Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2012., 21:18   #41
Treba li roditelj koji putuje u inozemstvo sam sa djetetom maladim od 14 godina imati punomoc drugog roditelja?Procitali smo clanak 6 zakona o putnim ispravama i nismo dobili odgovor ili barem mi odgovor nismo razumili.Pitanje postavljam zbog sljedece situacije .

Ukratko.Zivimo u inozemstvu, u braku smo i imamo 13-o godisnje djete.Kuci dolazimo 2-3 puta godisnje.Ja sam uglavnom sama putovala natrag sa djetetom jer moj muz ima znatno krace praznike i nikad mi nitko nije zatrazio nikakvu punomoc od oca.U januaru ove godine je moj muz prvi put sam putavao sa sinom i trazili su mu punomoc od mene.Tad mu je receno da roditelj koji sam putuje sa djetetom mora imat punomoc drugog roditelja ovjerenog kod javnog biljeznika i to samo za to putovanje sa datumom putovanja i destinacijom.E sad ovo ljeto se ja sama vracam sa sinom i imamo vec karte tako da nije problem napravit tu punomoc ali kako napravit punomoc za Bozicne i Novogodisnje praznike kad ovo ljeto dok smo su Cro necemo znat tocne datume.Mozda na ambasadi?.Ali ona nam je par sati voznje avionom.
Hvala na pomoci i sugestijama

Zadnje uređivanje LuckyD : 30.04.2012. at 21:55.
LuckyD is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 22:38   #42
čl. 6 lijepo kaže da dijete može putovat u pratnji roditelja ili zakonskog zastupnika a samo kad putuje s drugim osobama potrebna je suglasnost.
Zato jer netko ne zna pročitat što piše u vašim putovnicma ponesi izvod iz knjige rođeni.
Izdavanje putovnice djeci je regulirano tako da oba roditelja moraju dat pristanak za izradu pa se podrazumjeva da dijete može putovat s jednim bez punomoći drugog roditelja.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 23:10   #43
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
čl. 6 lijepo kaže da dijete može putovat u pratnji roditelja ili zakonskog zastupnika a samo kad putuje s drugim osobama potrebna je suglasnost.
Zato jer netko ne zna pročitat što piše u vašim putovnicma ponesi izvod iz knjige rođeni.
Izdavanje putovnice djeci je regulirano tako da oba roditelja moraju dat pristanak za izradu pa se podrazumjeva da dijete može putovat s jednim bez punomoći drugog roditelja.

Mi svi u obitelji imamo isto prezime.Dijete je do sada bezbroj puta putovalo samo samnom i nikad nije bilo nikakvih problema.U njegovom trinaestogodisnjem zivotu promjenio je 5 putovnica s tim da sam osim za zadnju izdanu u ljeto 2011-e uvjek morala i ja dat pristanak.Zbog toga nas je ova situacija u januaru iznenadila.Ja na otoku,oni dvoje na Splitskom aerodromu pokazuju vize,moj muz pokazuje moju povratnu kartu na e-mailu,zadnj pozv za ukrcaj,moj klinac objasnjava da on i tata moraju putovat zbog posla i skole a mama mora ostat jos u CRo ...takvu situaciju ne zelim sebi a ni njemu ponovno priustit.Nadam se da me razumijes.Moram priznat da sam ja kruta sto se tice pravila i zakona.Ako zakon govori da mi ne treba punomoc necu je napravit, ako trba onda cu je napravit i to je to.
Znaci po clanku 6 moje djete ima pravo putoivat sa jednim roditeljem bez punomoci drugog.
hvala

Zadnje uređivanje LuckyD : 30.04.2012. at 23:16.
LuckyD is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2012., 23:19   #44
Isto prezime i ista adresa i logički da ste mama i dijete ili tata i dijete.Netko poznaje malo zakona pa to koristi na krivoj strani.Bit ovjerene suglasnosti je da se spriječe krađe djece.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 09:18   #45
Quote:
olimpia kaže: Pogledaj post
Ovako, planiramo sljedeći tjedan ići do Dubrovnika, inače smo iz Splita, imamo malu od 14mj. da li je dosta rodni list i domovnica za prelazak preko Neuma? Stvarno mi se ne isplati sad joj raditi putovnicu za par kilometara tranzita kroz BiH? Da li netko ima iskustva?

Ako kome bude trebalo da zna, bez problema smo prošli, imali smo njenu domovnicu i rodni list, al nisu uopće pogledali
olimpia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 11:16   #46
Ovo su teški izuzeci nezakonitog rada jedne i druge strane granične policije a ne pravilo.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 20:32   #47
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ovo su teški izuzeci nezakonitog rada jedne i druge strane granične policije a ne pravilo.
Ne bih baš rekla da su teški izuzeci, jeli protuzakonito neću ulaziti al izuzeci nisu dosta naših obitelji prolazi sa bebama na putu za Du, i dosta rodilja dolazi roditi u St i vrača se sa bebama doma i naravno da bebe nemogu imati putovnicu.
olimpia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 20:41   #48
Bebe iz rodilišta su izuzete jer kako nisu prijavljene policiji po prebivalištu roditelja ne mogu ni dobit putovnicu a sva ostala djeca su dužna su imat putnu ispravu za prelazak državne granice.Govorimo o zakonima ne o praksi.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 20:29   #49
Trebali bi skoro krenuti iz Dubrovnika u Split sa bebačem od 11 mjeseci. Treba li za njega izvaditi putovnicu (nisam siguran da će na vrijeme doći) ili možemo kroz Neum sa drugim dokumentima?

Svako malo se sjetim apsurda da moram proći dvije granice kako bih otišao bilo gdje van svoje županjie. Gdje je ta brza cesta?!
Potjeh. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 21:21   #50
Po zakonu bi trebalo ali pogledaj odgovore na temi "prelazak granice-maloljetnici" vezano za Neum.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 10:55   #51
Imam ptanje;
Imam 11 godina i pozvan sam u Ameriku preko praznika,točnije u saveznu državu Indijanu.Pa imam ptanje mogu li ja potovati sam uz punomoć roditelja?
Točije se radi o poljetanje u/sa aedroma u Zagrebu ili Beogradu i slijetanje u međunarodnom aedromu u Chicagu o`Hare(kako li se zove) pa dali je to moguće,s time da imam pratnju u avionu?Ako imate nekakvu stranicu koja sadrži neke informacije u vezi ovom pitanju molim da mi pošaljete linik.Unaprijed hvala!
ivanx is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 10:57   #52
Preleti zadnjih par stranica ove teme i vidjet ćeš sve, a ukratko imaš na stranici MUP-a, pitanje br. 13.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2012., 00:17   #53
djeca putovaju sama?

Pozz! Nadam se da sam smjestio temu na pravo mjesto, a ako nisam, molim da ju premjestite! Imam jedno pitanje. Dakle, imam djecu od 15.5 i 16.5 godina. Oni bi sredinom ovog mjeseca htjeli ići kod rodbine (strica, strine) u Beograd. Mi bi ih odvezli preko vikenda i ostali u BG dva ili tri dana, a zatim bi se vratili kući u RH. Smiju li djeca ostati još u BG, a zatim se vlakom sami vratiti u RH s obzirom na njihove godine. Naravno, imaju putovnice.
leo_ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2012., 00:32   #54
Ja sam s 15-16 sama proputovala pola Europe (vlak, bus), nigdje nikakvih problema.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2012., 08:56   #55
Normalno kad je limit 14 godina.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 23:51   #56
Prelaza granice kao maloljetnik ( 17 godina , 6 mj. )

Pozdrav ekipa imam pitanje jedno. Znam da je vodeno dosta rasprava na ovu temu ali jednostavno nisam mogao naći potpuno riješenje mog problema. Ovako trebao bi putovat van granica hrvatske ( odrediste Mostar ) , autobusom, potpuno sam ( 'potpuno sam' znači da nejdem sa nikakvom grupom nego potpuno sam "turistički", bez odgovorne osobe a ta osoba me dočeka tamo). Sad mi recite jel to moguce? Malo sam gledao zakone i zakoni nalažu da se "mora" imati punomoć potpisana od strane oba roditelja i ovjerena kod javnog bilježnika na osobu koja me prati tj. odgovornu osobu, naravno ako zelim proći granicu. Isto tako citam da ja kao maloljetnik takoder nebi smjeo niti unutar hrvatske putovat potpuno sam autobusom, vlakom jel kao postoji slucaj od otmice, bjega, itd. ( sto potpuno razumijem ), ali to se uredno krši, ja znam iz svog iskustva da sam minimalno 20-ak puta sam putovao po hrvatskoj, busom, vlakom, avionom i nitko mi nikada ni "A" nije rekao po tom pitanju. Potpuno sam siguran da kao maloljetnik smijem prelaziti granicu ako idem avionom, jel me teta stjuardesa preuzme i kad stignemo na odrediste odprati odgovornoj osobi, ali sve naravno uz punomoć roditelja. Ali sad mene zanima jel ja mogu busom? Ili ce bit problema na grani?

Sad vi meni recite jel sam ja u krivu, jel ja krivo ćitam ili šta, jel po ostalim temam, forumima čitam da maloljetnici stariji od 16-17 godina bez problema prolaze granice sa BiH, Slovenijom, Mađarskom bla bla. niti ih traže punomoć niti ništa, samo obavezna osobna iskaznica ili putovnica.
Tiin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 06:12   #57
Tko ti brani da ideš sam autobusom uz važeće dokumente.Kupi kartu i putuj.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.

Zadnje uređivanje sivkić : 19.09.2012. at 06:19.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 12:18   #58
Prelazak maloljetnik preko granice sa drugom obitelji

Zelimo s prijateljem od 16.g. poci preko granice ovo popodne ali ne znamo mora li s njie ici netko od njgovih da bi nas pustili.Oce l nas pustit ako imamo maloljetnika sa drugim prezimenom?
koilko987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 19:57   #59
Prelazak maloljetnika preko granice

Dakle, ja(21 godina) i brat(13 godina, u 5. mjesecu 14) bi išli ovu subotu u aranžmanu tur. agencije u šoping u Sloveniju u Maribor iz Hrvatske. Zanima me da li on kao maloljetnik smije sa mnom prijeći granicu samo sa svojom putovnicom ili treba neka potvrda te kolika je tome cijena? Hvala unaprijed
bsokac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2013., 07:35   #60
Smije i ne treba nikakva potvrda.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:59.