Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2015., 16:41   #161
Da covjekova sudbina je biti bogom je navjestena u postanku kad mu se isprecio Kerubin da ne jede s drva zivota i postane vjecan a zavrsena je s Isus bogom idejom ili covjek bogom.Tako da odhebite s ove teme vi umjetno ponizni ,imate druge teme ponavljajte kao pokvarene ploce tu laznu poniznost ili tiraniju.Imate tema o ljubomornom bogu podosta....
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2015., 17:17   #162
Quote:
vilijam kaže: Pogledaj post
Nece gorjeti u paklu. Ostat ce na neki nacin u paklu ali to nije pakao vatrni nego ovozemaljski. Smrt je kljucan trenutak u zivotu krscanina. Kada on primi posljednju pomast mora biti ociscen od zemaljskih strasti i stremiti ka Bogu inace ce se u njemu razviti zivotinjski strah u casu umiranja sto ce ga zauvijek vezati za Zemlju u kojoj nema vjecnog uzitka nego stalno kruzenje uzitak-patnja. Dok ce u raju biti obasipan vjecim uzitkom blagodati: mirom, ljubavi, radoscu, toplinom...

Bog ne kaznjava..covjek se u ontoloskom raju svojom voljom odvojio od Boga..zato ga je Bog ubacio u smrtni svijet pun patnje kako bi covjek konacno spoznao kako izgleda svijet bez bozje blagodati..i onda covjek odlucuje da li mu se svidja ovaj svijet ili rajski svijet..ako ti se svidja ovaj svijet ostat ces na njemu (pod uticajem demona) ako ti se ne svidja pokusavas na sve nacine pridobiti Carstvo nebesko...

Bog je ustvari kao nekakav hipi roditelj koji ima liberalan odgoj i pusta svojoj djeci da sami odluce sta ce i gdje ce, s time da im je jasno dao do znanja sta ce biti sa njima ako izaberu pogresnu stranu..bit ce odvojeni od njega! Niko ih nece paliti ili lupati maljevima, kao sto nijedan roditelj ne bi ubio svoje dijete kada ucini pogresku..eventualno ga se moze odreci ako dijete na tome insistira...e to je onda pakao za covjeka!
Objasni ti ovim ostalima od 99% ovde što maštaju o sreći.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2015., 19:33   #163
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Ali svejedno što smo božje klice će 99,999% ljudi naplaneti goreti večno u paklu jer tako je zapisano, pošto su ljudi "zli" i ništa ne čini bogougodno - ali ti naravno nećeš, jer smatraš da to ne zaslužuješ. Ako sam u pravu.
Imaš slobodan izbor,svako odlučuje za sebe kojim putem ide. Imaš samo sva puta: širi i uži.

Ništa ja ne smatram niti neznam,samo znam da želim slijediti zapovijedi Božje i Krista. A to je vrlo teško i izazovno.
Međutim,usprkos tome osjećam da je to ispravno. Borim se sa neskretanjem s puta svaki dan,nekad padnem pa se vratim,divim se svecima i ljudima koji su to mogli izdržati.

Neugodna je tema o paklu,ali neizbježna ako se vjeruje u riječ Božju.
mia14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 00:31   #164
Quote:
mia14 kaže: Pogledaj post
Imaš slobodan izbor,svako odlučuje za sebe kojim putem ide. Imaš samo sva puta: širi i uži.

Ništa ja ne smatram niti neznam,samo znam da želim slijediti zapovijedi Božje i Krista. A to je vrlo teško i izazovno.
Međutim,usprkos tome osjećam da je to ispravno. Borim se sa neskretanjem s puta svaki dan,nekad padnem pa se vratim,divim se svecima i ljudima koji su to mogli izdržati.

Neugodna je tema o paklu,ali neizbježna ako se vjeruje u riječ Božju.
Lakše je nego što se zamišlja, pošto se zamišlja i da je to teško - može biti teško neko vreme ali ne mora ceo život - u tom "teško" postoji i "večni pakao" i kojekakve druge gluposti koje čovek sebi izmišlja.

Ne mora se verovati u reč Božju, potrebno je Znati - od verovanja ili neverovanja nikakve vajde, od znanja i praktičnog primenjivanja ogromne.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 11:43   #165
Quote:
mia14 kaže: Pogledaj post
Neugodna je tema o paklu,ali neizbježna ako se vjeruje u riječ Božju.
?

Zašto bi ljudima bilo neugodno razglabati o onom što ne postoji.
Prije bi neugodnije bilo dokazati da 'to' postoji. Pa i ono dal je važno u što vjeruješ.

Reci, zašto je tebi važno vjerovati u postojanje pakla?
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 14:22   #166
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Lakše je nego što se zamišlja, pošto se zamišlja i da je to teško - može biti teško neko vreme ali ne mora ceo život - u tom "teško" postoji i "večni pakao" i kojekakve druge gluposti koje čovek sebi izmišlja.

Ne mora se verovati u reč Božju, potrebno je Znati - od verovanja ili neverovanja nikakve vajde, od znanja i praktičnog primenjivanja ogromne.
Miješaš kruške i jabuke. Ako vjeruješ u riječ Božju i znaš ju,onda znaš da postoji i pakao i raj. Ne možeš polovično vjerovati,samo u ono što ti se sviđa. Odnosno možeš,ali onda si u zabludi.


Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
?

Zašto bi ljudima bilo neugodno razglabati o onom što ne postoji.
Prije bi neugodnije bilo dokazati da 'to' postoji. Pa i ono dal je važno u što vjeruješ.

Reci, zašto je tebi važno vjerovati u postojanje pakla?
Mislim da svatko od nas,čak i kod nevjernika postoji negdje duboko saznanje da Boga ima.
Kod kojeggod nevjernika,kad sam spomenula bilokakvu temu uz Boga dolazi nelagoda. Ono,samo ti vjeruj ali pusti mene na miru. Tako da pakao je još neugodnija priča.

Nije mi važno,ali sam se iznandila da postoji. Jer sam mislila prije da je to neko izmišljeno mjesto koje zastrašuje ljude. Bila sam u zabludi,pa zato stalno to spominjem.
mia14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 17:37   #167
Quote:
mia14 kaže: Pogledaj post
Nije mi važno,ali sam se iznandila da postoji. Jer sam mislila prije da je to neko izmišljeno mjesto koje zastrašuje ljude. Bila sam u zabludi,pa zato stalno to spominjem.
Za diplomaciju vele ne pitaj ih jer odgovor nećeš čuti, al ja ko ja svejedno pitah.

Vjerovateljima pakla je važno misliti da pakao postoji, važno im je uglavnom po osobnim motivima. O tom se već prije na temama razglabalo, pa tko je spoznao samog sebe taj se spoznao, a tko još nije, ima dana i prilika, što se reče korak po korak do saznanja s ponešto oduzetog iznenađenja. Naime, još se niko u 21. stoleću nije iznenadio postojanjem nepostojeće adrese.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 20:44   #168
Quote:
mia14 kaže: Pogledaj post
Miješaš kruške i jabuke. Ako vjeruješ u riječ Božju i znaš ju,onda znaš da postoji i pakao i raj. Ne možeš polovično vjerovati,samo u ono što ti se sviđa. Odnosno možeš,ali onda si u zabludi.
Postoji, ali samo u svesti čoveka, kao i sam svet koji misli da je stvaran - to je taj "đavoljak" koji mu sedi na ramenu, omađijao ga iluzjiom stvarnosti, i onda čovek misli da živi i da poznaje svet koji je sam sklepao od svojih impresija.

Život je varka, on je san, ko to ne vidi taj dubkoo spava i sanja svoj život koji boli i navodi ga na strah od pakla - ili strah od Boga - tj strah od sebe, okovi i autohipnoza.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 09:25   #169
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Za diplomaciju vele ne pitaj ih jer odgovor nećeš čuti, al ja ko ja svejedno pitah.

Vjerovateljima pakla je važno misliti da pakao postoji, važno im je uglavnom po osobnim motivima. O tom se već prije na temama razglabalo, pa tko je spoznao samog sebe taj se spoznao, a tko još nije, ima dana i prilika, što se reče korak po korak do saznanja s ponešto oduzetog iznenađenja. Naime, još se niko u 21. stoleću nije iznenadio postojanjem nepostojeće adrese.
Kolegice sad si mi malo nejasna. Dal ti vjeruješ da postoji ili ne?
Mene više brine onaj uski i široki put..da znam prepoznati pravi.

Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Postoji, ali samo u svesti čoveka, kao i sam svet koji misli da je stvaran - to je taj "đavoljak" koji mu sedi na ramenu, omađijao ga iluzjiom stvarnosti, i onda čovek misli da živi i da poznaje svet koji je sam sklepao od svojih impresija.

Život je varka, on je san, ko to ne vidi taj dubkoo spava i sanja svoj život koji boli i navodi ga na strah od pakla - ili strah od Boga - tj strah od sebe, okovi i autohipnoza.
Što ej po tebi smisao života? U što vjeruješ?
mia14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 09:40   #170
Smisao života je besmisao života.

Imam temu na Filozofiji o tome, poćiri.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 10:04   #171
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Smisao života je besmisao života.

Imam temu na Filozofiji o tome, poćiri.
Takva apsolutna tvrdnja je prilično nekorektna, možda je tebi smisao život besmisao, što je prilično nihilističan stav, posebno ako ga promatramo iz kuta jednog jainiste, recimo.

S druge strane mnogim religijama je smisao života oslobođenje od karme i dostizanje nirvane koje se postiže disciplinom uma i tijela, što je recimo apsolutna suprotnost od svega onoga što ti na onoj temi navodiš.

Dakle takve apsolutne tvrdnje nisu prihvatljive jer time ne uzimaš u obzir postojanje drugih svjetonazora i shvaćanja života.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 10:06   #172
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ti si vrlo upućen u te stvari.

Znači čim netko pokazuje znake umiranja, trk hitno po popa da ga bolesnički pomaže svetom pomasti, da ne "umre u životinjskom strahu" i tako dospije u pakao?
Ja kao vjernica koja u Boga i Spasitelja vjeruje, se u ovom slažem s tobom.
Nikakvo pomazanje neće automatski ni oduzeti strah od smrti,niti očistiti od svih grijeha, niti će se tim putem garantirano dospjeti u raj...A Vilijam kojem si odgovorio,blago njemu,ako u to istinski vjeruje...

ali nikako ne zaboraviti ove riječi mie14:
Borim se sa neskretanjem s puta svaki dan..
a Božjem sudu će pristupiti svi,sa ili bez posljednje pomasti.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 11:38   #173
Quote:
mia14 kaže: Pogledaj post
Kolegice sad si mi malo nejasna. Dal ti vjeruješ da postoji ili ne?
Mene više brine onaj uski i široki put..da znam prepoznati pravi.
Mnogo puta u svojoj slobodi izjavih vlastito uvjerenje u nevjerovanje pakla.
Znaš,
te stvari nekako krenu od djetinjstva, dok si dijete i nepoznavajući samo sebe ti kanda spoznaš Božju namjeru s ljudima. Nisu to neuobičajenosti, dapače, djeci je samo po sebi jasno da Bog ne bi izumio takvo neko mjesto za vječno torturanje ljudi jer, Božja glavna i prvenstvena osobnost je ljubav spram stvorenja koja je stvorio. Naravno, dijete si ne zna samo sebi razjasniti sve detalje, no djetetu srce odgovori ispravno. Onda dođu odrasli, uvuku dijete u kojekakve teologije, i otud razlog zašto je pri odrastanju i sazrijevanju potrebno toliko desetljeća. Pa ipak, unatoč svemu, kad čovjek napokon stasa, upozna samog sebe, zapita se stila 'a zašto bih ja uopće poželio drugima da vječno izgaraju u paklu?, koja mi bedasta satisfakcija u tom?, ne, ne vidim potrebu za takvom nekom osvetom'. Tim više jer se stalno govori 'opraštajte jedni drugima', koliko puta?, pitao je učenik a učitelj mu je odgovorio 'ako treba i 77 puta na dan'. Zamisli. Pa, ukoliko se to traži od ljudi, a otkud onda ljudima ideja da bi Bog osmislio vječne muke.

I tako već to...
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 23:08   #174
Quote:
mia14 kaže: Pogledaj post
Što ej po tebi smisao života? U što vjeruješ?
Ne verujem ni u šta - ili ti - za mene je postojanje nešto što je toliko očigledno i direktno na svim nivoima koje se mogu dotaći da je prosto samo verovanje jedna besmislena pojava.

Duhovnost se živi, ne mora se verovati u nju, ona je Život, Bog je u životu, život je i senka Boga. Bog je samo reč i ništa više, ali ono što Jeste, pa to je tako očigledno, svakodnevno i svakonoćno, svakim dahom se može doživeti - ono je stvarnije od daha - ono je postojanje i nepostojanje, oba ta aspekta su sveprisutna i čine celinu. Neće ti ovo biti jasno ali nije važno.

Verujem ipak da ne verujem da verujem i da verujem da ne verujem da verujem da ne verujem da verujem.

Naravno, svako ima pravo da veruje ili ne veruje u nešto.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 19:33   #175
Mislim baš kako bi najtočnija definicija bila:
tko prihvati i zavoli sebe, spoznao je i zavolio druge ljude. U svim vrlinama i manama. Ako to doista želi voljeti će ljude unatoč tome što ih često ne razumije.Bez ljubavi prema sebi odnosno prema drugima nema istinske ljubavi prema Bogu.
Ne možeš spoznati druge ako ih ne ljubiš a ako ih ne ljubiš ne možeš spoznati Boga. Do Boga možeš samo kroz ljubav. Ne ide drugačije. Bog je Ljubav. Ona nesebična, bezuvjetna, iskrena, ona koja daje.
Simple!
Stvari su jednostavne ali ih naš ego zakomplicira.
Tak' nekako smotano to zvuči.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 21:33   #176
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Mislim baš kako bi najtočnija definicija bila:
tko prihvati i zavoli sebe, spoznao je i zavolio druge ljude. U svim vrlinama i manama. Ako to doista želi voljeti će ljude unatoč tome što ih često ne razumije.Bez ljubavi prema sebi odnosno prema drugima nema istinske ljubavi prema Bogu.
Ne možeš spoznati druge ako ih ne ljubiš a ako ih ne ljubiš ne možeš spoznati Boga. Do Boga možeš samo kroz ljubav. Ne ide drugačije. Bog je Ljubav. Ona nesebična, bezuvjetna, iskrena, ona koja daje.
Simple!
Stvari su jednostavne ali ih naš ego zakomplicira.
Tak' nekako smotano to zvuči.
Uvek, zauvek, smotano zvuči: Agape, agape! Sav svijet bruji o njoj, načelnoj, i sav svijet zaboravlja da nije božanska vrsta.

Radije bih ljude s vrlinama namjesto manama, jerbo umorismo se od tuđih mana... ajd, i od vlastitih, nek bu i to.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 09:34   #177
Quote:
mia14 kaže: Pogledaj post
Imaš slobodan izbor,svako odlučuje za sebe kojim putem ide. Imaš samo sva puta: širi i uži.

Ništa ja ne smatram niti neznam,samo znam da želim slijediti zapovijedi Božje i Krista. A to je vrlo teško i izazovno.
Međutim,usprkos tome osjećam da je to ispravno. Borim se sa neskretanjem s puta svaki dan,nekad padnem pa se vratim,divim se svecima i ljudima koji su to mogli izdržati.

Neugodna je tema o paklu,ali neizbježna ako se vjeruje u riječ Božju.
Nemoj ni pomišljati da postoji vječni pakao jer naravno ne postoji.
Pa kakav bi to Stvoritelj bio koji vječno muči svoja stvorenja.
Bog je milosrdan i on je ljubav a ne mučitelj.
Postoji vječni život i vječna smrt,drugoga nema.
batela is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 09:38   #178
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Smisao života je besmisao života.

Imam temu na Filozofiji o tome, poćiri.
Bez postojanja Boga život je zaista besmislen.
Ako neznamo odkud smo na ovoj zemlji,ako neznamo tko nam daje život,ako neznamo zašto zlo i patnja,ako neznamo šta nas čeka,zaista je onda sve potpuno besmisleno.
Jedimo i pimo jer sutra nam je umrijeti.
batela is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2015., 21:22   #179
Ono što ljudi drže da je bog je ono što je odjeljeno od kolektivne duše planete zemlje koje je nekad bilo jedna cijelina.

I zato tolika žudnja za time da se spozna da se shvati i na kraju da bi se ujedinilo u jednu cijelinu.

Sva mistika Tore je u tom djelu između gornjih duša i donjih duša i u tom prostoru su svjetovi ili sfere kojima razumijevanjem dostižeš do konačna ujedinjenja gornjeg i donjeg.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:58.