Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2007., 14:27   #1
Kako da ga motivisem da uci?

Pozdrav svima!

Ne znam da li ova tema pripada bas ovom podforumu, ali nisam znala gde drugde da je smestim.
Elem, decko i ja smo u vezi 2 godine. Problem je kao sto ste primetili iz naslova u tome sto on nikako da zavrsi visu skolu. Vec 5 godina je 1. godina Pored toga radi, ima solidnu platu a posto zivi sa svojima koji takodje imaju dobre plate, moze da ostavi i po 100 evra mesecno u stek. On radi otprilike od kad je poceo da studira i naravno posto nema novcanih problema, ne hvata se knjige.
Ja sam ove godine zavrsila gimnaziju vanredno jer sam bila bolesna godinu dana pa sam ponavljala 4. godinu. Uzalud su bila sva moja ubedjivanja da dok ja ucim, uci i on. Ne, on igra Kanter I sad kad sam ja zavrsila, onda hoce da bude sto vise samnom i opet mu se ne uci. A inace u januaru nismo otisli na zimovanje jer je on rekao da BAS MORA tad da izadje na ispit. Naravno, nije izasao.
Kad ga pitam zasto ne uci, kaze da je umoran. Sto ja naravno mogu da razumem. Radi od 9 do 5, dodje kuci u 6. Radi kod kuce i neki privatan posao, koji mu doduse i nije toliko potreban jer ima para i bez toga. Ja sam mu rekla da je ok ako se vidjamo redje pa da on za to vreme uci. I kad mu ukazem na to da bi mogao da uci od 7-8 do 12 umesto da se mi vidimo i igra Kanter, on mi odgovori da se odvikao od ucenja i da ne moze da uci vise od pola sata dnevno A ima da polozi jos sociologiju i matematiku 1 i 2, ostalo je polozio pre 5 godina. Inace ja sam imala SUPER profesora u 4. godini iz matematike koji mi je privatno drzao casove i koji je rekao da moze za 5 casova da ga spremi da polozi ispit. Kad sam to prenela decku, rekao mi je da on ne moze da uci ako mu neko nesto pokazuje, da mora sam. Tako je bilo i sa sociololgijom. Posto sam je i ja spremala(za gimnaziju doduse, al nauka je nauka), predlozila sam mu da ucimo zajedno. Jok. Jedva sam ga onako izokola ubedila da malo prodiskutujemo o tome sto znamo. Sad je u avgustu imao ispit, prijavio ga i iako mi je obecao-nije izasao. Ima opet za 10 dana i sigurno nece izaci, vidim da ne uci. Ja mu kazem sedi citaj to svaki dan po dva sata nesto ce ti uci u glavu. Jer on i inace tako uci sto cita. Mislim to je ipak puno lakse nego moj sistem ucenja-pasus po pasus pa preslisavanje. Izgubim puno vremena na preslisavanje. Ali ne vredi, sta god ja kazem on ne poslusa. U avgustu mi je rekao kao ako sad ne da prvu godinu onda ce sledece godine da krene sve redovno da uci. A to mi prica od kad smo zajedno ("ako ne dam u ovom roku u sledecem cu sigurno")
Cinjenica je i da ima problem kod kuce. Tata mu je po drugi put operisan od raka mozga i sad tesko govori, treba da ide na hemoterapije. Verujem da ga i to muci. Ali taj isti tata je kad smo pretprosle godine isli na zimovanje rekao mojoj mami kako je ljut na njega sto ide da se provodi a ne zavrsava fakultet. To je zato sto moj decko radi u firmi u kojoj je radio i njegov tata dok nije otisao u invalidsku penziju i hteo bi da mu obezbedi, dok jos moze, neko bolje mesto u firmi, a to moze samo ako on zavrsi tu prokletu visu skolu. I ja kazem decku da ako vec nece da uci zbog sebe, nek uci zbog tate kome ce sigurno biti lepse kad vidi da mu sin daje ispite. Nek usreci makar bolesnog oca. Ni to ne pomaze.
Jedan od izgovora je i taj da toliko odugovlaci da ne bi isao u vojsku.
Sad u oktobru ce ponovo da krene da trenira odbojku bar 4-5 puta nedeljno i opet nece biti nista od ucenja.
Stvarno vise ne znam kako da ga ubedim... Vidim da nema motivaciju, ne uci mu se ali kako ne razume da ga ceka bolja buducnost sa diplomom? On i inace nije nesto ambiciozan sto meni licno ne smeta puno, sem u ovom slucaju, jer ce kasno shvatiti sta je izgubio.

Da li imate neku dobru ideju kako da ga motivisem? Ja sam vise i prestala da se trudim jer vidim da ne pomaze a i iznervira se kad god mu pomenem(sto je otprilike par dana pred svaki rok, da me pomislite da mu svaki drugi dan pricam o tome).
MoonLight_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 16:38   #2
reci mu da mu neces dat dok neda ispit
ras-na is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 16:52   #3
kod mene slicna situacija.

maltene identicna. sto godina student, radi, dobra plata.

ja uspevam on ni da proba.

sve mu tesko, pa mu se ne da a i sve je vaznije od knjige.

no, ja sam odustala. procenila sma da ga volim sa il bez te skole. volela bih da zavrsi zbog njega...

ipak, cini mi se da od tog posla nista nema....
lilly53 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 17:33   #4
Pa volim i ja njega bez obzira na skolu. Al me grize to sto znam da bi mogao i vecu platu i bolji zivot da ima kad bi je zavrsio. Ne razumem, ima mogucnost i sva sredstva ali njega jednostavno mrzi.

Zar je moguce da nema nacina da mu pomognem?
MoonLight_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 17:43   #5
jedino sam sebe moze motivirat.
zasto ljudi uopce studiraju?
neke uopce ne zanima, al bitno je to dipl.ispred imena.
nekima je motv novac.
neki uzivaju u samom studiju, idealisti rekli bi
neki ispunjuju tudja ocekivanja,
a neki jednostavno svoja.

ne znam moze li se sto promijeniti ukoliko se on ne nalazi ni u jednoj.
mozda njemu to jednostavno ne predstavlja nista u zivotu..ali i to nije nepromjenjivo. sam sebe mora iskreno preispitat, odlucit hoce li to polje preorat ili ce neko drugo...nije stvar koje je plodnije polje vec njegove odluke da bas svoje polje obradi.koje god to bilo.
sve ostalo je zavaravanje, sto i nije big deal samo po sebi. ali je ako vara sebe.jer prije ili kasnije zaboli ili te cak slomi.

ono sto mozes uciniti je pruzit mu podrsku u bilo kojoj njegovoj odluci, i potaknut ga da je donese.

slican primjer moje prijateljice koja zavrsava faks a njen decko ove godine upisao privatni faks nakon sto je shvatio da je 2-3 godine studirao ono sto ga uopce ne zanima i gdje se naposljetku uopce ne vidi. nije sramotno odustat, ali ustrajat u samoobmanjivanju je.
nanicc is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 17:54   #6
Quote:
MoonLight_ kaže: Pogledaj post
Pa volim i ja njega bez obzira na skolu. Al me grize to sto znam da bi mogao i vecu platu i bolji zivot da ima kad bi je zavrsio. Ne razumem, ima mogucnost i sva sredstva ali njega jednostavno mrzi.

Zar je moguce da nema nacina da mu pomognem?
pa ja ne poznam tog studenta koga s vremena na vrijeme ne mrzi,
al eto ko sto igranje igrica prihvaca ko svoju realnost ~ ako mu fakultet nije bas toliko odbojan - moze i treba prihvatit ucenje.
rekla bih da se kod njega radi najvjerojatnije o zamijenjenoj navici.znamo da se one tesko mijenjaju, pogotovo ako k tome umislimo jednu super opustajucom, a drugu gnjavez-davezom za psihu - ko sto on ima vjerujem fiksaciju na ucenje.

ostavljam i mogucnost da ga doista bas nikako ne interesira fakultet, al mi se cini manja od ove prve.
ako je tako nema smisla da se za bilo koga forsira.
pogotovo ako nije dao ni prvu jer tu ne pomaze ni pozitivna psihologija tipa - casa je napola puna...hocu rec malo je motiva.

i treca stvar, moguce da ga taj posao odvlaci od faksa, iako neizravno - opet je nekakva njegova stvarnost koja ga iscrpljuje i uzima vrijeme koje bi u drugim okolnostima mogao iskoristit na druzenje/odmor/opustanje - za cim ocito postoji potreba cim to malo slobodnog vremena upraznjava igranjem igrica. ljudi nisu roboti i iako matematicki izgleda kako mu i ti sugeriras da to vrijeme do posla koristi na ucenje, za shvatiti mi je, da ne moze - jednostavno posao je stresor za tijelo/psihu(bili mi tog svijesni ili ne) i kao takav zahtjeva neki oblik mozdane/fizicke rekreacije - koja je njemu ocito u ovom trenutku igrica...

Malo da promisli o sebi i svojim prioritetima, nije samo faks problem - rekla bih da je simptom prije.
Da je vrijeme mozda da drukcije poslozi stvari u zivotu.
nanicc is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 19:29   #7
ne možeš ga natjerati na nešto što ne želi...
ako je tebi važno da vidiš da li je osoba koja kad se potrudi nešto i napravi,koja završi što pocne i brine do važnih stvari onda ces se morati potruditi jer ljudi bez fakulteta nikad ne mogu biti tako sigurni u svoje radno mijesto kao oni dipl.(ne znam nisi rekla sto radi) a tako se nikad nece moci ni odvojiti od roditelja...ako je tebi to važno ostavi ga i reci da ne zeliš imati posla s takvim djetetom i da ti se javi kad se pokrene...to ti govorim jer je to upalilo jednoj meni bliskoj osobi...tako ces saznati i koliko si mu ti važna...
__________________
and now...the larch
like it? is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 21:16   #8
Nisu svi za fax. Ako radi i ima dobru placu zasto ga tjeras?
Okata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:35.