Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2010., 11:58   #1
HRT: O kadrovskoj politici i informativnom programu

Cirkus na HRTu se nastavlja... http://danas.net.hr/hrvatska/page/20...06.html?pos=n1

U zadnje vrijeme imali smo prilike čitati ovakve novinske članke:

Odbijeno izvješće HRTa o poslovanju - btw što sad, izvješće je odbačeno i što dalje? Nikom ništa ili?

Pojedini honorarci na HRTu zarađuju više od predsjednika RH

Bio je i članak o tome kako se neki honorarci, koji su vrlo dobro zaradili na poslovima s HRTom, ne mogu uopće sjetiti koji su točno posao odradili...

Onda malo o plaćama! Vanja Sutlić, prije nego što je otišao imao je 16.994 kn neto a prije krize 21.000 kn. Denis Latin je navodno primao 30.000 kn! Za Hloverku nemrem nać podatke ali ne sumnjam da i ona izvrsno zarađuje. Ima ih još sa plaćama 18 - 30 k: http://www.24sata.hr/show/zoran-spra...-place/133028/

Istovremeno, tehničko osoblje je relativno slabo plaćeno, no piše se da ima nepotizma međuu njima: forum.hr:Plaće na HRT-u

I naravno, cijeli taj cirkus financira se drskim parafiskalnim nametom kućanstvima i firmama.

Čemu služi HRT? Što mislite o svemu tome? Ja mislim da to treba privatizirati, HRT pretplatu naravno ukinuti, pa nek si Hloverka i ostali zarađuju svoje plaće!

Zadnje uređivanje rezon@tor : 29.04.2010. at 14:09.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 12:31   #2
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
I naravno, cijeli taj cirkus financira se drskim parafiskalnim nametom kućanstvima i firmama.
Čemu služi HRT? Što mislite o svemu tome? Ja mislim da to treba privatizirati, HRT pretplatu naravno ukinuti, pa nek si Hloverka i ostali zarađuju svoje plaće!
Uhljebljivanju polupismenih i podobnih s ogromnim primanjima + par poštenih slabo plaćenih.Za Latina si u pravu ,ali isto dobiva i Aco i Hlo a koliko još ne zna se.Može se prodat ali i napravit dioničko društvo i dionice raspodjelit bivšim i sadašnjim zaposlenicima po ključu svima jednako i da vas vidimo.Što zaradite podijelite.Normalno bez lipe iz proračuna ili pretplate.Ali to naša bajna vlast neće nikat učinit bilo koja bila.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 12:42   #3
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Cirkus na HRTu se nastavlja... http://danas.net.hr/hrvatska/page/20...06.html?pos=n1

U zadnje vrijeme imali smo prilike čitati ovakve novinske članke:

Odbijeno izvješće HRTa o poslovanju - btw što sad, izvješće je odbačeno i što dalje? Nikom ništa ili?

Pojedini honorarci na HRTu zarađuju više od predsjednika RH

Bio je i članak o tome kako se neki honorarci, koji su vrlo dobro zaradili na poslovima s HRTom, ne mogu uopće sjetiti koji su točno posao odradili...

Onda malo o plaćama! Vanja Sutlić, prije nego što je otišao imao je 16.994 kn neto a prije krize 21.000 kn. Denis Latin je navodno primao 30.000 kn! Za Hloverku nemrem nać podatke ali ne sumnjam da i ona izvrsno zarađuje. Ima ih još sa plaćama 18 - 30 k: http://www.24sata.hr/show/zoran-spra...-place/133028/

Istovremeno, tehničko osoblje je relativno slabo plaćeno, no piše se da ima nepotizma međuu njima: https://www.forum.hr/showthread.php?t=207371

I naravno, cijeli taj cirkus financira se drskim parafiskalnim nametom kućanstvima i firmama.

Čemu služi HRT? Što mislite o svemu tome? Ja mislim da to treba privatizirati, HRT pretplatu naravno ukinuti, pa nek si Hloverka i ostali zarađuju svoje plaće!
Nikako privatizirati, državi treba javna i kvalitetna televizija. Po meni HRT treba izbaciti one estradne skupe projekte gdje "zvijezde plešu i pjevaju" i slične gluposti kojima ionako privatne/strane tv kuće zagađuju medijski prostor. U potpunosti se okrenuti dokumentarnom, informativnom i programu od javnog značaja (svemu onome što privatne kuće neće). Ne bi bilo loše ojačati regionalna predstavništva koja bi mogla producirati sadržaj s lokalnom notom i temama bližim određenom podneblju.

Broj zaposlenih i financije se sigurno mogu prepoloviti, a da se kvaliteta programa od javnog značaja poveća...
__________________
Guggenheim: Mala, u zapadnom svijetu uglavnom prezirana polubalkanska drzava, izabrala je "ustogljenog" i mirnog predsjednika, koji je najvjerojatnije, po sveukupnom akademskom obrazovanju, najjaci predsjednik na svijetu.
despot is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 12:57   #4
Quote:
despot kaže: Pogledaj post
Broj zaposlenih i financije se sigurno mogu prepoloviti, a da se kvaliteta programa od javnog značaja poveća...
Kako to postići u Hrvatskoj, kad se niti u jednoj državnoj grani ne uspijeva postići racionalizacija?

Zašto se usluge emitiranja programa od javnog značaja ne bi mogle outsourcati? Tako da recimo država zakupi određenu minutažu na privatnim televizijama (tarife se mogu propisati nekim koncesijskim ugovorima ili slično, da privatne tv stanice ne pretjeraju) ili tako da privatnicima djeli subvencije za emitiranje obrazovnog programa, istraživačkog novinarstva i slično?
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 13:04   #5
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Cirkus na HRTu se nastavlja... http://danas.net.hr/hrvatska/page/20...06.html?pos=n1

U zadnje vrijeme imali smo prilike čitati ovakve novinske članke:

Odbijeno izvješće HRTa o poslovanju - btw što sad, izvješće je odbačeno i što dalje? Nikom ništa ili?

Pojedini honorarci na HRTu zarađuju više od predsjednika RH

Bio je i članak o tome kako se neki honorarci, koji su vrlo dobro zaradili na poslovima s HRTom, ne mogu uopće sjetiti koji su točno posao odradili...

Onda malo o plaćama! Vanja Sutlić, prije nego što je otišao imao je 16.994 kn neto a prije krize 21.000 kn. Denis Latin je navodno primao 30.000 kn! Za Hloverku nemrem nać podatke ali ne sumnjam da i ona izvrsno zarađuje. Ima ih još sa plaćama 18 - 30 k: http://www.24sata.hr/show/zoran-spra...-place/133028/

Istovremeno, tehničko osoblje je relativno slabo plaćeno, no piše se da ima nepotizma međuu njima: https://www.forum.hr/showthread.php?t=207371

I naravno, cijeli taj cirkus financira se drskim parafiskalnim nametom kućanstvima i firmama.

Čemu služi HRT? Što mislite o svemu tome? Ja mislim da to treba privatizirati, HRT pretplatu naravno ukinuti, pa nek si Hloverka i ostali zarađuju svoje plaće!
Svi su ovi citati u redu, dakle na HRT-u puno toga nije u redu.
No, rezultat svega ne smije biti privatizacija HRT-a, jer na primjeru RTL-a ili Nove vidimo što je to privatna TV. Smeće na kvadrat.

Rješenje je velikom metlom pospremiti HRT, to leglo svekolikog smeća. Svo ovi citati govore o tome, da kod HRT-a nije problem pritisak politike, nego potpuni nedostatak odgovornosti vođenja jednog od najvažnijih javnih poduzeća. Firma, kojoj se financiranje osigurava kroz tzv. pretplatu (zapravo pristojbu za posjedovanje TV-aparata - istina i u EU se to tako zove), firma koja povrh toga iznad europskih normativa iskorištava reklame za dodatno financiranje, ta firma baš ničim nije prisiljena poslovati u maniri dobrog gospodara. Dijele se tu plaće iznad svake razumne granice, plaća se ljude, koji nisu ništa radili, čak i vijesti se rade bez ikakvog razmišljanja o troškovima. Ukratko, čitava se HRT ponaša kao da je ne samo iznad zakona, nego kao da su "Bogom dani". Sve to pokriva se demagogijom na kvadrat, jer se svaka kritika odbacuje kao miješanje u neovisnost medija.

Kad smo već kod neovisnosti medija, HRT jednostavno nije neovisan medij - to je medij kojim upravljaju tzv. nevladine udruge, udruge, koje nemaju nikakvu demokratsku legitimaciju. Udruge, koje svoj legitimitet nisu potvrdile na nijednim izborima. Tvrdim da su neovisne udruge samozvana javnost, "javnost" koja je sama sebe proglasila zastupnikom javnih interesa.

Javna medijska kuća HRT bi zapravo trebala biti kontrolirana od Sabora na paritetnoj osnovi. Sabor naime, za razliku od "nevladinih udruga" ima legitimitet dobiven na izborima. Programske smjernice bi se trebale donositi konsenzusom saborskih predstavnika svih stranaka. Jedino na takav bi način HRT bio politički neovisan, politički uravnotežen.

I još nešto, mislim da bi, po ugledu na neke EU-javne televizijske kuće, trebalo na HRT-u potpuno ukinuti svaki oblik reklame. Čitav bi se program, taj javni interes, trebao financirati iz tzv. pretplate. Ako nešto stoji više nego što se može platiti, onda to ne treba emitirati. Siguran sam da od toga ne bi trpio ozbiljan program - trpile bi tzv. zabavne emisije. A ako netko na TV očekuje zabavu, onda neka gleda komercijalnu TV.

Inače, neprihvaćanje izvješča za 2008. godinu trebalo bi prouzrokovati kažnjavanje odgovornih osoba. Tu zapravo nema dileme. Ili ne bi trebalo biti.
Bodul2a is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 13:45   #6
Quote:
Bodul2a kaže: Pogledaj post
...
Sve je to lijepo, ali je malo previše u kondicionalu. Kad bi se počistio kadar... kad bi bio neovisan medij... kad bi ovo, kad bi ono. Ali višegodišnja praksa pokazuje da će od svih tih kondicionala biti mućak. Što ni ne čudi. Riječ je o trošenju tuđih novaca koji su prikupljeni zakonskom prisilom. Kako očekivati da će se sredstva racionalno koristiti?
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 13:45   #7
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Čemu služi HRT? Što mislite o svemu tome? Ja mislim da to treba privatizirati, HRT pretplatu naravno ukinuti, pa nek si Hloverka i ostali zarađuju svoje plaće!
Ćemo pokrenuti referendum?
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 13:46   #8
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Ćemo pokrenuti referendum?
Ja sam za, ali koliko znam zasad je jako teško pokrenuti referendum, treba previše potpisa!
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 13:48   #9
OK, idem ugnjaviti saborskog zastupnika da vidim što se može učiniti po tom pitanju.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 13:53   #10
Quote:
Bodul2a kaže: Pogledaj post
Svi su ovi citati u redu, dakle na HRT-u puno toga nije u redu.No, rezultat svega ne smije biti privatizacija HRT-a, jer na primjeru RTL-a ili Nove vidimo što je to privatna TV. Smeće na kvadrat.
E boga mi ako na HTV-u nema smeća i repriza onda ne znam gdje ih ima.Privatizirat i ni lipe od naroda i iz proračuna.Uzmi im Đelu Hadžiselimovića i vidit ćeš kakva će to televizija bit.Danjašnji klinci mobu prije poblesavit nego nešto naučit.Prije 20 godina si nešto mogao i naučit sa tv-a.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 14:05   #11
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Sve je to lijepo, ali je malo previše u kondicionalu. Kad bi se počistio kadar... kad bi bio neovisan medij... kad bi ovo, kad bi ono. Ali višegodišnja praksa pokazuje da će od svih tih kondicionala biti mućak. Što ni ne čudi. Riječ je o trošenju tuđih novaca koji su prikupljeni zakonskom prisilom. Kako očekivati da će se sredstva racionalno koristiti?
Filozofiraš.
Ne sjedim u Saboru, pa nisam od onih koji mogu išta promijeniti. Stoga mi ne preostaje nego se izraziti u kondicionalu.

Inače, upravo to boldano je bit problema, ništa HRT ne prisiljava da posluje racionalno.

Primjer. Nedavno je u američkom kongresu glasovano o promjenama u zdravstvenom sustavu. U Dnevniku smo prvo imali vijest uoči glasovanja (i to udarnu vijest), kod kojeg nas je uživo iinformirala dopisnica HRT-a iz USA, da bi se nakon glasovanja dan kasnije, cirkus ponovio.
Na stranu to, da tema nema veze s Hrvatskom; niti se odnosi na naše građane, niti mi plaćamo liječenje Amerikanaca.
Kad bi urednik dobio određenu svotu za uređivanje Dnevnika, kad bi mu plaća ovisila i o racionalnosti obavljanja posla, siguran sam da mu ne bi palo na pamet uključiti kod ovakve teme dopisnicu iz USA.
Pri tome ne znam, ovisi li plaća dopisnice iz USA o broju uključenja. Ako ovisi, onda bi se i tu dalo uštedjeti.

Zadnja riječ me je podsjetila na nove vladine mjere za oporavak gospodarstva. Javna poduzeća su pozvana na štednju. Odnosi li se to i na HRT? Moraju li i oni štedjeti? Moraju li i oni smanjiti broj zaposlenih, a pogotovo vanjskih suradnika?
Bodul2a is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 14:09   #12
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
E boga mi ako na HTV-u nema smeća i repriza onda ne znam gdje ih ima.Privatizirat i ni lipe od naroda i iz proračuna.Uzmi im Đelu Hadžiselimovića i vidit ćeš kakva će to televizija bit.Danjašnji klinci mobu prije poblesavit nego nešto naučit.Prije 20 godina si nešto mogao i naučit sa tv-a.
Nemaš pojma o tome koja je razlika između javne i komercijalne televizije.
Bodul2a is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 14:16   #13
Quote:
Bodul2a kaže: Pogledaj post
Kad bi urednik dobio određenu svotu za uređivanje Dnevnika, kad bi mu plaća ovisila i o racionalnosti obavljanja posla, siguran sam da mu ne bi palo na pamet uključiti kod ovakve teme dopisnicu iz USA.
Eto opet

Kad bi, ali neće, kao što nije dosad i nije nigdje drugdje....

Troškove, plaće i sl. možeš ili propisati zakonom ili pustiti šefu da odlučuje; u prvom slučaju javljaju se nefleksibilnosti i neučinkovitosti jer je zakonodavni aparat trom i spor, drugi slučaj je raj za korupciju i nepotizam....
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 14:58   #14
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Eto opet

Kad bi, ali neće, kao što nije dosad i nije nigdje drugdje....

Troškove, plaće i sl. možeš ili propisati zakonom ili pustiti šefu da odlučuje; u prvom slučaju javljaju se nefleksibilnosti i neučinkovitosti jer je zakonodavni aparat trom i spor, drugi slučaj je raj za korupciju i nepotizam....
HRT je javna ustanova. Sažeš se?
Nije jedina javna ustanova. Slažeš se?

Postoji li nadzorni odbor za HRT? Čini mi se da ne postoji.
Zašto se ne uvede? Nadzorni odbor nema uloge kod "proizvodnje" programa, ali strogo kontrolira poslovanje HRT-a. Znam da nadzorni odbori ne rade uvijek dobro, ali svaki je nadzorni odbor bolji od nepostojećeg.
Bodul2a is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 15:41   #15
Quote:
Bodul2a kaže: Pogledaj post
Nemaš pojma o tome koja je razlika između javne i komercijalne televizije.
Znam znam još kako
---------------
Članak 5.
(1) HR i HTV u svojim programima moraju zadovoljiti interese javnosti na državnoj i lokalnoj razini te voditi računa o odgovarajućoj zastupljenosti informativnoga, kulturnog, obrazovnog i zabavnog sadržaja.
(2) U ostvarivanju programskih načela, HR i HTV će osobito:
– informirati javnost o političkim, gospodarskim, socijalnim, zdravstvenim, kulturnim, obrazovnim, znanstvenim, religijskim, ekološkim, športskim i drugim događajima i pojavama u zemlji i inozemstvu, te osigurati otvorenu i slobodnu raspravu o svim pitanjima od javnog interesa,
– proizvoditi i/ili objavljivati emisije namijenjene odgoju i obrazovanju djece, mladeži i odraslih te emisije znanstvenog sadržaja,
– proizvoditi i/ili objavljivati emisije namijenjene informiranju pripadnika hrvatskoga naroda izvan Republike Hrvatske,
– proizvoditi i/ili objavljivati emisije namijenjene informiranju pripadnika nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj,
– informirati i obrazovati građane o očuvanju kulturne i prirodne baštine,
– informirati i obrazovati građane o zaštiti okoliša i promicati njihovo pravo na zdrav okoliš,
– informirati i obrazovati građane o demokraciji i građanskom društvu,
– prenositi športske događaje u zemlji i inozemstvu koji su od interesa za javnost,
– proizvoditi i/ili objavljivati emisije zabavnoga sadržaja.

(3) HTV je dužan:
– njegovati, poticati, proizvoditi, razvijati i/ili koproducirati sve oblike domaćega audiovizualnog stvaralaštva koji pridonose razvoju hrvatske kulture, umjetnosti i zabave te pridonositi međunarodnom predstavljanju hrvatskoga kulturnog identiteta,
– osigurati proizvodne uvjete za postizanje najviših stvaralačkih dosega u području audiovizualnog stvaralaštva, osobito u proizvodnji igranih, dokumentarnih i animiranih audiovizualnih djela.
-----
Licence stranih kvizova, opera u nedjelju ujutro, Branimir bilić u petak navečer, licence stranih zabavnih emisija, reprize kazališnih predstava iz 60 i 7o-tih godina, reklame van zakonskih okvira, početak emisija kad se tko sjeti, znaš po programu da li je kakav praznik ili blagdan u državi, repriza reprizine reprize....To je javna televizija?Ma molim te budi pametan.I TV Priština je ima bolji program.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 15:49   #16
Quote:
Bodul2a kaže: Pogledaj post
HRT je javna ustanova. Sažeš se?
Nije jedina javna ustanova. Slažeš se?

Postoji li nadzorni odbor za HRT? Čini mi se da ne postoji.
Zašto se ne uvede? Nadzorni odbor nema uloge kod "proizvodnje" programa, ali strogo kontrolira poslovanje HRT-a. Znam da nadzorni odbori ne rade uvijek dobro, ali svaki je nadzorni odbor bolji od nepostojećeg.
Imaju i brodogradilišta nadzorne odbore, pa vidimo kako to osigurava njihovo kvalitetno vođenje
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 15:50   #17
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
E boga mi ako na HTV-u nema smeća i repriza onda ne znam gdje ih ima. Privatizirat i ni lipe od naroda i iz proračuna. Uzmi im Đelu Hadžiselimovića i vidit ćeš kakva će to televizija bit. Danjašnji klinci mobu prije poblesavit nego nešto naučit. Prije 20 godina si nešto mogao i naučit sa tv-a.
Nemam pojma tko je dotični gospodin, ali se ne sjećam da sam ga vidio na HTV - bar ne u emisijama koje gledam.
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Quote:
Bodul2a kaže: Pogledaj post
Nemaš pojma o tome koja je razlika između javne i komercijalne televizije.
Znam znam još kako
---------------
Članak 5. ...
Navedi mi gdje tu vidiš komercijalnu televiziju.
Bodul2a is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 15:56   #18
Quote:
Bodul2a kaže: Pogledaj post
HRT je javna ustanova. Sažeš se?
Nije jedina javna ustanova. Slažeš se?

Postoji li nadzorni odbor za HRT? Čini mi se da ne postoji.
Zašto se ne uvede? Nadzorni odbor nema uloge kod "proizvodnje" programa, ali strogo kontrolira poslovanje HRT-a. Znam da nadzorni odbori ne rade uvijek dobro, ali svaki je nadzorni odbor bolji od nepostojećeg.
Kad sam si zamišljala slobodnu Hrvatsku, onda sam mislila, da bi Hrvatska trebala imati javnu televiziju kvalitetnu poput BBC-a. Znam, to je visok cilj, ali ne vidim težnju prema visokom cilju. Ništa od toga. Uglavnom podložna privatnim skupinama i gloženju između njih. Mišljenja sam da nije problem u novcu. Masa honoraraca(koji odrađuju posao stalno zaposlenih) radi i po desetke godina bez stalnog ugovora. Rezultat slab. Ipak moram istaknuti, ipak su bolji od Nove i RTL-a. Dosta su kvalitetne obrazovne emisije, donekle Dnevnik i Otvoreno. Svakako da bi mogli i morali bolje. Neophodano ih je sa svojih nedodirljivih visina spustiti na zemlju.
rama is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 15:57   #19
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Znam znam još kako
---------------.....
to i je bit javne TV! sigurno emisija o invalidima neće biti na RTLU, a emisija o braniteljima na Novoj.
__________________
Confluence of sounds

Zadnje uređivanje rezon@tor : 29.04.2010. at 16:10. Reason: .....
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2010., 16:00   #20
Quote:
Bodul2a kaže: Pogledaj post
Nemam pojma tko je dotični gospodin, ali se ne sjećam da sam ga vidio na HTV - bar ne u emisijama koje gledam.
Rekoh da znam koja je razlika između javne i komercijalne tv.Pošto je HTV javna tv dobio si izvadak iz zakona šta treba radit odnosno kakav program treba bit.Boldano je kakav je program pa ti usporedi.Pošto ja znam kakav treba bit i kakav je kažem ti da je javna samo jer tako piše u zakonu.Navedeni gospodin je alfa i omega ili No 1 što se tiče nabave stranog dokumentarnog programa već desetljećima na HTV-a i nema ni jedan dokumentarac koji je on izabrao da ne može dobit ocjenu 4+.Uzmi im njega i nema više normalnog i edukativnog dokumentarnog programa.Troše se stotine miliona kuna na program koji vrijedi malo ili nimalo.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:59.