Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2020., 15:06   #1
Gdje su srali naši preci (povijest zahoda)

Ovo sam se uvijek pitao ali nemam odgovor.

Danas su kuće pa i male vikendice nezamislive bez uvođenja vode i struje.
Kuća bez vode i struje je jazbina ili isto što i pećina.

Dvorci nisu imali wc i jedini izvor vode je bio bunar ali u bunar sigurno nisu dampali.
I sad mene zanima jesu li kraljevi dampali u šumarku ili su ga ispustili gdje god da stignu pa su jadne sluge to za njima čistile sa metlom i špartlom kao za konjima
zabogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2020., 15:45   #2
Quote:
zabogi kaže: Pogledaj post
Ovo sam se uvijek pitao ali nemam odgovor.

Danas su kuće pa i male vikendice nezamislive bez uvođenja vode i struje.
Kuća bez vode i struje je jazbina ili isto što i pećina.

Dvorci nisu imali wc i jedini izvor vode je bio bunar ali u bunar sigurno nisu dampali.
I sad mene zanima jesu li kraljevi dampali u šumarku ili su ga ispustili gdje god da stignu pa su jadne sluge to za njima čistile sa metlom i špartlom kao za konjima
https://www.nature.com/news/the-secr...oilets-1.19960
http://www.localhistories.org/toilettime.html
https://media.timetoast.com/timeline...f-c38a1172959b
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2020., 15:57   #3
Dobro to, al čime su se brisali kad nije bilo ceva papira ili onog finog violetinog

Još kad se sjetim da nije bilo sapuna ili bidea. Guza ih je sigurno svrbila nakon sranja satima al ruke su fonjale na dvadeset metara.
zabogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2020., 17:22   #4
Quote:
zabogi kaže: Pogledaj post
Dobro to, al čime su se brisali kad nije bilo ceva papira ili onog finog violetinog

Još kad se sjetim da nije bilo sapuna ili bidea. Guza ih je sigurno svrbila nakon sranja satima al ruke su fonjale na dvadeset metara.
https://www.dudeproducts.com/blogs/d...tory-of-wiping
https://en.wikipedia.org/wiki/Anal_hygiene
https://www.pristinesprays.com/blogs...of-butt-wiping
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2020., 18:17   #5
mislim da su se služili travom ili lišćem umjesto papira..
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2020., 23:39   #6
Zanimljiva tema

Rimljani su prvi koji su imali neko prihvatljivo riješenje. Brisali su svoje pozadine spužvama nataknute na štap, spužve su odlagali u vodu s octom do sljedeće uporabe. Govance bi otišlo odvodom. U srednjem vijeku imamo nazadovanje, nema vodovoda ni kanalizacije. Feudalci vrše nuždu s vrha svojih zidina, sjele bi na tu izbočinu napravljenu zbog toga i istovara li teret u jarak koji opasuje zidine. Onda bi kmetovi kupili gospodska govanca.. Brisalo se lišćem, travom, vunom i sl, ili bi se orala pozadina.

WC papir je mnogo stariji izum nego što se misli, kineska gospoda su koristila WC papir još u srednjem vijeku, a kineska gospoda su i prala zube četkicsma u srednjem vijeku.
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2020., 03:27   #7
U novije vrijeme su za brisanje guzice koristili gole oružene klipove od kukuruza, a u srednjem vijeku još nije bilo koruze u Europi.
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2020., 13:02   #8
Islamski svijet je tijekom srednjeg vijeka posvećivao više pažnje higijeni nego kršćanska Europa. Po islamu su trebali svoju pozadinu prati, samo ne znam jeli im uvik voda bila dostupna a i način mi nije posve jasan.

Kako sam već opisa stanje higijene u kršćanskoj Europi tokom srednjeg vijeka bilo je očajno što je uzrokovalo mnoge zaraze. Najveće epidemije su bile u kasnijem srednjem vijeku, u ranom srednjem vijeku nije bilo toliko epidemija jer je gotovo svo stanovništvo bilo seosko a trgovina je bila minimalna. Od 12-og stoljeća se polaKO vraća trgovina, rastu gradovi, ponovno niču obrti i trgovina i gradu se iznimne katedrale po čemu je to razdoblje i najpoznatije. Ali to razdoblje je obilježila i iznimna nehigijena, nije bilo vodovoda niti odvoda u tim naraslim gradovima, smeće uključujući i izmet jednostavno je bacan na ulicu s prozora. Iako su tu bili gradovi još je tu bilo dosta domaćih životinja koje su boravile u nehigijenskim uvjetima uz ljude. Sve je to pogodavalo raznim nametnicima od buha do štakora što je dovelo do najveće epidemije u povijesti, "Crne smrti" u 14-om stoljeću.

Dolaskom novog vijeka situacija se ne mjenja naročito, u renesasnom duhu počinje izfradnja štagod vodovoda ali njihova veličina i protočnost nije bila ni blizu rimskih vodovoda. Čak još u 18-om stoljeću vlada sveopća prvljaština i to čak medju višom klasom, npr prvobitna namjena pudera i perika bila je prikrivanje prvljaštine kod gospode. Tokom francuske revolucije dolazi do bitnih promjena, zabranjeno je bacanje smeća na ulicu i organiziran odvoz smeća iz grada na za to predvidjena mjesta, takodjer je zabranjeno širom Europe držanje domaćih životinja u gradu kao i pokopanje mrtvih u gradu. Počinju se pomalo graditi vodovodi, prijelomna godina bila 1845-a kad je izumljena tlačna pumpa. Tim izumom gradnja vodovoda je bila znatno olakšana, više nije bilo potrebno savršeno pogoditi nagib, raditi velike zemljane radove i sl. Vodovod je i dalje naravno uglavnom slijedio slobodni pad ali ako je trebalo malo ga se moglo "pogurati" Tako je tekuća voda mogla stići u zgrade na katu ili dijelove grada na brežuljku. U drugoj polovici 19-og stoljeća u europskim gradovima dolazi do masovne izgradnje vodovoda i kanalizacije zahvaljujući tehničkom napretku.
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2020., 13:14   #9
Napisa sam da u ranom srednjem vijeku nije bilo velikih zaraza što je točno za zapad, istok tj Bizant je bio pogodjen tkzv Justijanovom kugom. To je ztoga jer tamo nije bilo tolike deurbinizacije kao na zapadu.

Iako su Grci i Rimljani Kelte i Germane zvali barbarima, oni su poznavali jednu vrlo praktičnu higijensku stvar koju Grci i Rimljani nisu poznavali, to je bio sapun.
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2020., 21:40   #10
Zar je imalo smisla u srednjem vijeku popločavati ulice, kad su ionako bile prekrivene slojem balege i dreka?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2020., 17:04   #11
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
Zar je imalo smisla u srednjem vijeku popločavati ulice, kad su ionako bile prekrivene slojem balege i dreka?
pa i nisu popločavane, nekako brijem da je sve to poplačano u rimskom dobu.
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:25.