Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2013., 17:08   #1
Bez dodatnih bodova-upis u srednju školu

Kcer mi se upisuje u srednju skolu. Po sadasnjem stanju na listama sigurno se upisuje u zeljenu skolu, a mene nervira jedna druga stvar.....
naime zavrsila je 4godisnju plesnu skolu koja se ne vrednuje bodovima,isla je u privatnu skolu jezika koja se takoder ne vrednuje bodovima. Nije li neposteno da joj ne priznaju talijanski kao dodatni jezik samo zato sto ga je pohadala u privatnoj skoli. A najgore od svega u svojoj skoli nije imala mogucnost ucenja talijanskog jer skola nije htjela zaposliti uciteljicu talijanskog iako je interes ucenika bio velik?!
denijaan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 18:11   #2
Quote:
denijaan kaže: Pogledaj post
Nije li neposteno da joj ne priznaju talijanski kao dodatni jezik samo zato sto ga je pohadala u privatnoj skoli.
Nepošteno je, naravno - tim prije što dijete lako moguće zna talijanski puno bolje od djece koja su ga učila u osnovnoj školi.

Samo, nepošteno bi bilo i priznavati potvrde svake privatne škole - trebalo bi ustanoviti nekakvo licenciranje gdje bi škola trebala dokazati svoju "ozbiljnost".

U protivnom, registriram školu, kupim dobar printer i napravim biznis s izdavanjem diploma .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 18:51   #3
Na isti način nepošteno je i jednako vrednovati diplomu svako osnovne i srednje škoie. U nekim školama rade kvalitetni profesori, dok u nekima rade nesposobni i/ili idioti. Njihove dvojke i petice jednako vrijede u svjedodžbi.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 20:01   #4
nepošteni su i bodovi iz školskih sportova,gdje netko ko čubi u drugoj postavi dobije bodove,a u neškolskim sportovima državni prvaci mogu samo doći do 1 boda i to kategorizacijom HOO
marre30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 23:24   #5
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Na isti način nepošteno je i jednako vrednovati diplomu svako osnovne i srednje škoie.
Državna matura za srednje i osnovne škole i to je to.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 08:05   #6
Da, to je onda fer i pošteno. To je i jedini način da se zauistavi poplava petica iza kojih ne stoji ništa.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 09:40   #7
slažem se da bi se za plesnu (kao i glazbenu) školu trebali dobivati dodatni bodovi. ali mislim da za privatno učenje stranog jezika ne - to ionako dijete uči, odnosno trebalo bi jer ima interesa i želje i onda bi bilo nefer bodovima nagraditi nečiji interes za talijanski, ali ne i nečiji interes za, lupam, modelarstvo (što isto zahtijeva trud, rad i disciplinu).

plesnu školu bih bodovala (pritom mislim na osnovnu plesnu školu, ne na tečaj ritmike) jer je to ipak jedna dodatna škola, sa nekoliko predmeta i satnicom koju to donosi. 2 ili 3 sata talijanskog tjedno je hobi.

edit: sad vidim da na onoj temi o likovnom buditedobro piše da se za plesnu školu dobivaju bodovi. da se dodatni bodovi dobivaju za učenje drugog stranog jezika najmanje 4 godine - vjerojatno je problem u tome što se te 4 godine priznaju samo iz osnovne, a ne privatne škole. e, to jest ne fer i tu bi trebalo onda uvesti neki ispit - prođeš, dobiješ bodove neovisno o tome gdje si učio.

iako i dalje mislim da 4 godine učenja stranog jezika ne zaslužuju dodatne bodove kod upisa u srednju školu, osim eventualno u jezičnu, ali samo u jezični gimnaziju.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 10:30   #8
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
edit: sad vidim da na onoj temi o likovnom buditedobro piše da se za plesnu školu dobivaju bodovi. da se dodatni bodovi dobivaju za učenje drugog stranog jezika najmanje 4 godine - vjerojatno je problem u tome što se te 4 godine priznaju samo iz osnovne, a ne privatne škole. e, to jest ne fer i tu bi trebalo onda uvesti neki ispit - prođeš, dobiješ bodove neovisno o tome gdje si učio.

iako i dalje mislim da 4 godine učenja stranog jezika ne zaslužuju dodatne bodove kod upisa u srednju školu, osim eventualno u jezičnu, ali samo u jezični gimnaziju.
Nije istina, ne dobivaju se bodovi za sve plesne skole. 4 godine baleta da, 4 godine folklora ne.
Zasto mislis da je znanje talijanskog, njemackog ili nekog drugog jezika nekog u osnovnoj skoli vece nego u privatnoj skoli? Zato postoju provjere znanja i to je to!
Manipulacija sa bodovima je prestrasna.......roditelji cupaju potvrde iz neznam kojih izvora.
denijaan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 10:42   #9
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
to ionako dijete uči, odnosno trebalo bi jer ima interesa i želje i onda bi bilo nefer bodovima nagraditi nečiji interes za talijanski, ali ne i nečiji interes za, lupam, modelarstvo (što isto zahtijeva trud, rad i disciplinu).
Quote:
denijaan kaže: Pogledaj post
Manipulacija sa bodovima je prestrasna.......roditelji cupaju potvrde iz neznam kojih izvora.
Ja bih ukinula sve te svakojake bodove za svastanesto... Ako se dijete tokom skolovanja necime bavilo, neka se...valjda je to bila zelja, dodatni interes...
Sad ce se jos djeca upisivati na plesove i jezike i....radi dodatnih bodova, a ne radi vlastitog interesa.

Ne znam zasto bi netko tko bolje plese imao prednost kod upisa u npr. mioc od onoga tko ne plese ...ili tko je dobio bod manje jer se bavio necime sto nosi manje bodova. Ili se bavio intenzivno necime sto ne nosi nikave bodove.

Po meni bi jedini dodatni bodovi (najvise 2) bili oni koji su bitni za upis u odredjenu skolu. Pa bi za mioc bilo bitno takmicenje iz npr. matematike/informatike, za neku drugu skolu ono iz kemije/bilogije, a za umjetnicke bi ok bilo da se dobije bod iz plesa/sviranja....
Onda ne bi imali situaciju da se poprilican broj djece sa 5,0 i 80 bodova ne upise u zeljenu skolu.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 11:36   #10
Quote:
denijaan kaže: Pogledaj post
Nije istina, ne dobivaju se bodovi za sve plesne skole. 4 godine baleta da, 4 godine folklora ne.
jel postoji folklorna osnovna škola? sa svim pripadajućim predmetima?

mislim da se ne dobivaju bodovi za balet/ritmiku/ples kao rekreaciju, čak i ako ideš 4 godine, nego plesna osnovna škola - dakle, dijete ide u dvije osnovne škole zapravo, te škole imaju nastavu 4-5 puta tjedno po par sati, u suprotnom turnusu od regularne osnovne, imaju predmete, ne samo balet (pa i osnove glazbene teorije, sviranje klavira, suvremeni ples)
ista stvar je i s glazbenim školama

i tu se ne nagrađuje dijete jer 'zna bolje plesati' nego jer za to što je 4 godine išlo paralelno u 2 osnovne škole, a za to treba jako puno truda, rada, discipline i odricanja - uza sve treba još i učiti za regularnu školu i učiti i vježbati za plesnu/glazbenu školu.

Quote:
Zasto mislis da je znanje talijanskog, njemackog ili nekog drugog jezika nekog u osnovnoj skoli vece nego u privatnoj skoli? Zato postoju provjere znanja i to je to!
a što sam ja rekla?!
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 12:02   #11
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
jel postoji folklorna osnovna škola? sa svim pripadajućim predmetima?

Postoji!

i tu se ne nagrađuje dijete jer 'zna bolje plesati' nego jer za to što je 4 godine išlo paralelno u 2 osnovne škole, a za to treba jako puno truda, rada, discipline i odricanja - uza sve treba još i učiti za regularnu školu i učiti i vježbati za plesnu/glazbenu školu.
Da, 4 godine pohadanja folklora paralelno sa skolom, 4 puta tjedno po 120min treniranja, nastupa, satova pjevanja, mislim da nije nista manje vrijedno od pohadanja baleta.
Istina, to je zelja i volja djeteta i nije to upisano zbog bodova, vec zbog ljubavi.
denijaan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 12:29   #12
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
i tu se ne nagrađuje dijete jer 'zna bolje plesati' nego jer za to što je 4 godine išlo paralelno u 2 osnovne škole, a za to treba jako puno truda, rada, discipline i odricanja - uza sve treba još i učiti za regularnu školu i učiti i vježbati za plesnu/glazbenu školu.
Gle, to sto je moje misljenje da to ne bi trebalo biti relevantno za upis u srednju skolu ne znaci da se ja ne slazem s tim da za to treba truda, volje itd.
Samo gledam na to drugacije.
(kaze google ...recimo u ovoj ili ovojosnovnoj glazbenoj skoli ima 4-7 sati tjedno...nije to bas kao da se ide paralelno u dvije osnovne skole. U OS toliko imas nastave skoro u jednom danu.

Treba truda i za trenirati nogomet/kosarku svaki dan (5 dana u tjednu, subotom utkamice) u nekom lokalnom klubu bez znacajanih rezultata...pa volje za vjezbanje i nakon treninga ...svaki dan. (kao npr. Drazen Petrovic) Medjutim, ako to netko voli...zeli i stalo mu je do toga, na njemu je da se potrudi koliko moze. Ako ocjene u skoli budu odlicne...onda je u tom segmentu isti kao i onaj koji se bavi necim drugim ...ili nicim. Netko mozda svaki dan radi doma...pomaze na polju roditeljima ...jel se to boduje?
Treba truda i ako dijete ide u skolu jezika 2 x tjedno, trenira nesto rekreativno 3 x tjedno, volontira negdje 1x tjedno i uci svirati ...doma, uz pomoc susjeda/roditelja/prijatelja...a nista se od toga ne boduje.
Danas se (vise-manje) sva djeca necime bave ...mislim da je pretjerano to uvazavanje i bodovanje necega sto sa skolom nema veze.

Meni je nebitno to cime se dijete doma svojevoljno (ili iz nuzde) bavi. Bitno mi je kakav je bio u OS. Obzirom da se upisuje u srednju.
Iako sam svjesna da djeca koja se bave kojecime (ne samo onime sto se odredilo za bodovanje) imaju manje vremena za igru i sl. vrijeme koje posvecuju ucenju i skoli nije nista vece nego li je kod onih koji se ne bave nicime... Za petice moraju pokazati isto, pa je (u prosjeku) vrijeme koje je potrebno uloziti za isti uspjeh - isto.
Samo su odlucili svoje slobodno vrijeme iskoristiti za nesto drugo.

Ukidanjam svega toga, bi se imo ako nista drugo izbjeglo ovakvo vaganje i usporedjivanje i raznorazne nepravde. Jer, istina je...zasto netko uci jezik/plese/pjeva/svira x godina dobije bodove, a netko drugi koji je radio isto to (negdje drugdje) ne dobije bodove.

Pitanje je i koliko su onda djeca koja nemaju afiniteta/talenta za jezike ili /sviranje/plesanje/pjevaje tim bodovanjem diskriminirana, jer mozda bi i oni bili spoosbni izdvojiti 4-7 sati tjedno za to i biti odlicni, ali jednostavno nisu nadareni za takvo sto. (osim sto nemaju interesa, ali to je druga prica)
Tko zna za sto sve djeca imaju interesa, cime se sve bave i koliko sati mozda posvete necem korisnom i zahtjevnom (npr. modelarstvo/robotika/izumi) a ne dobiju za to nikakav bod.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 12:42   #13
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post

i tu se ne nagrađuje dijete jer 'zna bolje plesati' nego jer za to što je 4 godine išlo paralelno u 2 osnovne škole, a za to treba jako puno truda, rada, discipline i odricanja - uza sve treba još i učiti za regularnu školu i učiti i vježbati za plesnu/glazbenu školu.
sve to stoji...i ima smisla kada imas 2 ucenika sa 80 bodova, a mozes uzeti smao jednog, onda ces valjda uzeti jednog koji ima i to nesto dodatno.
jer tada se radi o ovome o cemu ti pises
i to dijete je najcesce uspjesno u jednoj i drugoj skoli

al meni nema smisla (joj sad kad drvlje krene na mene) da netko tko se kroz OS provlaci sa 4,2-4,4 (pa navuce jos koju peticu na kraju) dobije bod dva tri vise, jer je isao u neku drugu skolu (i na racun te skole cesto opravdavao izostanke, nepisanja lektire, nedosenja zadaca, odgadjanja testova i sl) i skupi vise bodova od onog koji je uredno izvrsavao svoje obaveze i u OS, al nije isao u drugu skolu (moze biti da nije bilo novaca, da nema skole u blizini, da ga se ne moze odvoziti, da za to sto njega zanima nema privatne skole....)

da ne spominjem kada se radi o znatno nizim ocjenama

usput, ne znam dal su promijenili idiotariju, al se svakako nadam da za prag (onaj minimalni) bi trabali uci samo osnovni bodovi na temelju ocijena iz OS, a svi dodatni bodovi da sluze za selekciju medju konkurencijom.
i pri tome ne mislim samo na dodatne iz sportova i ostalih skola, nego na bodove na zdravlje, socijalni status i sl.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 13:08   #14
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post

al meni nema smisla (joj sad kad drvlje krene na mene) da netko tko se kroz OS provlaci sa 4,2-4,4 (pa navuce jos koju peticu na kraju) dobije bod dva tri vise, jer je isao u neku drugu skolu (i na racun te skole cesto opravdavao izostanke, nepisanja lektire, nedosenja zadaca, odgadjanja testova i sl) i skupi vise bodova od onog koji je uredno izvrsavao svoje obaveze i u OS, al nije isao u drugu skolu (moze biti da nije bilo novaca, da nema skole u blizini, da ga se ne moze odvoziti, da za to sto njega zanima nema privatne skole....)
teško da se ovo može dogoditi jer za samo pohađanje druge škole se dobije 1 ili 2 boda...to ni približno nije dovoljno da netko tko prolazi s četvorkom skupi više bodova od odlikaša
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 13:22   #15
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
teško da se ovo može dogoditi jer za samo pohađanje druge škole se dobije 1 ili 2 boda...to ni približno nije dovoljno da netko tko prolazi s četvorkom skupi više bodova od odlikaša
Pa recimo za imati 2 boda manje od ukupnih 20 na ocjene, mozes sva 4 razreda proci s 4,5 i imati ukupno 26 ocjena nize od onog tko je prosao s 5,0 sve razrede. I nadoknaditi to sa neka 2 boda i "isti" ste.

Edit:
Vjerojatno je nepotrebno dodati, ali evo ipak...
to da je onda moguce i to da onaj tko prodje s 4 (4,4x4=17,6) s dodatna dva boda ima (pod pretpostavkom da ipak ima petice iz bodovanih predmeta i da su tu isti) 77,6+2 dodatna= 79,6 bodova
...odnosno vise od onog tko prodje s prodje s 5 (4,8x4=19,2) koji bi imao 79,2 boda

Zadnje uređivanje kajpa : 21.06.2013. at 14:05.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 14:18   #16
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
teško da se ovo može dogoditi jer za samo pohađanje druge škole se dobije 1 ili 2 boda...to ni približno nije dovoljno da netko tko prolazi s četvorkom skupi više bodova od odlikaša
Moze se dobiti 3 boda ukoliko je na drzavnom prvenstvu(sport, ples) kao pojedinac ili u timu osvojio 1. mjesto.
Drzavna prvenstva u znanju bilo to matematika, fizika ili nesto trece i osvojeno 1.,2.,3.mjesto zaista zasluzuje dodatne bodove.To je znanje, to je izuzetan ucenik kojeg treba nagraditi.
denijaan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 14:43   #17
Quote:
denijaan kaže: Pogledaj post
Moze se dobiti 3 boda ukoliko je na drzavnom prvenstvu(sport, ples) kao pojedinac ili u timu osvojio 1. mjesto.
Drzavna prvenstva u znanju bilo to matematika, fizika ili nesto trece i osvojeno 1.,2.,3.mjesto zaista zasluzuje dodatne bodove.To je znanje, to je izuzetan ucenik kojeg treba nagraditi.
pričali smo o dodatnom bodovanju pkesnih/glazbenih škola i stranog jezika, a ne o natjecanjima

mislim da će se čak i kajperinja složiti da prvi na natjecanjima zaslužuju dodatne bodove

Quote:
Vjerojatno je nepotrebno dodati, ali evo ipak...
to da je onda moguce i to da onaj tko prodje s 4 (4,4x4=17,6) s dodatna dva boda ima (pod pretpostavkom da ipak ima petice iz bodovanih predmeta i da su tu isti) 77,6+2 dodatna= 79,6 bodova
...odnosno vise od onog tko prodje s prodje s 5 (4,8x4=19,2) koji bi imao 79,2 boda
pa ako iz relevantnih predmeta ima petice onda se ipak baš ne 'provlači' samo i izgleda da mu bitno za upis u određenu školu ide ili ga zanima
taj je slučaj potpuno nerelevantan za ono što je govorila nosorog - o djetetu koje je generalno osrednje u školi, ali na račun glazbene škole dobije bodove i ima više bodova od nekog odlikaša kojemu možda roditelji nisu mogli priušiti glazbenu školu ili je u njegovom mjesti nema.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 14:57   #18
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
mislim da će se čak i kajperinja složiti da prvi na natjecanjima zaslužuju dodatne bodove
Ustvari, vi ste se slozile samnom, obzirom da sam to vec prije napisala.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 15:00   #19
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
pa ako iz relevantnih predmeta ima petice onda se ipak baš ne 'provlači' samo i izgleda da mu bitno za upis u određenu školu ide ili ga zanima
taj je slučaj potpuno nerelevantan za ono što je govorila nosorog - o djetetu koje je generalno osrednje u školi, ali na račun glazbene škole dobije bodove i ima više bodova od nekog odlikaša kojemu možda roditelji nisu mogli priušiti glazbenu školu ili je u njegovom mjesti nema.
Ovo je bio samo primjer...gdje je kod prosjeka izgubljeno 2 boda.
A da primjer bude ocitiji, ono drugo je kao isto.
Moze se koji bod izgubiti i na bitnim predmetima...a nadoknaditi npr. sportskim skolskim natjecanjem i prvim mjestom ...sjedenjem na klupi.

Ili je ...mozda moglo, a sada ne (to nisam sigurna), pa se gledaju ipak prvo ocjene, a tek onda dodatni bodovi, tako da ako netko ima isto bodova npr. 82...upada onaj koji ima vise na ocjene.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 01:03   #20
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ovo je bio samo primjer...gdje je kod prosjeka izgubljeno 2 boda.
A da primjer bude ocitiji, ono drugo je kao isto.
Moze se koji bod izgubiti i na bitnim predmetima...a nadoknaditi npr. sportskim skolskim natjecanjem i prvim mjestom ...sjedenjem na klupi.

Ili je ...mozda moglo, a sada ne (to nisam sigurna), pa se gledaju ipak prvo ocjene, a tek onda dodatni bodovi, tako da ako netko ima isto bodova npr. 82...upada onaj koji ima vise na ocjene.

Potpuno naopaka i pogrešna ideja.

Uporediti ocjene koje mogu biti stečene tko zna kako (a koliko se priča o tome, sve više dolazimo do upitne relevantnosti istih) sa višegodišnjim trudom, svakodnevnim obvezama, željom za sticanje znanja... dakle dati ocjenama punu prednost nad nečim što se zove rad i trud?

Koliko je samo njih koji su sa "boljim ocjenama" upisali jače srednje škole pa potom totalno krahirali.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:29.