Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2013., 13:12   #2061
Quote:
Ivy76 kaže: Pogledaj post
Molim vas za savjet, puno toga sam pročitala ali mi nije baš jasno. Vodim mali obrt u kojem imamo račune za uslugu osobama iz EU npr. Njemačka, ( riječ je o usluzi + materijal). Jasna mi je razlika između onih koji imaju PDV Id broj i onih koji nemaju. E sad da li mogu onima koji nemaju PDV id broj normalno obračunati PDV? A za one koji imaju PDV ID broj radi se prijenos porezne obveze temeljem članka 17. stavka 1. zakona o PDV-u i taj primatelj usluge će obračunati PDV svoje države. Što ja konkretno pišem i radim na računu- naglašavam da sam laik po ovim pitanjima. Iz programerske kuće kažu da moram kupiti modul Inotrgovina! Što mislite o tome?
ako vam ne dostave PDV ID koji biste mogli provjeriti u VIES bazi, zaračunajte im PDV. ako ih možete provjeriti u VIES bazi radi se prijeno i treba navesti klauzulu: prijenos porezne obveze temeljem čl.17. st.1. Zakona o PDV-u
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 14:08   #2062
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
ako vam ne dostave PDV ID koji biste mogli provjeriti u VIES bazi, zaračunajte im PDV. ako ih možete provjeriti u VIES bazi radi se prijeno i treba navesti klauzulu: prijenos porezne obveze temeljem čl.17. st.1. Zakona o PDV-u


Hvala puno na odgovoru,
vrti mi se to po glavi ovih dana
Može još jedno pitanje iako je već diskutirano ovdje na forumu, samo prije par godina.
Pitanje je pravdanja troškova goriva u obrtu, naime vlasnik obrta ima auto koje nije u imovini obrta. Na koji način mu mogu pravdati troškove goriva i ostalog vezano uz automobil? Ima li smisla da ga unosimo u obrt jer je već star 4-5 godina? I čini mi se da se ne može odbiti PDV'

Zadnje uređivanje Ivy76 : 12.07.2013. at 14:48.
Ivy76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 15:01   #2063
Quote:
Ivy76 kaže: Pogledaj post
Hvala puno na odgovoru,
vrti mi se to po glavi ovih dana
Može još jedno pitanje iako je već diskutirano ovdje na forumu, samo prije par godina.
Pitanje je pravdanja troškova goriva u obrtu, naime vlasnik obrta ima auto koje nije u imovini obrta. Na koji način mu mogu pravdati troškove goriva i ostalog vezano uz automobil? Ima li smisla da ga unosimo u obrt jer je već star 4-5 godina? I čini mi se da se ne može odbiti PDV'
Ako vozilo nije u dugotrajnoj imovini obrta ne možete pravdati nikakve troškove vezano uz taj auto. Da je unešeno u obrt pod dugotrajnu imovinu onda biste mogli priznavati 70% troška,ali bez pdv-a jer se radi o osobnom autu (pretpostavljam da pitate za osobni auto). Kad je osobno vozilo nema više odbijanja pdv-a.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 15:59   #2064
2,00 kn/km
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 07:29   #2065
Zna li tko kaj je sad sa ovim novim virmanima i IBAN konstrukcijom...
Znam da mora ići IBAN umjesto starog žiro-računa.

No zanima me kaj s onim pozivom na broj.
Jel tu mora ić kod plaće ono "SALA" kod materijala "SUPP" i kaj sa porezima i doprinosima ?
Ima možda negdi neki propis ili kaj već kak se moraju ispunjavati virmani ili se sve i dalje ostavlja prazno po tom pitanju ?
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 08:51   #2066
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
Zna li tko kaj je sad sa ovim novim virmanima i IBAN konstrukcijom...
Znam da mora ići IBAN umjesto starog žiro-računa.

No zanima me kaj s onim pozivom na broj.
Jel tu mora ić kod plaće ono "SALA" kod materijala "SUPP" i kaj sa porezima i doprinosima ?
Ima možda negdi neki propis ili kaj već kak se moraju ispunjavati virmani ili se sve i dalje ostavlja prazno po tom pitanju ?
Pozivi na broj ostaju kako je i bilo. Još uvijek ni jedna banka ne inzistira da se upisuje SALA za neto plaću. Čak se još i po starom može uplaćivati na stari žiro račun umjesto IBAN. Uglavnom, doprinosi,plaće i slično...sve ti ostaje isto što se tiče poziva na broj.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 11:27   #2067
Da li se UPLATA po obračunu razlika trošarina za cigarete (za osobe koje radi prodaje drže cigarete) može pravdati u izdatke kod obrtnika dohodaša, tj.da li plaćena trošarina može biti izdatak i da li se knjiži u KPI obrtnika?
__________________
....dobar savjet zlata vrijedi....
CHASMIR is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 13:43   #2068
Quote:
CHASMIR kaže: Pogledaj post
Da li se UPLATA po obračunu razlika trošarina za cigarete (za osobe koje radi prodaje drže cigarete) može pravdati u izdatke kod obrtnika dohodaša, tj.da li plaćena trošarina može biti izdatak i da li se knjiži u KPI obrtnika?
Trošarine se knjiže kao izdatak u KPI. Upravo sam zvala za to,tako da je to provjerena informacija.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 13:45   #2069
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
na seminaru nam je rečeno da dohodaši kada se radi o primljenim ino uslugama (B2B) istovremeno iskazuju obvezu za pdv i priznaju si pretporez (sve u istom obr.razdoblju na istom pdv obrascu).

a sada pak čitam RRIF 7 i kažu: ...to znači da će za "dohodaše", a jednako tako i za društva i obrtnike "dobitaše", porezna obveza nastati neovisno o plaćanju računa. Međutim, prema čl.139.st.2. Zakona o PDV-u, "dohodaši" imaju pravo na odbitak pretporeza u trenutku kada su isporučitelju platili račun za obavljene isporuke..

i šta sad, kod dohodaša će znati dolaziti do novčanog tijeka (po načelu ti meni plati pa ti vratim kasnije); pdv neće biti samo obračunska kategorija kao kod društva i "dobitaša" pa da se u istom pdv obrascu iskaže obveza i prizna pretporez (kada se radi o onim situacijama da se načelo blagajne ne primjenjuje vezano za EU)?!?
zna li netko nešto više o ovome?!
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 15:29   #2070
obrt za prijevoz putnika

pozdrav svima!
kako proširujem obrt i na obrt za prijevoz putnika treba mi jedna informacija iz prve ruke: da li je potrebno svaki put ispisivati putni nalog? radno mjesto profesionalnog vozača je kombi, pa mi nije sasvim jasno.
Što se tiče putnog lista, rekli su mi u obrtničkoj da od dana ulaska u EU za unutarnji promet putni list više nije potreban...
i da u vozilu moram imati ugovor s klijentom, fiskalnu kasu, sve papire vezane za vozilo i vozača...
pa ako itko ima bilo kakvu informaciju, molim pomoć... hvala!
lacibrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 15:31   #2071
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Trošarine se knjiže kao izdatak u KPI. Upravo sam zvala za to,tako da je to provjerena informacija.
Hvala Vam puno
__________________
....dobar savjet zlata vrijedi....
CHASMIR is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 17:47   #2072
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
zna li netko nešto više o ovome?!
"Domaću" URU i IRU radiš prema načelu blagajne, a odnose prema EU i šire na principu obračunskih kategorija, odmah.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 12:04   #2073
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
"Domaću" URU i IRU radiš prema načelu blagajne, a odnose prema EU i šire na principu obračunskih kategorija, odmah.
hvala apis
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 23:46   #2074
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Pozivi na broj ostaju kako je i bilo. Još uvijek ni jedna banka ne inzistira da se upisuje SALA za neto plaću. Čak se još i po starom može uplaćivati na stari žiro račun umjesto IBAN. Uglavnom, doprinosi,plaće i slično...sve ti ostaje isto što se tiče poziva na broj.
Zagrebačka banka inzistira na "SALA", čak i vraćaju virmane zbog toga...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 23:53   #2075
Quote:
GricGric kaže: Pogledaj post
Zagrebačka banka inzistira na "SALA", čak i vraćaju virmane zbog toga...
Hehe,to je kod nas fenomenalno. Svaka banka svoje tjera i više ne znaš kome kak da napraviš virman. Evo mi smo već dvije plaće puštali za radnike koji imaju tekuće u zagrebačkoj i baš nitko nije reagirao,normalno su ljudi dobili plaću i sve prošlo kako treba,bez SALA. Možda se to odnosi na one koji puštaju plaće za Zagrebačke banke radnicima koji imaju tekuće u Zagrebačkoj. Mi smo puštali sa Hypo na tekuće u Zagrebačku i normalno prolazi bez SALA.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 23:57   #2076
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Hehe,to je kod nas fenomenalno. Svaka banka svoje tjera i više ne znaš kome kak da napraviš virman.
Da, to je stvarno fenomenalno... ali eto, očito se dešava...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 08:32   #2077
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Hehe,to je kod nas fenomenalno. Svaka banka svoje tjera i više ne znaš kome kak da napraviš virman. Evo mi smo već dvije plaće puštali za radnike koji imaju tekuće u zagrebačkoj i baš nitko nije reagirao,normalno su ljudi dobili plaću i sve prošlo kako treba,bez SALA. Možda se to odnosi na one koji puštaju plaće za Zagrebačke banke radnicima koji imaju tekuće u Zagrebačkoj. Mi smo puštali sa Hypo na tekuće u Zagrebačku i normalno prolazi bez SALA.
Provjeri sa radnicima da li im takve primitke knjiže kao plaću da se ne desi da im ukinu dozvoljeni minus, ili još uvijek prihvaćaju "50" kao u PNB kao oznaku za plaću
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 10:42   #2078
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Provjeri sa radnicima da li im takve primitke knjiže kao plaću da se ne desi da im ukinu dozvoljeni minus, ili još uvijek prihvaćaju "50" kao u PNB kao oznaku za plaću
Hvala na prijedlogu. Nazvala banku i kaže žena da se još uvijek vode po PNB 50 po kojoj evidentiraju da su to plaće,ali da bi svejedno bilo dobro pisati SALA. Eto,sve u zadnje vrijeme odgovori "ok,ali..." . Niš,upisivat ćemo i SALA da ne bi bilo.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 03:36   #2079
Molim za brzi odgovor.
Trebala bih stornirati račun iz prošle godine, pa me zanima kako izgleda storno račun.
Npr.želim stornirati rn.br 10 od 05.05.2012.
Datum storniranja je 06.06.2013.

Kako izgleda forma storno računa?
Da li je to npr Storno rn.br. 1 - veza rn.br 10 od 05.05.2012 ili možda
Storno računa 10 od 05.05.2012 ili
nekako drugačije.
U računu se radi o usluzi, pa je li ponovo navodim opis usluge i sve iznose, osnovicu,pdv i ukupno, pa to stavljam u minus?

Da li i storno računi imaju svoju numeraciju, ili se samo navodi broj starog računa?
Hvala.
holli is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2013., 18:00   #2080
Quote:
holli kaže: Pogledaj post
Molim za brzi odgovor.
Trebala bih stornirati račun iz prošle godine, pa me zanima kako izgleda storno račun.
Npr.želim stornirati rn.br 10 od 05.05.2012.
Datum storniranja je 06.06.2013.

Kako izgleda forma storno računa?
Da li je to npr Storno rn.br. 1 - veza rn.br 10 od 05.05.2012 ili možda
Storno računa 10 od 05.05.2012 ili
nekako drugačije.
U računu se radi o usluzi, pa je li ponovo navodim opis usluge i sve iznose, osnovicu,pdv i ukupno, pa to stavljam u minus?

Da li i storno računi imaju svoju numeraciju, ili se samo navodi broj starog računa?
Hvala.


Ja storniram tako da uzmem čisti A4, napišem broj slijedećeg URA, npr URA 155. Dolje navedem osn, PDV i ukupno, sve u minusu, a pod napomenu navedem da je to storno URA 10 od 05.05.2012. i razlog storniranja npr. račun knjižen 2x.

Neki rade i tako da skeniraju ili kopiraju taj račun pa gore prekriže broj i napišu novi, iznose stave u minus i napišu razlog.

Meni je moj način transparentniji i jasniji.
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:56.