Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li za uvođenje poreza na nekretnine?
Da 9 10.98%
Ne 73 89.02%
Glasovatelji: 82. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2017., 15:40   #8121
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Može vlast ukinut taj doprinos/rentu i ostavit samo porez na nekretnine.Izračunaju,proračunaju i udare koliko im treba.Ali onda bi se pobunuli oni koji su za svoje kuće platili doprinos a po ovome bi i njih ponovo oderali.
Ili recimo odbiti svima koji su platili komunalni doprinos od komunalne naknade,ups poreza...
Recimo,platio sam doprinosa 50 000 kn,godišnje platim porez 12 000 znači sljedeće 4 godine mi je gratis...:klap:
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Old 23.05.2017., 15:48   #8122
Jer ako nam je EU već uzor i kažu da svi imaju porez osim nas čemu onda doprinosi i rente,udari porez i gotovo,pa uspoređuj,ali neeeeee.... onda dorić,HRT i Jutarnji ne bi mogli pisati kako plaćamo premalo poreza u odnosu na EU,mora se mutit voda kod nas uvijek.
__________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
torente33 is offline  
Old 23.05.2017., 17:05   #8123
Mi već jesmo pri EU vrhu po poreznim davanjima ako se gleda po BDP-u. Ima Bakić dobru analizu oko toga, tako da je ideja bilo kojeg novog poreza čisti udar na građane.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is online now  
Old 23.05.2017., 19:10   #8124
Quote:
goran2hr kaže: Pogledaj post
Mislio sam da se nadate nešto osobno ušićariti iz toga, ali ako nije tako, onda se vjerojatno radi o izvršavanju naredbi iz Središnjice ili pukoj zlobi.
sve si krivo zamislio

Quote:
goran2hr kaže: Pogledaj post
Pogledajte ovo što ste napisali. Kao da je iz Središnjice naređeno da širite fatalizam i defetizam. A tek onaj Vaš stav - da treba pasivno čekati i pa onda vidjeti što će nam se dogoditi?!! Kao da netko Vama savjetuje da vezanih očiju hodate tračnicama, pa da vidite što će Vam se na kraju dogoditi. Možda ništa? Možda Vam se čak i svidi?
koja fucken središnjica?Čim se netko s nekim ne slaže odmah se spominju neke središnjice.Ne moraš pasivno sjedit.Potpisao si i borio si se iako peticija ne znači ništa.A neće bit ni referenduma oporezu na nekretnine iz 2 razloga.Nitko ga od vlasti neće raspisat a neće se ni skupit dovoljno potpisa.

Ja ti ne savjetujem da se ne boriš nego ti samo kažem da će ti borba bit uzaludna.

Quote:
ekaliopa kaže: Pogledaj post
kao da mi se čini da sam u prvom tekstu koji je o tome izašao (mislim u večernjem) spazila dio koji se odnosi i na svojevrsnu rentu za sve (su)vlasnike stanova, u slobodnom prijevodu i za one koji već žive u nekoj nekretnini (stanu, kući), plaćenoj u cijelosti ili se još otplaćuju rate, dakle ne samo za one u novim građevinama.
ovdje

Quote:
čovjek se sve više pita, onako djetinje - a zašto je tomu tako? jer možda ne mora biti.
zato jer lokalna vlast ali i centralna živi od poreza i trošarina a ne od donacija.Od nekog moraju uzet.

Quote:
torente33 kaže: Pogledaj post
Ili recimo odbiti svima koji su platili komunalni doprinos od komunalne naknade,ups poreza...
Recimo,platio sam doprinosa 50 000 kn,godišnje platim porez 12 000 znači sljedeće 4 godine mi je gratis...:klap:
može i tako ali će im falit love za novi vozni park,fontane,wc-e,ograde,nogostupe,donacije udrugama itd itd
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Old 23.05.2017., 20:18   #8125
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
s

zato jer lokalna vlast ali i centralna živi od poreza i trošarina a ne od donacija.Od nekog moraju uzet.
Ne moraju, mogu manje trošiti isto tako, kao što država može imati i svoje kompanije za profit. Recimo, neke zemlje na arapaskom poluotoku imaju nula ili ekstremno niske poreze zbog toga. Naravno, naša vlada je daleko prekorumpirana i nesposobna da bi vodila profitabilne firme za izvoz i to do točke da niti ne mora imati poreze.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is online now  
Old 23.05.2017., 20:25   #8126
gdje si to vidio da se manje troši ako lova nije zarađena?Na ovim prostorima ne.Kad bude bilo poštene i sposobne vlasti onda će bi i manje trošenja a do onda tko živ tko mrtav.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Old 23.05.2017., 20:41   #8127
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
večernjakov tekst

Quote:
Predlagač kaže da je “građevinska renta novčano javno davanje koje se plaća za korištenje već izgrađene komunalne infrastrukture na području cijele jedinice lokalne samouprave i položajne pogodnosti građevinskog zemljišta u naselju prilikom građenja građevine ili za izgrađenu građevinu”.
Quote:
Ovako kako je opisano, građevinska je renta zapravo novo ime za postojeću komunalnu naknadu koju plaćaju vlasnici svih nekretnina u Hrvatskoj.
Quote:
No, Ministarstvo graditeljstva pripremilo je zakon kojim će umjesto dosadašnje komunalne naknade uvesti građevinsku rentu! Kako je opisana, renta je “mutant između komunalne naknade i doprinosa”, a ministar Lovro Kuščević kaže da prijedlog treba shvatiti kao “najsiroviju moguću verziju”.
Quote:
Prođe li zakon kako je napisano u prijedlogu, od 1. siječnja 2018. u Hrvatskoj će se plaćati doprinos za građenje komunalne infrastrukture, porez na nekretnine i komunalna renta, što nadmašuje sadašnja davanja temeljena na vlasništvu nad nekretninama, bilo da je riječ o zemljištu ili stanovima
meni se čini da ćemo imati najmanje dva nova računa/uplatnice, ako ne i tri.

molim upućene da me/nas razuvjere.

ako ovo sve prođe, pozdravimo se s "komunalnom naknadom" kakvu još uvijek poznajemo.

pa nek' mi netko kaže da građani neće ništa osjetiti. pitanje je samo kako će "rastegnuti" sredstva i čega će se morati odreći, osim planiranja selidbe zbog dodatno povećanih računa. naravno, nekretninu će prodati "daj što daš".

i nikom ništa?!
ekaliopa is offline  
Old 23.05.2017., 20:57   #8128
Quote:
ekaliopa kaže: Pogledaj post
i nikom ništa?!
Moraš shvatit da ljudima koji donose takve zakone i onima koji ih podržavaju + određeni dio (takozvanih) patriota zapravo boli đon za posljedice. Otvoreno će ti reći da je njima sasvim ok da se Hrvatska reducira i na 300,000 stanovnika i svi ostali da odsele. Oni se neće mijenjati.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is online now  
Old 23.05.2017., 21:40   #8129
Quote:
ekaliopa kaže: Pogledaj post
meni se čini da ćemo imati najmanje dva nova računa/uplatnice, ako ne i tri.

molim upućene da me/nas razuvjere.

ako ovo sve prođe, pozdravimo se s "komunalnom naknadom" kakvu još uvijek poznajemo.
Nema upućenih.Svi spominju samo nacrt zakona tj.nije još došao ni u Vladu a još manje da je prošao 2 saborska čitanja uz moguće izmjene i amndmane i vlade i vladajućih i oporbe.Tako da se ništa ne zna i sve se zna.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Old 23.05.2017., 23:17   #8130
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Moraš shvatit da ljudima koji donose takve zakone i onima koji ih podržavaju + određeni dio (takozvanih) patriota zapravo boli đon za posljedice. Otvoreno će ti reći da je njima sasvim ok da se Hrvatska reducira i na 300,000 stanovnika i svi ostali da odsele. Oni se neće mijenjati.
dijelimo mišljenje; jasno je meni i više nego treba, samo imam iskrenu potrebu da se glasno pitam, i vrisnem ako treba, te da razmotrim opcije koje su nam na raspologanju "u borbi protiv."

Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Nema upućenih.Svi spominju samo nacrt zakona tj.nije još došao ni u Vladu a još manje da je prošao 2 saborska čitanja uz moguće izmjene i amndmane i vlade i vladajućih i oporbe.Tako da se ništa ne zna i sve se zna.
ok, ovako kako piše, zvuči "utješno".

ali zbunjuje onda upis kolege jdorića:
Quote:
jdoric kaže: Pogledaj post
Da vas podsjetim da sam sad već odavno ovde pisa kako će se porez uvest (čak sam i dobro pretpostavia 2017 godinu prije nego je zakon izglasan), a dobar dio ovde na forumu je to promatra i komentira sa podsmjehom.

Smatram također da sam doprinia ovoj raspravi, doprinia sam istini jer sam pisa ovde na forumu o porezu, prvi sam upozoria da je porez već uveden kad se uvea i da primjena ide od 01.01.2018 šta su neki dočekali sa čuđenjem.
dakle, u kom pravcu razmišljati?
ekaliopa is offline  
Old 24.05.2017., 02:45   #8131
Quote:
ekaliopa kaže: Pogledaj post
dijelimo mišljenje; jasno je meni i više nego treba, samo imam iskrenu potrebu da se glasno pitam, i vrisnem ako treba, te da razmotrim opcije koje su nam na raspologanju "u borbi protiv."



ok, ovako kako piše, zvuči "utješno".

ali zbunjuje onda upis kolege jdorića:


dakle, u kom pravcu razmišljati?
Evo točnih podataka - i jdorić zakonom velikih brojeva nekad mora biti u pravu.

Vlada je formirana 19.10.2017., prvo čitanje za ovaj zakon je bilo 17.11.2016., drugo čitanje je bilo 1.12. 2016., a zakon je izglasan 2.12.2016. Bilo je 24 amandmana od kojih nije prihvaćen nijedan osim jednog vladinog.

evo link na zakon i amandmane - http://www.sabor.hr/konacni-prijedlo...porezima-drugo

Sve u svemu - suma sumarum - shvatio sam kako misle izbjeći nesređene zemljišne knjige - preko sustava ARKOD -

ARKOD je sustav identifikacije zemljišnih parcela (eng. Land Parcel Identification System – LPIS). To je nacionalni program kojim se uspostavlja baza podataka koja evidentira stvarno korištenje poljoprivrednog zemljišta. Cilj ARKOD-a je dobiti jasnu sliku koliko se zemljišta u Hrvatskoj koristi za poljoprivrednu proizvodnju, bez obzira na kulture koje se na njima uzgajaju. Takav uređen i transparentan sustav preduvjet je za dobivanje potpore Europske unije za poljoprivrednu proizvodnju.

Sistem je naravno financirala eu i mmf - ovo su isto radili po istočnoj europi, vidio sam da rumunji nisu napravili na vrijeme sustav pa im nisu dali potpore iz eu.

U prijedlogu zakona lijepo pišu bajke da će biti sve isto kao kod komunalne naknade, ali se već u izrađenom zakonu vidi da je to laž - pogledati amandmane od HSS-a na stranici za koju sam dao link.

Naj... smo dugoročno ako ovaj zakon ostane, u sebi jednostavno ne sadrži nikakve granice i kako se kojoj lokalnoj vlasti sprdne (čitaj kako ih pritisnu) tako će koficijenti letiti gore.

Vidio sam dio i za crkvene objekte - sve što ne služi za bogoslužje se oporezuje, čak i djelovi crkve koji nisu prostor za bogoslužje - ok znači ipak dobra vijest - trebat će pritisnuti crkvu da podrži referendum, ali sada sam siguran da im neće teško pasti, jedino ako ih ne ucjenjuju s radikalnim smanjenjem sredstava iz proračuna za vjerske zajednice.

Uz sve ovo su smanjili porez na promet nekretninama s 5% na 4% - hm za koga? Evo za koga (vlada kaže za pravednost i da nam cvjeta država)-Sotheby’s International Realty - ispod izvadak iz članka koji opisuje što su oni. Otvorili su ured u HR odmah nakon izglasavanja ovog poreza

- Nove standarde u poslovanju nekretninama od siječnja 2017. na hrvatsko tržište uvodi Sotheby’s International Realty. Najpoznatija globalna mreža za promet luksuznim nekretninama otvara ured u Splitu.....

Kao prirodan slijed i ulaganje najpoznatije svjetske aukcijske kuće Sotheby´s koja od 1744. godine spaja kupce i prodavatelje umjetnina i drugih prestižnih vrijednosti, od 1976. djeluje i Sotheby’s International Realty, mreža tvrtki za promet luksuznim nekretninama diljem svijeta. Brend Sotheby’s International Realty, simbol izvrsnosti, globalni je lider na području posredovanja u kupoprodaji luksuznih nekretnina.....


Super zar ne, kockice se lijepo slažu????

Znači ovako slijedi udar - prvo idu na otimanje svega što nema riješene papire i zemljišta koja se mogu pretvoriti u građevinska zemljišta (a po novom to može biti skoro sva zemlja) pogotovo uz obalu, a da su im nasljednici npr. prva generacija rođena u dijaspori. Kako mnogi od njih nisu stigli ili nisu uspjeli srediti papire jer su ih onemogućavali u katastrima - to je zemlja ili nekretnina koja nema vlasnika. Po zakonu kada se ne zna tko je vlasnik račun se ispostavlja gospodinu nekretnini ili gospođi zemlji - dođe poštar i baci ovoj gospodi račun, i ako ova gospoda (nekretnina i zemlja) odbijaju platiti onda ide ovrha - nevjerojatno, ali baš tako piše u zakonu. Ljudi koje će ovako ovršiti neće imati pojma da su im oteli zemlju i kuće. To će shvatiti tek kad navrate u domovinu.

Drugi udar ide na nekretnine koje imaju vlasnike, a na njih su globalni lideri (kako vole reći za sebe) bacili oko.

Treći val ide na polj. zemlj., ali će morati modificirati zakon, jer je trenutno polj. z. izuzeto, ali već je stigla preporuka od eu i mmf-a da se pređe na oporezivanje imovine, a to obuhvaća i polj. z. Što to znači? Dovoljno je reći da je ovom zakonu isto prethodila njihova preporuka (čitaj totalni pritisak).

Kako bi se ovo trebalo odraziti na standardne građane i njihove obrte ili firme u privatnim prostorima? O tome više drugi put kad u potpunosti izanaliziram potencijalne posljedice.

Pozdrav, i nemojte očajavat - ključno je upoznat neprijatelja da bi se moglo boriti. Sve se ovo može dobro polomiti na referendumu. Samo mislim da nakon što istekne vrijeme koje će braniti referendumska zabrana - krenuti će ponovo, ali barem ćemo dobiti par godina mira, a onda sve ispočetka.

SUPROTIV POREZU NA NEKRETNINE
hilderik is online now  
Old 24.05.2017., 07:29   #8132
Da li uopće itko zapravo ima plan za pokretanje referenduma? Jer internet ankete su samo to - ankete.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is online now  
Old 24.05.2017., 10:05   #8133
Quote:
ekaliopa kaže: Pogledaj post
ok, ovako kako piše, zvuči "utješno".
govorili smo o građevinskoj renti.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Old 24.05.2017., 12:24   #8134
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Da li uopće itko zapravo ima plan za pokretanje referenduma? Jer internet ankete su samo to - ankete.

ima, ali rano je još - još više od 50% građana nema pojma što se sprema i koje su opasnosti dugoročno - svi su popuš... komunalnu naknadu ili uopće ne znaju što je ovaj zakon. Zato peticija nije samo anketa već priprema za referendum.

Neki dan sam pošao na dio foruma za političke uhljebe svih vrsta i njihove plaćenike - iznjeti problem i kritizirati most (ostale nemam što kritizirati jer su već svi odavno prodani i štetu koju su svi dosada napravili je enormna i nije vrijedna rasprave) zato što su potpisali ovaj zakon (što sam im objasnio da je u razini čiste veleizdaje) i pitati mostovce na forumu je li znaju što su potpisali. Ispalo je da nemaju pojma o sastavu zakona, ali su to objasnili više kroz parolu tko radi taj i griješi - tada su još naletili i ostali stranački sljedbenici raznih partija sdp, hdz.... i pregazili me svi skupa kao plitak potok, sve što sam uspio jest da me MOD bana, a meni su lijepo objasnili da sam off topic, da ne budem patetičan i nabili me nogom u str.... Te ljude samo zanima koliko je tko osvojio lista i to je jedini smisao - jeb.... užas.

Ali to je samo 5-10%, svi ostali su potencijalni podupiratelji referenduma, samo do njih treba doprijeti prije pokretanja inicijative. Znači prije kasne jeseni se ne može pokrenut skupljanje potpisa.
hilderik is online now  
Old 24.05.2017., 12:45   #8135
kako bi glasilo referendumsko pitanje?
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Old 24.05.2017., 13:03   #8136
Pitanje bi glasilo: Can you even?

2/3 građana se ne bi uopće zamaralo izlaskom. Kao što vidimo na izborima inače.
Zek0slav is offline  
Old 24.05.2017., 13:10   #8137
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
kako bi glasilo referendumsko pitanje?
To sigurno neću smislit ja već ljudi koji se bave pravom, tako da ne znam niti bih u to sada ulazio. Znam da ono mora biti super sastavljeno inače dođe ustavni sud i kaže loše ti je pitanje, idi doma.
hilderik is online now  
Old 24.05.2017., 13:12   #8138
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
To sigurno neću smislit ja već ljudi koji se bave pravom, tako da ne znam niti bih u to sada ulazio. Znam da ono mora biti super sastavljeno inače dođe ustavni sud i kaže loše ti je pitanje, idi doma.
Može pitanje bit i "želite li plaćat porez na nekretnine?"

Odgovor neka bude NE čak i ako se referendu uopće može raspisat.

Onda ide dalje.Narode nema poreza na nekretnine pa ostaje komunalna naknada a mi ćemo koeficjente malo povećat i dodat ćemo još toga tko mora plaćat a protiv toga se ne možete izbori.Jednko tako ostane i komunalni doprinos kao i do sada sa uvećanjem.

Onda ide dalje.Evo narode novih uplatnica sa većom cijenom.Tražili ste,sad platite.

E evo ti sve je pravno riješeno.narod bio na referendumu a ekipa primjenila druga pravila.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Old 24.05.2017., 13:38   #8139
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Može pitanje bit i "želite li plaćat porez na nekretnine?"

Odgovor neka bude NE čak i ako se referendu uopće može raspisat.

Onda ide dalje.Narode nema poreza na nekretnine pa ostaje komunalna naknada a mi ćemo koeficjente malo povećat i dodat ćemo još toga tko mora plaćat a protiv toga se ne možete izbori.Jednko tako ostane i komunalni doprinos kao i do sada sa uvećanjem.

Onda ide dalje.Evo narode novih uplatnica sa većom cijenom.Tražili ste,sad platite.

E evo ti sve je pravno riješeno.narod bio na referendumu a ekipa primjenila druga pravila.
Da su htjeli novac pojačali bi komunalnu naknadu, tako da ti je argument potpuno pogrešan. Osim toga komunalna ima cijeli niz ograničenja za razliku od ovog porerza i budućeg kojeg žele, a to je porez na imovinu. Ovo je potpuno različita stvar, a s ovim alatima samo je nebo granica i mogu što žele. Zato nema potrebe da relativiziraš problem kad su ciljevi i namjena komunalne naspram ovog poreza kao nebo i zemlja. Ne brini se za referendumsko pitanje - ono će biti dobro pripremljeno - sviđalo ti se to ili ne. A ti lijepo izađi i glasaj za porez ili nemoj izaći uopće - jednostavno zar ne??
hilderik is online now  
Old 24.05.2017., 13:43   #8140
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Pitanje bi glasilo: Can you even?

2/3 građana se ne bi uopće zamaralo izlaskom. Kao što vidimo na izborima inače.
Na izborima građani uglavnom nedobiju ništa, osim uhljeba koji dobiju nešto. Ovo je direktna ugroza za sve HR građane pa i za uhljebe - tako da čisto sumnjam da će ostati doma ako budu upućeni u ovaj zakon. Dapače, odaziv bi uz dobu pripremu mogao potpuno iznenaditi i šokirati one koji su ga gurali.
hilderik is online now  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:37.