Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2003., 14:37   #1
Slezena

Već duže vremena me bole slezena,tj.u području ispod lijeve strane rebara,pa pretpostavljam da je o njima riječ..to se javlja s vremena na vrijeme,..bol nije tako jaka..al je konstantna ......doktor mi uvijek da neki neodređen odgovor,jer mi se čini da nema pojma o čemu je riječ..
Nešto sam čitala da slezena rade u procesu otklanjanja suvišnih toksina i kiselosti organizma...

Zna li netko što o tome...i moguće opcije zašto me bole...

hvala
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2003., 14:45   #2
Na tom dijelu nije samo slezena, vec i gushteracha i dvanaesterac.

Ne znam koliko imash godina, kako se hranish ni kako zhivish, no ne zaboravi da se chir na dvanaestercu naziva menadzherskom bolesti.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2003., 17:07   #3
Quote:
magic kaže:
Na tom dijelu nije samo slezena, vec i gushteracha i dvanaesterac.

Ne znam koliko imash godina, kako se hranish ni kako zhivish, no ne zaboravi da se chir na dvanaestercu naziva menadzherskom bolesti.
Vidis neko večer sam sanjala da su mi operirali i digli nešto što je izgledalo kao dvanaesterac...možda je doista on u pitanju...

Što se tiče godina ,u prvoj sam polovici dvadesetih,a što se tiče prehrane vegetarijanac sam već 8 godina i pazim na svoju prehranu,tako da s te strane ne znam di bi bio problem,iako nikad se ne zna...a čir na želudcu ili dvanaestercu je isto teško vjerovatan,jer nisam baš nervozna osoba,a kamoli menadzher

Koja je funkcija uopće tih organa tipa gušterača,slezena, dvanaesnik ??
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2003., 17:40   #4
Gušterača je žlijezda koja luči inzulin i regulira razinu šećera u krvi. Slezena je punokrvni organ retikuloendotelnog sustava i važno je spremište krvi te ima ulogu u imunološkoj obrani organizma. To je mjesto pohrane krvi i razgradnje isluženih krvnih stanica i ostalih sastojaka.
Dvanestnik(lat. duodenum) je dio crijeva koji se nalazi drito nakon prijelaza iz želuca u crijevo i baš zbog te blizine želuca podložan je utjecaju želučane kiseline te zbog toga nastanku čireva iako je danas već opće poznato da ulkuse(čireve) izaziva bakterija Helicobacter pylor.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2003., 20:39   #5
A buduci se helikobakterija dobiva najcheshce preko konzumiranja sirovog povrca, a ti si vegetarijanac, ne bi bilo loshe da se testirash.

Moja se majka lijechila prije dvije godine...nije bash bezazleno.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2003., 21:33   #6
H. pylori se nalazi u sluznici usta(nađena je na gingivama i u slini). Vro često ako jedan član obitelji ima H.pylori, uputno je da se testiraju i svi ostali. Može se prenjeti četkicom za zube(ako nekoliko članova koristi istu) ili ljubljenjem. Neki navode i pijenjem iz iste čaše i sl.
Najnovija istraživanja govore o tome da se ta bakterija može prenjeti i nečistim rukama(nešto kao salmonela) tako da osoba koja je izvor bolesti neopranim rukama može ostaviti bakteriju na voću i povrću te tako voće i povrće može postati izvor zaraze.

Ima nekoliko simptoma čira i gastritisa, a najčešći su obično vezani uz uzimanje obroka:
-nadutost nakon obroka
-mučnina
-podrigivanje
-povraćanje i sl.

Stoga mislim da to što je kisha vegetarijanac, ne igra nikakvu ulogu niti ju svrstava u skupinu koja bi trebala biti u većem postotku podložna zarazi H.pylori od ostalih ljudi.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2003., 23:15   #7
Istina...ne mislim da bi to što sam vegetarijanac bilo nešto više "opasno" po mene...a i simptome čira na želudcu poput nadutosti,povraćanja i sl. nemam

No,dobro to mi traje već 2 godine...u različitim razmacima,i nije strašno,nego kako želim sve znati o svemu što mi se u tijelu miče i tome sl. onda me zanimalo zna li tko što o tome..
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2003., 09:00   #8
Nemam nishta protiv shto je kisha vegetarijanac.

Ovo sa zelenom salatom rekao je mojoj majci lijechnik - specijalist.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2003., 10:22   #9
Mislim da joj je rekao nešto što se baš i nije trudio objasnit najbolje. Pa je to rezultiralo tvrdnjom da se H.pylori prenosi sirovim povrćem, a to baš nije tako.


Nego, mene zanima nešto detaljnije o tim bolovima kisha?
Kada se javljaju, koliki su razmaci, kakvog su intenzinteta, jesi li primjetila ikakvu povezanost među njima?

Ne mislim davati nikakve dijagnoze jer nisam kompetentna, nego ono, čista znatiželja.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2003., 10:29   #10
Quote:
Dragonfly kaže:
Mislim da joj je rekao nešto što se baš i nije trudio objasnit najbolje. Pa je to rezultiralo tvrdnjom da se H.pylori prenosi sirovim povrćem, a to baš nije tako.

Izmedju ostalog je naveo nechisto sirovo povrce kao moguci nachin dobivanja. Nish chudno ni vrijedno objashnjavanja.

Uostalom, potpuno nevazhno. Da sam ja oboljela, vjerovatno bih vishe znala.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2003., 12:28   #11
Vidiš, sad sam se sjetio da je i mene počelo probadati nešto oko jetre kad sam vidio kako je Filipović odvalio Sappa ispod rebara.

Autosugestija zna biti jako nezgodna stvar.
Martin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2003., 13:20   #12
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2003., 14:20   #13
Istina autosugestija je jako gadna stvar...pogotovo ako pokupis one negativne aspekte...al ja se trudim zadnjih godina tu autosugestiju drzati u pozitivnom aspektu što više..i iako mi kontrola nad njom prilično ok,zna se dogoditi da pokupim i loše stvari,pa treba pokrenuti cijeli proces da se dođe do nesvjesnog i otkrije u čemu je riječ...


A što se tiče bolova dragonfly nema neke prevelike pravilnosti u njihovom pojavljivanju...jedino možda kad se fizički više naprežem onda su malo intenzivniji.. to ne boli ništa strašno,već više izgleda kao bockanje,koje nekad onako lagano i pulsira..
Imam neku teoriju da mi je to radi toksina,da mi se slezena previše njima opterete iz nekog razloga..a je li to tako: vjerovatno i nije... sad na što mi tijelo obraća pozornost nikako da "čujem" ispravno...

imaš ti kakvu teoriju..makar je nekompetentna kako kažeš...možda mi što klikne,pa mi se osvijesti neki aspekt ,pa to promijenim i bockanje nestane
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2003., 15:47   #14
A da napraviš kompletne krvne pretrage, i ultrazvuk gornjeg abdomena?
 
Odgovori s citatom
Old 15.04.2003., 17:20   #15
Quote:
Solaris kaže:
A da napraviš kompletne krvne pretrage, i ultrazvuk gornjeg abdomena?
krvne pretrage radim jednom,dvaput godišnje (radi željeza)...tako da nikad ništa nije bilo van normalnih okvira...

a od ostalih stvari odustah,jer sam par puta to spomenula doktoru,a on bi uvijek dao neki odgovr tipa : ma propuh, od vjezbanja istegla misic,bla bla...a ja nisam inzistirala,jer ne osjećam da je to nešto kritično....al eto..vidiš mogla bih sad inzistirati ..dobra ideja
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2003., 22:55   #16
E vidiš, to i nije loša ideja; to sa abdomenom.
Gle kisha, ne znam kaj da ti velim. Obično ljudi koji nisu fizički pretjerano aktivni znaju kod većih napora imati problema sa slezenom. Čim se malo uspušu, odma ih bocka.
Osobno i nekompetentno mislim da se ne radi ni o čemu ozbiljnome, zato te vjerojatno liječnik i ne želi maltretirati nepotrebnim pretragama.
Ali imaš pravo to tražit, ako ništa drugo, onda barem za svoju dušu.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2003., 17:50   #17
ma ne mislim ni ja da je to išta ozbiljno...a ići kod doktora mi je tako dosadno i često bez nekog rezultata,...tako da će ostati na ovome..za sad....hvala svima
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2003., 03:45   #18
...akutna bol slezene cesto se javlja nakon kratkotrajnog napora, npr. nakon trcanja...jer srce brze kuca, vise krvi prolazi kroz slezenu, ona se nakratko poveca postaje i postaje bolna, ali to traje jako kratko...

...takodjer slezena se povecava kod brojnih anemija, tj koje su uzrokovane raznim poremecajima, bilo nasljednim bilo poremecajima hranjenja...

...trebao bi ici vaditi krv, raditi ultrazvuk slezene i druge pretrage koje ti lijecnik odredi s obzirom na tvoju anamnezu...

...tesko je reci o cemu se radi jer nisi dao neke podatke...
MarilynManson is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2003., 12:24   #19
Quote:
MarilynManson kaže:
[B...trebao bi ici vaditi krv, raditi ultrazvuk slezene i druge pretrage koje ti lijecnik odredi s obzirom na tvoju anamnezu...

...tesko je reci o cemu se radi jer nisi dao neke podatke... [/B]
thx MM... pa i nemam baš neke podatke za dat...to je to ,kao što sam već rekla..al sad je opet ok...pratit ću....možda je doista riječ o boli,koja nastaje nakon fizičkog napora
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2003., 01:45   #20
...a najvjerovatnije je to iako postoji mnogo poremecaja...a da je nesto ozbiljno, to bi bilo popraceno odredjenom simptomatologijom koja bi doktoru omogucila da utvrdi uzrok boli i same bolesti, a posto kod tebe nije nista pronadjeno nemas razloga za paniku...
MarilynManson is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:53.