Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.06.2011., 12:14   #101
...

Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Kako doci do te knjige?
Ako poznaš nekog u Hrvatskom vojnom učilištu možeš ga žicati da ti je nabavi pa je iskopiraj.

Mislim da se koristila u nastavi i nije bila dostupna za javnost, bar isprva.

Na drugoj strani mogla bi biti dostupna u znanstvenim knjižnicama i NSK... one imaju obvezu prikupljati svu knjižnu građu...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 12:35   #102
Quote:
dobrila12 kaže: Pogledaj post
Ne, nije istina i moze te sram biti. Da pisali smo o prijevoju Derale, isto tako si ti pisao i o Boccu a ne ja. Ti si taj koji je izricito naglasio da HVO nije bio tu. Kako te nije sramota zbog svih palih bojovnika? Bez obzira bili iz HV ili HVO. Daj mi reci sada tacno dokle su se to Pume priblizile HE na Vrbasu? Hajde. Reci dokle su dosle Pume i tko je uopce zauzeo HE? Tko se krvavo borio za nju? Nemoj se praviti grbav molim te i glumit budalu po forumu, ne znam samo s kojim ciljem to radis? Ovi normalni gardisti iz Hrvatske mislim da ti se smiju kad te citaju jer nitko normalan bez obzira bio iz HV ili HVO ne moze tebe upratiti. S kojih je to polozaja 11.10 HV povucena i GDJE 'tu' preuzima HVO? Koji polozaji i gdje to HVO na Boccu preuzima liniju? Kakvu crnu liniju? Kakav kontranapad i kakvo ovladjivanje napustenom HE? U kojem si filmu to gledao? Ma Bocac je zauzela druga gardijska HVO-a! I to krvavo! Krvavo za svaki metar i umjesto da kazes ljudima kako je bilo da se zna ti tu glumis ramba i lijecis si komplekse. HVO ne da nije bio na crti manje od 24 sata nego je HVO skupa sa HV od prvog dana bio u napadnim djelovanjima a za Bocac se izborila druga gardijska HVO-a a posebno su se istakli momci iz 60. gardijsko desantne bojne, tebi omrazeni PPN Ludvig Pavlovic i nasi diverzanti. Ti stvarno pojma nemas. S tobom se svaka rasprava zavrsava kako je HVO kurac, kako su Hercegovci picke i kako ste vi iz Hrvatske morali oslobadjati BiH. Mislim stvarno. Moj tata je jaci od tvoga. S tobom se uopce ne vrijedi puno raspravljati. Treba ti samo odbrusiti cinjenicama i adio. Tako je s tobom najbolje jer stvarno lupas i pravis se glup. Samo ljudi koji su bili tamo i koji znaju, od njih mozda 0,001% cita ovaj forum. Dok ti uzivas obmanjujuci djecu i glumeci specijalca. Svaka ti cast!
Zašto me nitko ne demantira osim tebe ( dobro i još dva vrlo uvažena člana ) Tvoje objektivno viđenje sam pročitao kako je 2.gbr HVO zauzela Crni Lug i Šator . Ostavljam ljudima , koji su bili na ratištu da sami zaključe tko je upravu .
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 13:07   #103
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
,samo ću ti reći za mene je tema HVO aorist ( prošlo svršeno vrijeme )

Samo da dodam , pisali smo o prijevoju Derale . A ovo što piše dobrila je južni potez
10.10.95 pucaju srbske linije obrane 7gbr približava se HE na Vrbasu , Pauci dolaze južno od Manjače , 126.dp isto tako dostiže zadane linije , predveće je zauzet Mrkonjić grad .
Idući dan 11.10 HV je povučena sa položaja i tu zaista položaj preuzima HVO 1,2 i 3 gbr , i odbijaju kontranapad i ovlađuju napuštenom HE . 12.10 prestaju borbena djelovanja
HVO je ugasio struju na Bočcu , ali opet najveći teret nose postrojbe iz Hrvatske koje nakon , jebiga 4 ili 5 dana borbe u pokretu dovode do totalnog raspada kompletne VRS . Nateži dan je bio drugi dan (to je bio početak kraja srba , jer su zauzete važne taktičke pozicije koje su omogučile daljnje napredovanje ) , mislim da su taj dan splićani osteli bez Pauka . HVO je bio na prvoj crti manje od 24h . To je istina , a kako su uspješno ( bez ikakvog sarkazma ) odbili kontranapad srba i ovladali Bočcem , to na forumu nitko ne shvaća , osim mene , naravno .
Možeš ovo objasniti? Kontranapad a ovladavaju napuštenom HE? wtf?
srednja_bosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 13:18   #104
Quote:
srednja_bosna kaže: Pogledaj post
Možeš ovo objasniti? Kontranapad a ovladavaju napuštenom HE? wtf?
Kao što sam napisao , došla nam je smjena , i nisam učestvovao u ulazu u HE Bočac i isključio struju . Po priči , koju smo čuli srbi su napali gbr HVO-a koje su preuzele položaje . HVO ih je razbio i tu je bio kraj srbskoj priči . Počeli su povlačenje prema Banja Luci . Ponavljam . zaista nemam običej pisati o onome gdje nisam bio , ali rasprava je otišla toliko da se moram "braniti" sa izvorima iz druge ruke . U globalu mislim da je to to . A detalje na kojima inzistira dobrila , ne mogu znati . Živ bio bosanac
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 00:10   #105
Par ljudi iz splitske bojne 141. brigade je na tom području (Derale-Grahovo) poginulo 17.8. Ima li netko informacije šta se događalo taj dan?
Bizarro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 15:33   #106
Quote:
Bizarro kaže: Pogledaj post
Par ljudi iz splitske bojne 141. brigade je na tom području (Derale-Grahovo) poginulo 17.8. Ima li netko informacije šta se događalo taj dan?
Pa već je napisano .Napali su ih srbi i to je to . A što se točno dešavalo može reći samo netko od preživjelih koji su bili tamo . Gardijske brigade su kasnije uključene .
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 17:28   #107
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Pa već je napisano .Napali su ih srbi i to je to . A što se točno dešavalo može reći samo netko od preživjelih koji su bili tamo . Gardijske brigade su kasnije uključene .
Ok, shvatio sam to, međutim kroz cijelu se temu provlače datum od 12. do 15. kolovoza. Ovaj sedamnaesti mi se nikako ne uklapa pa sam pomislio da možda netko zna detalje. Hvala u svakom slučaju.
Bizarro is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2011., 00:13   #108
Quote:
Bizarro kaže: Pogledaj post
Ok, shvatio sam to, međutim kroz cijelu se temu provlače datum od 12. do 15. kolovoza. Ovaj sedamnaesti mi se nikako ne uklapa pa sam pomislio da možda netko zna detalje. Hvala u svakom slučaju.
prije sedamnaestog!
gak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 09:15   #109
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Ovaj događaj me zanima.Tamo mi je otac bio,a u par dana poginulo je 14 mojih sumještana Kaštelana.Zanimaju me neki detalji oko ovog događaja.Otac mi je inače bio u 141.brigadi,a uvijek mi priča da su mu to bili najteži dani u ratu.Tri dana neprekidne borbe i nespavanja.
Ovako bio sam pripadnik 3 bojne 126.Iza Oluje smo dobili slobodno do iza Velike Gospe,ali nas je na Gospin žeženj 14.08 ćato kupio po gradu jer Dogodilo se %&$,srbi su dosli do pred Grahovo.Ulazimo u autobuse i pravac Livno pa prema Grahovu ,negdje prije Grahova nocimo u nekim kućama.Ujutro doručak i podjela streljiva pa u kamione.Dolazimo na početak sela Isjek(desna strana puta Grahovo-Drvar),tu nas čekaju 3 naša tenka i nas jedno oko 100 malo više malo manje.Polako krećemo i dolazimo do položaja 141. njih jedno desetak ali slabo opremljeni 2 ili 3 su imali Papovke ostali Kalašnjikove ali sa jednim ili dva okvira na nogama patike vojničke gaće i kratka majica ono pravi "Izletnici".Ja npr imam 7 punih okvira 5 bomba oko 300 metaka u rancu+zolja ostali slično.Selo Isjek su sami zaselci ono 5-6 do 10 kuća pa 300-400 metara livade do sljedeceg zaselka itd.Raširivamo se u liniju i ono standardno krećemo ,topništvo tuče ,stane a mi pokriveni tenkovima dolazimo do zaselka i provjeravamo imali koga ,ne nailazimo na nikakav otpor iako su tu bili ono vatra gori nesto se kuha .Negdje oko iza podne čujemo njihov tenk ali ga ne vidimo i krecemo se malo opreznije.Poslije podne njihov tenk gađa naš ali ga promaši naš uzvrati 2 ili 3 granate i to je to.Samo je jedan naš pješak bio blizu pada granate i geler ga je ubio.Tu malo zastajemo ali poslije krećemo dalje sve do večeri.Taj smo se dan pomakli oko 6 kilometara prema Drvaru.
wili 126 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 14:43   #110
Quote:
wili 126 kaže: Pogledaj post
Ovako bio sam pripadnik 3 bojne 126.Iza Oluje smo dobili slobodno do iza Velike Gospe,ali nas je na Gospin žeženj 14.08 ćato kupio po gradu jer Dogodilo se %&$,srbi su dosli do pred Grahovo.Ulazimo u autobuse i pravac Livno pa prema Grahovu ,negdje prije Grahova nocimo u nekim kućama.Ujutro doručak i podjela streljiva pa u kamione.Dolazimo na početak sela Isjek(desna strana puta Grahovo-Drvar),tu nas čekaju 3 naša tenka i nas jedno oko 100 malo više malo manje.Polako krećemo i dolazimo do položaja 141. njih jedno desetak ali slabo opremljeni 2 ili 3 su imali Papovke ostali Kalašnjikove ali sa jednim ili dva okvira na nogama patike vojničke gaće i kratka majica ono pravi "Izletnici".Ja npr imam 7 punih okvira 5 bomba oko 300 metaka u rancu+zolja ostali slično.Selo Isjek su sami zaselci ono 5-6 do 10 kuća pa 300-400 metara livade do sljedeceg zaselka itd.Raširivamo se u liniju i ono standardno krećemo ,topništvo tuče ,stane a mi pokriveni tenkovima dolazimo do zaselka i provjeravamo imali koga ,ne nailazimo na nikakav otpor iako su tu bili ono vatra gori nesto se kuha .Negdje oko iza podne čujemo njihov tenk ali ga ne vidimo i krecemo se malo opreznije.Poslije podne njihov tenk gađa naš ali ga promaši naš uzvrati 2 ili 3 granate i to je to.Samo je jedan naš pješak bio blizu pada granate i geler ga je ubio.Tu malo zastajemo ali poslije krećemo dalje sve do večeri.Taj smo se dan pomakli oko 6 kilometara prema Drvaru.
Stalno čujem da su bili loše naoružani.Otac mi je imao kalašnjikov,ručne bombe,kompletnu uniformu,šljem,RPG su dosta gore koristili...sve uredno što vojnik mora imati.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 00:11   #111
Znaš možda je tvoj otac i bio dobro opremljen jel je bio otprije Oluje ,ali mnogi momci su dignuti za Oluju i bili slabije opremljeni.Prvo ti upadnu takvi u oči ,ono Papovka da ali kao druga puška ne jedina onda Kalašnjikov i jedan okvir u džepu gaća bez borbenog prsluka (stane 6 okvira +nekoliko džepova),znaš to prvo primjetiš kad dođeš.Onda baš sam pričao sa zetom on je bio tada u smjeni naša bitnica 105 mm haubice.Kaže u početku je bilo stvarno konfuzno neznaš gdje su jedni viču tamo i tamo drugi drugačije.Čak su dobili koordinate za tuć opalili nekoliko a ono po našima(srićom nitko poginio i nitko ranjen),tako da se zapovijednik bitnice naljutio i rekao bez pismenih koordinata neće tuć.Poslije su se malo smirili i davali dobre koordinate.Tako da su taj dan potrošili preko 30 tona granata ,kako on kaže pun šleper,čak su im dvije ili tri haubice pustile ulje ali oni su samo ložili one koje su ostale samo da pomognu momcima..
wili 126 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 11:53   #112
Quote:
wili 126 kaže: Pogledaj post
Znaš možda je tvoj otac i bio dobro opremljen jel je bio otprije Oluje ,ali mnogi momci su dignuti za Oluju i bili slabije opremljeni.Prvo ti upadnu takvi u oči ,ono Papovka da ali kao druga puška ne jedina onda Kalašnjikov i jedan okvir u džepu gaća bez borbenog prsluka (stane 6 okvira +nekoliko džepova),znaš to prvo primjetiš kad dođeš.Onda baš sam pričao sa zetom on je bio tada u smjeni naša bitnica 105 mm haubice.Kaže u početku je bilo stvarno konfuzno neznaš gdje su jedni viču tamo i tamo drugi drugačije.Čak su dobili koordinate za tuć opalili nekoliko a ono po našima(srićom nitko poginio i nitko ranjen),tako da se zapovijednik bitnice naljutio i rekao bez pismenih koordinata neće tuć.Poslije su se malo smirili i davali dobre koordinate.Tako da su taj dan potrošili preko 30 tona granata ,kako on kaže pun šleper,čak su im dvije ili tri haubice pustile ulje ali oni su samo ložili one koje su ostale samo da pomognu momcima..
Istina,poslije Oluje digli su dosta mladih momaka od 18,19,20...godina.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 18:25   #113
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Istina,poslije Oluje digli su dosta mladih momaka od 18,19,20...godina.

ajde mi objasni ovo od 18?

U redovnu vojsku si dobija poziv 94-95 čak i sa 19 i više godina.Ja sam mora pisat molbu da odem sa napunjenih 18 i 2 miseca jer je bilo krcato onih starijih,jedan je bio čak 1966 godište.E sad ako je taj sa 18 pisa molbu da ode u redovnu sa 18 opet mu triba do kraja roka bar 10 mjeseci pa bi skoro napunio 19.S druge strane ako je želio ić u HV sa 18 pa neka ga je i diglo jer vojsku je odslužio.Primjer Vietnama je taj da je prosjek godina US vojnika bio 19 a još su bili u tuđoj zemlji.Imaš čak i pismu o tome.
zetec is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 23:44   #114
Quote:
wili 126 kaže: Pogledaj post
Znaš možda je tvoj otac i bio dobro opremljen jel je bio otprije Oluje ,ali mnogi momci su dignuti za Oluju i bili slabije opremljeni.Prvo ti upadnu takvi u oči ,ono Papovka da ali kao druga puška ne jedina onda Kalašnjikov i jedan okvir u džepu gaća bez borbenog prsluka (stane 6 okvira +nekoliko džepova),znaš to prvo primjetiš kad dođeš.Onda baš sam pričao sa zetom on je bio tada u smjeni naša bitnica 105 mm haubice.Kaže u početku je bilo stvarno konfuzno neznaš gdje su jedni viču tamo i tamo drugi drugačije.Čak su dobili koordinate za tuć opalili nekoliko a ono po našima(srićom nitko poginio i nitko ranjen),tako da se zapovijednik bitnice naljutio i rekao bez pismenih koordinata neće tuć.Poslije su se malo smirili i davali dobre koordinate.Tako da su taj dan potrošili preko 30 tona granata ,kako on kaže pun šleper,čak su im dvije ili tri haubice pustile ulje ali oni su samo ložili one koje su ostale samo da pomognu momcima..
30 tona kažeš?
A usput su uhvatili i poskoka od 400 kila?
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2011., 14:13   #115
Teorija:
Dobra posada moze opaliti 6 granata u minuti!
Jedan sat ima 60 minuta.
Dan u 8 mjesecu ima oko 15 sati(svijetli dio dana).
Racun:6x60x15=5400

Praksa:
Dobra posada moze u dan opaliti oko 500 granata.
Granata sa punjenjem je oko 30 kg.
Dalje prepustam tebi da izracunas!!
Da ti pomognem to je oko 15 t po haubici(nisu ni tako puno opalili koliko su mogli)

Btw:

Jedna godina ima oko 365 dana znaci u 5 godina ima oko 1865 dana.
Ako netko nakon 5 godina ima oko 26 600 postova ispada da ima oko 14 po danu.


Izgleda da ti imas ulovlljenoga poskokaa od 700 kg
wili 126 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 01.10.2011., 14:49   #116
To oko Grahova je veoma zanimljiva tema. Cinjenica je, da nije palo Medeno Brdo, vi i vas HV/HVO nikad nebiste videli Grahovo, a kamoli Knin.
Bukovcanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2011., 16:01   #117
Quote:
Bukovcanin kaže: Pogledaj post
To oko Grahova je veoma zanimljiva tema. Cinjenica je, da nije palo Medeno Brdo, vi i vas HV/HVO nikad nebiste videli Grahovo, a kamoli Knin.
Sva sreća da je sa druge strane neprijatelj bio poprilično nesposoban i neorganiziran.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2011., 22:33   #118
Quote:
Bukovcanin kaže: Pogledaj post
To oko Grahova je veoma zanimljiva tema. Cinjenica je, da nije palo Medeno Brdo, vi i vas HV/HVO nikad nebiste videli Grahovo, a kamoli Knin.

A ko je drzao to Medeno brdo i kako je palo,mozes li nesto vise o tome?
TinkiVinki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 00:34   #119
Quote:
wili 126 kaže: Pogledaj post
Teorija:
Dobra posada moze opaliti 6 granata u minuti!
Jedan sat ima 60 minuta.
Dan u 8 mjesecu ima oko 15 sati(svijetli dio dana).
Racun:6x60x15=5400

Praksa:
Dobra posada moze u dan opaliti oko 500 granata.
Granata sa punjenjem je oko 30 kg.
Dalje prepustam tebi da izracunas!!
Da ti pomognem to je oko 15 t po haubici(nisu ni tako puno opalili koliko su mogli)
Može li sad izračun bez "oko" i sa točnim podacima za 105 M2A1?

Zadnje uređivanje rezon@tor : 06.10.2011. at 13:43. Reason: obrisano trolanje iz citata
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2011., 01:53   #120
DJECA!

Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
Srbi su u tom trenutku bili daleko od Derala kao ti trenutno od mjeseca. I nisu pokušavali ništa. Apsolutno ništa. Blage veze nemaš s temom.
Šteta što nemaš internet, možda bi mogao na karti vidjeti gdje su Derala a gdje Resanovci.
...poštovana braćo bpo vidim da ste dobro upoznati o ovoj akciji...oba dvoica ste u pravu,ali tko sa djecom liga........,oni imaju pravo znati i znaju oni dobro!
ne radi se tu samo o ovoj akciji nego o dosta akcija...(mnogo ih fali na broju,a mnogi oće znati gdje su)...mwm dosta toga objasnio....o detaljima ne treba previše....
samo ima jedno da hajduk1911st-neviruje mještanima i vlastitom ocu nego traži nešto...nešto ...nešto i dosta tema otvara i zanimaga,a vidim da sa dosta stvari i upoznat..."dali je on djete okočetrdesetak godina"...možda griješim???????????
gak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:48.