Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2017., 13:01   #1
Prosvjed umirovljenika

Neki dan je bio prosvjed umirovljenika, traže povećanje mirovina, prava i sli.
obzirom na stanje u proračunu to je u granicama mogućnosti rekao je predsjednik vlade, međutim nisam čuo da je netko tražio da se smanje privilegirane mirovine njih oko 150 000, od doprinosa sa mirovinsko osiguranje skupi se oko 19 mlrd. kuna, a država dodaje iz proračuna još oko 16 mlrd kuna, za privilegirane mirovine se izdvaja 8 mlrd kuna, za 150 000 korisnika, dok se 8 mlrd kuna dodaje mirovinama iz rada za 1.000.000 korisnika, tu se vidi očiti nesrazmjer isti novac iz proračuna prima 150.000 privilegiranih mirovina, kao 1.000.000 korisnika mirovina iz rada.

Što vi mislite o tome?
irdeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 14:22   #2
Dapače, ukida se odluka o smanjenju povlaštenih mirovina iz 2014., pa iz toga slijedi "povećanje" istih:

http://net.hr/danas/hrvatska/od-ovog...ih-zastupnika/

Što misliti o tome? To je moguće samo u ovakvoj Rvackoj, u normalnoj zemlji ne bi bilo.

Povećavati povlaštene, što znači mirovine koje ne proizlaze iz uplata u mirovinsko osiguranje, a ionako su nezasluženo visoke u odnosu na zarađene, radničke, to može samo amoralna i socijalno neosjetljiva vlast. Nebuloze u novom zakonu i proširenim pravima branitelja i obuhvatu pripadnika HVO-a, direktno zakidaju i sadašnje i buduće umirovljenike i financijski su neodržive.

I uz to, još idu najave, da će (usprkos obećanjima da će ti osiguranici imati znatno veće mirovine!), budući umirovljenici koji su silom zakona primorani uplaćivati i u II mirovinski stup (onako "solidarno": 5% meni, 15% posto sadašnjima), zbog gubljenja državnog dodatka od 27% imati znatno manje mirovine od sadašnjih umirovljenika. Po svemu sudeći, oni neće ni primati mirovine...
ferengic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 14:40   #3
Rvacka, zemlja jednakih i jednakijih...

Za vrijeme mračnog komunizma vidjeti nekog da kopa po kontenjeru je bilo ravno viđenju Yetija, dok je danas to posve normalna stvar koju više niti ne primjećujemo a 90% "kopača" su umirovljenici.
Budućnost nam nosi još više svjetlosti, pogotovo kad baby boomeri krenu u penzije i kad broj umirovljenika premaši broj zaposlenih.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 14:40   #4
Dobili su malo povećanje a bit će još koje malo.S obzirom da ih zastupa višedesetljetni uhljeb traženo nikad neće dobit.Cilj teme je ionako da je on nešto pokušao pa mu treba još koji saborski mandat.Tko misli da ovo nije jedina istina je glup za politiku.Da je davnih dana traženo da se svima da povećanje od xy kuna a ne u % stanje bi bilo daleko bolje,ali je njihov pulen uz vlast a bude kako vlast kaže.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 14:50   #5
Quote:
irdeto kaže: Pogledaj post
Neki dan je bio prosvjed umirovljenika, traže povećanje mirovina, prava i sli.
obzirom na stanje u proračunu to je u granicama mogućnosti rekao je predsjednik vlade, međutim nisam čuo da je netko tražio da se smanje privilegirane mirovine njih oko 150 000, od doprinosa sa mirovinsko osiguranje skupi se oko 19 mlrd. kuna, a država dodaje iz proračuna još oko 16 mlrd kuna, za privilegirane mirovine se izdvaja 8 mlrd kuna, za 150 000 korisnika, dok se 8 mlrd kuna dodaje mirovinama iz rada za 1.000.000 korisnika, tu se vidi očiti nesrazmjer isti novac iz proračuna prima 150.000 privilegiranih mirovina, kao 1.000.000 korisnika mirovina iz rada.

Što vi mislite o tome?
Dugoročno...ja bi ukinuo sustav obveznog mirovinskog osiguranja i uveo sustav obvezne štednje pa bi umirovljeniku na kraju radnog staža ostalo daleko više novca za mirovinu.

No to bi pomrsilo račune lažnim invalidima, uhljebima i ostalim parazitima.

http://www.jutarnji.hr/komentari/evo...ednju/6635544/

Evo kalkulacija iz jutarnjeg:

Klasična mirovina:
mjesečna uplata doprinosa: 1591 kuna
prosječan rok uplate: 30 godina
ukupan iznos uplate: 572.760 kuna
potrošen iznos kroz 16,8 godina mirovine: 540.000 kuna


Štednja umjesto uplate doprinosa:
mjesečna rata:1591 kuna
prosječan rok uplate:30 godina
ukupan iznos uplate:572.760 kuna
iznos u mirovini:777.407 kuna
Stiglitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 15:30   #6
Teorija je u redu osim glavnine. Koliko je umirovljenik dobio povećanja mirovine za tih 16.8 godina bez da uključimo dodatak sanadera od 27%?Ima i onih koji dugo žive pa je odnekud trebalo izvuči tu lovu a i nemaju svi uplate mirovinskog od 1.5 tisućaka.A što je u konačnici sa nacionalnom mirovinom u određenom iznosu bez obzira na staž?
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 15:49   #7
Ja osobno se već dugo u Hrvatskoj osjećam kao kmet koji je tu da šuti, plaća porez i gleda druge kako slave.
stil21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 15:49   #8
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Teorija je u redu osim glavnine. Koliko je umirovljenik dobio povećanja mirovine za tih 16.8 godina bez da uključimo dodatak sanadera od 27%?Ima i onih koji dugo žive pa je odnekud trebalo izvuči tu lovu a i nemaju svi uplate mirovinskog od 1.5 tisućaka.A što je u konačnici sa nacionalnom mirovinom u određenom iznosu bez obzira na staž?
Radi se o dugoročnoj održivosti sustava. Ovaj sustav kojeg imamo da se mirovne isplaćuju zaduživanjem države ne može dugoročno opstati zbog iseljavanja, starenja i smanjivanja broja zaposlenih koji ne rade u državnim ni javnim službama. Možeš li garantirati 20-to godišnjaku koji je počeo raditi da će za nekih 40-tak godina imati mirovinu u ovakvom sustavu i od kojih to novaca?

Što se tiče povećanja mirovine, u ovom sustavu štednje imaš kamatu, a uvijek možeš uplaćivati više pa ćeš i imati više. I to je tvoj novac bez bojazni da će ga jednog dana neki Sanader ili Plenković pokrasti. Nacionalne mirovine bez obzira na staž bi ostavio samo iznimnim slučajevima poput radne nesposobnosti. I tu bi trebalo uvesti stroge kontrole. Naravno takve nacionalne mirovine financirati iz proračuna, nikako iz štednje građana.
Stiglitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 20:18   #9
Neka su si penzići malo izašli na zrak, bar neke koristi od ovog prosvjeda, ako su poslije prosvjeda otišli i u birtiju, bar su malo napunili proračun.

Mislim da te zahtjeve neće vidjeti nikad, pa ni onda, niti mislim da im to treba dati.

Svašta su oni tamo nadrobili, a iz svega toga vidljivo je kako zapravo ne kuže stvarnost, uz to su još i bezobrazni. I ja bih da mi je 15 % veća plaća, ali nije zbog 1. stupa i generacijske solidarnosti.

Sve to što oni trenutno dobivaju, dolazi od današnjih radnika, a današnji radnici će se u njihovim godinama toga moći samo sjećati. Primjerice, mirovine od 2021. idu svima 20 % dolje dekretom, ali nisam čuo da će se i uplate toliko i tako rušiti. Da ne spominjem zdravstveni paket i sve ostalo što su tražili.

Sutra organiziram prosvjed u kojem zahtijevam da janjetina s ražnja pada s neba, svatko tko misli da je ljudsko pravo da janjci padaju s neba je dobrodošao na prosvjed.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 20:22   #10
Ja se samo pitam tko moze prezivjeti s 2500 kuna mirovine. Kad sam maksimalno stedio otislo bi mi 1500 kuna samo na hranu i svakodnevne potrepstine tipa wc papir. Gdje je jos neka stanarina, grijanje, struja i sl. Mozda bi bilo humanije mirovinu uvesti po sistemu lutrije. Odes se prijaviti na mirovinsko, bacaju novcic, glava - dobijes 4000 kn mirovine, pismo - sprase ti metak u potiljak i zdravo.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 21:48   #11
Ja trenutno imam oko 1800-2000 kn režija mjesečno.

Sama mjesečna uplata u 1. stup mirovinskog iznosi mi između 1500 i 2500 kn (ovisno o dodatnom poslu). U 2. stup pri tome uplatim između 400 i 800 kn.

Dakle, sva moja uplata ode na maksimalno jednog penzića, i opet to nije dosta, što naravno ne sprječava penziće da dođu i traže još 14 % gore mirovine.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 22:26   #12
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Ja trenutno imam oko 1800-2000 kn režija mjesečno.

Sama mjesečna uplata u 1. stup mirovinskog iznosi mi između 1500 i 2500 kn (ovisno o dodatnom poslu). U 2. stup pri tome uplatim između 400 i 800 kn.

Dakle, sva moja uplata ode na maksimalno jednog penzića, i opet to nije dosta, što naravno ne sprječava penziće da dođu i traže još 14 % gore mirovine.
Nadam se, da su ti otac i majka odavno pokojni, pa da te ne čitaju ili slušaju! Koliko godina ti još treba da dođeš na red, ili si tek izišao iz kondoma, pa ne znaš još gde ideš?
__________________
Volim sve ljude, pa i one, pomalo lude.
franc1952 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 22:40   #13
Znam ja dobro gdje idem, ako ti je broj u nicku godina proizvodnje, uopće me ne čudi što tako pišeš.

Moji starci su još relativno mladi, mlađi su od tebe 10-ak godina, cijeli život rade, i još će neko vrijeme, a i bez toga imaju i više nego dovoljno da ih nitko ne mora izdržavati, niti to od ikoga očekuju, zajedno trenutno imaju preko 60 godina staža, mislim da ih nemaš potrebe spominjati.

Ja ću uvjete za mirovinu prema sadašnjim imati najranije 2052., ako to i doživim, mislim da je deplasirano spominjati gdje će tada biti Hrvatska i njezin mirovinski fond, pa makar imao stupova kao na Akropoli.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 23:14   #14
[QUOTE=JohnDoe-25;65935403]Znam ja dobro gdje idem, ako ti je broj u nicku godina proizvodnje, uopće me ne čudi što tako pišeš.

Moji starci su još relativno mladi, mlađi su od tebe 10-ak godina, cijeli život rade, i još će neko vrijeme, a i bez toga imaju i više nego dovoljno da ih nitko ne mora izdržavati, niti to od ikoga očekuju, zajedno trenutno imaju preko 60 godina staža, mislim da ih nemaš potrebe spominjati.

Ja ću uvjete za mirovinu prema sadašnjim imati najranije 2052., ako to i doživim, mislim da je deplasirano spominjati gdje će tada biti Hrvatska i njezin mirovinski fond, pa makar imao stupova kao na Akropoli.[/QUOTE
]
Znači po tvome, do mirovine nikad, a da ipak počneš jednom raditi? Da sam Hrvat, išao bi u ribare! Ide ribarica na posao sa mrežom za srdele, kasno u veće izbaci mrežu, sa dva -3 čamca sa lanternom da privabe ribi ili da tamo opstane, a jedan od njih lovi sa pešakafondom lignje, uplaši jatu, zaradi 100ili 200€, a barka sa 5-6 ljudi izgubi 3.000€!
To je vama problem, ne neki Srbi, turisti, čak ni Crkva vam tada nije baš toliko gadna - zar ne?)
__________________
Volim sve ljude, pa i one, pomalo lude.
franc1952 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2017., 23:30   #15
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Ja trenutno imam oko 1800-2000 kn režija mjesečno.

Sama mjesečna uplata u 1. stup mirovinskog iznosi mi između 1500 i 2500 kn (ovisno o dodatnom poslu). U 2. stup pri tome uplatim između 400 i 800 kn.

Dakle, sva moja uplata ode na maksimalno jednog penzića, i opet to nije dosta, što naravno ne sprječava penziće da dođu i traže još 14 % gore mirovine.
ja sam otvorio ovu temu, moj cilj je bio da kažem da se za privilegirane mirovine izdvaja mnogo i zato ovi imaju male, osim činjenice da je broj onih koji rade skoro isti kao broj umirovljenika
irdeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 06:59   #16
Quote:
irdeto kaže: Pogledaj post
ja sam otvorio ovu temu, moj cilj je bio da kažem da se za privilegirane mirovine izdvaja mnogo i zato ovi imaju male, osim činjenice da je broj onih koji rade skoro isti kao broj umirovljenika
To su dva odvojena problema, s tim da su povlaštene puno veći, jer se isplaćuju temeljem dekreta, i nisu pokriveni realnim uplatama.

Baš zbog činjenice da svatko ima svog penzića, mislim da ovakav prosvjedi nemaju svrhe, niti smisla, pogotovo ako se uzme u obzir da će današnje privilegije radnici moći samo sanjati, jer neće imati odakle. Zbog toga mislim da bi umirovljenici trebali prihvatiti kako je i biti tiho, jer radnici danas prilično otkidaju od usta da bi oni imali, a nije baš niti da oni imaju nešto od toga, a u budućnosti će imati još manje, ili ništa.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 07:16   #17
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
To su dva odvojena problema, s tim da su povlaštene puno veći, jer se isplaćuju temeljem dekreta, i nisu pokriveni realnim uplatama.

Baš zbog činjenice da svatko ima svog penzića, mislim da ovakav prosvjedi nemaju svrhe, niti smisla, pogotovo ako se uzme u obzir da će današnje privilegije radnici moći samo sanjati, jer neće imati odakle. Zbog toga mislim da bi umirovljenici trebali prihvatiti kako je i biti tiho, jer radnici danas prilično otkidaju od usta da bi oni imali, a nije baš niti da oni imaju nešto od toga, a u budućnosti će imati još manje, ili ništa.
Nisu ni "obične" mirovine pokrivene realnim uplatama, tj. uplate su daleko prevelike u odnosu na mirovinu koja se dobija.

Problem su povlaštene mirovine (kojih je puno previše, koje su puno prevelike i koje uzimaju preveliki dio kolača) i prevelik postotak prerano umirovljenih.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 09:40   #18
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
To su dva odvojena problema, s tim da su povlaštene puno veći, jer se isplaćuju temeljem dekreta, i nisu pokriveni realnim uplatama.

Baš zbog činjenice da svatko ima svog penzića, mislim da ovakav prosvjedi nemaju svrhe, niti smisla, pogotovo ako se uzme u obzir da će današnje privilegije radnici moći samo sanjati, jer neće imati odakle. Zbog toga mislim da bi umirovljenici trebali prihvatiti kako je i biti tiho, jer radnici danas prilično otkidaju od usta da bi oni imali, a nije baš niti da oni imaju nešto od toga, a u budućnosti će imati još manje, ili ništa.

ono što sam ja htio reći, treba smanjti izdvajanja iz proračuna za privilegirane mirovine, posebno braniteljske mirovine jer se samo za njih izdvaja ca 5 mlrd kuna godišnje, od ovih 8 mlrd kuna
irdeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 12:42   #19
Mislim da bi se u ovom trenutku uputno bilo prisjetiti da su se umirovljenici organizirali u stranku, koja je osvojila mjesta u Saboru i na kraju ušla u koalicijsku (Sanaderovu) vladu, na platformi povrata mirovina.

U vladi su se uspjeli izboriti za ipak nekakav povrat.
Čovjek bi očekivao, s obzirom na održana predizborna obećanja i veliki broj umirovljenika u zemlji lošeg materijalnog stanja, da će na slijedećim izborima stranka umirovljenika osvojiti bar dvostruko veći broj mandata.

Umjesto toga, što se dogodilo?
Umirovljenici su, dobivši povrat, rekli "Nešto smo dobili, hajmo sada opet svi glasati po srcu za HDZ/SDP", i stranka umirovljenika je nestala s hr. političke pozornice.

Samo podsjećam na činjenicu kako su umirovljenici dijelom i sami odgovorni za loše stanje u kojem se nalaze.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 12:51   #20
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Mislim da bi se u ovom trenutku uputno bilo prisjetiti da su se umirovljenici organizirali u stranku, koja je osvojila mjesta u Saboru i na kraju ušla u koalicijsku (Sanaderovu) vladu, na platformi povrata mirovina.

U vladi su se uspjeli izboriti za ipak nekakav povrat.
Čovjek bi očekivao, s obzirom na održana predizborna obećanja i veliki broj umirovljenika u zemlji lošeg materijalnog stanja, da će na slijedećim izborima stranka umirovljenika osvojiti bar dvostruko veći broj mandata.

Umjesto toga, što se dogodilo?
Umirovljenici su, dobivši povrat, rekli "Nešto smo dobili, hajmo sada opet svi glasati po srcu za HDZ/SDP", i stranka umirovljenika je nestala s hr. političke pozornice.

Samo podsjećam na činjenicu kako su umirovljenici dijelom i sami odgovorni za loše stanje u kojem se nalaze.
jeste ako bi svi umrovljenici glasali za neku stranku umirovljenika, bili bi najmanje druga stranka po broju zastupnika i sigrno bi interesi umirovljenika više došli do izražaja, a što če se kada je narod glup
irdeto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:45.