Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2015., 02:54   #4481
TSH snižen, protutijela povišena. Treba napraviti T3 i T4. Možda je u hipertireozi.
Rbara is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 13:01   #4482
Lijepo molim ako mi netko može objasniti nalaz urinokulture.
Urinokultura je rađena radi čestog mokrenja.
Rezultat: Morganella morganii
AM AMC CTB GM CIP NOR SXT FM LVX CFM CN
0 0 3 3 3 3 3 0 3 3 0
Unaprijed zahvaljujem!
boba jagoda is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 17:34   #4483
Poštovanje..Radila sam krvnu sliku..evo nalaz..pa ako mi mozete bar malo objasniti... Sedimentacija eritrocita:2(4-24) L Neutrofilni granulociti 41(44-72)L Eozinofilni granulociti 7.4(0-7)H Eozinofilni granulociti 0.50(0.00-0.43) Ostalo je u redu..Brine me niska sedimentacije..i to što mi je ovakav nalaz već skoro 3 godine..Uvijek su mi ove vrijednosti povećane i smanjene,,Ponekad su i limfociti povišeni.. Molim vas kažite mi dali je ovakav nalaz patološki premda traje već 3 godine..Dali da idem dalje na pretrage ? Hvala
AnaBalic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 17:46   #4484
Poštovani može te mi objasniti nalaz krvne slike: Neutrofilni granulociti 34.6 (44-72) Limfociti 48.9(20-46) Eozofilni granulociti 7.1 (0-7) Limfociti 4.34 (1.19-3.35) Eozofilni granulociti 0.63 (0.0-0.43) Alkalna fosfataza 20 (50-153)
Ostali parametri su uredni!!
Karla223 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 12:10   #4485
može li mi netko komentirati ovaj nalaz za mononukleozu?

http://i.imgur.com/6wyn14W.jpg


znam da ovaj IGM znači akutnu inf. a ovaj IGG prošlu infekciju ALI

čitala sam da ovo VCA/EA igg - pozitivno snači svježe preboljena mono ili reaktivacija. Da li je to točno?
Ustvari da li se po ovom nalazu može reči otprilke kad je netko imao mono (ja pretpostavljam da je u našem slučaju to bilo prije 3-4 mjeseca-preboljeno sa nogu bez nekih značajnih simptoma), da li je to moguće po ovim nalazima?

pitam ovo jer su nam u krvnoj slici samo malo povišeni relativni limfociti (ne reaktivni!) a ostalo je sve OK, uključujući i jetrene prove (ALT; AST)
lana74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2015., 10:22   #4486
Zanima me sto znace parametri : LUC LI MPXI?
i dvije vrste Limfocita,Monocita Neutrofilni granulocit,Eozinofilni,Bazofilni.Zasto su navedene po dvije vrste? Hvala
AnaBalic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2015., 18:49   #4487
Imam i ja pitanje vezano za mononukleozu.

Meni je i EBV IgG pozitivan (99,97) i CMV IgG (25). IgM-i su negativni. Što to znači?
Poslana sam na pretrage radi povišenih jetrenih enzima (neki i trostruko). Sredinom veljače sam tri dana preležala u krevetu misleći da imam gripu.

Dijagnosticirana mi je i hipertireoza (ultrazvuk i scintigrafija uredni). Da li je moguće da mi je prehodana mononukleoza poremetila i rad štitnjače?

Hvala!
__________________
it's just like poetry inside to hear you breathing by my side
dorchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2015., 21:45   #4488
Quote:
Leptirić28 kaže: Pogledaj post
Kod enteropatskih artritisa se spominje takoder i oteknuce vise zglobova (poliartritis). Spominje se i takoder prisutnost crijevnih bolesti, dok kod mene nije prisutan niti poliartritis, niti ikakva crijevna bolest. Nikad nisam imala problema sa crijevima i takoder je radena analiza urina, brisevi na klamidiju, ureaplazmu i mikoplazmu i koprokultura, sve od navedenog je bilo ispravno pa mi nije jasno kako to uklopiti u cijelu sliku.
Ispricavam se na ovoliko pitanja al jednostavno mi nije jasno. Zanima me naime, dali postoji mogucnost nekakvog mehanickog kvara koji na MR nije vidljiv?
Ne mora nužno enteropatski artritis biti poliartritis, to je pod broj jedan. Istina, često se javlja paralelno s početkom upalne bolesti crijeva ili kasnije, ali može se ponekad javiti i prije upalne bolesti crijeva. No, recimo za sada da ne izgleda kao enteropatski artritis, tipa 1, za kojeg imate genetsku predispoziciju.

Ako pak govorimo o reaktivnom artritisu, onda valja znati da određen broj bolesnika nema prethodne simptomatske infekcije, tako da to što nikad niste imali probleme s crijevima ili urinarnim traktom ne isključuje mogućnost za reaktivni artritis.

I naposljetku, Vi imate genetsku pedispoziciju za tako nešto, ali to ne mora značiti i da ćete stvarno dobiti takvu bolest.
Quote:
vimira kaže: Pogledaj post
Indikacija za urinokulturu je kontrola kod urologa iza operacije bubrega, pa ako u mokraci ima previse bakterija 10/5 i vise trosim antibiotik.
Ovaj put je bilo pecenje,cesto mokenje pa cak i krvarenje , pa dr.ob. med. smatrala za normalnim da se ucini kontrolna pretraga urinokulture nakon 10 dana trosenja klavocina, a nakon odredenog vremena (dr. olako prepisuje antibiotik pa stoga treba drugo misljenje)
Jedno je učestalo mokrenje uslijed primjene diuretika, a drugo inkontinencija. Možda ne bi bilo loše da Vas se uputi na pregled kod infektologa.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2015., 22:09   #4489
Quote:
zanix28 kaže: Pogledaj post
Puno hvala na odgovoru, evo obavili smo i punkciju koštane srži te nalaz iste slijedi u nastavku, pa ako biste mi bili u mogućnosti rastumačiti nalaz.. Može li se sada možda nešto više reći.
Iako ovaj nalaz ne ide u prilog multiplom mijelomu, isti se samo temeljem jedne punkcije koštane srži ne može isključiti. Također, nalaz treba kritički razmotriti i uz činjenicu da je koštana srž hipocelularna, tj. da sadrži malen broj stanica. U svakom slučaju, za sada još uvijek nije jasno o čemu će se raditi.

Quote:
boba jagoda kaže: Pogledaj post
Lijepo molim ako mi netko može objasniti nalaz urinokulture.
Urinokultura je rađena radi čestog mokrenja.
Rezultat: Morganella morganii
AM AMC CTB GM CIP NOR SXT FM LVX CFM CN
0 0 3 3 3 3 3 0 3 3 0
Unaprijed zahvaljujem!
Iz urina je izolirana jedna bakterija koja se češće viđa u osoba koje su boravile u bolnici, bile kateterizirane, bile podvrgnute operativnim zahvatima, imaju mokraćne kamence itd.

S brojem 3 označeni su antibiotici na koje je bakterija osjetljiva. Neki od njih mogu se primijeniti samo parenteralno (tj. u infuziji) u bolničkim uvjetima, a neki se mogu primijeniti u obliku tableta.

Kakav će način liječenja biti odabran i kojim antibiotikom, ovisi o kliničkoj slici, eventualnim popratnim bolestima i stanjima itd.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2015., 22:11   #4490
Quote:
AnaBalic kaže: Pogledaj post
Poštovanje..Radila sam krvnu sliku..evo nalaz..pa ako mi mozete bar malo objasniti... Sedimentacija eritrocita:2(4-24) L Neutrofilni granulociti 41(44-72)L Eozinofilni granulociti 7.4(0-7)H Eozinofilni granulociti 0.50(0.00-0.43) Ostalo je u redu..Brine me niska sedimentacije..i to što mi je ovakav nalaz već skoro 3 godine..Uvijek su mi ove vrijednosti povećane i smanjene,,Ponekad su i limfociti povišeni.. Molim vas kažite mi dali je ovakav nalaz patološki premda traje već 3 godine..Dali da idem dalje na pretrage ? Hvala
Quote:
Karla223 kaže: Pogledaj post
Poštovani može te mi objasniti nalaz krvne slike: Neutrofilni granulociti 34.6 (44-72) Limfociti 48.9(20-46) Eozofilni granulociti 7.1 (0-7) Limfociti 4.34 (1.19-3.35) Eozofilni granulociti 0.63 (0.0-0.43) Alkalna fosfataza 20 (50-153)
Ostali parametri su uredni!!
Tražite komentare nalaza, a pritom: a) nedostaje opis tegoba, razlog zašto su pretrage učinjene, b) tražite tumačenje krvne slike a ne navodite ukupan broj leukocita. Iz navedenih razloga nije moguće komentirati ove nalaze.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2015., 22:14   #4491
Quote:
AnaBalic kaže: Pogledaj post
Zanima me sto znace parametri : LUC LI MPXI?
i dvije vrste Limfocita,Monocita Neutrofilni granulocit,Eozinofilni,Bazofilni.Zasto su navedene po dvije vrste? Hvala
Ovo sam već objasnio na prethodnoj stranici:

LUC - large unstained cells/velike neobojane stanice - tu spadaju atipični limfociti i blasti; povećana vrijednost može ići u prilog postojanja blasta (nezrelih bijelih krvnih stanica) ili atipičnih odnosno reaktivnih limfocita (limfocita koji uslijed antigene stimulacije postaju veliki, npr. uslijed nekih virusnih infekcija kao što je EBV, CMV, virusni hepatitis itd.);

MPIX - mean peroxidase index/srednja peroksidazna aktivnost - povećana vrijednost može biti posljedica megaloblastične anemije, infekcije, neke vrste leukemija itd. a smanjena vrijednost u slučajevima nekih urođenih ili stečenih deficijencija peroksidaze, nekim leukemijama itd.;

LI - lobularity index/indeks lobularnosti - ako je snižen, upućuje da se radi o prisutnosti nezrelijih oblika leukocita odnosno blasta.

Takav je princip uređaja koji se koristi u tom laboratoriju, zato je nalaz ponešto drugačiji nego što se inače viđa.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2015., 22:47   #4492
Quote:
lana74 kaže: Pogledaj post
može li mi netko komentirati ovaj nalaz za mononukleozu?

http://i.imgur.com/6wyn14W.jpg

pitam ovo jer su nam u krvnoj slici samo malo povišeni relativni limfociti (ne reaktivni!) a ostalo je sve OK, uključujući i jetrene prove (ALT; AST)
Što znači "povišeni relativni limfociti"? Želite reći da je povišen postotak limfocita u DKS?!

Nalaz serologije ukazuje da se najvjerojatnije radi o prošloj infekciji. Inače, ovaj je test manje vrijedan nego onaj u kojem se testiraju sva 4 parametra. Ovdje se naime na razlučuje EA IgG od VCA IgG, a distinkcija može biti važna ako klinička slika nije jasna. Dakle, konačna interpretacija ovisi o kliničkoj slici. U nejasnim slučajevima uvijek postoje dodatne mogućnosti utvrđivanja točno radi li se o aktivnoj infekciji ili ne.

Quote:
dorchi kaže: Pogledaj post
Imam i ja pitanje vezano za mononukleozu.

Meni je i EBV IgG pozitivan (99,97) i CMV IgG (25). IgM-i su negativni. Što to znači?
Poslana sam na pretrage radi povišenih jetrenih enzima (neki i trostruko). Sredinom veljače sam tri dana preležala u krevetu misleći da imam gripu.

Dijagnosticirana mi je i hipertireoza (ultrazvuk i scintigrafija uredni). Da li je moguće da mi je prehodana mononukleoza poremetila i rad štitnjače?

Hvala!
Nedostaju rezultati za ispravnu interpretaciju statusa EBV infekcije. Sam "EBV IgG" ne znam što znači kada se gledaju četiri parametra: VCA IgG, VCA IgM, EA IgG, EBNA IgG,
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2015., 00:20   #4493
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Ne mora nužno enteropatski artritis biti poliartritis, to je pod broj jedan. Istina, često se javlja paralelno s početkom upalne bolesti crijeva ili kasnije, ali može se ponekad javiti i prije upalne bolesti crijeva. No, recimo za sada da ne izgleda kao enteropatski artritis, tipa 1, za kojeg imate genetsku predispoziciju.

Ako pak govorimo o reaktivnom artritisu, onda valja znati da određen broj bolesnika nema prethodne simptomatske infekcije, tako da to što nikad niste imali probleme s crijevima ili urinarnim traktom ne isključuje mogućnost za reaktivni artritis.

I naposljetku, Vi imate genetsku pedispoziciju za tako nešto, ali to ne mora značiti i da ćete stvarno dobiti.
Hvala puno na odgovoru. Kod reaktivnog artritisa nije povezano sa nekakvom bakterijom? Svi radeni pregledi u vezi tog su bili ispravni..
Hvala na pojasnjenjima jos jednom
Leptirić28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 13:57   #4494
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Nedostaju rezultati za ispravnu interpretaciju statusa EBV infekcije. Sam "EBV IgG" ne znam što znači kada se gledaju četiri parametra: VCA IgG, VCA IgM, EA IgG, EBNA IgG,
Radili su mi samo to što sam napisala: EBV IgM i IgG, te CMV IgM i IgG.
Znači, preporučujete dodatne pretrage? Ne znam zašto to nisu odmah.
__________________
it's just like poetry inside to hear you breathing by my side
dorchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 16:56   #4495
Quote:
Leptirić28 kaže: Pogledaj post
Hvala puno na odgovoru. Kod reaktivnog artritisa nije povezano sa nekakvom bakterijom? Svi radeni pregledi u vezi tog su bili ispravni..
Hvala na pojasnjenjima jos jednom
Ne, kod reaktivnog artritisa jest povezano s nekom bakterijom, ali nekad se ne uspije dijagnosticirati infekcija. U reumatologiji je rijetko što 100%.

Quote:
dorchi kaže: Pogledaj post
Radili su mi samo to što sam napisala: EBV IgM i IgG, te CMV IgM i IgG.
Znači, preporučujete dodatne pretrage? Ne znam zašto to nisu odmah.
U tom slučaju radio se manje vrijedan test koji razlikuje samo IgM i IgG protutijela. Načelno se može reći da kada je IgM negativan, a IgG pozitivan, da se radi o prošloj infekciji. Međutim, interpretacija kod EBV infekcije nekad nije jednostavna i nalazi mogu biti dvojbeni pa je tada mudro napraviti "punu verziju" testa.

Inače, transaminaze su obično povišene u akutnoj fazi bolesti te se normaliziraju u većini slučajeva unutar 6 tjedana.

Treba li proširiti obradu dalje u smjeru EBV infekcije, ovisi o kliničkoj slici, prethodnim nalazima i kliničkom statusu. Svakako mislim da bi trebalo napraviti i markere virusnih hepatitisa, ako već nisu učinjeni.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 18:25   #4496
Molim Vas ako ste u mogućnosti protumačiti sljedeći nalaz skrininga na glutensku enteropatiju u sklopu obrade zbog pozitivne obiteljske anamneze
IgG 9,93 g/l-
IgA 2,59 g/l
tTG-IgA 5 U/ml
AGA-IgA 2 U/ml
DPG IgA 4 U/ml
DPG IgG 20 U/ml (granično 15-20)

da li potrebna dodatna obrada?
žako is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2015., 14:30   #4497
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Treba li proširiti obradu dalje u smjeru EBV infekcije, ovisi o kliničkoj slici, prethodnim nalazima i kliničkom statusu. Svakako mislim da bi trebalo napraviti i markere virusnih hepatitisa, ako već nisu učinjeni.
Nalaz za hepatitis je danas stigao i sve je negativno.
Po preporuci gastroenterologa još treba alfa 1 antitripsin, antinuklerana antitijela i Cu u serumu. Naručena sam krajem mjeseca pa kad to obavim nosim njemu. Na što se odnose te pretrage?

Prošla su 2 mjeseca od "gripe" (jedino sam tad imale simptome koji bi se mogli dovesti u vezu s mononukleozom) i kompletne krvne slike, a transaminaze su bile sljedeće: AST 68, ALT 139, GGT 80 i ALP 201, bilirubin ukupni 17. Nekako mi se čini da su se do tada već trebale polako normalizirati.

Sve ostale vrijednosti su unutar referentnog intervala, jedino su eritrociti malo povišeni (5.24)
__________________
it's just like poetry inside to hear you breathing by my side
dorchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2015., 17:47   #4498
Pozdrav Molim Vas mozete mi prokomentirat ove dvije krvne slike..Jedna je radena 22.1.2015 a druga 22.4.2015..Vidim da su mi neke vrijednosti uvijek smanjene neke uvijek povećane..Dali je ovo loš nalaz..Inace bolujum od hipotireoze..bez terapije.Krvne slike sam vadila radi kontrole
Brinu me te vrijednosti koje su uvijek tu!..
Evo tu su linkovi gdje su slike!

http://s723.photobucket.com/user/luc...tml?sort=3&o=0

http://s723.photobucket.com/user/luc...tml?sort=3&o=1
Lucija011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2015., 11:34   #4499
Je li ovaj rezultat jako visok?
CRP 26,7
Upućeno radi bolova u trbuhu i neredovitog ciklusa
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2015., 16:05   #4500
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Je li ovaj rezultat jako visok?
CRP 26,7
Upućeno radi bolova u trbuhu i neredovitog ciklusa
Nije jako visok.
Ali svakako iziskuje daljnju laboratorijsku i dijagnostičku obradu.
Svakako konzultacija ginekologa, možda i gastroenterologa, abdominalnog kirurga.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:42.