Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2017., 11:24   #1361
Koje su implikacije - kakav problem bi se mogao pojaviti?

U čemu je stvar kad najmoprimci traže da si mogu prijaviti prebivalište ili pak boravište na adresi stana kojeg unajmljuju?

Najmodavci se često tome protive. Zašto?
Kakve posljedice to ima po najmodavce?
Pogotovo ako ionako postoji prijavljeni ugovor, pa ionako moraju platiti porez?
KireteriK is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 11:27   #1362
Pa mislim da se ti koji imaju ugovor uglavnom ne protive. Protive se oni koji iznajmljuju na crno (a takvih je većina).
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 10:40   #1363
Quote:
reason2die kaže: Pogledaj post
Vidis, nije mi to uopce palo na pamet, ali, budimo realni, tko uredjuje 6 mjeseci stan? To bi onda ispalo da sam ja za cijelo to vrijeme zivio na staroj adresi, dok se stan ''preuredjivao'', mislis li da ce ic u dubinu i pitat me da zovem ljude kojima smo prodali stan da potvrde da smo mi zivjeli u njihovom stanu sve do petog mjeseca? Boze, sta mi pada na pamet, ali nikad ne znas

Jos jedna stvar, zar je zaista bitno kad sam se ja uselio u taj stan, bilo sad, bilo nakon sest mjeseci, zar se nece vise pravno povodit za datumom na kupoprodajnom listu nego to kad sam se ja u njega uselio?
Mi smo kuću kupili prije nešto manje od 10 godina, pa se još uvijek nismo preselili u nju niti adresu mijenjali (sticajem okolnosi)
__________________
Ako vam nekim slučajem nisam odgovorio na post, to ne znači da ste upravu, već da mi se ne troši vrijeme na vaše gluposti ... ;)

Ja nabavio novi aparat ... Proinstal Dupli Pulsni Co2 aparat za varenje MIG TIG MMA 200A i baš mi dobro dođe .. :)
strasilo is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 13:55   #1364
Imam boravište u drugoj županiji(Istarska) koje sam morao napraviti jer sam u toj drugoj županiji radio i trebala mi je porezna kartica.Prije 2 tjedna sam se vratio na adresu gdje mi je prebivalište(Osječko-baranjska),a nisam odjavio boravište na onoj adresi jer nisam stigo brzo sam se selio.Boravište traje negdje do 10 mjeseca...e sad mene zanima pošto sam našao posao vamo mogli li odavde odjavit boravište tj.trebam li uopce jer ce ionako isteci pred kraj godine.Zanima me jedino zbog posla jer imam PK karticu na osjecku adresu,a boravište je u drugoj županiji.
__________________
Enginn er alheimskur, ef þegja má...
FrozenAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 08:13   #1365
Možeš odjavit i u Osijeku ali i ne moraš.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 09:57   #1366
Koliko dugo osoba moze biti prijavljena na nekoj adresi ukoliko se tamo uopce ne pojavljuje?
U konkretnom slucaju se sad radi o 10mjeseci zasad.
Znaci osoba je pobjegla i nema joj traga, niti ima bilokoakvu novu adresu.
Znaci pokusao sam ju odjaviti, ali u policiji su mi rekli da se samo ona osobno moze odjaviti.
Moze li vlasnik kuce zatraziti da se ona odjavi sa te adrese?
salevart is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 14:30   #1367
Vlasnik kuće može prijavit da osoba ne živi na navedenoj adresi,izvršit će terensku provjeru i sukladno čl.12 zakona upravnim postupkom mu oduzet prebivalište.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 00:02   #1368
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Možeš odjavit i u Osijeku ali i ne moraš.
hvala

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
__________________
Enginn er alheimskur, ef þegja má...
FrozenAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2017., 08:14   #1369
Da li bi mi na mupu mogli stvarati probleme ako kod promjene prebivalista donesem ovjerenu izjavu stanodavca staru par mjeseci?
aware is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2017., 09:26   #1370
možda neće ako kažeš da si se trebao preselit prije ali nisi stigao a ovjerili ste izjavu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 08:34   #1371
Kad promijenim prebivaliste, konkretno na Grad Zagreb, jel trebam jos kuda ici kako bi mi uskladili adresu? ( HZZO, Porezna uprava, itd)
Dr.Milkun is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2017., 19:30   #1372
gledam za prijaviti boravište preko sustava egrađani. ima sve za ispuniti za predati zahtjev, al što je sa suglasnošću stanodavca? boravište bi trebao prijaviti u zgu, egrađani daje opciju za stanodavca koji ne koristi sustav, da se ispuni i isprinta suglasnost koju on vlastoručno potpiše i da se ista dostavi nadležnoj PU. je li to znači da bi trebao zahtjev predati putem egrađanina, a tu potpisanu i ovjerenu suglasnost stanodavca im poslati poštom (u petrinjsku valjda)? riješio bih to ako je moguće ovako na daljinu da ne gubim 2 radna dana u zagrebu prije početka rada tj. uopće potpisa ugovora (1 već gubim jer moram nakon boravišta u poreznu po poreznu karticu).

Quote:
Dr.Milkun kaže: Pogledaj post
Kad promijenim prebivaliste, konkretno na Grad Zagreb, jel trebam jos kuda ici kako bi mi uskladili adresu? ( HZZO, Porezna uprava, itd)
dok sam stažirao u poreznoj znam da bi automatski dobili obavijest iz oib sustava da je obveznik promijenio prebivalište i da bi onda to isto u par klikova uskladili u registru poreznih obveznika. to je radnja koja bi se trebala svakodnevno obavljati u poreznoj tako da što se porezne tiče, ne moraš njih obaviještavati o promjeni prebivališta. jedino ako si zaposlen ili ćeš se zaposliti pa imaš/trebat će ti važeća porezna kartica onda moraš ići u poreznu da ti zatvore staru, a otvore novu sa novim prebivalištem. napomena, ponesi staru poreznu karticu kad ideš na šalter
-jaaa- is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 12:12   #1373
Quote:
-jaaa- kaže: Pogledaj post
gledam za prijaviti boravište preko sustava egrađani. ima sve za ispuniti za predati zahtjev, al što je sa suglasnošću stanodavca? boravište bi trebao prijaviti u zgu, egrađani daje opciju za stanodavca koji ne koristi sustav, da se ispuni i isprinta suglasnost koju on vlastoručno potpiše i da se ista dostavi nadležnoj PU. je li to znači da bi trebao zahtjev predati putem egrađanina, a tu potpisanu i ovjerenu suglasnost stanodavca im poslati poštom (u petrinjsku valjda)? riješio bih to ako je moguće ovako na daljinu da ne gubim 2 radna dana u zagrebu prije početka rada tj. uopće potpisa ugovora (1 već gubim jer moram nakon boravišta u poreznu po poreznu karticu).



dok sam stažirao u poreznoj znam da bi automatski dobili obavijest iz oib sustava da je obveznik promijenio prebivalište i da bi onda to isto u par klikova uskladili u registru poreznih obveznika. to je radnja koja bi se trebala svakodnevno obavljati u poreznoj tako da što se porezne tiče, ne moraš njih obaviještavati o promjeni prebivališta. jedino ako si zaposlen ili ćeš se zaposliti pa imaš/trebat će ti važeća porezna kartica onda moraš ići u poreznu da ti zatvore staru, a otvore novu sa novim prebivalištem. napomena, ponesi staru poreznu karticu kad ideš na šalter
Zaposlen sam, to jei razlog mog pitanja. Sto ako ne odem na poreznu? Moze li to povuci kakave posljedice sa sobom?
Dr.Milkun is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 12:54   #1374
Ukratko, dužan si u roku od 30 dana od dana promjene prebivališta prijaviti navedeno ispostavi porezne uprave prema novom prebivalištu, donijeti staru poreznu karticu od poslodavca da je "zatvore" te ti izdaju novu sa novim prebivalištem koju ćeš vratiti poslodavcu.

Prekoračenje prethodnog roka je teži porezni prekršaj za koji je po OPZ-u za fizičku osobu propisana kazna od 500 do 30000 kn. Hoće li doći do vođenja prekršajnog postupka odlučuje službenik koji ustanovi prekoračenje roka. U mojoj ispostavi nije bila praksa da se za svaku pizdariju šalju obveznici na prekršajni postupak. Kako zg radi, ne znam...

Članak 68. stavak 1 i 4, OPZ-a te Članak 26. stavak 4, Zakona o porezu na dohodak, govore o obvezama, a
Članak 193. stavak 1, točka 4. i stavak 3 OPZ-a govore o posljedicama
https://www.zakon.hr/z/100/Op%C4%87i-porezni-zakon
https://www.zakon.hr/z/85/Zakon-o-porezu-na-dohodak
-jaaa- is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 12:53   #1375
mislim da nisi u pravu, to ide automatizmom a i uostalom šta njih briga gdje si prijavljen.

nazovi ih telefonom i pitaj.
mpo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 12:55   #1376
Drukčije su stope prireza, zato ih je briga.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 19:40   #1377
Što ako se promjenom prebivališta smanjila stopa prireza koji trebam platiti? Dakle poslodavac mi uplaćuje više prireza nego što bi trebao. Da li će porezna raditi problem ako se promjenu prebivališta ne prijavi na vrijeme?
@nchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 19:58   #1378
Hoće. Jer tvoji novci idu u krivu kasu (općini/gradu u kojem si prije bio, a ne gdje si sada).
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 23:25   #1379
Policija mi ostavila papir na vratima , radi provjere adrese, i da ce opet doci sutra ili preksutra izmedu tolko i tolko sati jer nisam u tom trenutku bio doma , ili da se javim na broj koji su mi ostavili ? Kaj je to provjera prebivalista , dali samo tu stanujem i to je to , i javim im se i gotovo ? Jer zivim u svom stanu vec 15 godina , i sad mi prvi put tako nesto , zar sve provjeravaju ili ?
Silvaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 08:33   #1380
To je da utvrde da li tamo stvarno prebivaš a samo oni znaju zašto provjeravaju.Ne provjeravaju svakoga.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:11.