Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2010., 23:48   #21
Quote:
pop84 kaže: Pogledaj post
Iskreno , niti sam čuo niti znam gdje je "relej" . Ponavljam , na djelu bojišta gdje sam bio i u koje vrijeme sam bio nije bilo značajnih pomaka . Od "čudnih" imena samo se sječam "Ljubavne stijene " ali ni sam ne znam što je to predstavljalo , ali bio je u djelu naših borbenih djelovanja .

Relej je ispod Pidrisa, kad ides u Uskoplje starim putem!
Ljubavna stina je ona usiklina u stini kroz koju prolazi
novi put Pidris (Makljen)- Uskoplje, a ima i prosirenje s vanjske strane
ko neka obilaznice, di se more doc s autom, nesto ko mini fukodrom!
Tocno niz onu stranu kad ides iz Rame di Dobrosina
jos malo ako nastavis eto te u Zdrimcima pa pucas po Vrsima!


Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Dom zdravlja je debelo u pozadini,preko mosta,na izlazu iz GV prema Novom Travniku preko onih brda...

Dom zdravlja je centar grada, tocno uz most na Vrbasu
pa ona popricna ulica i Vrbas dile grad na cetri dila
od koih su Muslimani ti godina cuvali tri dila!!

Uskoplje su Muslimani politicki sacuvali, jer su svakog tren amogli bit "riseni"
al su tu Tudjman i Susak nesto zeznili dogovarajuc se s Alijom
o zamini Uskoplja i Bugojna za Jablanicu i Konjic, il tako nesto
pa kad su se nasi povukli Muslimani nisu iz Konjica i Jablanice
pa su se Uskopljani vratili i uzeli kolko su mogli!!
Topovi i tenkovi i haubice su bili na tada dogovorenoj granici HercegBosne!

Sam Praljak je u Haagu reko kako je on doso u Uskoplje na molbu Izetbegovica
kakko bi tamo smirio situaciu, jer su tamosnji ljudi tili sve osvoit
pa ih je on moro zaustavljat i provodit "primirje"!
Nekoliko puta je imo i civ uperenu u glavu...
A Bugojani su skroz popusili...


Dr.Vito Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 23:52   #22
Quote:
Dr.Vito Dugonoga kaže: Pogledaj post

Relej je ispod Pidrisa, kad ides u Uskoplje starim putem!
Ljubavna stina je ona usiklina u stini kroz koju prolazi
novi put Pidris (Makljen)- Uskoplje, a ima i prosirenje s vanjske strane
ko neka obilaznice, di se more doc s autom, nesto ko mini fukodrom!
Tocno niz onu stranu kad ides iz Rame di Dobrosina
jos malo ako nastavis eto te u Zdrimcima pa pucas po Vrsima!
Pa baza mi je bila u Pidrišu , nemoguće onda da nisam čuo za relej ??? Da Ždrimci , tako je . Svaka čast , dali si možda iz toga kraja ili si "samo" ratovao ? A Praljka sam sreo kod nekakve benzinske ili tako nešto . Zvali su to mjesto Sićaja .

Zadnje uređivanje rezon@tor : 17.05.2010. at 10:02. Reason: kraćenje citata
pop84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 00:25   #23
Praljak je čini mi se trebao dobiti nagradu za terenskog menadžera, a ne samo generalski čin.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 02:23   #24
Prvi puta sam bio tamo kada je zapovjednik brigade išao u izviđanje terena, a mene je poveo jer zapovjednik borbene grupe koja je bila tamo na terenu nije bio zadovoljan s djelovanjem mješovite minobacačke bitnice (vod MB120mm i vod MB82mm), trebao sam zamijeniti načelnika topništva koji je bio tamo na terenu. U Prozoru smo se našli s generalom Praljkom koji nam je objasnio situaciju na terenu. Kada smo došli na teren riješili smo probleme u vezi s minobacačima tako da do smjene načelnika topništva nije došlo pa smo se vratili kući.

U siječnju 1994 naša borbena grupa je otišla tamo na teren i ostali smo malo više od mjesec dana. Kako nas je na minobacačima bilo samo 25 morao sam napraviti neke izmjene u odnosu na prethodnu grupu koja je brojila 75 ljudi. Oni su s vodom MB120mm i vodom MB82mm gađali posredno dok mi na taj način nismo mogli organizirati smjene na položaju i na odmoru. Zbog toga sam minobacače 120mm ostavio na položaju gdje su i bili da pucaju posredno, a vod MB82mm smo premjestili na promatračnicu tako da mogu pucati neposredno po ciljevima i na njima uopće nije bilo ljudi osim kada je trebalo pucati. Smjene smo pravili samo na MB120mm, a ako je trebalo pucati s MB82mm onda su na njih došli ljudi koji su bili na odmoru. Osim MB ponijeli smo i jedan laki raketni lanser LRL128mm koji je uvijek bio s nama na promatračnici u terenskom vozilu zajedno s 10 raketa.

Cijeli teren sam kao zapovjednik mješovite minobacačke bitnice proveo na promatračnici zajedno sa zapovjednikom izvidničkog voda, jednim izviđačem i jednim vezistom, imali smo ruski laser, topnički durbin, topnički kompas i Tasco dvogled s ugrađenim kompasom i džepno računalo Sharp za koje sam napisao program za računanje početnih elemenata i za korekcije, program je sadržavao i kompletne tablice daljinara za lake i teške mine po nadmorskim visinama i popravke zbog visinske razlike paljbeni pološaj cilj. Ništa živo na terenu se nije moglo dogoditi u našoj zoni odgovornosti, a da mi to nismo vidjeli kroz jednu od 4 optike, cijeli dan smo visili na promatračnici.

Evo par slika kako se vidi neprijateljski dio terena s naše promatračnice:

Mjesto Gaj:
http://img145.imageshack.us/img145/7236/dsc01974ar9.jpg

U daljini neprijateljsko mjesto Osredak i lijevo naše Vaganjac:

http://img105.imageshack.us/img105/7158/dsc01963uh0.jpg

Lijevo od Gaja gdje je crna točka Cilj-23 neprijateljski bunker s PAM-om koji ima pod kontrolom cestu s Podova do Vaganjca kojom se vršila naša smjena:

http://img91.imageshack.us/img91/4002/dsc01962ts8.jpg

Naše selo Kute (centar naše veze), jasno se vide srušene hrvatske kuće prije našeg dolaska na teren:

http://img145.imageshack.us/img145/2400/dsc01975po1.jpg

Kompletna komunikacija na terenu se odvijala poljskim telefonima s dvije centrale, radio veza se nije koristila.

Za djelovanje mješovite minobacačke bitnice nakon povratka s terena dobio sam pohvalnicu od zapovjednika pukovnije.
Falkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 02:57   #25

Sve na slikama su zaseoci sela Voljica, koje se nalazi podno Podova na Radusi, pa i zaseok OsrIdak.

Sicaja je zaseok Pidrisa, a ako s Pidrisa prodjes od stecaka prema crkvici, i nastavis tim sumskim putem
doci ces do Mackovca i dalje do Releja, koi se tako zove jer je relej.
Nisam siguran skroz, al mislim da je usput i Mracaj.
Relej je, tim putem, desno od partizanskog groblja
jer su, valjda, uz Prozor, padali i partizani!
O dva zadnja rat na tom prostoru pricaju Zivi i Mrtvi!

Dr.Vito Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 16:09   #26
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
kako sudionici imaju oprecna misljenja bas je tu jedan slavonac pisao o gornjem vakufu i bas je bio na minobacacima i govori nesto tipa "kako su bili super jaki imali su i laserski daljinomjer i da im armija nije mogla nista mozda se to odnosi na taj dio gdje bio on al tako je napisao"
To sam pisao ja s nadimkom No22, primjera radi kada je bila akcija Ciganske livade mi smo u svojoj zoni odgovornosti fingirali napad da se muslimanske snage ne bi mogle premjestiti u pomoć na Ciganske livade, krenuli smo s topničkom pripremom, na našoj promatračnici su bili načelnik topništva i načelnik stožera iz Prozora, oni su samo vrtjeli glavama i govorili "ovo je pravi posao, ovo je pravi posao ...", oni nikada uživo nitu vidjeli takvo precizno djelovanje minobacača.

Na drugom terenu kada smo bili tamo bilo je potpisano primirje i muslimanski zapovjednici su bili kod nas na Podovima u kontroli da bi vidjeli da li smo povukli sve topništvo iz zone odgovornosti, oni sami su spomenuli taj fingirani napad i rekli su da su mislili da slijedi pravi napad i da su se gadno uplašili.

Mislili su da smo sve topništvo izmjestili u Gmiće ali nismo, dio smo sakrili u sijenu za svaki slučaj, tko će tamo nekome vjerovati.

Quote:
Dr.Vito Dugonoga kaže: Pogledaj post

Sve na slikama su zaseoci sela Voljica, koje se nalazi podno Podova na Radusi, pa i zaseok OsrIdak.

Vito, na vojnoj karti piše Osredak.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 17.05.2010. at 10:05. Reason: spajanje poruka
Falkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 16:35   #27
Ako nista drugo,tamo je lako bilo znati cije su kuce,odnosno selo..
Krovovi na hrvatskim kucama su na dvije vode,a na muslimanskim na cetiri vode gradjeni.
Maska is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 16:47   #28
Quote:
Maska kaže: Pogledaj post
Ako nista drugo,tamo je lako bilo znati cije su kuce,odnosno selo..
Krovovi na hrvatskim kucama su na dvije vode,a na muslimanskim na cetiri vode gradjeni.
Ima jedan slučaj s prvog terena tamo: Dođe kod nas na promatračnicu domaći čovjek od tamo i pokaže nam lijepu veliku kuću s krovom na dvije vode okrenutim prema nama i kaže da je to njegova kuća ali da su sad u nju ušli muslimani i da im je tamo zapovjedništvo pa nas moli da s minobacačima pogodimo njegovu kuću, udovoljili smo mu želji pa smo s minobacačem 82mm neposredno poslali 25 mina oko kuće i po krovu Čovjek je bio sretan kada je to vidio.
Falkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 18:15   #29
Quote:
Falkon kaže: Pogledaj post
Vito, na vojnoj karti piše Osredak.
Heh a ja čitavo vrijeme (dok sam te ranije čitao) mislio da si ti bio s ove strane podova do Trnovače, kad ono ti bio prema Voljicu.

I da dobro Vito kaže to tamo jest voljice i pripadajući mu zaseoci i sela (Osridak npr.). To ti je uobičajeno na ovom području, zna Vito. Pa imaš na primjer Privor u kom ima 10-tak različitih sela, ili Bojska isto tako 10-12 sela i zaseoka.

pop84, je bilo je gadno na Vrsima, jesi bio u gaju ili negdje blizu, jesi vidio na šta je ličilo drveće tamo? btw. vidi se odmah da si bio tu ... za razliku od Markana.
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 22:10   #30
Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post
Heh a ja čitavo vrijeme (dok sam te ranije čitao) mislio da si ti bio s ove strane podova do Trnovače, kad ono ti bio prema Voljicu.

I da dobro Vito kaže to tamo jest voljice i pripadajući mu zaseoci i sela (Osridak npr.). To ti je uobičajeno na ovom području, zna Vito. Pa imaš na primjer Privor u kom ima 10-tak različitih sela, ili Bojska isto tako 10-12 sela i zaseoka.

pop84, je bilo je gadno na Vrsima, jesi bio u gaju ili negdje blizu, jesi vidio na šta je ličilo drveće tamo? btw. vidi se odmah da si bio tu ... za razliku od Markana.

A kako ce doc do Trnovace s Podova ako nece priko Voljica
jer je Voljice ispod Podova a Trnovaca ispod Voljica
al prie Trnovace je Pograde, Trnovaca je ono uz magistralu!

Voljice nema pripadajuci sela vec samo zaseoka, ko i svako selo!

A di si to bio ti, u Vrsima?- pricaj malo kako je bilo s druge strane?!

Dr.Vito Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 00:44   #31
Quote:
Dr.Vito Dugonoga kaže: Pogledaj post

A kako ce doc do Trnovace s Podova ako nece priko Voljica
jer je Voljice ispod Podova a Trnovaca ispod Voljica
al prie Trnovace je Pograde, Trnovaca je ono uz magistralu!

Voljice nema pripadajuci sela vec samo zaseoka, ko i svako selo!

A di si to bio ti, u Vrsima?- pricaj malo kako je bilo s druge strane?!

UUuuu Vito Vito, sad si me dovo u situaciju da posumnjam da si iz Uskoplja. Ispast će da Falkon bolje od tebe zna di je šta i na koju stranu a čovik iz Slavonije i bio dva put po misec ili dva u ratu tamo.

Haj malo bolje pogledaj one njegove slike, drugu recimo di je slikan Osridak i Vaganjac. Jesi pogledo? Jel No22 slika s podova? Slika naravno - šta misliš šta mu je iza leđa i jel baš mora okolo u Voljice pa u Trnovaču ili more i onako ... popriko priko podova pa strmu na Trnovaču?

Ili hajd jedno nagradno za tebe da vidimo na čemu smo - tenk s Podova, da bi gađo Bistricu ili Rajce ili gornju Hrasnicu mora pucat priko Voljica - DA ili NE?

A što se priče tiče - a kome i s kim pričat? Markanu koji smjesti dom zdravlja tamo negdi priko mosta i iza "onih" brda pa onda potegne koju o pekingškoj patki, a kao zna on sve kako je i šta bilo po Vakufu ili ovima što ismijaše čovika, koji je iz Hrvatske potego branit njihove guzice, samo zato što je reko da je bilo gadno u onoj šumici između Vrsa i Ždrimaca ..... ko što je i bilo.

Nema ovaj forum još (nažalost) publike za take priče.
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 02:40   #32
Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post
UUuuu Vito Vito, sad si me dovo u situaciju da posumnjam da si iz Uskoplja. Ispast će da Falkon bolje od tebe zna di je šta i na koju stranu a čovik iz Slavonije i bio dva put po misec ili dva u ratu tamo.

Haj malo bolje pogledaj one njegove slike, drugu recimo di je slikan Osridak i Vaganjac. Jesi pogledo? Jel No22 slika s podova? Slika naravno - šta misliš šta mu je iza leđa i jel baš mora okolo u Voljice pa u Trnovaču ili more i onako ... popriko priko podova pa strmu na Trnovaču?

Ili hajd jedno nagradno za tebe da vidimo na čemu smo - tenk s Podova, da bi gađo Bistricu ili Rajce ili gornju Hrasnicu mora pucat priko Voljica - DA ili NE?

A što se priče tiče - a kome i s kim pričat? Markanu koji smjesti dom zdravlja tamo negdi priko mosta i iza "onih" brda pa onda potegne koju o pekingškoj patki, a kao zna on sve kako je i šta bilo po Vakufu ili ovima što ismijaše čovika, koji je iz Hrvatske potego branit njihove guzice, samo zato što je reko da je bilo gadno u onoj šumici između Vrsa i Ždrimaca ..... ko što je i bilo.

Nema ovaj forum još (nažalost) publike za take priče.

Ono sam opisivo cestom!

Podovi ne mogu bit iznad Trnovace, mogu samo iznad PaloCa!
Do Trnovace, nizbrdo, strmu, moras kroz PaloC!!!

Cuj nema publike- a Pricidnik ga slusa???!!!



Jebo te kvantitet!!!

Dr.Vito Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 09:48   #33
Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post
UUuuu Vito Vito, sad si me dovo u situaciju da posumnjam da si iz Uskoplja. Ispast će da Falkon bolje od tebe zna di je šta i na koju stranu a čovik iz Slavonije i bio dva put po misec ili dva u ratu tamo.

Haj malo bolje pogledaj one njegove slike, drugu recimo di je slikan Osridak i Vaganjac. Jesi pogledo? Jel No22 slika s podova? Slika naravno - šta misliš šta mu je iza leđa i jel baš mora okolo u Voljice pa u Trnovaču ili more i onako ... popriko priko podova pa strmu na Trnovaču?

Ili hajd jedno nagradno za tebe da vidimo na čemu smo - tenk s Podova, da bi gađo Bistricu ili Rajce ili gornju Hrasnicu mora pucat priko Voljica - DA ili NE?

A što se priče tiče - a kome i s kim pričat? Markanu koji smjesti dom zdravlja tamo negdi priko mosta i iza "onih" brda pa onda potegne koju o pekingškoj patki, a kao zna on sve kako je i šta bilo po Vakufu ili ovima što ismijaše čovika, koji je iz Hrvatske potego branit njihove guzice, samo zato što je reko da je bilo gadno u onoj šumici između Vrsa i Ždrimaca ..... ko što je i bilo.

Nema ovaj forum još (nažalost) publike za take priče.
Dom zdravlja je debelo u pozadini,preko mosta,na izlazu iz GV prema Novom Travniku preko onih brda...

Ti,jarane,očigledno imaš dioptriju...Jel Dom preko mosta u GV?Jel se pored Doma prolazi kad se ide za Novi Travnik preko brda?Nisam ja smjestio DZ preko brda,nego ti...ali ne zamjerim bosancima

Znam dovoljno o GV da bi se ti usrao u gaće da se sve izdešavalo tada...kao što si sam rekao,nema ovaj forum kapaciteta za takve priče,nećemo biserje bacati ovdje...
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 11:53   #34
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
I brdo Krč "zadnje brdo koje je branilo mahalu" je palo...

Koliko sma skužio mi nismo ušli u Uskoplje iz političkih razloga,jer mogli smo ih očito satrti nakon ovoga...
Pa isto tako bi se moglo reci i za sve ostale gradove koji nisu pali npr Vitez : "Nije zauzet zbog politike" ....ali kao i uvijek politika se ne moze odvojiti od vojnih operacija. Ali ono sto ti hoces da kazes da je bila politicka odluka : " necemo zauzeti GC "i to nije istina. Franji je GV i te kako bio vazan i pokusao je da ga zauzme na vise nacina :
- zima 93- ljeta 93 ( tj sve do sloma u Bugojnu i Travniku ) pokusano je sa jedinicama HVO koje su na tom podrucju bile bolje naoruzane nego ABIH ali su se one pokazale nesposobne
- ljeto 93- zima 93/94 pokusano je sa slanjem jedinica HV pod maskom " dobrovoljaca " ( fazon koji je pokupio od Slobe ) kada su jedinice potrebne za ofanzivne operacije ( artiljerija /tenkovi/ specijalne jedinice/ veza itd ..) trebali uz podrsku HVO da ostvare cilj..ali ni to nije uspjelo.
Ostalo je jos da se salje jos vise jedinica i opreme ali tu je isteklo vrijeme. Do tada je Tudzman mogao da odugovlaci i daje vremena jedinicama na terenu da ostvare cilj tvrdnjom kako on nema nista sa napadima od Mostara do GV jer su to dobrovoljci ( koji su sa sobom ponijeli artiljeriju i tenkove ) ali to nije mogao jos dugo. Na kraju su mu amerikanci dali izbor : cjelovita Hrvatska ili Hrvatska sa HB ali bez Krajine...nije moglo jedno i drugo i na kraju znamo sta je odabrao. To je ta politika koja je uticala na razvoj situacije a ne kao sto se to zeli prikazati :" Moglo se ali se nije htjelo ". Pa Srbi citavo vrijeme to tvrde za Zadar/Dubrovnik / Sarajevo itd pa ko jos njima vjeruje a ovdje neki pokusavaju na isti nacin da opravdaju neuspjeh. Da se HVO imalo pokazao sposobnim i da nije trebao na kraju toliko otvorenu pomoc HV i da je uspjeo da osvoji GV od zime 92/93 - zime 93/94 to bi bilo kao sto je to Oven volio da kaze : " Stanje na terenu koje se ne moze promjeniti " ali ...

Zadnje uređivanje dzevadm93 : 14.05.2010. at 12:05.
dzevadm93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 12:57   #35
Quote:
dzevadm93 kaže: Pogledaj post
Pa isto tako bi se moglo reci i za sve ostale gradove koji nisu pali npr Vitez : "Nije zauzet zbog politike" ....ali kao i uvijek politika se ne moze odvojiti od vojnih operacija. Ali ono sto ti hoces da kazes da je bila politicka odluka : " necemo zauzeti GC "i to nije istina. Franji je GV i te kako bio vazan i pokusao je da ga zauzme na vise nacina :
- zima 93- ljeta 93 ( tj sve do sloma u Bugojnu i Travniku ) pokusano je sa jedinicama HVO koje su na tom podrucju bile bolje naoruzane nego ABIH ali su se one pokazale nesposobne
- ljeto 93- zima 93/94 pokusano je sa slanjem jedinica HV pod maskom " dobrovoljaca " ( fazon koji je pokupio od Slobe ) kada su jedinice potrebne za ofanzivne operacije ( artiljerija /tenkovi/ specijalne jedinice/ veza itd ..) trebali uz podrsku HVO da ostvare cilj..ali ni to nije uspjelo.
Ostalo je jos da se salje jos vise jedinica i opreme ali tu je isteklo vrijeme. Do tada je Tudzman mogao da odugovlaci i daje vremena jedinicama na terenu da ostvare cilj tvrdnjom kako on nema nista sa napadima od Mostara do GV jer su to dobrovoljci ( koji su sa sobom ponijeli artiljeriju i tenkove ) ali to nije mogao jos dugo. Na kraju su mu amerikanci dali izbor : cjelovita Hrvatska ili Hrvatska sa HB ali bez Krajine...nije moglo jedno i drugo i na kraju znamo sta je odabrao. To je ta politika koja je uticala na razvoj situacije a ne kao sto se to zeli prikazati :" Moglo se ali se nije htjelo ". Pa Srbi citavo vrijeme to tvrde za Zadar/Dubrovnik / Sarajevo itd pa ko jos njima vjeruje a ovdje neki pokusavaju na isti nacin da opravdaju neuspjeh. Da se HVO imalo pokazao sposobnim i da nije trebao na kraju toliko otvorenu pomoc HV i da je uspjeo da osvoji GV od zime 92/93 - zime 93/94 to bi bilo kao sto je to Oven volio da kaze : " Stanje na terenu koje se ne moze promjeniti " ali ...

Artiljeria nikad nie bila u Uskoplju vec samo na "granici" HercegBosne!

Cime su se mogli oduprit Muslimani krajem `92 i pocetkom ´93 u Uskoplju!?
Izbjeglicama iz predanog Donjeg Vakufa il maskirnim odorama "Borac" Travnik?!
Pa vecina ih je tad bila u HVOu, ko fol, a kontrolne punktove su pravili bezveze
kako se neupucenima cinilo, u svoim selima prema Hrvatima!!!
Dok se branilo od Cetnika oni su kopali rovove po Releju, Vrsima, Palocu...

Hrvati su drzali i Krupu, i Bistricu, i Ponir i Paloc, Plocu... G. Vakuf je bilo u okruzenju!!
Tako je bilo i u Bugojnu prie "cudnog" povlacenja!!

Valjda znas kako su i Uskopljani "povuceni" do Prozora pa kad su ih tili slat dalje
vojska i narod su se pobunili i vratili se u Uskoplje u koje Muslimani jos nisu bili usli!!
I sva srica sto su brali pamet od Bugojana pa sad imaju svoj dio opcine i ravnopravan udio u opcinskoj vlasti
za razliku od Bugojana koi nemaju nikakva prava, pa cak ni skolu po svom planu i programu!!
Al zato je tu kolosalni Islamski centar princeze El Al Pidzamete!!!




Dr.Vito Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 14:55   #36
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Dom zdravlja je debelo u pozadini,preko mosta,na izlazu iz GV prema Novom Travniku preko onih brda...

Jel Dom preko mosta u GV?Jel se pored Doma prolazi kad se ide za Novi Travnik preko brda?
Zato što postoje dva (bar su postojala onda). Dom zdravlja je u Uskoplju, dakle s južne strane ceste za Bugojno, poslije mosta a prije Toma.
Ono što ti govoriš preko mosta na izlazu iz Vakufa prema Novom Travniku (kraj puta prema Pavlovici dakle), s desne strane odmah preko mosta (nije pozadina), prije prvog lijevog zavoja, to je bio bošnjački dom zdravlja.
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein

Zadnje uređivanje rakijetina : 14.05.2010. at 15:06.
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 16:25   #37
Quote:
rakijetina kaže: Pogledaj post
Zato što postoje dva (bar su postojala onda). Dom zdravlja je u Uskoplju, dakle s južne strane ceste za Bugojno, poslije mosta a prije Toma.
Ono što ti govoriš preko mosta na izlazu iz Vakufa prema Novom Travniku (kraj puta prema Pavlovici dakle), s desne strane odmah preko mosta (nije pozadina), prije prvog lijevog zavoja, to je bio bošnjački dom zdravlja.

Koi sad most kraj "Toma"?!?!?!?
Dom zdravlja je samo jedan, onaj u centru pored Vrbasa i mosta na njemu!
Oni koi su bili u ratu mozda ne smatraju Dom zdravlja centrom
jer "centar" borbi je bio izmedju poste, Hotela "Radusa", samoposluge i police!

Taj "dom zdravlja" u jednoj od oni tvornica uz "Tom", mozda u "Borcu" je bio samo privremeni!

Dr.Vito Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 16:55   #38
Nema mosta kod Toma, kod Toma je samo kupus. Kažem ti kad ideš cestom (dakle ideš iz pravca Makljena), kroz grad, prođeš pokraj mosta, pa sve ravno cestom prema Bugojnu 300-400 metara, i onda prije Toma na lijevoj strani je bio dom zdravlja. Jer u onaj kraj mosta Hrvati nisu mogli doći.

A sad koliko tko smatra (bošnjački) dom zdravlja centrom, od pošte do tog doma zdravlja se može kamenom dobacit.
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 18:52   #39
Quote:
rakijetina kaže: Pogledaj post
Nema mosta kod Toma, kod Toma je samo kupus. Kažem ti kad ideš cestom (dakle ideš iz pravca Makljena), kroz grad, prođeš pokraj mosta, pa sve ravno cestom prema Bugojnu 300-400 metara, i onda prije Toma na lijevoj strani je bio dom zdravlja. Jer u onaj kraj mosta Hrvati nisu mogli doći.

A sad koliko tko smatra (bošnjački) dom zdravlja centrom, od pošte do tog doma zdravlja se može kamenom dobacit.

Prodes pored mosta ko sto prodjes i pored samoposluge, i pored svega ostalog
jer je Uskoplje ( usko polje ) usko i ima tu jednu "prolaznu cestu"
a izmedju mosta i "Toma" ima vise od jednog kilometra!
Mogo si rec izmedju Ine i Toma...


Pa ne moze bas kamenom, al moze "pticarkom"!
Mislio sam na centar, ko centar sukoba, jer je Dom zdravlja bio van zarista!
Al, i vako gledano, Dom zdravlja je zadnja zgrada u gradu na tu stranu
tako sve more bit i centar i periferia....

Dr.Vito Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 19:28   #40
Quote:
Dr.Vito Dugonoga kaže: Pogledaj post

Prodes pored mosta ko sto prodjes i pored samoposluge, i pored svega ostalog
Mogo si rec izmedju Ine i Toma...

Mogo sam. Al važno da smo se mi razumjeli.

Quote:

Pa ne moze bas kamenom, al moze "pticarkom"!
Mislio sam na centar, ko centar sukoba, jer je Dom zdravlja bio van zarista!
Al, i vako gledano, Dom zdravlja je zadnja zgrada u gradu na tu stranu
tako sve more bit i centar i periferia....

Pa je.

(za one koji ne znaju o čemu pričamo, crveni kružić):

http://img201.imageshack.us/img201/1940/d2e45fcb.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us
__________________
"A human being is part of a whole, called by us the 'Universe,' a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feelings, as something separated from the rest--a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circles of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." - Albert Einstein
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:26.