Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2006., 10:47   #1
Hercegovina - novi vjetar? Ekonomija, mediji, sveučilište

Čitam u Dnevnom listu - ovo dobro zvuči, a s obzirom da je LJubićeva struja i prije radila na očuvanju i unapređenju Sveučiliša u Mostaru - čini mi se da bi moglo krenut na bolje - mali izvadak:

.................Vidljiv preokret

Jurišić je za naš list rekao da nije htio žuriti s formiranjem Vlade jer se HDZ BiH žalio na konstituirajuću sjednicu Skupštine ZHŽ-a, ali je imena novih ministara obznanio samo dan nakon što je Žalbeno vijeće Suda BiH odbilo njihovu žalbu kao neutemeljenu. “Ne bih se želio vraćati na tu sjednicu jer HDZ nije mogao prihvatiti da više nije u vlasti. Mislim da će nova vlada dobiti i više od natpolovične većine u Skupštini”, kazao je Jurišić. Prvi korak nove vlade, prema riječima novog premijera, bit će revizija svih ministarstava. “Moramo vidjeti na što smo došli kako nam se nakon izvjesnog vremena ne bi pojavili neki neplaćeni računi”, objasnio je Jurišić. Novi premijer ZHŽ-a će, prije svega, smanjiti potrošnju koju je dosadašnja vlada imala. Rekao je da ministri i pomoćnici više neće imati službena vozila na korištenje 24 sata, posebice ne u privatne svrhe. “Tu ćemo uštedjeti veliki novac koji ćemo iskoristiti u druge svrhe i, recimo, poboljšati materijalni status svih majki i rodilja u županiji koje neće dobiti naknadu ispod 300 maraka”, rekao je Jurišić dodavši da će nova vlada nastojati što više politički i administrativno pomoći gospodarstvenicima u županiji kako bi se otvorila nova radna mjesta. “To će biti vidljiv preokret”, najavio je novi mandatar.

Vlast na federalnoj i državnoj razini

Kad je u pitanju formiranje vlasti na ostalim razinama, Jurišić odgovorno tvrdi da će koalicija HSP-a i NHI-ja i Hrvatsko zajedništvo sigurno biti dio vlasti na državnoj i federalnoj razini. “Formirat ćemo vlast zajedno s koalicijskim partnerima iz drugih naroda i u Federaciji i u državi. Na sastanku političkih predstavnika svih stranaka rečeno je da će vlast formirati oni koji budu imali većinu u Domu naroda Federacije BiH. Sa sigurnošću mogu reći da će u Domu naroda HSP i Hrvatsko zajedništvo imati osam izaslanika od 17 ruku, koliko ih ima u Klubu Hrvata. S nama će biti i Ivo Komšić iz SDU-a te predstavnik DNZ-a, tako da ćemo imati većinu”, ustvrdio je Jurišić koji ne isključuje mogućnost da bi na mjesto predsjednika Federacije mogao doći čovjek iz njegove stranke.

Preuzimamo odgovornost za HTV Mostar

Jurišić je istaknuo da će Zapadnohercegovačka županija preuzeti obvezu financiranja Hercegovačke televizije Mostar, ali i obvezu da bude nositelj projekta kroz koji će se od HTV-a napraviti kvalitetan medij. Hercegovačka televizija, odlukom posebnog izaslanika za grad Mostar Norberta Wintersteina, prestat će se financirati iz proračuna grada Mostara i osnivačka prava moći će preuzeti druge institucije. “ Hrvatima, naročito političarima, puna su usta hrvatskog jezika i TV kanala na hrvatskom jeziku. Sada imamo priliku da županije s hrvatskom većinom preuzmu osnivačka prava Hercegovačke televizije i da od te televizije napravimo servis hrvatskog naroda u BiH. Čim formiramo novu vladu, obavit ćemo razgovore i s čelnicima Hercegbosanske županije koji su iz naše koalicije, a mislim da će slično biti i u HNŽ-u, te da ćemo kvalitetno realizirati ovaj projekt”, naglasio je Jurišić. ...........
zelenbrijeg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 11:12   #2
fina prica....pogotovo ovo za Tv


jos da vidimo realizaciju
west_HB is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 12:02   #3
Quote:
west_HB kaže:
fina prica....pogotovo ovo za Tv


jos da vidimo realizaciju

Gledaj, u Osijeku su izabrali pravaše nakon 15 godina "proeuropskog" seratora Kramarića. Došo Đapić, svi se zgražali. Ali štos je u tome što je grad njegov teren dokazivanja, i u samo godinu dana napravio je za grad više nego onaj blagoglagoljivi niškoristi liberal .

Ne očekuj idealne situacije. Ali kod pravaša postoji ono bitno - trunka brige i za širi interes, tj. mislim da je moguća ona korisna "simbioza" gdje političar nastoji svoj osobni interes ostvariti kroz unapređenje sredine u kojoj je izabran. Uostalom, led jednopartijske monolitnosti je probijen na zadnjim izborima - ljudi će izabrat druge ako zaseru. A meni se čini da im je zaista i stalo do tog o čemu pričaju.

Mrzim pesimiste:
zelenbrijeg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 12:24   #4
i ja ne volim pesimiste...
samo ...dok ne vidm neke rezultate ne skace mi se do plafona od srece..

dotada ..ovo je pohvalno za cut...ali bumo vidili kako dalje se razvijala prica
west_HB is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 12:44   #5
Quote:
west_HB kaže:
i ja ne volim pesimiste...
samo ...dok ne vidm neke rezultate ne skace mi se do plafona od srece..

dotada ..ovo je pohvalno za cut...ali bumo vidili kako dalje se razvijala prica
Aha - ondak se slažemo u cijelosti. Čuvaj plafon, drž se poda.
zelenbrijeg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 12:47   #6
Quote:
west_HB kaže:
i ja ne volim pesimiste...
..

...ali bumo vidili kako dalje se razvijala prica
Jok tako.

"Bumo vidli kak se priča bu dalje razvijala"

Al nisam ti ni ja neki ekspert za te dijalekte iza brda (sa zagorskijeh brega).
zelenbrijeg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2006., 22:44   #7
A što kažete na ovo?:

MOSTAR Hrvatski član Predsjedništva BiH Željko Komšić zatražio je od predsjednika HSP-a Đapić-Jurišić Zvonke Jurišića da mu za njegov predsjednički ured pošalje sliku generala HOS-a, pokojnoga Blaža Kraljevića, doznaje Večernji list od povjerljiva izvora. Komšić je to učinio tijekom sastanka koji je u petak navečer u Sarajevu organizirao njemački veleposlanik u BiH Michael Schmunk, o hrvatskom pitanju u BiH.

(MOJ KOMENTAR: Preko Kraljevića Komšić hoće zbližit Bošnjake i Hrvate?)

No, Jurišić je odgovorio kako će sliku pokojnoga generala Kraljevića poslati vrlo rado, ali tek kad Komšić iz ureda izbaci sliku Josipa Broza Tita. Jurišić je tom prilikom naglasio kako bi bilo neprilično stavljati sliku legendarnoga hrvatskoga generala pored čovjeka koji je odgovoran za Bleiburg i mnoga stradanja hrvatskoga naroda u BiH i Hrvatskoj. Doznajemo kako su i ostali sudionici sastanka oštro kritizirali Komšića zbog postavljanja Titove slike u ured. Najglasniji među njima bio je predsjednik HKD-a Napredak Franjo Topić. Unatoč kritikama, Komšić je ostao dosljedan svome stavu o Titu.

Sastanku su nazočili i predstavnici Crkve, medija te gospodarstvenici. Najviše je riječi bilo o ustavno-pravnoj poziciji hrvatskoga naroda u BiH te gospodarskim projektima na većinskim hrvatskim područjima u BiH. Zanimljivo je da je sastanku nazočio i lider SDP-a Zlatko Lagumdžija, koji je optužio Stranku za BiH zbog kočenja razvoja gospodarstva u Hercegovini.

MOJ KOMENTAR: Puca li to Lagumdžija na Hercegovinu?

Sve skupa - ako je ovo gore točno - onda se događaju određeni pomaci na "tržištu politike" - nisam siguran kamo vode, ali očigledno Nijemci imaju namjeru napraviti jači zahvat u BIH preko Hrvata... Lagumdžija - ustavne promjene - Hercegovina zapostavljena od SBIH - kreće li se to u smekšavanje Hrvata za potporu onim odbačenim ustavnim promjenama? Zašto su toliko bitne da ih se progurava na sve strane - pa čak i ovako? Mutimo mutimo...
zelenbrijeg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2006., 23:26   #8
Quote:
MOJ KOMENTAR: Puca li to Lagumdžija na Hercegovinu?
Nema sta pucati, mater mu je trebinjka...a druga je stvar sto ti ne smatras bosnjake iz hercegovine, HERCEGOVCIMA
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 09:18   #9
Quote:
nordea kaže:
Nema sta pucati, mater mu je trebinjka...a druga je stvar sto ti ne smatras bosnjake iz hercegovine, HERCEGOVCIMA
Zašto ne? Pa naravno da su Hercegovci ak su iz Hercegovine - no ovdje se radi o tome da mora "osvojiti" većinsko stanovništvo za neku novu politiku ()koja mi nije jasna, promatram samo naznake) - inače ne bi pričali o sabotažama SBIH u kontekstu hrvatskih krajeva, investicijama u iste, o Blažu Kraljeviću (mislim, Komšić mi je stvarno fenomen - Tito + Kraljević = ... )
zelenbrijeg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 10:22   #10
pa komsic ne radi nista sto od njega ne ocekuje Zlatko i SDP..
igraju na sve moguce karte od tite do do Hosa...koji nemaju nikakvih dodirnih tocaka..
pa ko se upeca na to, upeca.... a fala Bogu vazda je bilo vjetropira svudje..
pa me nista nece iznenaditi..

samo mi nije jasno je li to ta svijetla buducnost koju su obecavali prije izbora..pa se svako malo ceprka po proslosti sa svakakvim izvlacenjiem vec arhiviranih stvari..

valjda ce stavljanjem slika u svoj ured poceti gospodarski zamah i smanjivanje bijede u BiH..to su neke nove metode
west_HB is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 10:50   #11
Quote:
west_HB kaže:
pa komsic ne radi nista sto od njega ne ocekuje Zlatko i SDP..
igraju na sve moguce karte od tite do do Hosa...koji nemaju nikakvih dodirnih tocaka..
pa ko se upeca na to, upeca.... a fala Bogu vazda je bilo vjetropira svudje..
pa me nista nece iznenaditi..

samo mi nije jasno je li to ta svijetla buducnost koju su obecavali prije izbora..pa se svako malo ceprka po proslosti sa svakakvim izvlacenjiem vec arhiviranih stvari..

valjda ce stavljanjem slika u svoj ured poceti gospodarski zamah i smanjivanje bijede u BiH..to su neke nove metode
Dobar komentar - pokušavam iščitati nešto, a nema se što za iščitati. Hvala uz duboki naklon.
zelenbrijeg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 11:55   #12
Quote:
mislim, Komšić mi je stvarno fenomen - Tito + Kraljević
ajde.i zato ti fenomen.a tudmjan koji je imao tito plus starcevic plus radic?to ti nije fenomen.

svak je bolji od one ljudske sramote ive mire jovica.pa tako i komsic.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 12:37   #13
Quote:
goldietrickz kaže:
ajde.i zato ti fenomen.a tudmjan koji je imao tito plus starcevic plus radic?to ti nije fenomen.

svak je bolji od one ljudske sramote ive mire jovica.pa tako i komsic.
Glupo mi je raspravljati o Ivi Miri. On je prošlost. Nema uopće smisla.

Tuđman je naglašavao da u svom političkom djelovanju baštini ELEMENTE tita, radića i starčevića. A to je razlika - nema slika nema čudnog pokušaja "oživljavanja lika i djela" i nekritičke apologetike.

Naravno da svaki moderan političar crpi iskustva iz prethodnih razdoblja - ali on selekcionira i slaže te elemente u svoju politiku. Inače prijeti anakronost, tj. mislim da se radi o prilično lošem pokušaju Komšića da se isprofilira tako što će se površno pokušat identificirat s nekim i nečim - u nedostatku vlastitog profila i karizme.
zelenbrijeg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 13:12   #14
Quote:
nordea kaže:
Nema sta pucati, mater mu je trebinjka...a druga je stvar sto ti ne smatras bosnjake iz hercegovine, HERCEGOVCIMA
Preciznije je i istinitije da se oni sami od rata ne smatraju Hercegovcima. Pa ih Hrvati zbog toga ismijavaju. Da si iti jednom prije rata rekao da je Bosanac on bi ti j mam.! doslovce.
Zato ne izvrci cinjenice.
okobrb is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 13:33   #15
Quote:
mislim da se radi o prilično lošem pokušaju Komšića da se isprofilira tako što će se površno pokušat identificirat s nekim i nečim - u nedostatku vlastitog profila i karizme.
ni ja ne kuzim sto ustvari komsic hoce s tom titovom slikom.i ja mislim da je to anakrono.s tim da on s tim pokusava isto sto i tudjman.pomirit nepomirljivo.dodvorit se i lijevima i desnima.ne ide to.to radi i racan sad u hrvatskoj.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 16:43   #16
Quote:
goldietrickz kaže:
ni ja ne kuzim sto ustvari komsic hoce s tom titovom slikom.i ja mislim da je to anakrono.s tim da on s tim pokusava isto sto i tudjman.pomirit nepomirljivo.dodvorit se i lijevima i desnima.ne ide to.to radi i racan sad u hrvatskoj.
S tim da je Tuđman tijekom svog "vladanja" imao dovoljno karizme da se to sve gurne u stranu. Komšić to nema. Postoji samo određeno oduševljenje kod Bošnjaka - ali to ni slučajno neće zasjeniti prave lidere: Silajdžić, Tihić itd.

Tj. Komšić je u zrakopraznom prostoru - i hitno mu "treba tlo".
zelenbrijeg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 16:51   #17
Quote:
goldietrickz kaže:
ni ja ne kuzim sto ustvari komsic hoce s tom titovom slikom.i.
vrlo jednostavno....tip je idiot.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 22:49   #18
Quote:
okobrb kaže:
Preciznije je i istinitije da se oni sami od rata ne smatraju Hercegovcima. Pa ih Hrvati zbog toga ismijavaju. Da si iti jednom prije rata rekao da je Bosanac on bi ti j mam.! doslovce.
Zato ne izvrci cinjenice.
Nije tacno. Nikad nije bilo toliko frikcije izmedju bosanaca i hercegovaca. Vise je to bilo sprdanje na ove ili one. Ali da je nesto bilo nasilno, e vala nije.
Inace, Hrvati iz zap. hercegovine nikad nisu bili u vecem kontaktu sa bosnjacima. Nisu nam se puti sastajali. Zap. hercegovina je bila, a ovo iz iskustva govorim, za mene izolovana regija. Iskreno, ne znam sta bi tamo vidjela da sam otisla. Bila sam u Medjugorju, ne znam jel to zap. hercegovina. Bosnjaci su vecinom zivjeli u dolini neretve i na desno kad gledas kartu. I dan danas su tu. Mali je broj Bosnjaka koji je uopste otisao van hercegovine, cak i onaj dio stolac-capljina-desna obala poslije etnickog ciscenja. Najveci dio je ostao u Mostaru, Jablanici i Konjicu. Tako da su i ti ostali u Hercegovini i smatraju se hercegovcima, tako da u principu lazes kad kazes da je iko presao u bosance.
Ustvari, ako se iko "prekrstio", to su izbjeglice iz sr. bosne. Oni su presli u hercegovce
Doduse, vise ih je koji su zadrzali svoj naziv-bosanac.

Quote:
Tj. Komšić je u zrakopraznom prostoru - i hitno mu "treba tlo".
Ma ne treba njemu nista. Niti jedna od tih funkcija ne nosi nikakvu odgovornost. Oni su tu da se slikaju. Silajdzic nece nista uspjeti time sto ce biti predsjednik drzave.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 23:12   #19
Quote:
nordea kaže:
Nije tacno. Nikad nije bilo toliko frikcije izmedju bosanaca i hercegovaca. Vise je to bilo sprdanje na ove ili one. Ali da je nesto bilo nasilno, e vala nije.
Inace, Hrvati iz zap. hercegovine nikad nisu bili u vecem kontaktu sa bosnjacima. Nisu nam se puti sastajali. Zap. hercegovina je bila, a ovo iz iskustva govorim, za mene izolovana regija. Iskreno, ne znam sta bi tamo vidjela da sam otisla. Bila sam u Medjugorju, ne znam jel to zap. hercegovina. Bosnjaci su vecinom zivjeli u dolini neretve i na desno kad gledas kartu. I dan danas su tu. Mali je broj Bosnjaka koji je uopste otisao van hercegovine, cak i onaj dio stolac-capljina-desna obala poslije etnickog ciscenja. Najveci dio je ostao u Mostaru, Jablanici i Konjicu. Tako da su i ti ostali u Hercegovini i smatraju se hercegovcima, tako da u principu lazes kad kazes da je iko presao u bosance. Ustvari, ako se iko "prekrstio", to su izbjeglice iz sr. bosne. Oni su presli u hercegovce
Doduse, vise ih je koji su zadrzali svoj naziv-bosanac.

.

stani nordea .....STOP!
nemoj lagiti...ja cu ti reci da ima poprilican broj tvojih sunarodnjaka koji se izjasnjavaju kao bosanci, .u hercegovackim skolama "hercegovci-bosnjaci" uce "bosanski jezik".. u tim skolama i uce Filipovicevu politiku da je Hercegovina nista drugo no Juzna Bosna i da su oni Bosanci , a Hercegovina je eto tek tako usput tu..
west_HB is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 09:17   #20
Quote:
west_HB kaže:
stani nordea .....STOP!
nemoj lagiti...ja cu ti reci da ima poprilican broj tvojih sunarodnjaka koji se izjasnjavaju kao bosanci, .u hercegovackim skolama "hercegovci-bosnjaci" uce "bosanski jezik".. u tim skolama i uce Filipovicevu politiku da je Hercegovina nista drugo no Juzna Bosna i da su oni Bosanci , a Hercegovina je eto tek tako usput tu..
Drugim riječima - Hrvati se sve više izjašnjavaju kao Hercegovci (već dobrim dijelom i od Livna), a Bošnjaci kao Bosanci. I to je to - nacionalna podjela se nastavlja po identifikaciji s regionalnom pripadnošću.
zelenbrijeg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:24.