Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2007., 23:07   #41
Quote:
Guardian Of Ortodoxy kaže: Pogledaj post
U ovo sumnjam, jer Srpska Pravoslavna crkva NIKADA ne bi uzela bilo sta sto je katolicko.
horus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 13:58   #42
i na korčuli, i po bh, uzeli su na desetke, ako ne i na stotine katoličkih objekata
Kexx is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 14:31   #43
Meni je najjača srbo-priča oko crkve iz 9.stoljeća na Cetini,sv.Spasa mislim...

SPC ju reklamira kao najstariju srpsku crkvu sa zvonikom.

O čem se radi? Crkva je izgrađena u 9.stoljeću, napuštena,600-700 godina kasnije na to se područje naseljavaju pravoslavci...oko crkve je pravoslavno groblje ako se ne varam...redoslijed je poznat...

...ja još nisam čuo da Turci govore da su izgradili Aja Sofiju.
bonislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 13:24   #44
Hvala za linkove o Cvjetnom trgu,
da, zaista,
samo ima par neistinitih podataka. Stalno se ponavlja da je projekt "revitalizacije" - a u stvari devastacije, uništenje duha Cvjetnog trga - bio PRVONAGRAĐENI PROJEKT. E pa ne samo da nije bio prvonagrađen, zagrepčani su, krajnje zainteresirani, imali izglasanu listu projekata s natječaja, i prvo i drugo i trećenagrađene projekte, a taj, po kojem je Cvjetni trg dobrim dijelom uništen, zaboravila sam točno: ili je bio posljednji, ili ga, što mislim da je točno, NIJE NI BILO NA NATJEČAJU. Trg su jednostavno raskopali, i kad je počeo stizati nekakav Istarski kamen, kakvog u Zagrebu nije nikad bilo (jer ga nema zašto biti, imamo i ovdje kvalitetan kamen) svi su bili začuđeni, a kad je bilo gotovo - i ZAPANJENI.
To isto sada prijeti Cvjetnom trgu sa Horvatinčićevim projektom: on govori o smanjenim gabaritima projekta, a kada zgrade počnu rasti... i rasti... i rasti, mi ćemo se odozdola čuditi!!!

Ali ajmo natrag na povijest Cvjetnog trga: zaboravili su napisati da je trg prije bio... groblje. Da, da, groblje pokraj crkve, naravno. Otud i ona, sada bivša, pumpa za vodu. A možda su to namjerno izostavili? Uglavnom, ekshumirali su ga i premjestili, a kako je tada trg pripadao Pravoslavnoj crkvi, Pravoslavci su Trg poklonili zagrepčanima.
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 13:41   #45
Ljudi su pričali da je grad Zagreb dao ooogromne pare za taj istarski kamen, koji je dobrano kriv za uništenje duha Cvjetnog trga, Pazinski mislim (uz sav svoj perdivni kamen) zato jer je vlasnik tog pazinskog kamenoloma bio kum nekome u tadašnjoj gradskoj vladi, pa zašta su kumovi nego da su pripomognu... (novcem zagrepčana)
Zaboravih imena jer nemam zašto da ih pamtim,
i bolje mi je...

Inače SPC otpočetka legalno traži od grada povrat svoje imovine, naime zgrada na Cvjetnom trgu br.5 (koji nigdje ne piše; zgrada od kina) je njihova, oni su je izgradili, isto kao i Kino. Budući su naši sudovi ispali... tražim riječ... uglavnom zavlače ih od prvoga dana do sada, dali su žalbu na sud u Štrasburgu i traže svoje kino nazad. Oni bi ga samo ponovo uredili prema starom Ulrichovom projektu i dali građanima na korištenje. Njima vjerujem, za razliku od Horvatinčićevih "smanjenih gabarita HOTO projekta" kojem ne vjerujem...
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 20:03   #46
Quote:
Tazika kaže: Pogledaj post
Ali ajmo natrag na povijest Cvjetnog trga: zaboravili su napisati da je trg prije bio... groblje. Da, da, groblje pokraj crkve, naravno. Otud i ona, sada bivša, pumpa za vodu.
O kojim godinama razgovaramo? Čija crkva? Čije groblje? Kada?
Korto is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2008., 21:34   #47
Cvjetni trg, jedna jedina crkva, sada Srpska Pravoslavna.
Godinu neznam, neću nagađat pa fulat. Uglavnom dok se još blatnom Ilicom išlo na Harmicu vozit/nosit klopu na plac, dok još nije bilo niti jedne sadašnje zgrade nego neki kućerci, onda je tamo bilo groblje. Ima po knjigama godina.
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:07.