ni sami ne znaju što pišu, da li je Allah bog ili imenica za sve predislamske bogove
ja mislim da si ti gore pokazala ko je onaj ne zna sta pise, posto je jasno da nista nisi shvatila, jer ne znas ni sta je odredjeni clan. najlakse je druge optuzivati za ono sto ne znas.

Quote:
stiliana kaže: Pogledaj post
I vi opet o imenu, a ja opet o arheologiji...gdje je dokaz da su Abraham i Išmael utemeljili islam? Ima li ga ili je moj dojam o monoteiziranju arabijske poganštine točan?
Eto, pojma nemam se nastavlja...
ako ces o arheologiji, onda kabe eno tamo gdje je.
a ako ces dokaz da su je podigli abraham i ismael, prvo bi ti trebao materijalni ("arheoloski" dokaz) da su te licnosti historijski uopste postojale. takav dokaz tesko da ces naci i za njih i za bilo koga drugog od biblijskih proroka koji su, kao i njih dvojica, zajednicki islamu i krscanstvu i judaizmu.

cinjenica je da se sve tri ove vjere zasnivaju na svetim spisima i vjerovanju da je ono sto je u njima napisano doslo od Boga, a ne na materijalnim dokazima. materijalni dokazi koji postoje sami po sebi manje-vise samo vrlo posredno potvrdjuju ili osporavaju navode iz svetih knjiga.

a potpuno si u pravu kad kazes da je poslanik muhamed a.s. izvrsio monoteiziranje arapskog paganizma.

samo sto muslimani vjeruju da to nije bilo prvo monoteiziranje arapa, nego njihovo re-monoteiziranje.

posto vidim da si sklona da nimalo ne vjerujes islamskim izvorima, onda, nezavisno od "arheoloskog dokaza da su abraham i ismael sagradili kabu", te nezavisno od same kabe, mozes izvrsiti oslanjanje na biblijske izvore i zdrav razum, te se dosjetiti da je, prema bibliji, ismael, sin abrahama i hagar, kog je ona, prema bibliji, u njegovoj, a posebno za tadasnje prilike-poodrasloj dobi od 14 godina (!) nosila kroz pustinju, ustvari rodonacelnih arapa, odnosno 12 arapskih plemena, za razliku od isaka, cijom je linijom (jakov) nastalo 12 jevrejskih plemena.

e, sad, kad zbrojis dva i dva, tj. cinjenicu da je otac arapa ismael bio monoteist, bice ti jasno da su arapi izvorno bili monoteisti, ali su vremenom Allahu (ili Jehovi ili Elohu, kako ti lakse i draze) pripisivali druga bozanstva, te da je iz tih razloga jasno da je poslanik muhamed izvrsio re-monoteizaciju, a ne prvu monoteizaciju arapa.
sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 10:48   #52
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
isto kao što je i trojstvo nedokaziva tvrdnja. Ali u dobroj volji da nedužimo.
Trojstvo je itekako dokazana istina, ali je problem u tome sto ti ne zelis niti da je shvatis niti prihvatis. Bilo kako bilo, vas Bog, Allah, nije biblijski Bog, posto je biblijski Bog troican!
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 11:17   #53
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
Antikrist (protv Isus) je svaki onaj koji kaže da je Isus - sin Marijin, Bog i božji sin a ne čovjek.
"Svaki onaj koji ne priznaje Isusa Hrista za Sina Bozjeg je antihrist",kaze jasno Sveto Pismo! Zato ja kazem da je Isus Hristos Sin Bozji, ocovjeceni Bog, tj drugo Lice Svetotroicnog Boga!
Quote:
Pametnom čovjeku je dosta samo ovo, a ti pobi ako možeš: 1. Isus nije ništa donijeo napismeno;
Nije ni Mohamed.
Quote:
2. nije zapisao ništa za boravka na zemlji;
Isto kao i prva tvrdnja, samo ponovljena drugacije. isto sve ovo vazi i za muhameda.
Quote:
3. nije tražio da se bilo šta zapiše.
Grijesis! Rekao je da ce poslije Njega biti poslan Duh Sveti, Koji ce nauciti Apostole svemu onome sto ubuduce treba da rade. Tako je i receno da je potrebno da napisu Novi Zavjet!
Quote:
Ono što je napisano o Isusu je neosnovano, bez njegovog odobrenja i naknadno.
Tko tvrdi, ti??? pa po tim istim parametrima mozemo sve to tvrditi i za Kuran
Quote:
.Isus nije donijeo Bibliju, Biblija nije pisana za njegovog boravka na zemlji, Isus nije rekao da se zapiše Biblija niti to bilo gdje u Bibliji stoji. Biblija je ljudski zapis o Isusovom boravku na zemlji, napisana od ljudi, bez traženja, saglasnosti ili odobrenja Isusovog.
Sve je to napisano bogonadahnucem Duhom Svetim koji, kao sto je Hristos govorio, ce apostole nauciti svemu onome sto Mu Hristos bude ukazao. tako da ova tvoja tvrdnja ne pije vodu.
Quote:
Sad me ti kao dobar poznavalac Islama ubijedi da je Isus donijeo Bibliju, rekao ljudima da zapisuju, a poslije njega da objave Božju knjigu (koja uzgred ukida Božje zakone).
Nije Isus takav slavoljubac i neskroman covjek bio da bi rekao drugima da napisu knjigu o Njemu! Hristos nas je u svemu ucio skromnosti, a ponajvise svojim djelima, zbog cega nije nikada trazio takvu oholu zelju-da napisu knjigu o Njemu!
Quote:
Eto interesantno, jutros sam prvi put saznao da je zabrana svinjetine ukinuta u snu (ali ne Isusovom koji ju je poštovao). Interesantno.
Quote:
Tocno! To samo potvrdjuje da je zabrana jedenja svinjetine donesena, ne iz neke sustinske religiozne potrebe, vec iz nekakvih prakticnih razloga, zbog cega je kasnije i ukinuta.
Ti u stvari ne razumjes krscanstvo, a pokusavas stalno nesto o njemu da govoris. Zar ne znas da je to u istoj ramni sa klevetom?
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi

Zadnje uređivanje Meadow : 18.09.2015. at 10:35. Reason: q
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 11:30   #54
Quote:
stiliana kaže: Pogledaj post
Što je sihra? Čaranje?
Jel ti to ozbiljno?
Tocno je Stilijana.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 11:33   #55
Quote:
sarmantan_sarlatan kaže: Pogledaj post
ako ces o arheologiji, onda kabe eno tamo gdje je.
a ako ces dokaz da su je podigli abraham i ismael, prvo bi ti trebao materijalni ("arheoloski" dokaz) da su te licnosti historijski uopste postojale. takav dokaz tesko da ces naci i za njih i za bilo koga drugog od biblijskih proroka koji su, kao i njih dvojica, zajednicki islamu i krscanstvu i judaizmu.
Kada je u pitanju arheologija onda ti imas vrlo lose karte. I kada je u pitanju monoteizacija Arapa.
1) Prava monoteizacija Arapa pocinje sa Mohamedom. Od Ismaila potjecu arapska plemena, koja nisu slijedila monoteizam nego politeizam. Vec kod samoga misioniranja tih plemena ni Zidovi nisu imali nekog veceg uspjeha, jer su i sami kroz svoju povijest zastranjivali i bili politeisti, a ni krscani koji su takodjer prije Mohameda pokusavali monoteizirati Arapska plemena.

2) Kad je u pitanju arheologija, onda ti ovdje imas veliki "manko". Abraham je zivio oko 1990 godine prije Krista. Iz UR-a kaldejskog je on otisao na sjever u danasnju Tursku, tj. u grad Haran. Najnovija istrazivanja talijanskih arheologa su pokazala i potvrdila francuska i engleska iskopavanja stare asirske kulture, da se u dijelovima sjevernog Iraka i Turske nalaze gradovi, koji su bili upisani klinastim pismom na plocicama koje su iskopane u gradu Mari, gdje je bio tron marskih kraljeva. Tu su arheolozi nasli stare plocice na kojima su bila evidentirana imena iz Biblije, a talijanski su arheolozi iskopali zidine tih gradova, koja nose imena biblijskih patrijarha: Peleg, Serug, Nahor, Terah i Haran. Oni leze u podrucju biblijskog "Padan-Arama", polja pred Aramom.
A u Bibliji ( Postanak 11-10-26) Rodoslovlje od Sema do Abrahama pise:
"Kada je Pelegu bilo trideset godina, rodi mu se Reu..........
Kada su Reuu bile tridest i dvije godine , rodi mu se Serug.................
Kada je Serugu bilo trideset godina, rodi mu se Nahor.......................
Kada je Nahoru bilo dvadeset i devet godina, rodi mu se Terah............
Kada je Terahu bilo sedamdeset godina, rodi mu se: Abram, Nahor i Haran......."
A sam grad Haran je bio cvjetajuce mjesto do 200 godine prije Krista, i u tome gradu su nadjeni dokazi o Abrahamu, upravo na plocicama, koje su iskopali arheolozi i time potvrdili pradomovinu starih Zidovskih plemena Abrahama i njegove brace!

U gradu Nahoru je zivjela Rebeka, kasnija zena Izakova. I to pise u Bibliji.
Iz Harana je onda Abraham isao na Jug u zemlju Kanaan.
Abraham nije nikada isao u Meku, niti ima bilo kakvih dokaza za jednu tako neosnovanu tvrdnju.
Islam pocinje sa Mohamedom, a ne sa Abrahamom, jer Abraham nema veze sa islamom, buduci da su Mohamed i kasniji pisci to sve pokrali iz Biblije i poprilicno cijeli tekst "unakazili" sto iz neznanja, sto svojevoljno kako bi se uklopio u arapski paganski etos.

To da je Abraham praotac Arapa po svom sinu Ismailu, to je u redu, ali to nema nikakve veze sa islamskim monoteizmo, kao izvorom istoga, jer taj nastaje oko 2600 godina kasnije u Meki i Medini, a prorok te doktrine je Mohamed. Toliko kao pojasnjenje!
Miocen2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 11:53   #56
Ma ako muslimani hoće vjerovati u pravog Boga onda bi trebali priznati da mu je pravo ime Jahve, jer su ga tako stari Židovi zvali prije postanka Kurana.
Jednostavno zna se da se Bog objavljivao prvo Židovima a tek poslije je spasenje darovano svima.
Prconjić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 15:48   #57
Quote:
Miocen2 kaže: Pogledaj post
...
ako jos jednom procitas, vidjeces da osim svog vjerovanja, na koje imas potpuno pravo, nikakav argument da osporis ono sto sam napisao nisi ponudio. prije se moze reci da si samo potvrdio moje navode.

mozes i ovdje otici i pogledati odjeljak "dating and historicity" da bi se uvjerio da je to tako

http://en.wikipedia.org/wiki/Abraham

ostaj mi pozdravljen i gorljiv kao i dosad
sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 13:20   #58
Quote:
Miocen2 kaže: Pogledaj post
Kod Abrahama se radi cak o tri andjela! U sustini se zeli reci, da JHWH i allah nisu identicni. A Isus Krist je druga osoba Sv. Trojstva. Za Zidove Isus Krist nije Bog niti prorok, nego cak lazni prorok, pa su po tome aspektu jos vise udaljeni od Boga JHWH, nego muslimani koji ga smatraju prorokom, jer je Isus Krist jedini donio vijest o Bogu kao LJUBAVI, sto iz SZ-nije bas evidentno. Ali Bog se ne moze prevariti, pa se sve vise Zidova okrece Mesiji Isusu Kristu, a ostaje iskljucivo jedna manjina onih ortodoksnih Zidova koji su vjerni SZ.
Medjutim, ja ipak smatram da Judeo-krscanstvo ima zajednistvo, koje se niti moze niti treba dijeliti. Zidovi su starija krscanska braca.
sa dubokim postovanjem i zahvalom za tvoj odgovor na moj post
ja sam samo hteo da ukazem da coveg nemoze videti Boga (saddaj) i ostati ziv, naravno svako ima pravo reci sta zeli i misli ali pitanjeje dali se to
slaze sa Biblijom ,sto se mene tice ja postujem i muslimane i zidove i hriscane
i svakog ko je ljudski covek bas SVE, kao i tvoje misljenje u vezi zidova i hriscana, nazalost nisi doro upoznat za verom zidova a da jesi mislim tada
nebi usporedio zidove sa hriscanima "Judeo-krscanstvo" nije odje tema za to
i necu dalje o tome, a na pitanje dali je JHVH-Jahve ALLah odgovor kratki
i slatki je NE!!!
sa postovanjem HaArec
harec is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 10:55   #59
Quote:
harec kaže: Pogledaj post
sa dubokim postovanjem i zahvalom za tvoj odgovor na moj post
ja sam samo hteo da ukazem da coveg nemoze videti Boga (saddaj) i ostati ziv, naravno svako ima pravo reci sta zeli i misli ali pitanjeje dali se to
slaze sa Biblijom ,sto se mene tice ja postujem i muslimane i zidove i hriscane
i svakog ko je ljudski covek bas SVE, kao i tvoje misljenje u vezi zidova i hriscana, nazalost nisi doro upoznat za verom zidova a da jesi mislim tada
nebi usporedio zidove sa hriscanima "Judeo-krscanstvo" nije odje tema za to
i necu dalje o tome, a na pitanje dali je JHVH-Jahve ALLah odgovor kratki
i slatki je NE!!!
sa postovanjem HaArec
Mene zanima zašto misliš da nisu? Koliko sam ja shvatila islamski monoteizam je usko vezan za Išmaela i priču o Kabi koja, po mom mišljenju, stoji na klimavim nogama. Opet, sve i ako je Allah jedan od poganskih bogova tj. ako je islam vjera uređena po uzoru na židovstvo ne vidim tu ništa sramotno ili manje vrijedno
__________________
WE GET THE WRITING WE DESERVE.
You guys have no one to blame for this season but yourselves.
Stiliana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 11:30   #60
Quote:
harec kaže: Pogledaj post
sa dubokim postovanjem i zahvalom za tvoj odgovor na moj post
ja sam samo hteo da ukazem da coveg nemoze videti Boga (saddaj) i ostati ziv, naravno svako ima pravo reci sta zeli i misli ali pitanjeje dali se to
slaze sa Biblijom ,sto se mene tice ja postujem i muslimane i zidove i hriscane
i svakog ko je ljudski covek bas SVE, kao i tvoje misljenje u vezi zidova i hriscana, nazalost nisi doro upoznat za verom zidova a da jesi mislim tada
nebi usporedio zidove sa hriscanima "Judeo-krscanstvo" nije odje tema za to
i necu dalje o tome, a na pitanje dali je JHVH-Jahve ALLah odgovor kratki
i slatki je NE!!!
sa postovanjem HaArec
Da li si mozda procitao knjigu "Jedan Rabi govori sa Isusom" od Jacoba Neusner-a?
Vrlo dobra knjiga, koja se bavi problemo Judaizma i krscanstva.
Naravno da postoje velike i bitne razlike izmedju Zidovske religije i krscanstva. One su cak esencijalne i ne premostive, ako cemo biti ortodoksni u vlastitoj religiji i vjerovanju.
Medjutim, ako se mi indiferentno od tih razlika obratimo biblijskoj doktrini, onda ce nam postati kristalno jasno, da tu nema niti moze biti razlike, nego iskljucivo krivih tumacenja.

Krscanski pojam Mesije Isusa Krista je sporan u odnosu ove dvije religije, jer cijeli NZ-je novitet, koji ne osporava SZ- nego zidovsku interpretaciju NZ-.

Isus Krist je rekao, da nitko nema blage veze kada je rijec o Bogu Ocu, osim Njega samoga, jer nitko drugi nije dosao s neba kako bi tu vijest donio, niti je itko u stanju Boga vidjeti, spoznati i pri tome jos ostati ziv! Cak ni Mojsije nije nikada vidio Boga!

Dakle, problem inkarnacije Isusa Krista je problem zidovske vjere u Bibliju i Boga. Ako mi pogledamo SZ- onda je evidentno, da je on pisan od Bogom nadahnutih ljudi, jer je pun antropocentricnih opisa Boga JHWH, ali kod Isusa Krista mi imamo Boga i covjeka u nasoj realnosti, pa kada je u pitanju istina i sami garant, da je on dosao od Oca, da nas spasi i povede na pravi put!

Zasto Zidovi ni dan danas nisu u stanju dati odgovor na svoj cin, kada su u suradnji sa rimskom egzekutivom dali ubiti Isusa Krista, to je zagonotka okorjelog srca u formu zakona, a ne u njegovu sustinsku vriojednost.

Isus Krist je donio radosnu vijest na zemlju o Bogu kao Ocu i vjecnoj Ljubavi, docim je zidovsko poimanje Boga ponekad iskazano ljudskom terminologijom (antropocentricki) koja se sluzi neadekvantnim pojmovima, okrutnosti, nevjerstva, sumnjicavosti, neznanja, borbenosti i ljubomore, sve atributa koji Boga nisu dostojni. Isus nije dokinuo Mojsija i zakone, iako je doprinio boljem razumijevanju Tore, sto su Zidovi krivo shvatili. Medjutim, ako pogledamo ono sto pise u NZ-tu onda mi imamo ljudima blisku i njima samima namjenjenu nauku, bez ogranicenja i iskljucivosti. Poslije Isusa Krista, nije nista ostalo onako kako je prije bilo, pa ni zidovstvo. Drugoga Mesije nema! Moguce je, da se pojave lazni proroci i mesije, ali o tome nam i NZ-pise, da im ne nasjedamo. Poznati zidovski Mesija Sabbatai Zwi, je cak presao na islam, pa je bilo evidentno da on nije nista drugo nego obicni "bolesnik", kako nam jasno pise Gershom Scholem (Solem).

Pojam Tikun ti je poznat, i Zidovi rade na njegovu ostvarenju od Mojsija.
Kad je on okoncan, onda nastupa Mesija! Da li je on bio ikada do sada okoncan i da li se je ikada pojavio pravi Mesija!? Ne ! Do sada nigdje i nikada!

A zasto? Jer je Isus Krist bio Mesija!
Miocen2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:53.