Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2012., 00:15   #1
Thumbs down Deponij smeća Marišćina - Sramota PGŽ

Htio bih ovim putem upoznati širu javnost sa ekološkom katastrofom koju su organizirali u kolaboraciji: Primorsko-Goranska Županija, Grad Rijeka, KD Čistoća Rijeka, njhovo abortus poduzeće Ekoplus d.o.o., kao i Općina Viškovo.

Dakle, trenutni deponij na kojeg se odlaže smeće iz Rijeke i okolnih općina, Viševac, odavno je trebao biti zatvoren i na njemu je nastalo brdo smeća koje je zaista impresivno. Budući da novo rješenje (Marišćina) nije bilo gotovo (nije ni dan danas), početkom ove godine pristupilo se takozvanom "baliranju" smeća. Riječ je o procesu pri kojem se smeće treba najprije nekoliko dana sušiti, a onda balirati u 7 (sedam) slojeva najlona. Naravno, biseri iz Ekoplusa i Čistoće znaju bolje (nema se para) pa su smeće balirali bez sušenja i omotali u samo 3 (tri) sloja najlona. Bale su počeli slagati na prije spomenuto brdo smeća te je sada tamo kolekcija od kojih desetak tisuća bala (svaka je otprilike zapremine jednog kubnog metra i težine između 900 i 1100 kg).

Što zbog truljenja smeća (jer prethodno nije osušeno), što zbog 4 (četiri) sloja najlona manje od predviđenog te nepažljivog baratanja balama, iz istih je počeo izbijati strašan smrad kisele truleži (stanovnici Zameta i Marinića znaju o čemu pričam). Sada te iste bale sele na deponije Marišćina. Što, nise čuli za deponij Marišćina, samo za "Županijski centar za zbrinjavanje otpada" - Marišćina? E, pa to vam je ljudi moji to. Nema se novca pa se pristupilo partizanskom rješenju takozvane "nulte faze".

Nulta faza Marišćine vam je u osnovi slijedeće: iskrčite šumu, poravnate tlo i na njega slažete bale (iz kojih curi smeće). Sve to učinite na vjetrometini (tako da i najmanji vjetar nosi smrad do nekoliko kilometara udaljenih naselja) ne trudeći se čak niti složiti bale u neku dolinu, kotlinu, za neko brdo ili slično. Također, ispod iskrčenog tla u koje curi smeće iz bala, imate tokove vode koji Rijeku opskrbljuju pitkom vodom. Kako su ishodovali uporabnu dozvolu za takvo nedjelo - sam Bog zna!

Iako je novac navodno osiguran, "sposobni" ljudi koji vode projekt "Marišćina" nisu uspjeli još završiti ni prvu "kazetu" (politički korektan naziv za rupetinu) u koju će bale biti položene. Zato se cureće bale slažu na gore spomenutu vjetrometinu. Stanovnici okolnih naselja trpe nesnosan smrad, smeće curi u podzemne zalihe pitke vode, a u međuvremenu se gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel diči kako su bale "posve nepropusne" te kako je Marišćina "jedino odlagalište koje zadovoljava sve ekološke standarde u Republici Hrvatskoj"

Pritužbe građana koji izravno osjećaju smrad tretiraju se na slijedeći način:

Komunalni redar Općine Viškovo (pisani odgovor poslan e-mailom): "Da, to vam dolazi sa Marišćine zbog tramuntane. To bi vam neki meteorolog bolje objasnio. Srdačan pozdrav!"

Inspektorica zaštite okoliša u Rijeci (podatak dobiven iz centra 112 u Rijeci kojega lokalni mještani učestalo zovu): "Taj smrad nije opasan za zdravlje. Kako bi se neutralizirao smrad, bale se na Marišćini špricaju kemikalijama koje će početi djelovati za tri dana." (Nagradno pitanje- kada će početi djelovati na bale koje se večeras tamo odlože? I otkad to gušenje nije štetno za zdravlje? Valjda gospođa misli da smo mi anaeorobni organizmi.)

Zlatko Štok (direktor KD Čistoća): "I nas je posve iznenadilo širenje "neugodnih mirisa" sa Marišćine." (Baš čudno...mislim ako ste vi i vaši prijatelji iz Ekoplusa radili mjerenja puhanja vjetrova na lokaciji. Ili ste taj detaljčić preskočili?)

I tako smo umjesto modernog pogona za obradu smeća i odvajanje sekundarnih sirovina dobili - ekološku bombu. Lako za nas starije, ali mi je stvarno žao pokoljenja koja dolaze i koja će vodu za piće morati kupovati.

Nastojat ću održavati ovaj thread živim kako se situacija bude razvijala i dopuniti ga fotografijama samog mjesta zločina.
__________________
Potpis!
Insp. Harry Callahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 09:01   #2
Sve to što si napisao je posljedica politike lokalnih moćnika(najviše općine,a zatim grada Rijeke i županije), i svih institucija(državnih) koje su dale dozvole za najgoru moguću lokaciju od svih predloženih(i to još na jako propusnom kraškom terenu).Da ne govorim o potkupljenom lažiranju parametara vjetra a vjerojatno i tokova podzemnih voda, što se vidi danas.Izvor Riječine i ona sama se nanalaze na udaljenosti cca 2,5 km od deponija na 150 m nižoj nadmorskoj visini(od tuda se cijelo RI područje se napaja vodom).Također ponornice koje u tom području ulaze pod zemlju ,dokazano izviru u moru ispred zapadne strane Rijeke.O motivu se ne treba ni govoriti,zna se da je to novac.
Sad općina Viskovo ima dvije ekološke bombe na razmaku od nekoliko kilometara
Pitanje je samo vremena kad će tu isforsiranu i nesmotrenu odluku o lokaciji deponija platiti puno veći broj građana ove regije.

Zadnje uređivanje Šjor Alex : 02.07.2012. at 09:09.
Šjor Alex is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 11:13   #3
Trebate aktivirati mještane, medije, sve na noge. Nisam iz okolice, ali ovo je strašno.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 15:50   #4
Mještani su aktivirani, vjeruj mi. Ali, kao i uvjek - one kojima ne smrdi - nije briga. Kad se ideja prvi put pojavila (davne 1997.), grupa mještana iz ovog kraja uspjela je izboriti referendum o Marišćini. No ljude je jednostavno nije bilo briga te je referendum propao zbog nedovoljnog odaziva glasača.

Novosti koje sam doznao od sumještana:

Sluzba za procjenu okolisa je Sluzba koja je dala dozvolu za ovakvo "privremeno" odlaganje bala na golo tlo, na temelju dokumentacije u kojoj se tvrdi da nema teorije da bale mogu pucati. Sad kada smo ih upozorili da je dobar dio bala probušen, navodno će poslati hitnu inspekciju.

U četvrtak se održava izvanredna sjednica Općine Viškovo na kojoj će se raspravljati o zahtjevima MO Marčelji koji su izglasani na zboru mještana prošli tjedan. Riječ je većinom o ljudima koji su zdršno podržavali taj projekt godinama pa bi me iznenadilo da nam na ikoji način izađu u susret.

Inače, sam načelnik Općine Viškovo, Goran Petrc, je obećavao kako se s korištenjem Marišćine neće početi prije izgradnje obilazne ceste do Marišćine (ini koji žive u Rijeci znaju da je promet kroz Viškovo već sada gušći nego na Manhattanu). Pogađate, ta cesta još nije ni započeta, a kamo li da je gotova. U međuvremenu kamioni natovareni balama tutnje Viškovom i uništavaju ionako jednu od najlošije održavanih dionica koje sam ja vidio u Republici Hrvatskoj. Uskoro će i kamioni Čistoće direktno voziti smeće gore. To će biti show...

Što se tiče rokova za izgradnju "Zone za gospodarenje otpadom" čak i gradonačelnik Rijeke, Vojko Obersnel, barata nekim vrlo slobodnim terminima od "oko 2-3 godine". Dakle, to bi se vrlo lako moglo rastegnut na pet, deset ili više godina.
__________________
Potpis!
Insp. Harry Callahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 23:05   #5
"ŽCGO Marišćina projekt na papiru, strava u zbilji

"ŽCGO Marišćina projekt na papiru, strava u zbilji

Kao i mnogobrojno puta u prošlosti,još jednom se ostvaruje silovanje i nemilosrdno uništavanje okoliša i prirode od strane pojedinih grupacija(u ovom slučaju na bazi administrativnih jedinica RH).O motivu ne treba ni pisati, kad je posve jasno da se radi o novcu,ili bolje rečeno rečeno o pohlepi.
U ovom slučaju riječ o Marišćini,koja je žrtvovana i isforsirana za novi ŽCGO unatoč još nekolicini daleko boljih i primjerenijih lokacija.Previše stranica bi se mogli napisati,da bi neupućeni ljudi u ovu tematiku shvatili kakvim načinom i manipulacijama je došlo do odabira te lokacije.Zato ću to preskočiti, te nastojati pisati samo o sadašnjosti i o velikom problemu u kojem smo ne našom krivicom zatečeni.
Problemi su počeli izmišljanjem,a zatim i sprovođenjem tzv. 0-lte faze projekta Marišćina.Iz toga se da zaključiti da nije bilo novaca za prvu fazu, pa je ubačena nulta faza, koja u biti nikad nije ni trebala postojati.U praksi, 0 faza se jednostavno, u ovom projektu može definirati kao baliranje smeća te njegovo prebacivanje s jedne lokacije gdje je napravljen nesumnjivi ekocid, na drugu,nekoliko kilometara dalje, gdje je u tijeku još veći ekocid,sa moguće dalekosežnijim posljedicama.
Na tom ˝drugom“ području,godinama je obećavan moderni ŽCGO(danas već zastarjela metoda rijesavanja otpada) koji bi donosio beneficije i dobrobit lokalnom stanovništvu.
Kako stvarnost pokazuje ,najmodernije što se može uočiti u ovom trenutku su stroj za baliranje i bale kao njegov nusproizvod.Te iste bale se ukrcavaju na kamione te se transportiraju na plato Marišćine.Većina bala je na dolasku oštećena ,a razlog tome je rukovanje i premalen broj slojeva folija,najvjerojatnije radi nedostatka novaca.Takve bale se slažu na visoke hrpe i ostavljaju na vjetrometini, a ispod njih nema nikakve zaštite prema tlu.Možemo samo zamisliti kave sve opasne tvari prodiru u zemlju i s kakve posljedice to može izazvati.Da bi se smanjili neugodni mirisi,bale se odnedavno prskaju nekakvim kemikalijama,no to nije spriječilo širenje smrada u krugu od nekoliko kilometara.Suprotno, situacija je još gora jer vjetar uz smrad od prije,sada raznosi i nepoznate kemikalije po cijeloj okolici.Mozemo se samo nadati da takva kombinacija neće naštetiti ničijem zdravlju.
Po najnovijim publikacijama izdatih od geodezijskih stručnjaka ,Marišćina sama po sebi spada u geološki vrlo aktivnu zonu,isto kao i šire Riječko područje.Osim toga to je kraško,vrlo vodopropusno područje u kojem lokalne ponornice, isto tako i površinske vode, poniru u zemlju ,a zatim ispod Marišćine dolaze do zapadnog dijela Rijeke gdje i završavaju u moru.Najočitiji primjer toga je Klanjska Ričina koja nestaje u Gotovžu, za koju je dokazano da izvire kod Riječkog torpeda.Najveći nedostatak u slučaju ove lokacije može se smatrati velika blizina izvora Riječine kao i nje same,a to stvara nepotreban rizik od zagađenja velikih količina pitke vode.Naime udaljenost nulte zone Marišćene od izvora i same Riječine je cca. 2,5 km,dodajući i to da je ona na 150 metara nižoj nadmorskoj visini.Svi znamo što bi značilo takvo zagađenje,za regiju poput ove, gdje je Riječina glavni izvor pitke vode,nemjerljive kvalitete.
Iz sadašnje perspektive se može zaključiti da su se analize koje je izvodila privatna mjerna stanica pokazale netočnim, a moguće i namještenim po nalogu poslodavaca koji su svim silama nastojali Marišćinu pretvoriti u spremište za otpad i to bilokakvo.Nažalost,umjesto modernog pogona ,dobili smo još jedan Viševac pun bala i smrada koji se širi svuda naokolo drastično smanjujući kvalitetu življenja.Najžalosnije je to što će taj problem postati dugoročan, a ovakav način riješavanja otpada vjerojatno i trajno riješenje,osim ako svi zajednički ne upregnemo snagu i inzistiramo na riješenju koje bi maklo bale s Marišćine.
Šjor Alex is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 12:25   #6
Evo par sličica sinoćnjeg stanja:

Bale iz daljine:


Ovdje se dobro vidi da je dobar dio njih položen na manje od metra nasutog šljunka ispod kojeg je obično tlo! Iz bala curi smeće... Živjela pitka voda naše djece i ona djece naše djece!


Malo bliže...što je to? Urušavaju se?


O, da...toliko o njhovoj čvrstoći, nepropusnosti te zaštiti tla...


A ovamo će ih spremat:






Po svemu sudeći ni blizu završetka radova, kazeta je prekrivena nekom vrstom "tepiha"... Užas:
__________________
Potpis!
Insp. Harry Callahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 00:40   #7
Koliko je meni poznato, obicno je ispod sumskog tla puno podzenih kanala vode. Tako se drva napajaju a takodjer tako i ti kanali ostaju jer ih korijenje drzi. . No to nije moja struka, to je onako nestrucno po sjecanju nekih clana koje sam procitala davno.

Vezano za smece, kakav misir se siri. Mozes li opisati miris?Da li je kao kiseli kupus? Kao da curi plin? Kao rtrula jaja? Mozete li nekako probati detektirati koji su mirisi u pitanju?
Takodjer mozete li nekako zagrabiti procjedne vode?
Postoji li neki sabirnik tih procjenih voda?Ako da kako izgleda?
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 12:26   #8
Quote:
nusazvrk kaže: Pogledaj post
Koliko je meni poznato, obicno je ispod sumskog tla puno podzenih kanala vode. Tako se drva napajaju a takodjer tako i ti kanali ostaju jer ih korijenje drzi. . No to nije moja struka, to je onako nestrucno po sjecanju nekih clana koje sam procitala davno.

Vezano za smece, kakav misir se siri. Mozes li opisati miris?Da li je kao kiseli kupus? Kao da curi plin? Kao rtrula jaja? Mozete li nekako probati detektirati koji su mirisi u pitanju?
Takodjer mozete li nekako zagrabiti procjedne vode?
Postoji li neki sabirnik tih procjenih voda?Ako da kako izgleda?
Ma ni sabirnika ni procjednika nema. Hrpa probušenih bala na metar-dva šljunka. To je sve. Smrdljiva tekućina curi direktno u tlo. Danas-sutra će kiša to još dodatno pospješit. Ako misliš na "kazetu", oko nje postoji drenažni kanal. Ali nisam siguran jesu li previđeni ikakvi filtri i slično.

A smrad je teško opisati. Nikada prije nisam njušio ništa ni približno slično. Smeće koje truli u najlonu na suncu bi valjda bio nekakav logičan opis. Kiselkast smrad. Ali inspektorica zaštite okoliša nas uvjerava da nije opasno po zdravlje. Valjda gušenje više ne smatraju opasnim po život.
__________________
Potpis!
Insp. Harry Callahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 13:18   #9
Ma mislila sam da mozda pozovete neki neovisni laboratorij. Lako je sa vodom, nju uzorkujes i onda se mogu pretpostavit koje parametre treba obradit je se zna sto se ocekuje. Pitanje mirisa je bitno jer treba unaprijed znati sto se trazi da znas na sto radis analizu na licu mjesta. Postoji i nacin hvatanja zraka u vrece koje su za to namjenjene, pa se uzorak nosi u labos i analizira, no to je dosta skupo.

Jeste li kontaktirali Zavod za javno zdravstvo? Mozda ne bi bilo lose napraviti veliku larmu oko svega pa pozvati i Ministarstvo zdravstva, Fakultete vezane za te problematike. Dici sto vise institucija. Rudjer, znanstvenici bi trebali biti zainteresirani za takve stvari jer nemaju bas puno mogucnosti naci takve stvari u realnom sustavu. Oni ce dobiti materijal za znanstveni rad, a vi analize. Neznam, nisam pametna, samo znam da se to ne smije pustiti.
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 14:39   #10
Quote:
nusazvrk kaže: Pogledaj post
Ma mislila sam da mozda pozovete neki neovisni laboratorij. Lako je sa vodom, nju uzorkujes i onda se mogu pretpostavit koje parametre treba obradit je se zna sto se ocekuje. Pitanje mirisa je bitno jer treba unaprijed znati sto se trazi da znas na sto radis analizu na licu mjesta. Postoji i nacin hvatanja zraka u vrece koje su za to namjenjene, pa se uzorak nosi u labos i analizira, no to je dosta skupo.

Jeste li kontaktirali Zavod za javno zdravstvo? Mozda ne bi bilo lose napraviti veliku larmu oko svega pa pozvati i Ministarstvo zdravstva, Fakultete vezane za te problematike. Dici sto vise institucija. Rudjer, znanstvenici bi trebali biti zainteresirani za takve stvari jer nemaju bas puno mogucnosti naci takve stvari u realnom sustavu. Oni ce dobiti materijal za znanstveni rad, a vi analize. Neznam, nisam pametna, samo znam da se to ne smije pustiti.
Šaljemo mailove na sve strane. Ovi iz Ureda za javno zdravstvo su posebno beskorisni. Mora da "zečja rupa" ide jako duboko jer se nitko baš ne želi miješati u to... Čak nas je i jedna poznata "novinarka-ekologinja" otpilila.

Ovima na Ruđeru ću svakako poslati mail. It's a long shot...ali tko zna.

Već i sami postajemo očajni. Moram spomenuti i to da je Marišćina na jednom od seizmički najaktivnijih područja u RH, a sve se više priča i o potrebi odlaganja azbesta. Siguran sam da će uskoro i to ukomponirati u ovaj deponij.

Smrad koji je snašao ova mjesta s nekoć savršenim svježim i čistim zrakom ćemo nekako preživjet. Ali kad smeće i azbest kiša odnese u podzemlje - crno nam se piše.
__________________
Potpis!
Insp. Harry Callahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 21:43   #11
Facebook grupa: Protiv Marišćine - sramote regije
__________________
Potpis!
Insp. Harry Callahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 16:12   #12
Web stranica na kojoj se možete informirati o tijeku ovog ekocida:

http://www.mariscina.com/
__________________
Potpis!
Insp. Harry Callahan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:54.