Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2017., 15:39   #421
Pozdrav svima

Mene zanima jelii se mijenjalo nešto u poslovanju odnosno načina isplate
za udruge od ove godine?
Naime ja sam član udruge turističkih vodiča i redovan student. Sad udruga me je prošle god isplaćivala preko studentskog ugovora o djelu te je udruga i prijavljena u nadležnom SC-u.

Ali sad mi javljaju da udruga nema pravo isplačivati usluge vođenja preko studentskog ugovora.

Pa aki netko ima kakvih informacija o tome bio bih zahvalna
zija2022 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 12:43   #422
Dobar dan.

Odmah moram reći da ne znam ništa o tome, pa bi trebao vašu pomoć ili barem da me uputiti gdje bi mogao saznati.

Žena već nekih 15 godina radi kao fitness trenerica. Ima završene razne tečajeve koji su joj upisani u radnu knjižicu.

Sada je dobila priliku otvoriti nešto svoje. Pa me zanima dali me možete savjetovati koji bi bio najbolji način za to?

Dali je udruga najbolji oblik za otvaranje tako nečega? Ona je trenutno zaposlena, pa dali si mora šta uplačivati? Kako i šta što se tiče vođenja nekih knjiga, računa?

Molim pomoć. Hvala
Hrvoje_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 18:31   #423
Quote:
Hrvoje_os kaže: Pogledaj post
Dobar dan.

Odmah moram reći da ne znam ništa o tome, pa bi trebao vašu pomoć ili barem da me uputiti gdje bi mogao saznati.

Žena već nekih 15 godina radi kao fitness trenerica. Ima završene razne tečajeve koji su joj upisani u radnu knjižicu.

Sada je dobila priliku otvoriti nešto svoje. Pa me zanima dali me možete savjetovati koji bi bio najbolji način za to?

Dali je udruga najbolji oblik za otvaranje tako nečega? Ona je trenutno zaposlena, pa dali si mora šta uplačivati? Kako i šta što se tiče vođenja nekih knjiga, računa?

Molim pomoć. Hvala
Jao jao, kak ste došli do udruge odmah

Znam da je većina sportskih klubova osnovana kao udruge s ciljem promicanja sporta itd, ali ako ti žena želi samo legalno raditi kao fitnes trener i profitirati od toga, udruga onda nije najbolje rješenje.

Naime, udruge su načelno neprofitne organizacije koje nemaju za cilj stvaranje profita! Također, za osnivanje su nužna barem 3 osnivača. Udruga mora imati statut propisan zakonom o udrugama. Trenutno novoosnovane udruge moraju voditi dvojno knjigovodstvo, barem u početku. I svašta tu još ima!

Osnove osnova
Zakon o udrugama

Možda bolje proučiti paušalni obrt, imaš tu na podforumu temu... Ne znam kaj bi točno radila, da li bi baš imala fitnes centar ili kaj.

Udruga se smije baviti i gospodarskom djelatnošću (znači smije ostvarivati profit), ali za taj dio djelatnosti je obveznik poreza na dobit i svačeg nečeg, pa je pitanje isplati li se zezati s tim ako se radi o nekom manjem sporednom poslu, za zaradit si nešto sa strane.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 06:47   #424
Dodatno tumačenje može? Kao pomoć?

Quote:
ledena19 kaže: Pogledaj post
N možeš sa udrugom obavljati gospodarsku djelatnost. Odnosno, da pojasnim: možeš, ali to je udruga, neprofitna organizacija, pretpostavlja najmanje tri člana koji su udruženi. svaki profit koji ostvare svojim radom se mora uložiti u promicanje načela i ciljeva udruge. Naravno, treba ti žiro račun za to, ali...
Akomisliš obavljati gospodarsku djelatnost, onda treba otvoriti d.o.o., obrt ili zadrugu.
D.o.o. zahtjeva minimalni početni kapital od 20.000, 00 kuna, plus troškovi registracije, cca oko 4500 - 5000 kuna. Možeš raditi što hoćeš. Prednost je što d.o.o. nema nikakve posebne uvjete za obavljanje djelatnosti, dakle, ne trebaš imati položene majstorske ispite ili imati određenu kvalifikaciju za to. Također, d.o.o. u slučaju bilo kakvog novčanog spora odgovara svojom imovinom, ne imovinom vlasnika.
S druge strane, osnivanje obrta je puno jeftinije, ali - moraš imati određenu kvalifikaciju za otvaranje obrta određene vrste. Najbolje je da se raspitaš u HITRO.HR, ako to postoji kod tebe, ili u Uredu državne upravu, Služba za gospodarstvo, oni vode obrtni registar i registraciju obrta, po županijama.
Ako otvaraš zadrugu, potrebno ti je za početak barem sedam zadrugara, čiji je minimalni ulog 100 kuna, oko 4500 kuna za registraciju, hrpa dokumenata, od pravilnika o funkcioniranju zadruge i još....Prednost je što Ministarstvo gospodarstva djelomično refundira troškove osnivanja zadruge, te ima puno kvalitetnih programa za bespovratno financiranje kvalitetnih programa, samo treba proči na natječaju. Ako je kvaliteta u pitanju, novci se dobivaju. Ne veliki, ali bitni.
Toliko, ako imaš pitanja, samo naprijed.

Pišeš ovako: d.o.o. u slučaju bilo kakvog novčanog spora odgovara svojom imovinom, ne imovinom vlasnika.
A tko u takvim slučajevima odgovara u udruzi-----taj odgovor ne mogu nigdje naći, pa pomozi molim te, ako znaš.
kbszeljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 07:24   #425
mOŽE POMOĆ

Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
"Jesu li pokloni i donacije oporezivi prihod neprofitne organizacije?
Nisu. Pokloni i donacije za koje neprofitna organizacija ne pruža nikakvu protuuslugu davateljima tih donacija, nisu oporezivi. Neprofitna organizacija može primati donacije u novcu, stvarima, uslugama i drugim oblicima materijalne imovine koja imaju tržišnu vrijednost, a na primljene donacije ne plaća porez."
Evo ovako:
Udruga organizira za dio svojih članova jedan party, a svaki član uplati udruzi recimo 1000kn, pomoći za troškove organizacije partya---zabave, pa me sada zanima, te novce smije udruga primati u gotovini, i mora li dati neki papir-potvrdu svakome članu uplatiocu , te kuda moraju ići ti novci? Na žiroračun , ili mogu služiti kao gotovina za troškove toga partya?
kbszeljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 07:28   #426
Članarina udruge

U osnivanju smo udruge žena pa imamo fosta još nepoznanica. Udruga djeluje kao neprofitna organizacija. Jedna o nepoznanica je prikupljanje članarina. Interesira me na koji način izdavati potvrde članicama kada plate članarinu? Da li postoji određene uplatnice ili možda blok "Knjiga računa za male obveznike fiskalizacije"?
dopraus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 13:17   #427
Lightbulb help desk - udruga

Pozdrav svima,

Imam par pitanjca vezana na rad udruge, nadam se da mi možete pomoći.

1. Kako funkcionira volontiranje u udruzi? Na koji način se prijavljuje, kome? Kako se prikazuje u administraciji udruge?

2. Što ulazi u gospodarske djelatnosti udruge?

3. Koliki je gornja granica prihoda udruge, a da udruga ne ulazi u sustav PDV-a?

4. Ukoliko je dijete mlađe od 14 godina jel se mora posebna pristupnica pisati ili je moguće istu unutar ugovora staviti članak kojim se opisuje članstvo te na kraju potpisuje roditelj / staratelj.

Cilj udruge je organizacija kampa za mlade u prirodi i to za članove udruge..

hvala unaprijed na odgovorima
Ronin86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 19:59   #428
zna li netko ima li dar nakon donacije udruzi kakvu pravnu osnovu u pozadini?
znam da neke udruge poklanjaju majice s natpisom udruge prilikom donacije iznad 50kn
deniKID is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2019., 14:03   #429
Likvidacija udruge

pozdrav!
zna li netko koliko otprilike dođu troškovi gašenja udruge - obrasci, takse itd.?
hvala!
ellin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2019., 19:29   #430
Pozdrav, otvorio bih udrugu koja bi se sastojala od multimedijske galerije. Kako tocno da napisem statut? tj. kako bi se zaradeni novac mogao isplacivati kao placa skupstini udruge?

zahvaljujem
MarcS is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2019., 22:06   #431
Quote:
MarcS kaže: Pogledaj post
Pozdrav, otvorio bih udrugu koja bi se sastojala od multimedijske galerije.
Što to znači? Udruge se osnivaju zbog nekakvih općih i zajedničkih vrijednosti, interesa i ciljeva, a bez namjere stjecanja dobiti. Kako bi to izgledalo u tvom slučaju?

Quote:
Kako tocno da napisem statut?
To je dobro pitanje, s obzirom kako si formulirao ovaj post.

Quote:
tj. kako bi se zaradeni novac mogao isplacivati kao placa skupstini udruge?
Udruga može isplatiti plaću samo onome koga zapošljava, dakle, svojim radnicima. Ako isplaćuje bilo kome drugome, onda je to drugi dohodak.

Čini mi se da nisi dobro razumio što je udruga, članovi skupštine udruge su oni koji bi trebali uplaćivati udruzi (članarine), a ne obratno.

Kreneš li ovako s obratnom logikom, postoji vrlo velika šansa da ćeš nastradati kod prve kontrole Porezne uprave i/ili Državne revizije.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2019., 13:13   #432
A zašto mora biti na nuli?

Quote:
blaloleo kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da je ovo točno. Iako, može postojati neprofitna udruga koja će morati potrošiti dobiveni novac, i na kraju godine biti na nuli. A ovo potrošiti može biti na razne načine

Nego, što ti zapravo tražiš? Imaš posao i tražim samo legalan način da izvučeš novac (udruga, d.o.o.,..) ili...?
A, zašto i po kojem propisu račun mora biti na nuli?
Što raditi sa novcima i kako ih potrošiti?
kbszeljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2019., 13:16   #433
Quote:
kbszeljko kaže: Pogledaj post
A, zašto i po kojem propisu račun mora biti na nuli?
Što raditi sa novcima i kako ih potrošiti?
Ne mora biti na nuli.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2019., 16:58   #434
Može dva pitanja, ako znaš odgovor

Quote:
Commodus kaže: Pogledaj post
pa i jest neprofitna!

upišeš da ćeš se baviti radionicama za razvoj dječje kreativnosti, na primjer...

skupljat ćeš novac za rad tih radionica...

ali nitko te ne može ograničiti koliko! mislim, kako se ograničiti? ZAŠTO!? ... pa naravno da ćeš prve godine skupiti 10 000 kuna priloga i projekata... ali druge godine 40 tisuća... a tko ti kaže da za 10 godina kad budeš popularna udruga nećeš dobivati po 3-4 milijuna od INA-e, Agrokora, Plive...

I to je 20 milijuna, recimo...

a nemaš toliko djece? a i da imaš, napravit ćeš zgradu za održavanje radionica...pa autobus za prijevoz djece...

ništa tu nije profit, JER GA NE DIJELIŠ!

to je dobit koju reinvestiraš...

ali daj, pa kad budeš imala 20 miljona nečega, nećeš mi reći da ćeš se i dalje ti voziti tramvajem?

pa i po svetačkim pravilima, ti si ZASLUŽILA dobiti službeni auto... avion?

i na kraju, najbolja stvar:
kad odlučiš da više ne možeš, imaš 60 godina i ne da ti se, a nitko te ne želi zamijeniti, onda upotrijebiš posljednje oružje
ugasiš udrugu, dakako

i zakonski preuzmeš kao osnivačica imovinu udruge, sve zgrade, aute, avione...

sve bez profita
Jesi sigurna da možeš ugasiti udrugu i samo tako preuzeti sav novac i vlasništvo što je od udruge?
2. I DRUGO PITANJE---što ako si primala pozajmice na početku tipa vid kredita---kako ih vratiti, kad sam gore negdje pročitao da ne smiješ uzimati novce sa računa za sebe?
kbszeljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2019., 17:08   #435
Za koje se sve teme Udruga može otvoriti, i tko financira Udrugu? Općina, županija, država?
Edmond Gift is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2019., 17:12   #436
Oprosti, ali ovo zadnje nisam razumio

Quote:
Mina kaže: Pogledaj post
kakva agencija? turistička?
-Sportski klubovi, sindikati, kulturno-umjetnička društva, udruge umirovljenika, strukovne udruge i sl. (dakle, sve udruge) mogu organizirati turistički paket aranžman isključivo za svoje članove u trajanju do dva dana, uključujući najviše jedno noćenje. U pravilu se radi o izletima koji su besplatni, ili članovi plaćaju određeni iznos kotizacije koji pokriva stvarni trošak organizacije izleta.
Turistički paket aranžman udruge mogu organizirati povremeno i bez svrhe stjecanja
dobiti.

i još: udruga je pravna osoba sama za sebe, s tim da udruga kao takva može biti osnivač npr. d.o.o., jedan od osnivača zadruge itd. ali ti novoosnovani subjekti posluju prema onim zakonima i pravilnicima prema kojima su i osnovani.
Znaći li to da udruga može osnovati d.o.o i raspolagati jedan sa drugim novcima koje imaju?
Mogu li pod tim uvjetom onda i imati jedan žiroračun?
kbszeljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2019., 18:36   #437
Quote:
kbszeljko kaže: Pogledaj post
Jesi sigurna da možeš ugasiti udrugu i samo tako preuzeti sav novac i vlasništvo što je od udruge?

2. I DRUGO PITANJE---što ako si primala pozajmice na početku tipa vid kredita---kako ih vratiti, kad sam gore negdje pročitao da ne smiješ uzimati novce sa računa za sebe?
Nema koristi da postavljaš pitanja osobi koja ne zna ništa o tome.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2019., 18:39   #438
Quote:
kbszeljko kaže: Pogledaj post
Znaći li to da udruga može osnovati d.o.o i raspolagati jedan sa drugim novcima koje imaju?
Udruga može osnivati d.o.o. Raspolagati s novcem ne može. Može jedino isplatiti dobit, ako je bude. Naravno da d.o.o. ne može raspolagati novcem udruge, osim u smislu kapitala ili pozajmice.

Quote:
Mogu li pod tim uvjetom onda i imati jedan žiroračun?
Ne mogu. Otkud ti tako bizarne ideje?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2019., 11:09   #439
Raspolaganje imovinom udruge u slučaju prestanka postojanja udruge

Zakon o udrugama NN 74/14, 70/17, 98/19

Članak 53.

(1) U slučaju prestanka postojanja udruge imovina se, nakon namirenja vjerovnika i troškova likvidacijskog, sudskog i drugih postupaka, predaje udruzi, ustanovi ili zakladi koje imaju iste ili slične statutarne ciljeve, a na osnovi odluke skupštine sukladno statutu.

(2) Udruga nema pravo imovinu udruge dijeliti svojim osnivačima, članovima udruge, osobama ovlaštenima za zastupanje, zaposlenima ili s njima povezanim osobama.

(3) Pod povezanim osobama, u smislu ovog Zakona, smatraju se osobe koje su bračni ili izvanbračni drug, istospolni partner, srodnici po krvi u uspravnoj lozi, braća i sestre, skrbnik te posvojitelj, odnosno posvojenik te ostale fizičke i pravne osobe koje se prema drugim osnovama i okolnostima opravdano mogu smatrati interesno povezanima s osnivačima, članovima udruge, osobama ovlaštenima za zastupanje i zaposlenima.

(4) Udruga koja je primila financijska sredstava iz javnih izvora u smislu odredbi članka 32. ovog Zakona, u slučaju prestanka postojanja, ostatak sredstava vratit će u proračun iz kojega su financijska sredstva dodijeljena.

(5) Ako se u slučaju prestanka postojanja udruge iz bilo kojih razloga ne može provesti postupak s imovinom udruge koji je udruga odredila svojim statutom, preostalu imovinu stječe jedinica lokalne samouprave na čijem je području sjedište udruge.
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2019., 12:43   #440
Quote:
blaloleo kaže: Pogledaj post
Nisam siguran da je ovo točno. Iako, može postojati neprofitna udruga koja će morati potrošiti dobiveni novac, i na kraju godine biti na nuli. A ovo potrošiti može biti na razne načine

Nego, što ti zapravo tražiš? Imaš posao i tražim samo legalan način da izvučeš novac (udruga, d.o.o.,..) ili...?
Ajde mi reci na koji se legalan naćin izvlaći ,odnosno može izvući novac iz udruge
kbszeljko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:02.