Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.11.2011., 15:18   #1
Don Ivan Grubišić

Kakav je vaš stav prema ovome svećeniku i njegovom crkvenom i političkom djelovanju?
Pwnage is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 15:36   #2
jedino što mogu reć je da 'don' i politika ne idu skupa. ne bih dalje od tog.
Trina Moe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 15:50   #3
Pada mi napamet borba s vjetrenjačama, ali neka mu...

KC nije smetalo što Sudac blagosljivlja i pjevuši s političarima, zašto bi im ovo sad smetalo. Bar čovjek djeluje staloženo.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 16:17   #4
U stvari KC je dosta negativna prema Sucu, tako da u neku ruku tu pokazuje principjelnost u stavovima. Prije bi mogli govoriti recimo o onom Duki saborskom

No kako bilo sto se Grubisica tice ne znam sto bih mislio. Njegova politicka stajalista u principu djelim, no cinjenica je isto tako da se navlaci sa crkvenim pravilima, a dio je crkve. Kako bi gledali na to da recimo netko iz vojske, policije ili neke druge institucije krsi pravila glede javnog djelovanja koja je prihvatio ulaskom u istu (ili firmu ili...)?

Ne svidja mi se pomalo ta njegova unutarnja igra gdje pokusava zaobici organizaciju kojoj i dalje pripada i koju i dalje predstavlja koristeci politicke spinove tipa "narod ce na izborima odluciti" da bi izvrsio pritisak na crkvu, odnosno da ona popusti u drzanju tih prvila zbog negativnog dojma koji bi to ostavilo u javnosti kako njemu raste popularnost. Cini mi se da pomalo koristi medije i politiku i za svoj unutarcrkveni sukob.

S druge strane u crkvi je uvijek bilo raznih strujanja, od ekstremno fundamentalistickih do ekstremno reformistickih i kriticnih prema vlastitoj instituciji i u neku ruku je sve to neizbjezno u tako vrojnoj zajednici, mozda i potrebno za vlastito funkcioniranje i preispiotivanje. U svakom slucaju u djelu gde kritizira crkvu ne vidim problem, medjutim ovo koketiranje sa politickim igrama... ne znam
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 20:50   #5
svaka mu je na mistu
pametan, kulturan, dobar i pošten
Čovjek

Crkva d.d. ga ne voli jer ju i kvalitetno iskritizira kad pretjeraju
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 20:54   #6
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
U stvari KC je dosta negativna prema Sucu, tako da u neku ruku tu pokazuje principjelnost u stavovima. Prije bi mogli govoriti recimo o onom Duki saborskom
Nope, nije im smetalo dok vrag () nije odnija šalu i dotični postao presvestran i drečav, pa je postao svojevrsna antireklama.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 21:25   #7
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Nope, nije im smetalo dok vrag () nije odnija šalu i dotični postao presvestran i drečav, pa je postao svojevrsna antireklama.
Pa kad u njemu češće prevlada struka-sociologija a manje poziv-svećenik.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 23:30   #8
Pa ne znam...ja zaparvo i ne razmišljam previše o njemu, ali razmišljam o sekularnoj državi.
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 23:58   #9
Quote:
Pwnage kaže: Pogledaj post
Kakav je vaš stav prema ovome svećeniku i njegovom crkvenom i političkom djelovanju?
Meni se on sviđa ovako al opet s druge strane mislim da traži rupe u Kanonskom pravu i da će ga to doć glave od strane KC koja ima potpuno pravo na to jer zakon je jedan i isti za sve a poslusnost svom biskupu on duguje bez obzira na sve-ako mu se vec htjelo trebao je trazit dopustenje...mozda je znao da ce odgovor bit ''ne'' pa ga nije ni trazio nego se igra pravnika...odupre li se postat ce vrlo popularan-mozda bude i predsjednik...a čini mi se da posto nije postao ''viši klerik'' da mu je to i skriveni cilj.
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 00:19   #10
Koliko ja znam on više nije svećenik. Razrješen je dužnosti. Time postaje običan građanin i Crkva mu ne zabranjuje političko djelovanje.
__________________
Bog je beskrajna sfera čije je središte svugdje, a periferija nigdje. ✞
Alojzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 00:24   #11
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
KC nije smetalo što Sudac blagosljivlja i pjevuši s političarima, zašto bi im ovo sad smetalo. Bar čovjek djeluje staloženo.
Kao što rekoše gore nisu baš blagonakloni prema populističkom djelovanju Sudca što je po meni i uredu. Mišljenja sam da ono što je Sudac za recimo to tako opću populaciju da je Grubišić za nazovimo ih intelektualnu populaciju pri tome prvenstveno mislim na političare i novinare.

Osobno ne mogu nešto posebno reći protiv njega jer čovjek je posvetio život Bogu ali mislim da nije u skladu s tim pozivom kada nastupa na ovaj način. Uzmimo recimo primjer biskupa Bogovića koji isto dosta da tako kažem civilno djeluje kroz svoja predavanja, knjige istupe koji nemaju direktnu vezu sa Crkvom ali on to radi onako kako treba, bez velike medijske pompe nego strpljivo i iznutra prema van, razjašnjava da tako kažem teorijsku podlogu problema dok Grubišić više govori o posljedicama koje više manje svatko zna i to su bojim se riječi od danas do sutra.

Svoju autoritet crpi iz autoriteta Crkve i to suprostavljajući se toj istoj Crkvi a to je nepošteno, uzima Crkvu kao taoca a pištolj su mediji - najčešće isti oni mediji koji nose dosta odgovornosti u promicanju onih koji su danas po zatvorima.

Ma koliki to skandal izazvalo ako eventualno osvoji mandat mislim da ukoliko bita biskupa za dopuštenje da mu biskup treba uskratiti to dopuštenje.
Quote:
Alojzije kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam on više nije svećenik. Razrješen je dužnosti. Time postaje običan građanin i Crkva mu ne zabranjuje političko djelovanje.
Mislim da je u mirovini i da nema aktivnu službu ali da nije razrješen svećeništva.

Zadnje uređivanje OliverZG : 16.11.2011. at 00:32.
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 01:03   #12
Quote:
Rabi Eliahu kaže: Pogledaj post
Grubišić je priglup i sirov. Također i ego-manijak. Proslavio se kritiziranjem crkve i vladajućeg režima devedesetih. Odavno sam sumnjao da je tokom Juge radio za UDBU, pa me nije začudilo što je sada Pilsel sa njim. Drago Pilsel nesvršeni teolog je od strane UDBE ubačen u bogosloviju, gdje je od koleg prokazan kao homoseksualac i provokator.
A Toza se proslavio pljuvanjem po svemu živome.
OUT

I ima li većeg megalomanstva od samoproklamiranog RABINA ??

Zadnje uređivanje AvluV : 16.11.2011. at 01:08.
AvluV is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 19:47   #13
Grubišić sigurno je jedan od "razvikanijih" svećenika zbog svoga nastupa i čestih napada na klerike. On već dugo vremena drži takav stav prema nekim segmentima KC. Aktulano je pitanje što će on u politici? To je točno da je on umirovljeni svećenik,znači službeno je prestao vršiti tu dužnost i zakonski ima pravo djelovati aktivno ili profesionalno u politici. Sad zašto neki kažu da on zakonski nema to pravo,neznam. To pravnici bolje znaju.
Koliko je meni poznato, i prije je bilo slučajeva kada su se svećenici pokušavali ili se jesu aktivno bavili politikom čak i kada su još bili na svećeničkoj dužnosti.
Kakve su njegove istinske namjere to samo on zna, ali može li zaista nešto korisno,pozitivno i konkretno doprinijeti narodu iz političke pozicije o tome možemo raspravljati.
Pokrenuo sam ovu temu čisto iz razloga što se Grubišić i više nego prije pojavljuje u medijima, a i vidio sam njegove štandove po gradu kao političkog kandidata pa me zanima jel on po vama pozitivna ličnost ili je samo narcisoidno sebičan i želi vlastite interese iz ovog svega?
Pwnage is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 19:57   #14
Potrebita je takva struja u društvu..
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 20:43   #15
Quote:
Pwnage kaže: Pogledaj post
To je točno da je on umirovljeni svećenik,znači službeno je prestao vršiti tu dužnost i zakonski ima pravo djelovati aktivno ili profesionalno u politici. Sad zašto neki kažu da on zakonski nema to pravo,neznam. To pravnici bolje znaju.
Što se tiče države on i bilo koji svećenik mogu se kandidirati kad god.

Ono što im to priječi je zakonik kanonskog prava koji kaže da svećenik ne treba prihvaćati javne dužnosti i djelovati kroz političke stranke.

Slijedeći kanoni se bave time:
Quote:
Kan 285
§ 3. Zabranjuje se klericima prihvatiti se javnih služba koje sa sobom nose sudjelovanje u vršenju svjetovne vlasti.

§ 4. Bez dozvole svojeg ordinarija neka se ne prihvaćaju upravljanja dobrima koja pripadaju laicima ili svjetovnih služba koje sa sobom nose teret polaganja računa; zabranjuje im se jamčenje, pa i vlastitim dobrima, bez savjetovanja sa svojim ordinarijem; isto tako, neka se uzdrže od potpisivanja mjenica, kojima se naime preuzima obveza isplate novca, bez pobliže određenog razloga.
Quote:
Kan 287
§ 2. Neka aktivno ne sudjeluju u političkim strankama niti u upravljanju sindikalnim društvima, osim ako to, prema sudu mjerodavne crkvene vlasti, traži zaštita crkvenih prava ili promicanje zajedničkog dobra.
Grubišić je formalno u svećeničkoj mirovini ali on je i dalje svećenik te iako ne mora aktivno raditi u nekoj župi ili nekom drugom Crkvenom poslu smatram kao i mnogi drugi da i dalje treba poštivati instituciju kojoj je posvetio život.

On politički itekako može djelovati kao što je i do sada djelovao kroz predavanja, knjige, kolumne, ... uključivanje u svakodnevne političke poslove nije potrebno, pogotovo ako to radi tako da za taoca a u isto vrijeme i izvor svog autoriteta uzima Crkvu.
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 00:21   #16
Odlično je da netko iz njihovih vlastitih redova kritizira ponašanje koje jako dobro poznaje. Zato ga mnogi u kleru mrze iz dna duše. Njih može kritizirati samo Bog i Papa (jedno te isto), a ne tamo neki svećenik, koji čak nije niti biskup. Ako ima dobar program, možda dobije i moj glas.
Kao da se svećenici ionako ne uključuju u političku agitaciju sa propovjedaonica....

Quote:
Ukidanje političkih privilegija
Don Grubišić programatski želi ukinuti političke privilegije, želi smanjiti broj zastupnika i njihove plaće izravnati s onima koje su primali prije no što su ušli u Sabor. Iako je crkveno lice, želi smanjiti crkvene povlastice i podvrgnuti ih državnome nadzoru, kao i povlastice vjerskih zajednica ("koje ogroman novac troše gotovo ni na što"). Zalaže se za smanjenje broja općina koje značajnim dijelom funkcioniraju kao mehanizmi za reprodukciju parazitske kaste.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 00:45   #17
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Njih može kritizirati samo Bog i Papa (jedno te isto), a ne tamo neki svećenik, koji čak nije niti biskup.
Ostavljeno kao primjer moderatorima ako itko to i čita a vezano za moju recimo opservaciju na PŽK o problemu Religije, evo ovo je jedan zoran primjer uništavanja rasprave podbadanjima nevezanim za niti temu niti religiju.
Quote:
Kao da se svećenici ionako ne uključuju u političku agitaciju sa propovjedaonica....
Kad si zadnji puta bio na Svetoj Misi. Ja nikad u životu nisam čuo da svećenik sa propavjedaonice lobira za neku stranku. Ako govore nešto što ima veze s politikom to je općenito i poznato svima što je to i što je za očekivati od jedne takve institucije.
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 09:06   #18
Nekako imam osjećaj da će, ukoliko bude izabran, prepustiti svoje mjesto u saboru nekome drugome, a on će nastaviti djelovati sa strane.
__________________
Fanatični borac protiv fanatizma...
el bimbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 10:47   #19
Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
Meni se on sviđa ovako al opet s druge strane mislim da traži rupe u Kanonskom pravu i da će ga to doć glave od strane KC koja ima potpuno pravo na to jer zakon je jedan i isti za sve a poslusnost svom biskupu on duguje bez obzira na sve-ako mu se vec htjelo trebao je trazit dopustenje...mozda je znao da ce odgovor bit ''ne'' pa ga nije ni trazio nego se igra pravnika...odupre li se postat ce vrlo popularan-mozda bude i predsjednik...a čini mi se da posto nije postao ''viši klerik'' da mu je to i skriveni cilj.
Crkva, dakle, ima pravo i smaknuti?

Znam da možda niste mislili doslovno... A opet, pitam se kako bi glasio odgovor na pitanje "ima li Crkva pravo oduzeti život". Pitanje je besmisleno jer "zakon je jedan", a Crkva je odluzimala živote. Nikad neću shvatit ljude koji ovako uzimaju ta crkvena pravila bez razmišljanja (neopterećenog i čistog).

Super mi je Grubišić. Pogotovo s ovom spikom oko ugovora s Vatikanom. To njih boli - novac.
cloudconnected6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 10:55   #20
Bar ima muda reći caru da je gol...
daz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:17.