Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2017., 16:26   #2841
Quote:
Grej kaže: Pogledaj post
To je desnije nego što želim, ljevije nego što potajno mislim da je realno
Glavno da funkcionira, jebe mi se i za lijeve i za desne i za one preostale.
jeran is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 17:50   #2842
Na čavlima i ostalom materijalu se može uštejeti kao što pokazuje primjer prije spominjane virovitičke bolnice:
Quote:
Na određenim stavkama rashodima ostvarili smo znatne uštede i to u dijelu živežnih namirnica za 25 posto – informatizirali smo kuhinju s programskim modulom “Dijetetičar” te omogućili svakodnevno praćenje naručenih bolničkih dijeta s odjela što je omogućilo kontrolne mehanizme utroška namirnica....Troškove uredskog materijala također smo smanjili za gotovo 40 posto na ime povoljnijih cijena kao i smanjene potrošnje samog uredskog materijala. Smanjenjem broja službenih mobitela, promjenom tarifnih modela i pravovremenom kontrolom poštanski izdaci smanjeni su za 20 posto u odnosu na prethodnu godinu. Reorganizacijom oblika rada na određenim odjelima uspjeli smo značajno smanjiti broj prekovremenih sati, a samim time i trošak na ime istoga u iznosu od 300.000 kuna u odnosu na isto razdoblje 2015. godine. godine. Link
Svrgneš liječnika s mjesta ravnatelja odmah krene nabolje, a i jedan više liječi ljude.

Ali, od 22 mlrd kn za zdravstvo (1 mlrd su naknade plaće - bolovanja) 12 milijardi je trošak rada 80.000 osoblja u zdravstvu, uz prosječni trošak rada 12.000 kn mjesečno. Samo jedan štrajk koji to poveća za 6, 8 ili 10% izbije milijardu, a i broj osoblja stalno raste iako broj stanovnika pada.
Recimo, opet gornja ravnateljica, koja nije liječnik, o jednom takvom izbijanju: "Na rezultat poslovanja u najvećoj mjeri utjecali su isplata regresa sukladno Temeljnom kolektivnom ugovoru u iznosu od 860.000 kuna koje je OB Virovitica isplatila iz vlastitih sredstava, a koji izdaci nisu bili planirani financijskim planom za 2016. godinu."
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 19:57   #2843
Quote:
rintintin kaže: Pogledaj post
Čim nešto proglasiš MEDICINSKIM, tome cijena raste 100 puta i to se ne smije propitivati jer je to MEDICINSKA oprema. Šaraf, škare, plahta, nož, svejedno


Pa dobro To znaci da ce tebi ugraditi saraf iz neke zeljezare a plocicu mogu skinuti sa kvake od vrata. Proci ces super jeftino.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
[B]Dok budemo imali domaćih izdajica....dotle ćemo imati tuđih gospodara....izdajica ćemo imati dok se narod ne osvijesti. Dr Ante Starčević
zeusxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 21:30   #2844
Cijenovnih problema svakakvih, jel....sa medicinskom aparaturom, sanitetskim materijalom, lijekovima....posvuda. A i razloga za to svakakvih. No, isti su kao i kod svega drugoga. Ja sam recimo pred koju godinu kupila novu kiju sportaž. Bila je opcija još jedana marka, ali je prevladala garancija sedam godina kod kije.
No, uvjet te garancije je servisiranje auta u ovlaštenom servisu tih sedam godina koji ga zaračunava po troduploj cijeni nego bi mi prijatelj mehaničar to odradio u svojoj radioni.
I šta sada? Pognem glavu i iskeširam. Imam izbor ili to ili odustati slijedeće četiri godine od garancije.
Ima nešto godina kako je radiolog javno u novinama iznio informaciju da je kvar na rendgenskom aparatu vrijednosti dvijestotinjak kuna koji je on sam mogao ukloniti da je smio ovlašteni serviser naplatio bolnici deset tisuća kuna. Čovjek je poludio od ogorčenja i odlučio se istupiti i javno ukazati na dubiozu.
Je li ravnatelj mogao na svoju ruku otkazati suradnju sa servisom koji naravno ima svoj cjenik kojega se drži?

Koliko su cijene medicinske opreme i lijekova prenapuhane ne znam, ali znam da je liječenje bez zdravstvenog osigurnja jako skupo. Mome psu su kod operacije noge stavili pločicu i šest šarafa, cijena same operacije je bila oko pet i pol tisuća kuna. Sveukupno sa pred i postoperacijskom terapijom,pretragama i antibioticima oko deset.
Ne sjećam se više kolika je bila na računu specificirana cijena pločice i šarafa,ako ga nađem, baš budem pogledala.

Ali baš zbog tih cjenika ja sam i dalje za solidarno zdravstvo, a tipujem i na obavezno plačanje zdravstvenog osiguranja i životinjama.
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 23:25   #2845
Quote:
rintintin kaže: Pogledaj post
Čim nešto proglasiš MEDICINSKIM, tome cijena raste 100 puta i to se ne smije propitivati jer je to MEDICINSKA oprema. Šaraf, škare, plahta, nož, svejedno


Pa dobro To znaci da ce tebi ugraditi saraf iz neke zeljezare a plocicu mogu skinuti sa kvake od vrata. Proci ces super jeftino.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
[B]Dok budemo imali domaćih izdajica....dotle ćemo imati tuđih gospodara....izdajica ćemo imati dok se narod ne osvijesti. Dr Ante Starčević
zeusxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 06:44   #2846
Quote:
Hilda kaže: Pogledaj post
Je, medicinski prokrom je skroz isti ko onaj od kojeg rade šarafe za šankove
Nije isti ni onaj koji koristiš za običnr šankove i vitrine za mlječne proizvode koji podnose mlječnu kiselinu nego je tri puta skuplji, a kamoli obični i medicinski.
Koja je konkretno razlika u sastavu da opravdava ovu razliku u cijeni između obicnog i medicinskog inox sarafa? Bas sam trazila sastav razlicitih vrsta inoxa, uglavnom sadrze ugljik, krom, nikl, za sve vrste pise sastav, osim za taj medicinski.

evo, tablica sastava svih vrsta kroma

http://www.serto-bel.hr/inox-opcenit...ika-inoxa.html

sad da nadjem sifru za medicinski...
Quote:
Čelik 4172 (X20 Cr 13), posebno je postojan na vodu i vodenu paru, na organske kiseline. Primjenjuje se za izradu kirurških instrumenta, pribora za jelo, strojnih dijelova ili izradu tzv. “holandskih“ noževa za papir. Naziva se kriruški čelik ili medicinski čelik.
Ok, sad bi trebali uletit kemicari, ili netko tko se kuzi u to zasto je razlika u sastavu ili izradi toliko skuplja u odnosu na druge vrste inoxa.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U

Zadnje uređivanje soks : 08.05.2017. at 07:11.
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 08:54   #2847
A što bi kemičari tu znali? Eventualno oni koji se bave proizvodnjom takvog čelika i predmeta od takvog čelika i koliko košta taj proces. Vjerojatno je cijena nabrijana, jer može bit. Ali tko kaže da je to sve isto, nema pojma o čemu priča.
Hilda is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 10:13   #2848
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Ok, sad bi trebali uletit kemicari, ili netko tko se kuzi u to zasto je razlika u sastavu ili izradi toliko skuplja u odnosu na druge vrste inoxa.
Ne ulazeći u to je li cijena moguće nabrijana iz nekog drugog razloga. Generalno, radi se o specifičnoj namjeni, tj. u medicinske svrhe gdje između ostaloga QA/Research mogu biti puno rigorozniji/skuplji nasuprot nekoj drugoj namjeni gdje se može koristiti neka druga vrsta inoxa.
jeran is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 12:37   #2849
Male serije biločega su skuplje, pogotovo ako cijena uključuje dodatnu obradu površine, skidanja srha, poliranje, pranje, sterilizaciju i dostavu pojedinačno testiranog i pakiranog komada na vrata, uz odgodu plaćanja 3 godine, par tjedana prije roka kad si prisiljen tužiti bolnicu da potraživanje ne padne u zastaru..
Možda sadrži i neki patentirani postupak, a patent isključuje tržišno natjecanje i umjetno podiže cijenu primjerka. Patent po sadašnjem sustavu se odobrava onom tko prvi, a ne onom (hrvatu ili kinezu) koji bi najjeftinije došao do nekog unaprijeđenja. Patentni sustav na feudalnim principima nije ekonomičan i rezultira skupoćom koja isključuje dobar dio čovječanstva od upotrebe postojećih znanja.. Tko ne može platiti nije mu potrebno..to je bio stav elita i o npr opismenjavanju do prije 100 godina, a i danas u državama nazadnog kapitalizma, tko nema novca ne školuje niti liječi djecu i stare. Ukupni trošak zdravstva se na taj način uspješno smanji na ispod 4% BDP-a, iznos koji Hrvatska troši samo na plaće osoblja u zdravstvu (ukupno trošimo 7,8%, Poljska 6,4%)..
Jedan primjer, proizvodnja lijeka za rak bubrega je relativno jednostavna i košta manje od 200$ za kuru, ali vlasnik patenta traži 50.000. Indijci su izračunali da ako unutar ovih 200$, 8% iznosa plate vlasniku patentnih prava, on će povratiti jednako ili više novca uloženog u istraživanje kad bi lijek po cijeni 200$ dobili svi indijci kojima treba, nego ako naplati 50.000$ od indijaca koji to mogu platiti. Stav u duhu liberalnog fašizma i WTO patentnog sustava je "neka crknu".

Nije samo pitanje kako platiti zdravstvo, nego i sistemski razlog zašto toliko košta i svake je godine sve skuplje iako samo u Kini diplomira 7,5 milijuna inžinjera godišnje i znanje o vijcima bi time trebalo postajati sve jeftinije, ali zbog sistemskih defekata nije...
Cilj svake industrije bazirane na znanju, a po medijskim istupima i organiziranog liječništva, nije liječiti ljude nego izbiti im pare i maksimizirati vlastite prihode..
Eugenički odabir eliminacijom manje produktivnih je mehanizam napretka.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 11:49   #2850
Quote:
zeusxl kaže: Pogledaj post
Ti na temelju svog Negativnog iskustva izvodis pausalne ocjene i generaliziras. Ako imas nekakve dokaze o nesavjesnom lijecenju duzna si ih predociti DORH-u. U protivnom cinis kazneno djelo. Ako Nemas , netko te moze tuziti zbog klevete.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ne bi išlo da bi se ja ikad dovela u tu situaciju. Ostavite nama odvjetnicima i pravnicima Kazneni i sve ostale zakone. 😉 Tužba u našoj RH nema učinka jer kao i u svemu izostaje odgovornost. Dok se ne riješi pravosuđe i institucije pravne države, ljude će oštećivati i satirati i nikome ništa.

Daleko je do stvarne pravne države. Mi imamo zakon čopora. Interesni čopori nikad na fino neće dopustiti da bilo koji sustav profunkcionira i bude transparentan. Kod nas se to rješava: u novine na sva zvona i onda netko i dobije po glavi stanovnika. Upravo sa svojim kolegama isprobavam koristeći svoj slučaj famoznu zaštitu prava pacijenata i ostale "institute". Instancu po instancu i rezultati su za sada bez iznenadjenja: katastrofa, 0 bodova. Možeš krepat prije. To je sramota i moje i vaše profesije. Sramota bezgranična.
__________________
The mind is like a parachute. It doesn’t work unless it’s open.
lujka_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 13:31   #2851
Quote:
lujka_x kaže: Pogledaj post
Ne bi išlo da bi se ja ikad dovela u tu situaciju. Ostavite nama odvjetnicima i pravnicima Kazneni i sve ostale zakone. 😉 Tužba u našoj RH nema učinka jer kao i u svemu izostaje odgovornost. Dok se ne riješi pravosuđe i institucije pravne države, ljude će oštećivati i satirati i nikome ništa.

Daleko je do stvarne pravne države. Mi imamo zakon čopora. Interesni čopori nikad na fino neće dopustiti da bilo koji sustav profunkcionira i bude transparentan. Kod nas se to rješava: u novine na sva zvona i onda netko i dobije po glavi stanovnika. Upravo sa svojim kolegama isprobavam koristeći svoj slučaj famoznu zaštitu prava pacijenata i ostale "institute". Instancu po instancu i rezultati su za sada bez iznenadjenja: katastrofa, 0 bodova. Možeš krepat prije. To je sramota i moje i vaše profesije. Sramota bezgranična.
Odlično sažet upis.
__________________
Nismo ti i ja skupa pecali Megalodone po Privlaci.
Bubochka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 17:23   #2852
Bliži se i taj čas..http://net.hr/danas/hrvatska/minista...treba-platiti/
dit is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 17:29   #2853
Quote:
lujka_x kaže: Pogledaj post
Ne bi išlo da bi se ja ikad dovela u tu situaciju. Ostavite nama odvjetnicima i pravnicima Kazneni i sve ostale zakone. 😉 Tužba u našoj RH nema učinka jer kao i u svemu izostaje odgovornost. Dok se ne riješi pravosuđe i institucije pravne države, ljude će oštećivati i satirati i nikome ništa.

Daleko je do stvarne pravne države. Mi imamo zakon čopora. Interesni čopori nikad na fino neće dopustiti da bilo koji sustav profunkcionira i bude transparentan. Kod nas se to rješava: u novine na sva zvona i onda netko i dobije po glavi stanovnika. Upravo sa svojim kolegama isprobavam koristeći svoj slučaj famoznu zaštitu prava pacijenata i ostale "institute". Instancu po instancu i rezultati su za sada bez iznenadjenja: katastrofa, 0 bodova. Možeš krepat prije. To je sramota i moje i vaše profesije. Sramota bezgranična.
I ja sam iskusio sve prednosti našeg zdravstvenog sustava gdje sam 2 mjeseca čekao na kontrolni pregled specijalista (silom prilike) da mi se upiše phd analiza u nalaz. U to vrijeme strašni bolovi zbog bakterije koja se riješi antibioticima.
dit is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 07:39   #2854
Quote:
lujka_x kaže: Pogledaj post
Tužba u našoj RH nema učinka jer kao i u svemu izostaje odgovornost. Dok se ne riješi pravosuđe i institucije pravne države, ljude će oštećivati i satirati i nikome ništa.

Daleko je do stvarne pravne države. Mi imamo zakon čopora. Interesni čopori nikad na fino neće dopustiti da bilo koji sustav profunkcionira i bude transparentan.
Istina. To je ono najžalosnije u ovoj državi. Ne možeš se pomaknuti s mrtve točke.
brzi gonzales is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 14:06   #2855
Već utvrđen jedan od razloga zašto propada naše zdravstvo danas potvrđen još jednom.
Danas sam opet kupila svekrvi kutiju rezervnih trakica za mjerenje šećera, kutija od pedeset komada, dosta ih uništi za vrijeme mjerenja pa joj ponestane do druge runde. Obzirom da sam jutros išla u Mađarsku imala sam ih namjere uzeti tamo, obzirom da sam prošle godine tamo platila kutiju sto dvadeset kuna,a doma je bila dvijesto pedeset. Seoska ljekarna mi je usput, pa sam stala i provjerila za svaki slučaj kolika je sada cijena - i ostala ugodno iznenađena - sto dvadeset pet kuna. Opa braco.....no, instinkt me naveo da ne kupim, nego uzmem eventualno po povratku. I dobro da nisam - u Mađarskoj je sada ta ista kutija osamdeset i tri kune - 3359 forinti. Ajd, kune mijenjam na crno pa imam nešto povoljniji tečaj od bankovnog.
A rekla mi naša apotekarka da prodaju trakice po nabavnoj cijeni.
Pitam se tko određuje i potvrđuje cijene lijekova koji dolaze na hrvatsko tržište? To su potrepštine i lijekovi na recept i u slobodnoj prodaji istovremeno. Plaća li i HZZO takvu, previsoku cijenu za isti proizvod istog proizvođača proizvođaču, ili samo nama u slobodnoj prodaji nabijaju astronomske cijene?
Ako je ono prvo, nije čudo da je zdravstvo u takvom glibu.
Nisam se sjetila pogledati koliki je pdv kod njih na lijekove, ali sigurno ne pokriva toliku razliku u cijeni ako je i manji nego u nas.
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 14:22   #2856
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
To su potrepštine i lijekovi na recept i u slobodnoj prodaji istovremeno. Plaća li i HZZO takvu, previsoku cijenu za isti proizvod istog proizvođača proizvođaču, ili samo nama u slobodnoj prodaji nabijaju astronomske cijene?
Cijena je ista u slobodnoj prodaji i na doznake, dakle, plaća.

Između ostalo i stoga što HZZO na listi ima, za konkretni primjer, više vrsta potpuno istih trakica od različitih proizvođača.

Umjesto da samo s jednim dogovori kupovinu na rok od, recimo, pet godina, ali po daleko povoljnijoj cijeni (što se isplati i svima- zdravstvu jer daleko manje plaća trakice, no i proizvođaču jer dobije praktički monopol na ogromno tržište).
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 23:07   #2857
Mogla bih se malo zaigrati pa poslati Togonalu u Otvoreno račun, nek se i on zaigra pa priupita naše zdravstvo zašto gospodare na svoju štetu.
Znam da je ministar svojevremeno odobrio - pristao na više nabavne cijene lijekova i potrebština za slobodnoj prodaju kako bi dobio povoljnije nešto što ide preko HZZO, ali se više ne sjećam u kojem je to mandatu bilo, i koji je ministar bio u pitanju.
Zapravo sam tu informaciju pročitala pa i ne mogu tvrditi sa sigurnošću koliko je vjerodostojna.
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 21:36   #2858
4,298.008 zdravstvenih osiguranika više nego stanovnika na popisu 2011 godine

Odličan članak na večernjem dok nam zdravstveni sustav puca imamo daleko više zdravstvenih osiguranika nego stanovnika...

"Uz hrvatske državljane koji žive u Srbiji i BiH, a imaju fiktivna prebivališta u Hrvatskoj, pa i zdravstveno osiguranje, u fiktivne stanovnike ubrajaju se i naši iseljenici i stranci koji imaju nekretnine na obali, a koji su prijavljeni u Hrvatskoj zbog beneficija, zdravstvenog osiguranja, povoljnijih trajektnih karata. Naime, gradovi i općine s više osiguranika nego stanovnika nalaze se uglavnom u primorskim županijama. Mnogi iseljeni nisu se odjavili pa među njima ima i onih koji kad dolaze u Hrvatsku, dođu i na liječenje i po lijekove jer je, primjerice, u Irskoj zdravstvo jako skupo."

Danas imamo oko 200 000 manje stanovnika, a ovo je samo pokazatelj apsurda našeg društva...Inače nije mi jasno ovo za Irsku i slične koji tamo rade, to funkcionira jedino ako su zaposleni na crno? I šta nije cijena zdravstvenog osiguranja u IE oko 40-160 eura mjesečno to i nije baš preskupo da bi išao do Hrvatske kod doktora.Pa više potrošiš na putovanje...

Šta vi ostali kažete?
arizin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 12:41   #2859
Quote:
arizin kaže: Pogledaj post
Odličan članak na večernjem dok nam zdravstveni sustav puca imamo daleko više zdravstvenih osiguranika nego stanovnika...

"Uz hrvatske državljane koji žive u Srbiji i BiH, a imaju fiktivna prebivališta u Hrvatskoj, pa i zdravstveno osiguranje, u fiktivne stanovnike ubrajaju se i naši iseljenici i stranci koji imaju nekretnine na obali, a koji su prijavljeni u Hrvatskoj zbog beneficija, zdravstvenog osiguranja, povoljnijih trajektnih karata. Naime, gradovi i općine s više osiguranika nego stanovnika nalaze se uglavnom u primorskim županijama. Mnogi iseljeni nisu se odjavili pa među njima ima i onih koji kad dolaze u Hrvatsku, dođu i na liječenje i po lijekove jer je, primjerice, u Irskoj zdravstvo jako skupo."

Danas imamo oko 200 000 manje stanovnika, a ovo je samo pokazatelj apsurda našeg društva...Inače nije mi jasno ovo za Irsku i slične koji tamo rade, to funkcionira jedino ako su zaposleni na crno? I šta nije cijena zdravstvenog osiguranja u IE oko 40-160 eura mjesečno to i nije baš preskupo da bi išao do Hrvatske kod doktora.Pa više potrošiš na putovanje...

Šta vi ostali kažete?
Ne kažem ništa jer i na glasačkom popisu bilo je u jednom trenutku 900000 više glasača nego punoljetnih državljana RH sa pravom glasa.

I danas ima jedan članak u novinama o tome!

http://www.slobodnadalmacija.hr/novo...e-opet-prijave

Očito nekome nesređena situacija oko spiskova i točnih podataka treba i zna se čemu služi.

U zdravstvu služi da se izvuče novac iz sistema.
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 18:02   #2860
Pa je li preko cetiri milijuna prijavljenih vise od broja stanovnika ili je brojka koju si naveo ukupan boj osiguranika ali ne i stvarni saldo broja stanovnika u RH?

U svakom slucaju, nista se u RH ne dogadja stihijski i neplanirano. Peljesenje Hrvatske toliko je dobro osmisljeno i pukotina gdje se novac izvlaci je toliko da je u gornju tvrdnju tesko na prvu loptu povjerovati. Tko bi to pljackao hrvatski zdravstveni sustav, jelda, kakvi to ljudi? Pa eto....ne znam gdje poceti :-).

Zanemarimo tu price o dijaspori koja eto dolazi doma i koristi vrhunsku hrvatsku medicinu a sve o tvojem trosku.
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:06.