Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2006., 00:02   #81
Quote:
alabrale kaže:
ja vjerujem samo u koze kao profitne..
zašto koze?
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 22:37   #82
Quote:
Gustavo kaže:
i ja sam gledo i ako je poticaj po hektaru stvarno 80000 kuna uzet ću pola hektara ostane mi 20000

racku 80,11200 po hektaru manje duplo nego za jabuku
trebalo bi iskoristiti to, ko ima zemlje i volje. jer ne znan kako drukčije se to može opisati nego kao rupa u zakonu ili nekakav propust: znači može se dobiti poticaje i od općine/grada, i od županije, i od države. Nije da se bunim...
fafarikul is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2006., 23:52   #83
Sadnica je od 70-100 kuna,treba vidit koliko ih ide na hektar,tu razmak mora biti velik,rekao bi ne više od 100 komada.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 10:37   #84
Orah

LJUDI ja sadim orahe jako dugo ukupno posadeno 8.2 hektara.Kazete da je poticaj 80000 kn po hektaru a nije(citajte temu od pocetka).Znaci 8.2x80000=656000 kn .Toliko sam love trebao dobiti a nisam.Iznos je puno puno manji.Nije drzava luda da ti da tolike novce.Drzava tj.inspekcija ti dolazi u kontrolu svake godine(bar meni) na pregled nasada,urednost nasada,i papira.Drzava ti nudi pomoc dosta su rigororozni ako ih ti poces muljat... .
Sadnice su od 70 do 100 kn i moras paziti koja vrsta za koji dio Hrvatske. Knjige su dobre za neku bazu(opširno ništa konkretno)ali praksa pokazuje drugo.Ljudi posade orah prode 2 godine pa im se osuse tek me onda pitaju a zasto su se osusili(za to treba praksa i samo praksa).
ulicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 18:31   #85
Quote:
ulicar kaže:
LJUDI ja sadim orahe jako dugo ukupno posadeno 8.2 hektara.Kazete da je poticaj 80000 kn po hektaru a nije(citajte temu od pocetka).Znaci 8.2x80000=656000 kn .Toliko sam love trebao dobiti a nisam.Iznos je puno puno manji.Nije drzava luda da ti da tolike novce.Drzava tj.inspekcija ti dolazi u kontrolu svake godine(bar meni) na pregled nasada,urednost nasada,i papira.Drzava ti nudi pomoc dosta su rigororozni ako ih ti poces muljat... .
Sadnice su od 70 do 100 kn i moras paziti koja vrsta za koji dio Hrvatske. Knjige su dobre za neku bazu(opširno ništa konkretno)ali praksa pokazuje drugo.Ljudi posade orah prode 2 godine pa im se osuse tek me onda pitaju a zasto su se osusili(za to treba praksa i samo praksa).
Pozdrav svima.
Daj mi please reci gdje si posadio orahe, mislim koji dio Hrvatske.
Ja sam isto s tatom jos poceo saditi prije 15 godina i imamo sada dosta toga.
Bas mi je drago sto se ljudi bave tome.
Ianr is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 16:05   #86
a masline?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 11:17   #87
Eto ja sam novi ovdje pa da se ja malo raspišem.
Ja imam trenutno šljivik od 100 sadnica koji je rodio prošle godine nošto oko 800 kila. A sad sam u fazi pripreme papirologije za otvaranje OPG (obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo ) i traženje najkvalitetnijih sadnica za na še podneblje. Eto da ukratko napišem moj plan: okrupnio sam zemljište sa 0,7 hektara na nekih 3,2 hektara uz investciju od 85 ooo kuna, u cjeni je uračunato gnojenje i rigolanje( poticaj sam dobio od županije nekih 7 700 kuna) . Trenutno još razmišljam da posadim pola ljesnjaka i pola oraha ili samo lješnjak, a mogu vam reči da je oboje vrlo isplativo a s malim ulogom rada. Največi dio posla je zasaditi a kaj se poticaja tiče nije bio nitko u pravu jer se naime time bavi savjetodavna služba i to se mjena svako malo s time da ne postoji samo taj poticaj nego se može za sve to skupa diči namjenski ili nenamjenski kredit i diči lovu pod nazivom invensticijska potpora za kapitalna ulaganja. Naravno i županije daju povrat sredstava skoro do 50 % vračaju po cijeni sadnice natrag uz predočenje računa.

Kao što je notko od članova gore napisao ima puno caka koje treba paziti prilikom samog ulaska u taj posao.

Više o tome na http://www.armbell.com/traktori/ to je malo noviji forum ali ako nekog interesira neka pogleda

Pozdrav
dundek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 15:03   #88
Pozdrav

Plantaža je u okolici Garešnice.Jučer sam se naradio kao bik sve smo pognojili,pošpricali i okrečili, za poludit ali rastu kao ludi samo neke vrste su počele tjerati a to nikako ne valja .Htio bi zaokružiti parcelu pa da sve lijepo napokon ogradim ali neka baba(jedva hoda) posadila kukuruz(da digne cijenu zemljuštu) a kukuruz narastao cirka 30 cm,a drugi bi uzgajao purane a kad bi i to napravio preko noci od purana nebi ostalo ni p (nemrem vjerovat).Upravo pripreman zemlju.

Masline su zakon, sadi ako imas zemljište.Pun pogodak
Ako imaš šljive onda i dalje sadi šljive nemoj šarat,tako bar ja mislim.
Moj prijatelj ima šljivik i cirka 100 kom i dalje sadi i dobru lovu okrene.
Prošle godine nisam imao šljiva a preprošle godine smo ispekli 450 l prave šljive.
ulicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 15:41   #89
Ja imam u planu saditi oko 300 šljiva ali te parcele koje sam okrupnio planirane su samo za orah i lješnjak.
Namjeravam još kupovati zemljišta bar 2 hektara.

Gdje plasiraš šljivovicu?
__________________
Ima ko savjet?
dundek is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 16:32   #90
Quote:
alabrale kaže:
ja vjerujem samo u koze kao profitne..

Naravno treba dodati i ovce,naročito na moru gdje uspješno sprečavaju požare.
rondomilk2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 16:35   #91
Quote:
fafarikul kaže:
evo baš gledam plodove zemlje na tv, upravo je bila reportaža o orasima i lješnjacima i njihovoj sadnji, praktički je jedina mana dugo čekanje na prvi pravi urod (7-8 godina). Definitivno su postali "in"

Tko voli i ima vremena neka izvoli.
Možda za tridesetak godina ostvari dobru korist od toga.
Orahovina je uvijek bila skupa i biti će.
Mislim da su bolje kupine i maline,mada neki kažu da je najbolja obična zelena salata jer se može uzgajati cijele godine i jednu bereš dok drugu sadiš.
rondomilk2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 11:36   #92
Voćarstvo

Bok, novi sam ovdje i tek se uključujem u raspravu.
Moja obitelj se počela baviti intenzivno voćarstvom prije 3 godine. Počeli smo sa šljivom i nastavili sa višnjom (Sorta: Oblačinska, isključivo za preradu služi, od šljive imamo više sorata 7-8). Planiramo se širiti sa višnjom do nekih 5-6 ha tako da bi ukupno imali oko 10ha nasada pod voćem što je nekakav europski prosjek. Veliki problem širenja proizvodnje je što ima jako malo velikih parcela, sve su to parcele do max. 2 ha, rijetkost je naći nešto veće.

Literaturu sam teško pronalazio u Hrvatskoj iz razloga što je ima jako malo, a to što ima je uglavnom neko Opće Voćarstvo ili slično. Jako je malo specijaliziranih knjiga za neku sortu.Ako se odlučite sa sadnju jabuke, kruške ili masline onda vjerovatno nećete imati teškoća sa traženjem literature ali za ostalo.....jako teško da ćete išta naći.
Glavninu literature sam našao u Srbiji i mogu vam reći da sam se iznenadio koliko su Srbi stručniji od nas po pitanju uzgoja voća. Bio sam na nekoliko plantaža i ugodno se iznenadio!
Po mome mišljenu trenutno za sadnju je najperspektivnija kupina, malina, američka borovnica, višnja. Jedina mana je što je to voće (osim višnje) koje se mora brati ručno i idealno je za velike obitelji. Kilogram kupine na veliko košta u prosjeku 7 kn, a u početku berbe bude i 17-18 kn, bere se dva mjeseca.
Jabuka i kruška su daleko najprofitabilije samo što za njih morate imati hladnjaču, što je ipak pozamašna investicija za početnika.
Eto, htio sam samo iznijeti svoja mišljena i iskustva o voćarenju u Hrvatskoj.
Pozdrav svima,
M.
Micromacro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 13:28   #93
Ja mislim da je najbolje uloziti u eko poljoprivredu ,povrce i tako nesto'
hana_romi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 18:30   #94
Quote:
max-xam kaže: Pogledaj post
Bok,
molim te možeš li mi reći gdje se to orahovo drvo plaćaju 1000 eura, odnosno dali se ta cijena odnosi na trupce ili na daske, imaš li informaciju iz prve ruke ili je to pretpostavka?
Djed mi iza kuće ima 15 oraha koji imaju popriličan broj godina pa me zanima kome ih prodati.
Mislim da obrđene trupce!

Cijena kao svaka varira, ali 1000 +/- 50 eura je cijena kubika u svijetu, naravno ovisi o sorti...američki irah je najjeftiniji zbog slabe kvalitete...Domaći orah je vrlo cijenjeno drvo...

Ono što je bitno za 15 stabala iza dedine kuće je njihova starost, jer prestaro drvo strune iznutra, tako da drastično gubiš na kubikaži...posavjetuj se s agronomom vezano uz kvlalitetu i sortu!
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 18:35   #95
@Uličar

Koje knjige si čitao vezano uz sadnice...interesira me, jer imam veliku zemlju u Lici (~150 hektara), ali ne bi znao kojim vrstama pogoduje ta klima, pa onda ako imaš kakvu knjigu za preporučiti...

Zanimalju me velika stabla, hrast, orah...te detaljan opis sadnje, oblika korjena, te zemlje u kojoj im je rast najbolji!
zoser is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 07:25   #96
puno vas uzgaja orah i lješnjak...
a mene zanima kome prodajete plodove?
da li nastupate samostalno na tržištu ili ste udruženi u neke zadruge, udruge...zelena tržnica ili otkup velikih trgovačkih centara ili tvornice za preradu?
i ja se bavim mišlju o uzgoju lješnjaka, kolika je najmanja površina koju se isplati imati?
i ako imaš najmanju površinu kako i kome prodati te količine?
ima li netko investicijski plan za podizanje cca 1 ha lješnjaka?
lonicera is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 11:44   #97
Quote:
lonicera kaže: Pogledaj post
puno vas uzgaja orah i lješnjak...
a mene zanima kome prodajete plodove?
da li nastupate samostalno na tržištu ili ste udruženi u neke zadruge, udruge...zelena tržnica ili otkup velikih trgovačkih centara ili tvornice za preradu?
i ja se bavim mišlju o uzgoju lješnjaka, kolika je najmanja površina koju se isplati imati?
i ako imaš najmanju površinu kako i kome prodati te količine?
ima li netko investicijski plan za podizanje cca 1 ha lješnjaka?
,

Pozdrav. Nisam baš siguran da nas puno uzgaja orahe i lješnjake, možda bi ih puno htjelo uzgajati, ali ih puno ne uzgaja, jer ima posla oko toga nije to kako kažu da posadiš i da čekaš da rode znam iz iskustva

Za neke posebne zadruge u Hrvatskoj ja još nisam čuo, ali pročitao sam da ih ima u Sloveniji i po vani, mislim da je najveća u Americi, ali samo za pekan orahe.

Lješnjak se isplati, ali kao i sve ostalo ako sadiš velike količine. Čuo sam da Kraš i Podravka vrše otkup lješnjaka, ali ne ulaze u pregovore ako nemaš najmanje 500 kg. Mislim da i ostale tvornice čokolade kao Zvečevo itd. vrše otkup, ali moraš im dati pristupačnu cijenu.

Za poticaje ti ne znam, mislim da je bilo u ranijim postovima koliko kn ide za ha, ali ovisi na koji poticaj misliš, na onaj za podizanje nasada ili na onaj koji dobivaš godišnje.
Ianr is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 21:21   #98
Quote:
ulicar kaže: Pogledaj post
...samo neke vrste su počele tjerati a to nikako ne valja
Ako nije bed, mozes li reci koje sorte i kako si posadio.
Naime, pripremam se na sadnju 2ha (ovo proljece) u okolici Vrbovca. Savjetnici mi preporucuju nasad sa samo 3 sorte: Seinovo, Drenovo i Jupiter u omjeru 20%, 30% i 50%.

Kakvo je tvoje iskustvo sa brojem i omjerom sorti. Gdje si nabavljao sadnice?


btw da li imas potrebe za navodnjavanjem i da li koristis agrogel ili nesto slicno?

TIA
 
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 01:01   #99
eo da se i ja uključim..
jest da imam 21 godinu al moji su se bavili svime..

lješnjake pekarama prodajemo.. nemamo puno 200-300 komada... i to ode..
ali imali smo i 2000 stabala kupina jer vidim da ljudi pitaju i za to..

one su jako osjetiljive, puno posla treba oko njih, jedna sadnica je oko 20 kn bila kada smo kupovali prije par godina iz poljoprivrednog centra iz zg-a..
a proizvodili smo kupinovo vino koje je proglašeno trećim po kvaliteti na sajmu u splitu kad je bilo...
ali nema se to kome prodati.. koliko god se oglašavalo ali kada kažeš da je 0,7 dcl vina u BUTELJI s markicama i svim potrebnim 50 kn odmah krene pad.. tako da smo zatvorili obrt za proizvodnju vina...
zboraeq is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 02:54   #100
treba lavadu sadit(ovi kojima bi uspjevala) poticaj je 13000 kn na Ha a njoj ne treba ko orahu i tim drugim stvarima 10 god. za prve rezultate...Samo je problem šta ona mora biti berena u točno određeno vrijeme i tu nema 2,3,5 dana odgode...Ali mislim da je ideja ok!!!
Raptor' is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:59.