Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2010., 15:48   #81
prodaje se kompletna pivovara sa pratećim objektom i restoranom.
sfar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 17:44   #82
Dok sam naišla na ovu temu, ko da sam se zaljubila Preeedobra tema! NAime, dečku je krajem 12.mj. rođendan pa sam ja odlučila dat mu najorginalniji poklon-pivu koju bih ja proizvela Naravno, počela bih s najosnovnijim receptom,al imam par pitanja (ponajprije za ferdufantastikusa jer vidim da ima poprilično iskustva):
1. Ako bih radila pšenično pivo (oko 10 litara), jel može onda ovako: izšrotam 2kg zrna pšenice i stavim ga zagrijavati u vodi pa kuhati (pošto nemam slada)?
2. Što se može upotrijebiti umjesto hmelja i u kojim količinama?
3. vidjela sam da si napisao da vrenje ide u dvije faze- jel obje mogu provesti u plastičnoj kanti s dobrim poklopcem ili ?
Hvala na odgovorima unaprijed
ejla is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 23:10   #83
Thumbs up

Ti si prava ženska.
1.treba ti slad(pšenični ili ječmeni)ili sladni ekstrakt.
Ako nemaš jedno ni drugo,a imaš pšenicu i ječam,napravi sama slad.
Namoči pšenicu ili ječam(jedan kilogram) 12 sati,pa izvadi iz vode 12 sati,pa opet namoči 12 sati.Tad će već početi klijati,klijanje traje dok klica unutar zrna ne dostigne cca 75 % dužine zrna.
Klica ne smije izbiti van! Korjenčići su dugi i to nisu klice.
Klicu vidite kad noktima rastvorite zrno ječma.To je zeleni slad,možeš ga samljeti u multipraktiku.
Samelji ječam ili pšenicu koja nije slađena(1kg).
Pomješaj sirovine i dodaj 6-7 litara vode.Zagrij na 50 C i održavaj tu temperaturu 20 minutra. Nakon tog podigni temp.na 62-66 C i održavaj temp 60 min.Promješaj povremeno.
Premjesti kašu u gazu i ispiri vodom zagrijanom na 75C.
Sakupi cca12 lit. Stavi na kuhanje.Kad zakipi dodaj hmelj( gram po litri) i neka vri 60-90 minuta.Ohladi stavljanjem lonca u veću posudu s vodom.Hladiti se mora brzo.
Pretočiti bez taloga u sterilnu posudu u kojoj će vreti i dodati kvasac.
(puno je lakše raditi s već pripremljenim suhim i ispoliranim sladom iz sladare,ovo je samo opis jednog od načina dobivanja piva)
2.Bez hmelja ne pokušavaj kuhati pivo.Pisao sam o tome.
3.Onaj koji će ti pomoći nabaviti hmelj ima i pivski kvasac, možda i slad.
www.pivarstvo.info
Za prvi pokušaj nije potrebno pretakati.Neka vrenje protekne na 12-16 C u posudi s vreljnjačom.Može i kanister s gumenim crijevom uronjenim u flašu s vodom.
Nakon 21-30 dana napuni u sterilne flaše bez taloga i dodaj 10 g.šećera po litri.Ostavi na miru bar 30 dana.
ferdofantastiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 22:01   #84
Hvala!!! Sad ću napraviti slad kak spada i osušiti ga.
Znači na 10l stavljam 1kg slada i 1kg samo izšrotanog ječma ili pšenice?
Koje bi onda vrste bio ovaj moj šta sam ga pržila na 150-180 C?
ejla is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 22:23   #85
Za litru piva treba od180 do 220g. slada.Odokativno.

To što si dobila je nešto između "roasred barley"i "crystal malt".Ovisi koji je stupanj karamelizacije postignut.
Nemoj baciti, stavi 10% od nasipka u pivo i dobiti ćeš crvenkasto-smeđe pivo.Amber ale. Ostatak čuvaj u staklenci za drugi puta.,samo prije stavljanja u pivo ispoliraj slad,odnosno ukloni suhe korjenčiće-klice.
ferdofantastiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 01:58   #86
prvi put radim pivu, i zanima me sto mislite, ima li ovaj recept sanse?
http://www.adaptacije.hr/domace_pivo.html
jakovs is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2010., 11:45   #87
Quote:
jakovs kaže: Pogledaj post
prvi put radim pivu, i zanima me sto mislite, ima li ovaj recept sanse?
http://www.adaptacije.hr/domace_pivo.html
To je jedan te isti recept kojeg webmasteri prepisuju u nedogled.Idiotaria.Majmun i dalje spominje vezanje čepa špagom.
Špaga daje posebnu aromu pivu,znate.
U novinama naiđem na kuharicu kao poklon uz novine.
Puno prekrasnih slika i nijedan upotrebljiv recept.
Sve je doslovno prepisano iz američkog orginala sa sastojcima za koje nitko kod nas nije nikad čuo.
Isto tako taj koji je stavio recept za pivo nije nikad vidio hmelj a kamoli skuhao pivo.

Zadnje uređivanje ferdofantastiko : 01.11.2010. at 12:21.
ferdofantastiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 18:38   #88
Pozdrav svima. I ja sam zainteresiran za proizvodnju vlastitog piva, jos nemam nikakvog iskustva ali zelim nauciti. Mislim da na ovom forumu ima dosta korisnih informacija za pocetnike.
Pozomor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 01:14   #89
Smile jako zaitersiran pocetnik

trazi pomoc u nabavi sirovina za prvo kuhanje.
citajuci forum i ako se ne varam za prvu kolicinu piva triba mi oko :
4 kg slada jecmenog
hmelja aurora AA8,5 % 40 gr ili
goldings AA3,7 % 100gr
40 gr ALE pivskog kvasa

ispravite me ako su krive kolicine

pa ako neko ima viska i oce trgovati bio bi jako zahvalan
llerki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2010., 22:40   #90
Quote:
llerki kaže: Pogledaj post
trazi pomoc u nabavi sirovina za prvo kuhanje.
citajuci forum i ako se ne varam za prvu kolicinu piva triba mi oko :
4 kg slada jecmenog
hmelja aurora AA8,5 % 40 gr ili
goldings AA3,7 % 100gr
40 gr ALE pivskog kvasa

ispravite me ako su krive kolicine

pa ako neko ima viska i oce trgovati bio bi jako zahvalan
ili mijenjati za stan u Zadru na nekoliko dana(dogovoricemo se)
llerki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 17:55   #91
Thumbs up fermentor

Quote:
ferdofantastiko kaže: Pogledaj post
Osnovni recept od ječmenog ekstrakta:
U 10-12 lit tople vode dodati cca 3 kg tekućeg sladnog ekstrakta.
Zagrijavati do vrenja.
Dodati 20 g hmelja(gorčina)
Nakon 40 min.vrenja dodati 10g hmelja(tijelo)
Nakon 55 min od početka vrenja dodati još 10g hmelja(aroma)
Sat vremena od početka vrenja procjediti i brzo hladiti na 20-25 C ,nadopuniti vodom do 19-20 lit
dodati pivski kvasac, namjestiti vrelnjaču...
vrenje u primarnom fermentoru 7 dana (na temp 12-20 C)
pretok u sekundarni fermentor -vrenje 14 dana
Flaširanje u čiste boce vršim uz dodavanje 10 g šećera po litri(mala žličica na 1/2 litre)
Odležavanjem se pivo stabilizira ,bistri i karbonizira.
Nastanak 5 mm taloga na dnu bece je dokaz prirodnog postupka.(paulaner) Možete ga piti i ne morate -po ukusu.
Napominjem da je ovo najosnovniji recept s kojim sam i sam počeo.
Sad prilikom kuhanja dodajem npr.
ječmeni slad pržen na višim temp za tamniju boju i karamel okus(kneip),
med -u količini od 1 kg na 50 lit.,
čokoladu -ne zajebavam se-
začinsko bilje(lovor-ružmarin-limun)itd.
Nemate pojma što sve u svijetu rade a ja samo prepisujem...i ne mogu se načuditi zašto škvadra pije žuju?

postupak "od zrna" je nešto dugotrajniji ali je rezultat spektakularan!
Pogledajte na you tube,ima 8 nastavaka
http://www.youtube.com/watch?v=eIGrsGPVA_Y
pozdrav svim pivipijama a posebno ferdi,pravi si fantastiko
mislim da cu ubrzo krenuti sa svojom prvom pivom,
sve sam vecinom skuzio al zanima me zasto imamo dva fermentora?zasto ne moze zavrsit proces u jednom?i kakva je razlika u njima?
newbeer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 18:28   #92
Quote:
newbeer kaže: Pogledaj post
pozdrav svim pivipijama a posebno ferdi,pravi si fantastiko
mislim da cu ubrzo krenuti sa svojom prvom pivom,
sve sam vecinom skuzio al zanima me zasto imamo dva fermentora?zasto ne moze zavrsit proces u jednom?i kakva je razlika u njima?
da se pivo sto vise izbistri i da ne stoji na talogu predugo... za pocetnike je bolje tako.. kasnije kad se uhodas, pa pocnes eksperimentirati sa razlicitim sladovima i tehnikama vidjet ces da se moze i samo sa primarnom fermentacijom...

koja je razlika izmedju ta 2 fermentora.. pa bas nikakava... nakon sto pivo odstoji u "prvom fermentoru" na dnu se skupi dosta taloga i kvasca... da bi se rijesili tog taloga procijedimo pivu u drugu posudu iliti "drugi fermentor"... i to je to... nista komplicirano
okarmmarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 19:29   #93
Quote:
okarmmarko kaže: Pogledaj post
da se pivo sto vise izbistri i da ne stoji na talogu predugo... za pocetnike je bolje tako.. kasnije kad se uhodas, pa pocnes eksperimentirati sa razlicitim sladovima i tehnikama vidjet ces da se moze i samo sa primarnom fermentacijom...

koja je razlika izmedju ta 2 fermentora.. pa bas nikakava... nakon sto pivo odstoji u "prvom fermentoru" na dnu se skupi dosta taloga i kvasca... da bi se rijesili tog taloga procijedimo pivu u drugu posudu iliti "drugi fermentor"... i to je to... nista komplicirano
mislio sam da je takvo nesto u pitanju al bolje pitati prije svega.
hvala
newbeer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 15:59   #94
Question

Quote:
okarmmarko kaže: Pogledaj post
da se pivo sto vise izbistri i da ne stoji na talogu predugo... za pocetnike je bolje tako.. kasnije kad se uhodas, pa pocnes eksperimentirati sa razlicitim sladovima i tehnikama vidjet ces da se moze i samo sa primarnom fermentacijom...

koja je razlika izmedju ta 2 fermentora.. pa bas nikakava... nakon sto pivo odstoji u "prvom fermentoru" na dnu se skupi dosta taloga i kvasca... da bi se rijesili tog taloga procijedimo pivu u drugu posudu iliti "drugi fermentor"... i to je to... nista komplicirano
jos nesto me zanima,kad sve skuham i stavim u fermentor sa vrelnjacom,zar nece dosta toga iscuriti kroz vrelnjacu?
hvala.
newbeer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 20:53   #95
Quote:
newbeer kaže: Pogledaj post
jos nesto me zanima,kad sve skuham i stavim u fermentor sa vrelnjacom,zar nece dosta toga iscuriti kroz vrelnjacu?
hvala.

pa vrenjaca je na vrhu posude u kojoj se desava vrenje... jedino sto iz nje moze iscurit je nesto pjene, i to u slucaju da tu posudu napunis skroz do vrha i da imas stvarno burno vrenje...
okarmmarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 17:18   #96
kvasac

Quote:
okarmmarko kaže: Pogledaj post
pa vrenjaca je na vrhu posude u kojoj se desava vrenje... jedino sto iz nje moze iscurit je nesto pjene, i to u slucaju da tu posudu napunis skroz do vrha i da imas stvarno burno vrenje...
sutra dobijam sve sirovine i dmah kuham,imam jos jedno pitanje prije svega,nisam nigdje procitao koliko kvasca da stavim?pravit cu 18,9 lit,koliki je i onaj ferdin recept na pocetku,
hvala
newbeer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 19:24   #97
Quote:
newbeer kaže: Pogledaj post
sutra dobijam sve sirovine i dmah kuham,imam jos jedno pitanje prije svega,nisam nigdje procitao koliko kvasca da stavim?pravit cu 18,9 lit,koliki je i onaj ferdin recept na pocetku,
hvala

koji kvasac imas?
okarmmarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 00:16   #98
Quote:
okarmmarko kaže: Pogledaj post
koji kvasac imas?
nemam pojma jos nisam dobio,frend mi radi u pivari pa ce mi donijet sastojke,kad dobijem nadam se da cu znati,bit ce u refuzi al valjda ce znati koji je,pa javim
pozz
newbeer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 16:59   #99
kvasac

Quote:
newbeer kaže: Pogledaj post
nemam pojma jos nisam dobio,frend mi radi u pivari pa ce mi donijet sastojke,kad dobijem nadam se da cu znati,bit ce u refuzi al valjda ce znati koji je,pa javim
pozz
dobio sam sirovine i u refuzi su kao sto sam rekao, tako da nemam pojma koji je kvasac a ni ostalo, frend nije mogao doci do informacija(jer je ispod ruke dobio)
sta da radim?
newbeer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 17:00   #100
Quote:
okarmmarko kaže: Pogledaj post
koji kvasac imas?
dobio sam sirovine i u refuzi su kao sto sam rekao, tako da nemam pojma koji je kvasac a ni ostalo, frend nije mogao doci do informacija(jer je ispod ruke dobio)
sta da radim?
newbeer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:57.