Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.02.2017., 18:53   #1
Odresci o uplati i izbljedjela uplatnica

Ja sam od onih Mohikanaca koji plaćaju račune uživo.
Odem u FA (Financijsku agenciju) ili AP (Agenciju za plaćanja) popularno zvanu FINA...

Da skratim, i prijeđem na stvar.

Uplatio sam neke račune općom uplatnicom.
Onaj odresak koji sam dobio (to vam je ona blijedozelena uplatnica, kao kopija računa opće uplatnice), e pa na njemu se vrlo šturo vide podaci...
Gotovo da se ne vidi adresa ili račun primatelja...

To je vrlo loša kvaliteta papira/kopije, pouzdano znam to.
Iz koje je namjere to učinjeno, ne znam...

Službenicu sam zamolio da mi isprinta račun da bih imao dokaz o uplati.

Sad se pitam, a što ja sa svim onim uplatnicama koje su arhivirani u stanu ?
Što ako su potpuno izblijedili, a HEP se dosjeti komplicirati mi život da im donesem dokaze o uplati...A, na uplatnici se ne vidi gotovo ništa...

Što onda ?
Rayburn-Kenhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 21:20   #2
U mojoj "uhljebskoj" praksi te uplatnice nikad nisu ništa dokazale osim da je stranka u krivu, tj ili su fulali poziv na broj pa se zatvorio najstariji dug koji su profalali ili su ručno dopisivali iznose na uplatnici od onih navedenih jer neredovito plačaju (u 5 godina valjda 90% građana uvijek fula jednu ratu nevezano za prihod) tako da je nemoguće da novci odu krivo, stvar je samo redosljeda knjiženja. Dakle u 10 godina moje prakse samo su građani se obrukali sa "čuvanim" uplatnicama jer kad se vide knjiženja i zatvaranja uvijek se sve raspetlja... al to su sad već teže filozofije, tako da se ne brinete previše oko čuvanja uplatnica.... A tog vrijeđanja šta vi mene teretite imam sve uplatnice i sl... toga sam se naslušao preko glave... , što je najbolje radim na prisilnoj naplati a ne u računovodstvu... pusa

ps. barem je tako u mojoj praksi...
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.

Zadnje uređivanje Opaki : 23.02.2017. at 21:31.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 00:08   #3
Quote:
Opaki kaže: Pogledaj post
U mojoj "uhljebskoj" praksi te uplatnice nikad nisu ništa dokazale osim da je stranka u krivu, tj ili su fulali poziv na broj pa se zatvorio najstariji dug koji su profalali ili su ručno dopisivali iznose na uplatnici od onih navedenih jer neredovito plačaju (u 5 godina valjda 90% građana uvijek fula jednu ratu nevezano za prihod) tako da je nemoguće da novci odu krivo, stvar je samo redosljeda knjiženja. Dakle u 10 godina moje prakse samo su građani se obrukali sa "čuvanim" uplatnicama jer kad se vide knjiženja i zatvaranja uvijek se sve raspetlja... al to su sad već teže filozofije, tako da se ne brinete previše oko čuvanja uplatnica.... A tog vrijeđanja šta vi mene teretite imam sve uplatnice i sl... toga sam se naslušao preko glave... , što je najbolje radim na prisilnoj naplati a ne u računovodstvu... pusa

ps. barem je tako u mojoj praksi...
ne seruckaj, ja osobno svjedočio u 2 slučaja kad su meni tupili i bili bezobrazni da nisam platio 2 računa jer njima tako kompjuter pokazuje, onda kad sam dofurao uplatnice gdje piše da je sve plaćeno i da je greška kod njih, više nisu ni riječ rekli
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2017., 00:21   #4
Ako imaš skener pokušaj skenirati jednu od tih izbljedjelih uplatnica. Trebale bi se vidjeti savršeno, eventualno popraviti kontrast na slici u acrobatu. Spremiš u pdf format i imaš dokaz praktički zauvijek.

Postoje načini za vratiti totalno uništeni dokument, ali za to treba malo vještine s photoshopom.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 11:27   #5
Potrazivanja tipa struja, grejanje itd zastarevaju za godinu dana, nema potrebe cuvati takve uplatnice vekovima..
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 14:00   #6
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Potrazivanja tipa struja, grejanje itd zastarevaju za godinu dana, nema potrebe cuvati takve uplatnice vekovima..
jel voliš kad odgovaraš na temu staru skoro 3 mjeseca?
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 15:49   #7
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Potrazivanja tipa struja, grejanje itd zastarevaju za godinu dana, nema potrebe cuvati takve uplatnice vekovima..
Nije točno!
sve se uplatnice treba čuvati dok potraživanju/naplati ne istekne rok mogućnosti podnošenja tužbe tj ovrhe.
Na vlastitom iskustvu znam kako to izgleda.
Točno 3 tjedna prije isteka zastare,izvršili su "reviziju knjiga",te ustanovili da im dugujem 4 neplaćena računa.Zahtjev je stigao 6 mj.kasnije.Naravno obračunali kamate i za te mjesece zakašnjenja,te pod prijetnjom ovrhe,zatražili trenutačno plaćanje.
No srečom,ja sam osoba koja sve čuva.
Odmah sam pismeno uz fotokopije uplatnica podnjela prigovor,pa su "naknadno našli" da sam platila.
Riječ je bila o komunalnoj naknadi,kojom su obuhvatili ne samo mene,već i popriličan broj mojih susjeda.Večina ih je morala platiti,jer nisu sačuvali uplatnice.
Nikada ne zaboraviti,da treba znati kada i kod kojih zaduženja nastupa zastara,a kod kojih nikada.A nije na odmet i malo dulje čuvati uplatnice,jer ako je zahtjev,podnesen samo dan prije isteka zastare,nema zastare mjesecima ni godinama kasnije,Ako nemate dokaz o plačanju,obrali ste bostan.Ista stvar je i sa javnim bilježnicima,koji namjerno otežu.Mjerodavan je datum utvrđivanja duga,a taj je čudotvorno uvijek taman prije datuma zastare.Nedavno bilo u štampi: javni bilježnik je potraživanje "zametnuo" samo 10 g,pa pronašao naravno s precizno izračunatom kamatom za cijelo desetljeće...

http://www.hazud.hr/kada-i-kako-nast...tare-na-ovrhu/
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse

Zadnje uređivanje amary : 29.05.2017. at 16:03.
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 19:55   #8
sve te uplatnici moraju također čuvati na fini ili u banci, traži njih da ti izlistaju što trebaš.
mpo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2019., 11:04   #9
Moze li se i kako dokazati da uplatnice niti opomene nisu nikada stigle? Firma tvrdi da su poslali, ali bez dokaza. Ja tvrdim da nisu ili da nisu stigle. I sto sad? Da li to posta ili firme imaju negdje uknjizeno da se tocno vidi tko je zeznuo?
__________________
"And it seems we would come to appreciate all the things that stay with us everyday, but we only see what moves, and I can't help but notice this new view."
Bixler-Zavala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2019., 12:40   #10
Quote:
Bixler-Zavala kaže: Pogledaj post
Moze li se i kako dokazati da uplatnice niti opomene nisu nikada stigle? Firma tvrdi da su poslali, ali bez dokaza. Ja tvrdim da nisu ili da nisu stigle. I sto sad? Da li to posta ili firme imaju negdje uknjizeno da se tocno vidi tko je zeznuo?
Podatke o dostavi preporučene pošte HP čuva 6 mjeseci, za običnu poštu nema podataka.
Teret dokaza je na tebi, ne na njima.
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:27.